PC Format życzy wszystkim użytkownikom przyjemnych wakacji !

Wątek zamknięty 

Recenzja gamepada Esperanza EG 102

Autor Wiadomość
anubin
Niezarejestrowany

Recenzja gamepada Esperanza EG 102
Witam mam 19 lat nazywam się Michał i jest to mój pierwszy post na tym forum Wesoły Ale teraz do rzeczy.

Wstęp
Jak rozpocząć moją wypowiedź? Może od stwierdzenia, że można nazwać mnie specjalistą ds. tanich gamepadówOczko W swoim życiu miałem ich 5,a budżet na nie przeznaczony nie przekroczył 100zł. Oczywiście, aby być obiektywnym musiałem przetestować lepsze, markowe gamepady u swoich znajomych. Teraz jestem gotowy opisać jeden z ciekawszych zakupów w moim życiu.
Nie oceniaj książki po okładce...
Jak zawsze wędrówka na dział z akcesoriami do PC i "świecący po oczach" kontroler firmy Esperanza oznaczony EG 102(prawie jak RudyOczko)z niesamowicie zachęcającą ceną 16.99. Mówiąc szczerze byłem w szoku ponieważ swój wysłużony już joypad E5 GP013 kupowałem za 20 zł(10 przycisków, d-pad), a w Esperanza do kupna zachęcało mnie 12 przycisków, funkcja wibracji oraz 2 analogowe manipulatory, wszystko to było zapakowane w dosyć tandetne pudełko spięte spinaczami, a nie zgrzane(zapewne dla obniżenia kosztów produkcji)Szczerze mówiąc bałem się, bo takie pudełko daje małą ochronę i było duże ryzyko, że pad może być uszkodzony, ale jedna rzecz nie dałaby mi spać...wspomniana już cena i to właśnie ona zdecydowała o zakupie(no i manipulatory) a co do wibracji...no cóż kiedyś kupiłem pada z wibracjami-bez wibracji, który chodził tak sztywno, że nie dało się na nim grać dlatego akurat do tej funkcji podchodziłem z dużą rezerwą.
Pierwszy kontakt
Pudełko zostało otwarte, w środku po raz pierwszy zastałem płytkę ze sterownikami. Pad wygląda tak jak na obrazku i jest kopią tych znanych z konsol PS http://www.imagebanana.com/img/b0iy8ioo/gamepad.jpg w dotyku-plastik jak plastik, trochę ciężki(z uwagi na silniczki) no i trochę mniej poręczny niż stary E5 GP013, ale do wszystkiego przyzwyczaić się można z czasem.
Instalacja sterownika
Urządzenie działa na zasadzie plug&play i jest wykrywane jako Generic USB Joystick, zadowoli to na pewno fanów prostoty, jeśli chcemy możemy dokonać standardowej kalibracji, wszystkie przyciski, osie są automatycznie wykrywane. Wspomniałem już o dołączonym sterowniku i tutaj firmie Esperanza należy się ocena 1. Uruchamiamy autorun i musimy znaleźć z całej listy gamepad który chcemy zainstalować po tej czynności widzimy instalator z "chińskimi znaczkami" który niestety nic nam na komputerze nie zainstaluje...Trzeba eksplorować płytkę. Tam okazuje się, że mimo wielkiej ilości urządzeń do wyboru mamy właściwie 5 aplikacji instalujących trochę zdezorientowany zainstalowałem wszystkie które w nazwie zawierały joy lub pad. Niestety ostatni sterownik, który jest(zdaje się) tym właściwym nie chciał się zainstalować, a więc kombinujemy dalej. Przekopiować plik na dysk, a płytkę pozostawiłem w spokoju. Na szczęście winrar potraktował plik instalacyjny jako archiwum i mogłem go wypakować, moim oczom ukazał się...kolejny plik instalacyjny i dopiero po jego zainstalowaniu komputer zidentyfikował mojego pada jako USB Network Joystick...ufff...Nareszcie działa oprogramowanie, wibracja i...mały bonusik. Sterownik odwdzięczył się za cierpliwość a ja uzyskałem bardzo fajną opcję. Otóż nasz pad może działać jako myszka i klawiatura na czym to polega? Otóż nie wszystkie gry przystosowane są do obsługi jakiegokolwiek pada, a dzięki temu programowi wychylacjac lewy drążek możemy sterować kursorem myszy w górę, w dół w lewo i prawo dodatkowo możemy dowolnie przypisać przycisk myszki lub przycisk z klawiatury do dowolnego przycisku gamepada czyli np klawisz F10 może odpowiadać przyciskowi 4 na padzie- nie mamy tu żadnych ograniczeń i dlatego ocena sterownika ulega zmianie na 1+
Urządzenie w "Praniu"
Pada posiadam od pół roku więc nie jestem w stanie ocenić jego wytrzymałości(pamiętam tylko, że w poprzednich po takim czasie zawsze coś się luzowało, nie kontaktowało, ale grać można było)Teraz gdy biorę do ręki pad Esperanza nie jestem w stanie wykryć żadnych uszkodzeń, wszystko działa poprawnie, a nawet przyduszając celowo plastik w różnych miejscach nie wydaje on żadnych odgłosów skrzypienia. Opis działania wygody itd. podzielę na podpunkty
1.Ergonomia
Tak jak wspomniałem jest to kopia padów znanych z PS i właściwie wygląda można powiedzieć standardowo. Przyciski są poukładane tak, że mamy do nich łatwy dostęp, niczego nie naciśniemy przypadkiem. Konstrukcja jest masywna i robi wrażenie solidnej osobiście musiałem przyzwyczaić się do obecności manetek i konieczności sterowania nimi w niektórych grach, zawodzi ośmiokierunkowy krzyżak(osobiście jestem fanem wygodniejszych, aczkolwiek sprawiających wrażenie mniej dokładnych D-padów). Analogowe manetki pokryte są chropowatą gumą, ale czasami przy mocnym wychyleniu palec może się ześlizgnąć, dlatego pada należy trzymać pewnie. Kolejną wadą jest 100% plastikowa konstrukcja, po dłuższym czasie pocą się ręce i brak gumowych poduszeczek.Dodatkowo mogę się przyczepić do zacinającego się czasem klawisza R2-jeśli przycisnę go pod niewłaściwym kontem i zbyt małą siłą przycisk nie "odbije" oczywiście napewno pomogłoby lekkie spiłowanie plastiku z otworu(w który wciskamy) ale zdarza się to bardzo rzadko a właściwie po przyzwyczajeniu już wogóle się nie zdarza(ale należało wspomnieć)Dodatkowo potrząsając kontrolerem lub gdy kontroler wibruje usłyszymy grzechotanie przycisków, ale to nie wada, poprostu dzięki temu przyciski działają luźno.. Teraz odwrócę kontroler na tył, a co się z tyłu dzieje? Wyraźnie widzimy uwypuklony plastik w miejscach mocowania manetek, dzięki temu zwiększona została przestrzeń środkowa, ale przez to nasze palce w niektórych grach będą się opierać o te uwypuklenia co z pewnością zmniejsza komfort rozgrywki. Na minus można dopisać brak zaślepek w miejscach na śruby oraz efekt nie do końca rzetelnej kontroli jakości-prawy uchwyt jest nie dokońca dobrze spasowany, co mam na myśli? Otóż przednia część kontrolera trochę wystaje i nie łączy się idealnie z tylną częścią co powoduje uczucie uwierania. Po pewnym czasie przestało mi to przeszkadzać, ale napewno ktoś kto liczył na lepszą jakość mógłby być zawiedziony. Ostatnią rzeczą którą trzeba opisać to guma na manetkach- wspomniałem już o niej. Otóż trzeba dbać o kontroler i kłaść go w miejscu w którym o nic nie zahaczy, wystarczy mocniej otrzeć manetkę o ścianę lub o inną płaszczyzną i guma zacznie z czasem złazić.Na koniec wspomnę jeszcze o kablu, który nie jest za długi, jeśli masz USB z przodu komputera to nie ma problemu, ale jeśli z tyłu- to problem może się pojawić.Ergonomię ocenię na 3, zaś wygodę na 3-
2.Funkcje
Za 17 zł dostałem pada "full wypas". Znajdziemy w nim:
-ośmiokierunkowy krzyżak, który w pełni spełnia swoje zadanie
-4 przyciski z prawej strony kontrolera
-2 przyciski w prawej części oraz 2 w lewej górnej części kontrolera
-przycisk select start i analog na środku
-2 przyciski działające po przyciśnięciu którejś z analogowych manetek.
-funkcję vibration force.
Tutaj wybrałem kilka funkcji którym przyjrzymy się bliżej.
-Przycisk Analog-Dzięki niemu pad pracuje w dwóch trybach. Kiedy funkcja jest wyłączona to lewa manetka dubluje działanie krzyżaka kierunkowego, zaś prawa dubluje przycisk 1(w górę)3(w dół)2(w prawo)4(w lewo)1 i 2 wciśnięte na raz itd. Przydaje się to w starych grach nie przystosowanych do analogowego sterowania np. stara bijatyka virtua fighter dzięki temu że prawa manetka w trybie cyfrowym dubluje wymienione przyciski uzyskujemy do nich szybki dostęp za pomocą szybkich i zręcznych wychyleń drążka-super sprawa. Gorzej jest z trybem analogowym, jego aktywność sygnalizuje czerwona lampka. Właściwie tryb analogowy jest nam potrzebny tylko po to, aby grać w nowsze gry, a przy okazji nie dublować funkcji, można powiedzieć że działa on niemal identycznie jak cyfrowy(np. nagły skręt kierownicą w samochodówce). Jeśli się mylę to mnie poprawcie. Za dokładność manetek odpowiadają potencjometry, a ich rozdzielczość liczy się tak samo(albo podobnie) jak DPI w myszce(wspomnę, że w myszkach DPI przekracza wartość 1000), o co w tym chodzi? Już tłumaczę.
Minimalna wartość wychylenia drążka(do oporu w dół) wynosi 255 maksymalna wartość przy wychyleniu do oporu w górę wynosi 0. Oznacza to w teorii, że kontroler może być położony w 255 różnych pozycjach(pozycja środkowa wynosi 127) dokładnie tak samo jest ze skrętem lewo/prawo. dodatkowo należy dodać, że(uwaga skomplikowane tłumaczenie)
`pozycja środkowa wynosi 127 wychylając prawy drążek analogowy w najdelikatniejszy sposób w dół odczyt przeskakuje odrazu na 140. Kiedy drążek znajduje się w pozycji maksymalnie w dół czyli 255 i najdelikatniej przesunę go w górę to odczyt odrazu przeskakuje do 240.Jeśli przesunę drążek z pozycji środkowej 127 delikatnie do góry to osiągnę odczyt 107, zaś kiedy drążek znajduje się w pozycji 0(maksymalne wychylenie w górę)to przy delikatnym opuszczeniu odczyt wynosi 20. Mówiąc prosto w przybliżeniu mamy ok 70 pozycji których nie możemy wykorzystać bo nie pozwala nam na to słaby potencjometr, a mówiąc szczerze w ferworze gry nie jesteśmy się w stanie skupić na super delikatnym wychylaniu drążków co sprawia, że w praktyce gramy w systemie 0, 1.Pad nadaje się do grania jedynie w gry zręcznościowe.
-2 gałki analogowe które zdążyłem opisać w poprzednim podpunkcie. W tym padzie możemy przyjąć zasadę-nie ważne jakie jest-ważne że jest. Sterowanie analogami w wyścigówkach, fifie,PESie, wogóle ich obecność(prawy drążek trików)przyczyni się do zdecydowanie większego komfortu użytku niż sterowanie za pomocą klawiatury.
-Vibration force-Działa po zainstalowaniu sterowników. Pad posiada 2 silniczki, ale nic z tego nie wynika. Wibracje są jako bajer, coś co zadziwi naszych znajomych...wpada do nas kolega"zobacz jakie bajeranckie wibracje w tym padzie"Wszystko działa na zasadzie. Wjazd na pobocze prawą stroną auta-trzęsie się cały pad, jazda po moście-trzęsie się cały pad,upadek-to samo...właściwie wibracje nie zmieniają tępa, a 2 silniczki praktycznie zawsze działają jednocześnie, tylko w oknie testowania pada możemy przekonać się, że w środku są dwa silniczki-szkoda, zdecydowanie lepiej można było wykorzystać potencjał dwóch silniczków, albo zamontować jeden dla zmniejszenia wagi...po dłuższym czasie użytkowania wibracje są męczące, a potem tylko irytują W dodatku zawiodłem się...wcale nie na firmie Esperanza. Zawiodłem się na firmach, które chcą stworzyć na rynku monopol...Ale to opiszę za chwilę. Podsumowując ten punkt funkcjonalność można ocenić na mocne 4!
W co grałem ?
chyba nie wymienię wszystkich testowanych gier, zacznę od tych w których nasz pad napewno się nie sprawdzi.
-Life for speed-realistyczny symulator wyścigowy, zbyt realistyczny dla naszego pada.
-Richard Burns Rally-Najrealistyczniejsza gra rajdowa. Na padzie jeździło mi się lepiej niż na klawiaturze, ale i tak lepsza była by kierownica z obrotem...90`Język
-Colin McRae Rally- odniosłem wrażenie, że gra posiada blokadę (wprowadzoną w części 3)kierownicy która uniemożliwia natychmiastowy skręt kierownicy po natychmiastowym skręcie kontrolerem w trybie analogowym, dzięki temu da się jeździć lepiej niż na klawiaturze. W wersje 3,4,5 można bezproblemowo śmigać i pad spełnia swoją rolę w 100% do tego dużo wygodniejsze sterowanie, nowszych wersji nie testowałem (za słaby PC), a starsze wersje nie posiadają blokady co skutkuje wspomnianym natychmiastowym skręcie, ale też da się pojeździć.
-Overspeed High Performance Street Racing(chyba dobrze napisałem nazwę)Jest to niskobudżetowa gra wyścigowa. Pad okazał się idealnym urządzeniem do tej gry, dzięki niemu ukończyłem ja(na klawiaturze nie dawałem rady). Paradoksalnie analogowe działanie 0-1(tzn. praktycznie brak jakiejkolwiek dokładności) sprawiło, że samochodem łatwiej było sterować niż klawiaturą.Niestety w grze nie działały wibracje(Zawód o którym wspomniałem wcześniej i nadal wspominam, a na czym polega, napiszę później)
-Pro Evolution soccer 6- Tutaj dokładność manetek właściwie się nie liczy, ważne aby sterować graczami i w tej grze pad się sprawdza, możemy poczuć się jak przed konsolą.
-Fable The Lost Chapters-dzięki emulacji myszki i klawiatury, gra która nie daje możliwości użycia pada musiała się ugiąćOczko
-Conflict Desert Storm 1/2-Są nawet wibracje przy strzelaniu...cóż analogowe manetki sprawiają, że przymierzyć we wroga jest o wiele trudniej niż na myszce więc lepiej przy niej pozostać.
-Toca Race Driver 2-Jeśli nie włączymy trybu prawdziwej symulacji pad sprawdzi się o wiele lepiej niż klawiatura-gra wykorzystuje wibracje-tym padem przeszedłem cała grę, niewiem nawet czy wogóle dotykałem wtedy klawiatury.
-Bus Driver-Można było pojeździć, ale tryb analogowy sprawiał zbyt mocne hamowanie i utratę punktów
-Microsoft Train Simulator-Emulacja przycisków ach...jaką przyjemność sprawia namiastka poprowadzenia pociągu...jaką radość sprawia zobaczenie na ekranie przesuwającej się dźwigni przepustnicy po wychyleniu manetki...(oczywiście tryb analogowy musiałem wyłączyć, ale i tak radość niezmierna Wesoły)
-Need For Speed Most Wanted-Zręcznościówka doskonale pasuje do naszego pada, działają wibracje, mogę powiedzieć, że tryb analogowy w tej grze jest nawet zbyt dokładnyOczko
-Uefa Euro 2008-Ostatnia gra, którą można i trzeba zaliczyć do serii FIFA.I tutaj pokażę swoje powody do narzekań. Nawet na starszych padach bez manetek odnosiłem wrażenie, że EA zrobiła chyba wszystko, aby skutecznie zatruć życie posiadaczom niskobudrzetowych padów.Najpierw trzeba skonfigurować plik devdata, potem przypisać przyciski w grze, kiedy dostałem w swoje ręce pada Esperanza przy uruchamianiu gry wibracje były obecne, ale podczas gry ich nie było w opcjach możemy ustawiać wibracje na wł. do woli, zawsze po zapisaniu, przejściu do meczu, wyjściu z meczu i powrocie do opcji wibracje powrócą do stanu wył. i nie można ich uruchomić(podobnie jak w Overspeed). Wspomniałem wcześniej o monopolu...Bo np. wszystkie rekomendowane pady działają bez zarzutów, nie trzeba edytować devdata, wibracje są włączone...za to Esperanza mimo, że posiada analogowe manetki to były one wyłączone w grze. I tutaj okazuje się, że winna wcale nie jest firma Esperanza. winny jest producent gier i faworyzowanie producentów, którzy musieli zapłacić gruba kasę, żeby EA poprawnie skonfigurowała im pady.Musiałem naprawdę sporo czasu poświęcić męczącej edycji devdata(dzięki, ze istnieją ludzie, którzy tworzą takie strony http://my-www.kgb.pl/) Najpierw zedytowałem wiersze w kolumnie default, ale pad mimo, że zyskał wszystkie funkcje-nie miał wibracji.SZALEŃSTWO. Gdyby ktoś miał podobny problem podsyłam tutaj swoją konfigurację pada do Euro 2008(byćmoże działa też na innych wersjach tej gry)
DEADZONES=0.3,0.3,0.3
2|24|3,2|25|4,5|26|5,5|27|6,1|22|5,1|23|6,0|20|3,0|21|4,0|18|21,0|19|22,0|16|19,​0|17|20,0|2|2,1|1|2,2|0|2,3|3|2,4|10|2,5|13|2,6|11|2,7|14|2,10|9|2,9|8|2
2|24|3,2|25|4,5|26|5,5|27|6,1|22|5,1|23|6,0|20|3,0|21|4,0|18|21,0|19|22,0|16|19,​0|17|20,0|3|2,1|0|2,2|2|2,3|1|2,4|10|2,5|13|2,6|11|2,7|14|2,10|9|2,9|8|2
2|24|3,2|25|4,5|26|5,5|27|6,1|22|5,1|23|6,0|20|3,0|21|4,0|18|21,0|19|22,0|16|19,​0|17|20,0|3|2,1|0|2,2|2|2,3|1|2,4|10|2,5|13|2,6|11|2,7|14|2,10|9|2,9|8|2
Jeśli chodzi o wibracje ona też zadziała. Wystarczy przeczytać podany wcześniej przezemnie link. Ja w edytorze rejestru nazwałem swojego pada(żeby nie było jakichś pretensji, że reklamuje-zastosowałem cenzurę) Lajżotyk Rabel Pad 2. Kiedy komputer rozpozna pada jako Lajżotyk kopiujemy kod który podałem wyżej, wyszukujemy pada Lajżotyk w devdata wklejamy konfigurację. Włączamy FIFĘ i O DZIWO manetki-działają, wibracje-działają, gdy włączymy grę Overspeed wibracje magicznie się pojawiły...tak właśnie tworzy się monopol, a potem ktoś powie "nie kupiłem pada Esperanza bo niema wibracji w FIFIE i wolałem Lajżotyka)
Podsumowując przydatność w grach oceniam na 4+
Podsumowanie
Esperanza EG 102 to z pewnością pad, który nie zadowoli fanatyków sprzętu z górnej półki, za to da dużo radochy i satysfakcji przeciętnemu Kowalskiemu, który poświęci te 16.99(tyle kosztował mój pad w hipermarkecie)i będzie mógł grać godnie, otrzymując całkiem pokaźny zestaw funkcji Jeśli ktoś lubi grzebać to odkryje, że brak wibracji w grach to wina gry, a nie pada, negatywnie pad wypada pod względem ergonomii i jakości wykonania, ale po pół roku użytkowania bez żadnych problemów, luzów mogę (może nie z czystym sercem) polecić(bo po wyrobach firmy "krzak" róznych rzeczy mozna się spodziewać) go mało wymagającym graczom.Jeśli sprzęt nam się nie spodoba-sklepy idą nam na rękę(zwrot w ciągu 5 dni)Moim zdaniem warto spróbować. Nie warto jednak kupować takiego urządzenia w Internecie, wszyscy wiemy jak jest-mi trafił się niezły egzemplarz, ale komuś może rozlecieć się po 2 dniach, albo odrazu będzie uszkodzony, jeśli chcemy mieć pewność i gwarancje kupujmy go w hipermarkecie, do tego wyjdziecie na tym o wiele oszczędniejOczko

Zalety:
+Niesamowita cena
+12 przycisków
+2 tryby pracy
+funkcjonalność
+znajomy wygląd
+plug&play
Wady:
-Jakość wykonania
-Ergonomia
-krzyżak zamiast D-pada
-Mała dokładność manetek
-Fatalny sterownik
-Słabo zaprogramowane wibracje
-Trzeba zastosować zasadę ograniczonego zaufania-nigdy nie wiadomo jaki egzemplarz nam się trafi.
-nie nadaje się dla wymagających.
4 lipiec 2010 20:31
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
Ogłoszenie

Link sponsorowany
zegarek
Niezarejestrowany

RE: Recenzja gamepada Esperanza EG 102
Brak odnośników do komentarzy.
4 lipiec 2010 21:19
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Wątek zamknięty 

Użytkownicy forum szukali:
esperanza eg102pad esperanzaesperanza warriorpad esperanza eg102eg102esperanza padesperanza gamepad eg102esperanza corsair opinieesperanza eg102 opinieesperanza corsair

Skocz do:

Wybrane wątki (Recenzja gamepada Esperanza EG 102)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Ściana T-mobile Move recenzja dan111 1 9291 8 styczeń 2012 18:44
Ostatni post: zegarek
  Krótka recencja GeForce'a 450 gts Od EVGA tofik97 1 5455 1 listopad 2011 22:25
  Elive 2.0 "Topaz" Szybki i Piękny. ChildMan 1 6828 18 lipiec 2011 21:10
  Tracer Zestaw klawiatura + mysz grubson33 1 6260 14 czerwiec 2011 14:34
  Kaspersky PURE- recenzja Johnny970 1 6875 27 maj 2011 20:46
  Komentarze do recenzji aparatu „Fujifilm Finepix S1700”. dawidsab 42 30499 25 luty 2011 21:20
  Komentarze do recenzji 7-Zip - dlaczego warto? Luca 1 8108 26 styczeń 2011 14:22
  7-Zip - dlaczego warto? Luca 1 9061 26 styczeń 2011 14:21
  7-Zip - archiwizer niedoceniany Luca 1 9324 25 styczeń 2011 16:10
  LG GT540 vs Samsung i5700 patryk15-94 1 10649 31 grudzień 2010 11:15
  Revo Uninstaller Pro-pomoc w odinstalowywaniu oprogramowania-komentarze GuitarHero 2 7621 1 grudzień 2010 21:40
  Revo Uninstaller Pro-pomoc w odinstalowywaniu oprogramowania GuitarHero 1 8279 1 grudzień 2010 21:23
Big Grin Radeon HD6870 1GB - DirectX 11 po raz drugi- ASUS HD6870 1GB Maxforces 1 8078 27 listopad 2010 11:03
  Gadu vs. Pidgin - obiektywne porównanie Elektrodor 1 9027 25 październik 2010 07:23
  Recenzja przenośnego dysku Samsung G2 Portable 640GB Black. Kamilos1 1 10366 25 wrzesień 2010 09:33