Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Advanced System Care 4 BETA - recenzja

#1
Advanced System Care 4 BETA - recenzja
Advanced System Care 4 BETA
System: Windows 2000 / XP / Vista / 7
Licencja: Freeware, dostępna wersja pro z ulepszeniami
Rodzaj programu: Pakiet narzędziowy
Rozmiar: Instalka 29mb, po instalacji 67mb.

Producent: IObit
WWW: klik

Advanced System Care 4 to kolejna wersja ciekawego pakietu narzędziowego od IObit. Jest to wersja BETA, a więc zawierająca jeszcze sporo niedociągnięć, mimo to z chęcią przystąpiłem do instalacji i testowania tego programu. Jak się okazało, było warto.

Instalacja, deinstalacja, dostosowywanie (9/10)
Instalacja, jak w przypadku większości produktów od IObit, przebiega szybko i sprawnie. Nieco zdziwiłem się, gdy wersja stabilna ASC3 którą posiadałem została usunięta, po czym zastąpiona BETĄ, jednakże, jak się później okazało, nowa wersja programu pomimo tego statusu z powodzeniem zastępuje starszą wersję.
Z zadowoleniem przyjąłem ulepszenia producentów w kwestii dostosowywania. (patrz screen 6) Teraz ilość konfigurowalnych opcji programu jest nie tyle większa, co zdecydowanie praktyczniejsza. Można np. ustawić czułość skanera malvare, czy usunąć dodawane przez ASC4 skróty do menu kontekstowego (bardzo przydatne dla wielu użytkowników!).
Zwiększył się rozmiar programu, zainstalowany katalog w porównaniu z wersją oznaczoną numerem 3 zajmuje o 46mb więcej - 67mb, lecz dalej nie jest to żadne obciążenie dla dzisiejszych dysków twardych.

Wygląd, ergonomia (10/10)
Jak należało się spodziewać, jedną z pierwszoplanowych zmian wprowadzonych przez twórców jest oczywiście wygląd programu. Advanced System Care przeszedł długą drogę modernizacji - od prostego okna z jednym przyciskiem i kilkoma linkami, przez "poważniejszy" interfejs ASC3, który można uważać za przełom ewolucji tego programu, aż do dzisiejszej wersji BETA. Okno aplikacji zachowało część charakterystycznego wyglądu poprzedniej części, a więc: zaokrąglone wierzchołki okna, pasek z odnośnikami opcji w prawym górnym rogu i znane wszystkim użytkownikom proste ikony minimalizacji oraz zamknięcia.
Jednak poza tym zmieniło się dosłownie wszystko. Już na starcie możemy podziwiać nowoczesny, estetyczny interfejs. (patrz screen 1) Główne menu programu opiera się na czterech przyciskach: Quick Care, Deep Care, Turbo Boost, Toolbox. Poniżej znajduje się pasek informacji i... reklama wersji BETA, z której przecież aktualnie korzystamy (powinno zniknąć po wydaniu finalnej wersji).

To jeszcze nie koniec zmian. Po przejściu do zakładki każdego z głównych przycisków interfejs programu stosownie się zmienia, co pozwala na efektywne (czy... jeszcze bardziej efektywne) użytkowanie. Szczególnie miłą niespodzianką był dla mnie wygląd zakładki z narzędziami (Toolbox), nareszcie utworzony przemyślanie - wszystkie funkcje zostały umieszczone w wygodnych, szerokich przyciskach i podzielone na sensowne grupy.(patrz screen 4) W poprzedniej wersji odnośniki do poszczególnych narzędzi miały postać małych ikon, które dodatkowo umieszczone były w ciasnym, wymuszającym wieczną potrzebę przewijania kontenerze.
Mimo diametralnej zmiany zawartości okna po wyjściu z głównego menu nie tracimy orientacji - w tytułowym pasku aplikacji pojawiły się przyciski nawigacji znane z przeglądarek internetowych i eksploratora, umożliwiające intuicyjne przeskakiwanie po odwiedzonych kartach programu.

Trzeba dodać, że twórcy postąpili o krok dalej i oddali do naszej dyspozycji domyślnie aż 12 zróżnicowanych skinów. Dodatkowo utworzenie własnej skórki nie jest trudne - wystarczy podmienić pliki graficzneOczko W zestawieniu z już pojawiającymi się w sieci skinami stworzonymi przez ambitnych amatorów programu możliwości indywidualnego dostosowywania wyglądu są naprawdę szerokie. Co ciekawe, wygląd własnego interfejsu opisuje się podobnie, jak strony internetowe - w wykorzystaniu css i javascript.

Funkcjonalność (8/10)
Lista funkcji dostępnych w tzw. Toolboxie nie doświadczyła większych zmian w porównaniu do ASC3. Niestety, niemiłym zaskoczeniem było dla mnie całkowite zablokowanie niektórych narzędzi w wersji FREE. W "trójce" tego typu ograniczeń także nie brakowało, co oczywiście jest zrozumiałe, ale przynajmniej była możliwość skorzystania tej funkcji w niższym stopniu. Teraz narzędzia typu Registry Cleaner i Internet Booster nie są w ogóle dostępne bez wykupienia płatnej licencji. Na szczęście stosunek funkcji "PRO" do powszechnie dostępnych jest niewielki - na 25 narzędzi zaledwie 4 wymaga kupna profesjonalnej wersji, chociaż nie ukrywam że są to narzędzia znaczące.

Jeśli jesteśmy przy funkcjonalności programu, należy wspomnieć o bardzo ciekawej funkcji, wprowadzonej przez twórców w tej wersji. Mowa mianowicie o Turbo Boost, jednej z czterech głównych kart programu. Pozwala ona na przejście w stan turbo, wyłączający wskazane przez nas funkcje systemu (możemy wyłączyć zbędne usługi Windows, kompozycje, programy działające w tle). Przydatny gadżet, przydatny przykładowo podczas pracy w mocno obciążającej system aplikacji lub grania. Wcześniej był dostępny jedynie w osobnym programie IObitu - Game Booster. (patrz screen 3)

W celu rozszerzenia funkcjonalności programu autorzy wzbogacili ASC4 o jeszcze jedno udogodnienie - jest to ikona pływająca na pulpicie, działająca w podobny sposób jak windowsowe gadżety (uwaga! nie jest to jednak gadżet we właściwym tego słowa znaczeniu). Może służyć w dwojaki sposób: Po pierwsze, przypomina użytkownikowi o konieczności skanowania komputera przez zmianę koloru ikony. Jeśli stan systemu jest ok (a więc skanowanie zostało wykonane niedawno) ikona pozostaje zielona.
Drugim zastosowaniem jest wyświetlanie bieżących informacji o komputerze: aktualne zużycie procesora, stan pamięci RAM etc. (patrz screen 5)

Skuteczność (10/10)
Choć naprawdę ciężko w to uwierzyć, zauważalny jest kolejny skok skuteczności biorąc pod uwagę starszą wersję i nową BETĘ. Dotychczas używałem ASC3, wykonując skan peceta co kilka dni. Wyniki wykrytych błędów nie były duże - kilkanaście nieprawidłowych plików rejestru, trochę plików do defragmentacji, itd. Po zainstalowaniu nowej wersji po raz kolejny IObit mnie zaskoczył - ASC4 wykrył prawie 500 błędów rejestru, niemal 1000 plików do defragmentacji, a także kilkadziesiąt plików zagrażających bezpieczeństwu (!). Inne wyniki skanowania wskazywały analogiczne wartości. Co najważniejsze, po naprawieniu usterek czas uruchamiania komputera faktycznie się zmniejszył, a mój system przestał mulić kilka sekund po zalogowaniu.
Skuteczność programu jest więc doprawdy imponująca i oby tak dalej!

Obciążenie komputera (5/10)
To najpoważniejsza wada obecnej wersji Advanced System Care 4. Program uruchamia się o kilka sekund dłużej niż jego poprzednik, ale jeszcze gorzej jest z uruchamianiem poszczególnych funkcji i obciążeniem zasobów systemowych. Po kliknięciu odsyłacza na przejście do okna ustawień czy innej zakładki musimy poczekać kolejne kilka sekund... Niedobrze miewa się sprawa ze skanem, dotychczas spokojnie można było puścić skanowanie systemu w tle i nie przejmując się niczym kontynuować użytkowanie z peceta pełną parą, podczas gdy teraz podczas wzmożonej aktywności ASC4 zamula nawet przewijanie okna przeglądarki internetowej.
Jest to jednak wersja rozwojowa, a programy oznaczone znaczkiem BETA niejednokrotnie przed wydaniem wersji finalnej cechują się nieoptymalnym wykorzystaniem zasobów. Pozostaje nam więc mieć nadzieję, że niedługo ta usterka zostanie usunięta.


Podsumowanie

Ogólna ocena: 9/10 - bardzo dobrze rokujący
Zalety:
+ Ergonomiczny i efektowny interfejs
+ Program bogaty w funkcje
+ Wysoka skuteczność - konkurencja wymięka (np CCleaner)
Wady:
- Ociężałe działanie (do wyeliminowania w wersji finalnej... miejmy nadzieję)
- Wyskakujące niekiedy podczas przeglądania funkcji programu reklamy

Advanced System Care 4 BETA to kolejna świetna aplikacja dbająca o nasz system (w końcu mówi to sama nazwaOczko ) od IObit. Twórcy dopiero przygotowują ją do finalnych zastosowań, jednak już teraz widać duży potencjał drzemiący w tym programie. Usunięcie podstawowych usterek sprawi, iż otrzymamy bardzo dobry program, zarówno dla newbies, jak i zaawansowanych użytkowników komputera.

Screeny:
1 - główne menu programu
[Obrazek: 24717824.th.jpg]

2 - ekran skanowania
[Obrazek: 24717824.th.jpg]

3 - konfigurowanie opcji Turbo Boost
[Obrazek: 94433803.th.jpg]

4 - zakładka Tool Box
[Obrazek: 66138647.th.jpg]

5 - pływająca na pulpicie ikonka: 1) domyślny, nieaktywny stan 2) info o pececie 3) status ostatniego skanowania
[Obrazek: 79747042.th.jpg]

6 - okno ustawień, wizualnie nie zmienione od czasu wersji trzeciej.
[Obrazek: 71123588.th.jpg]

Zapraszam do komentowania recenzji! klik

Uwaga. W chwili pisania tej recenzji najnowsza wersja BETA tego programu oznaczona była numerem 3.0. Jak wiadomo, wersje rozwojowe mają to do siebie, iż bardzo lubią się zmieniać wraz z kolejnymi wersjami. Dlatego za jakiś czas proszę o zrozumienie sytuacji, w której moja recenzja opisuje funkcję ASC4, której już nie ma, lub nie opisuje nowej która została wprowadzona Wesoły
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / InneUżytkownicy forum szukali:
advanced mobile care tryb turboAdvanced System Care 4 BETAadvanced systemcare stara wersjaSystemCarePro-8.0.3.614wersje programy advanced do skanowania systemu

Podobne wątki (Advanced System Care 4 BETA - recenzja)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  WinRAR 5.30 -Recenzja Emmers 4 28299 02.12.2017, 11:59
Ostatni post: tuanthanh15a6
  Recenzja FastStone Image Viewer Axiss 11 73299 18.04.2016, 17:47
Ostatni post: Ajgor
Wink Recenzja Programu Do Nagrywania Gier Pulpitu i Dźwięku - Mirillis Action! Artur 0 42270 07.08.2012, 19:56
Ostatni post: Artur

Skocz do:


Wybrane wątki (Advanced System Care 4 BETA - recenzja)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Avast ! Free Antivirus - Antywirus doskonały ? ~Anonim 21 87858 24.06.2019 14:39
Ostatni post: Morus vivus
  WinRAR 5.30 -Recenzja Emmers 4 28299 02.12.2017 11:59
Ostatni post: tuanthanh15a6
Cool Darmowy program do montowania klipów wideo CaendiL 1 22544 10.12.2016 13:15
Ostatni post: ZdrojekBlin
  Ecomagron Rogdush 0 23496 13.05.2016 22:12
Ostatni post: Rogdush
  Recenzja FastStone Image Viewer Axiss 11 73299 18.04.2016 17:47
Ostatni post: Ajgor
  Windows 8 - instalacja, uruchamianie i interface Jarecki 0 11399 15.04.2013 22:16
Ostatni post: Jarecki
  Opis Emsisoft Emergency Kit. Smog 0 32053 27.03.2013 18:10
Ostatni post: Smog
  [NOWOŚĆ] Wasze recenzje na stronie Interii ! ~Anonim 39 160376 15.02.2013 01:17
Ostatni post: malibek88
  Pierwszy rzut oka na Bita-krótko i na temat simsons70c 1 32652 13.02.2013 14:12
Ostatni post: simsons70c
  Avast! Mobile Security - zabezpieczenie Android'a wiknow 0 38382 02.12.2012 22:00
Ostatni post: wiknow
Wink Recenzja Programu Do Nagrywania Gier Pulpitu i Dźwięku - Mirillis Action! Artur 0 42270 07.08.2012 19:56
Ostatni post: Artur
  Comodo Mobile Security - ochrona urządzeń moblinych. Morphiusz 0 18046 26.03.2012 22:31
Ostatni post: Morphiusz
  Killzone - recenzja wersji PS2 ninja666 0 36061 27.02.2012 21:14
Ostatni post: ninja666
  Half-Life - recenzja Rincewind 0 37684 02.02.2012 14:09
Ostatni post: Rincewind
  Red Faction Guerilla CTRL85 0 36965 19.11.2011 19:45
Ostatni post: CTRL85