Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

2 dyski - jeden komputer. Kilka pytań,

2 dyski - jeden komputer. Kilka pytań,
Rozumiem, że jak podłącze drugi dysk do komputera to normalnie wszystko bedzie dzialac bez formata komputera, musze tylko go zformatowac(dysk, w panelu sterowania) i dodac partycje wedlug uznania? Wiec kilka pytań:

1. Czy kiedy będę chciał zformatoac komputer z dwoma dyskami, to podczas okna z tworzeniem/formatowaniem partycji będę miał podział na 2 dyski? Jeśli nie to jak to będzie działać?
2. Dysk z systemem powinien byc popdpiety przy zlaczu stage 1 prawda? Gdzie podlaczyc drugi dysk ? Bez znaczenia?
3. Moj dysk hdd jest stary i posiada tzw. zworki. Jak to działa? Słyszałem, że trzeba koniecznie to przestawic by dysk byl drugorzędny a SSD pierwszorzędny. Jak to zrobić? Czy jest to aż tak ważne jeśli na dysku SSD jest zainstalowany system i jest podlaczony pod stage 1?
4.Słyszałem również, że trzeba coś poprzestawiać/poustawiać w biosie by dysk był widoczny dla komputera, to prawda? Jak to zrobić?
5.Słyszałem, że jeśli ustawie coś źle to dysk SSD będzie pracował z predkośćia dysku HDD, czy to prawda? Jak temu zapobiec/ jak dobrze ustawic prace dysku?
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: 2 dyski - jeden komputer. Kilka pytań,
Zacznijmy od tego jaką masz płytę główną (marka i model).
[Obrazek: JR2oPAn.png]
 System operacyjny: windows_98_nt Przeglądarka: chrome
ASus h61m- c. Mam 4 x sata, 2 zajete przez dysk ssd, odtwarzacz dvd.
EDIT: Mam kolejne pytanie
6. Na dysku hdd mam zainstalowanego windowsa, jak to będzie wyglądalo gdy podlaczego go do komputera z dyskie ssd? Jaki jest proces usuwanie tego windowsa? Po podlaczeniu zapewne uruchomi mi sie system z dysku SSD, jak usunac system na HDD? Da sie to zrobic bez instalowanie systemu na nowo?
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
po podłączeniu pojawi Ci się w biosie i podczas instalacji windowsa drugi dysk/partycja. Na tym ssd instalujesz normalnie windowsa i przy bootowaniu w biosie ustawiasz boot na ssd (wcześniej przy instalacji musisz zmienić na cd lub usb w zależności od tego z czego instalujesz). Zworki z mastery/slave działają jakbyś miał drugi dysk z ATA z tego co pamiętam jak jest na SATA nic nie trzeba przestawiać.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne