Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Bądź w kontakcie z rodziną i znajomymi. Recenzja "Nokii C5 white".

Bądź w kontakcie z rodziną i znajomymi. Recenzja "Nokii C5 white".
[Obrazek: e5f5e11ed5b894d9med.jpg]

Marka/model: „Nokia C5”
Typ: Klasyczny (monoblok)
Wymiary: 112 x 46 x 12,3 mm
Waga (z baterią): 89,3 g
Cena: 444 – 699 zł.

*Telefon ten był opisywany w nr. 09/2010 magazynu „PC – Format” (str. 104).

Wstęp:

Pierwszym telefonem komórkowym, jaki miałem okazję testować w swoim życiu była „Motorola m3888”. Nie dość, że był to dość sporych rozmiarów telefon, to na dodatek, był dość ciężki w porównaniu z obecnie dostępnymi na rynku aparatami telefonicznymi, a ponadto – nie oferował żadnych innych funkcji poza podstawowymi, czyli wykonywanie i odbieranie połączeń, a także wysyłanie i odbieranie SMS-ów.
Poza tym… W tzw. międzyczasie testowałem jeszcze trzy inne modele („Nokia 3510i”, „Nokia 6085” i „Nokia 7610 Supernova”).
Ale wszystko się zużywa, technologie idą naprzód, więc pomyślałem sobie, że już najwyższa pora na zmianę telefonu.
I w ten oto sposób wybór padł na „Nokię C5”, której funkcje (przynajmniej te najważniejsze i najciekawsze) postaram się Wam przybliżyć w dalszej części tej recenzji.
A więc do rzeczy…

W zestawie znajdziemy:

- telefon „Nokia C5”
- kabel do transmisji danych „Nokia CA-101D”
- stereofoniczny zestaw słuchawkowy „Nokia WH-102”
- wydajna ładowarka „Nokia AC-8”
- bateria litowo-jonowa „Nokia BL-5CT” (1050 mAh)
- instrukcja obsługi
- 2-letnia gwarancja

Ogólnie o produkcie:

Opisywany tutaj produkt jest produktem trzeciej generacji – i pracuje on na częstotliwościach 1800, 1900, 850, 900, HSDPA, WCDMA 2100. Jest to bardzo zaawansowany telefon, jeśli chodzi o ilość funkcji (ale o tym – w dalszej części recenzji).
Ponadto telefon ten jest dostępny od 2010 roku w dwóch wersjach kolorystycznych (biały i szary) – w cenie do 700 zł. brutto.
Mimo to, uważam, że cena ta jest bardzo atrakcyjna, biorąc pod uwagę ogrom funkcji, jakie oferuje owy telefon.
Budowa telefonu: Telefon ten został bardzo solidnie wykonany ze stali nierdzewnej i elementów plastikowych, jednak (wg. opinii wielu użytkowników) nie nadaje się dla osób pracujących na budowie, itp.
A to pewnie za sprawą tego, iż urządzenie mogło by takiemu budowlańcowi wypaść z kieszeni (np. podczas prac na wysokości) i doznać przy tym jakichś uszkodzeń (np. rozbić się o kamień).
Oczywiście - rzeczywisty powód tezy, że produkt nie nadaje się dla budowlańców może być nieco inny.
To są tylko takie moje prywatne przypuszczenia.

Przewód USB:

Załączony do zestawu przewód USB, którego możemy użyć zarówno do ładowania baterii z pomocą komputera, jak i przesyłu danych z i do telefonu, to jakiś absurd.
Jest prześmiesznie krótki, ponieważ ma zaledwie 10 cm. długości, co sprawia, że podczas przesyłu danych urządzenie po prostu zwisa przy komputerze - chyba, że użyjemy laptopa. Wtedy możemy sobie telefonik położyć obok i wygodnie przesyłać dane pomiędzy urządzeniami.
Jeśli nam jednak przeszkadza przewód USB - a pracujemy na laptopie - to z pewnością jest on kompatybilny z technologią bezprzewodowego przesyłu danych Bluetooth, dzięki czemu mamy jeszcze możliwość (zamiast załączonego przewodu) użyć właśnie technologii Bluetooth.
Wystarczy, że uaktywnimy funkcję Bluetooth w obydwu urządzeniach i możemy bez przeszkód przesyłać dane.
Jeżeli jednak nie posiadamy laptopa zgodnego z technologią Bluetooth innym (równie dobrym) rozwiązaniem będzie użycie przedłużacza USB, bądź dłuższego przewodu USB wchodzącego w skład innego telefonu komórkowego, czy nawet innego urządzenia (o ile przewód ów ma pasującą do gniazda telefonu wtyczkę).

Bateria:

W telefonie producent zastosował baterię litowo-jonową (1050 mAh) typu „BL-5CT”
Według producenta wytrzymałość baterii w trybie gotowości powinna wynieść ok. 630 godz., w czasie rozmów – 12 godz., w trybie odtwarzania wideo – 11 godz., w trybie nagrywania wideo – 5,4 godz., przy połączeniu wideo – 3,5 godz., natomiast czas odtwarzania muzyki powinna wynieść do 34 godzin.
Stany faktyczne mogą być nieco zróżnicowane, a wszystko zależy tak naprawdę od częstotliwości użytkowania telefonu.
Ładowanie baterii: Fabrycznie naładowanym telefonem (2 na 7 kresek) bawiłem się przez ok. 2 dni. Grałem w gierki, testowałem aparat, budzik, przeglądałem zainstalowane w urządzeniu aplikacje, itp.
I w trzecim dniu przyszła pora na ładowanie baterii.
Trwało to dokładnie 1 godzinę i 20 minut.
Po tym naładowaniu odebrałem/nawiązałem kilka połączeń, wysłałem/odebrałem kilka SMS-ów, a także ze dwa razy grałem w gierki - przez co bateria wytrzymała mi zaledwie (a może aż) trzy tygodnie, po czym powtórne naładowanie trwało jedynie 1 godzinę i 8 minut (czyli o całe 12 minut krócej, niż za pierwszym razem - mimo, że bateria po raz drugi była do oporu rozładowana).

Aparat:

Wbudowany aparat o rozdzielczości 3,2 megapikseli (2048 x 1536 pikseli) nie jest może najwyższych lotów, ale dla posiadaczy kompaktowych aparatów cyfrowych i lustrzanek nie powinno mieć to jakiegoś większego znaczenia.
Mnie bynajmniej to nie przeszkadza.
Poniżej przedstawiam próbki zdjęć.

[Obrazek: 608192658c8a856em.jpg] [Obrazek: 34ca30194c79fa7fm.jpg]

Aparat ten oferuje takie efekty jak np.: negatyw, sepia i inne, korekcja ekspozycji, samowyzwalacz, tryb nocny, tryb portretowy, tryb sportowy, zbliżenie cyfrowe x 4, zdjęcia seryjne, zdjęcia z flashem.
Zdjęcia wykonywane przez ten aparat są w formacie JPEG.
Ponadto aparat ten został wzbogacony o technologię zwiększenia głębi ostrości (EDOF), a także został wyposażony w diodę LED pomocną przy robieniu zdjęć w zaciemnionych pomieszczeniach.
Tryby wykonania próbek foto: Niniejsze próbki zostały wykonane w następujących trybach (od lewej): "Automatyczny" i "Krajobraz".

Kamera:

Wbudowana kamerka umożliwia nagrywanie filmików wideo z rozdzielczością VGA do 15 klatek na sekundę – o rozdzielczości 640 x 480 pikseli.
Również (podobnie jak aparat) nie jest najwyższych lotów, ale przeciętnemu Kowalskiemu powinna wystarczyć.
Jednak czas nagrywania zależy od pojemności zastosowanej karty pamięci.

Funkcje i oprogramowanie:

Oprócz standardowych funkcji takich jak: kalkulator, kalendarz, zegarek, budzik, odtwarzacz mp3, dyktafon – komórka ta posiada także szereg innych funkcji (np.: dzwonki wideo, czytnik plików typu „Word”, „Excel”, „Power Point”, „PDF”, synchronizacja kontaktów, kalendarza i notatek z programem „MS Outlook”, możliwość używania telefonu w charakterze modemu, czy GPS, a także bardzo ciekawą funkcję lektora, która jest przydatna, gdy nosimy telefon w kieszeni lub w torebce.
Jeśli funkcja ta jest uaktywniona, podczas nadchodzącego połączenia oprócz numeru i podpisu (np. nazwiska dzwoniącego) jesteśmy również informowani głosowo o tym kto do nas dzwoni – dzięki czemu, jak nie chcemy z kimś rozmawiać, to już nie musimy sięgać po telefon, aby przeczytać na wyświetlaczu kto dzwoni. Lektor zrobi to za nas.
W przypadku, gdy nas irytuje uaktywniony lektor, mamy możliwość w dowolnej chwili dezaktywować lektora wybierając stosowną opcję z menu telefonu.
A skoro już mowa o zaimplementowanym fabrycznie oprogramowaniu, to należy w tym miejscu wspomnieć także, iż opisywany produkt posiada fabrycznie zainstalowany system operacyjny „Symbian”.
Inne aplikacje: Ponadto, co zostało już wymienione powyżej, telefon ten zawiera takie aplikacje jak „Facebook”, „Flickr”, „Twitter”, czy „YouTube”, a także przeglądarkę i wyszukiwarkę mobilną.

Gry Java:

Fabrycznie zainstalowane są dwie gry („Bounce Tales” i „Brain Challenge”).
Moim zdaniem jest to akuratna ilość, skoro telefonu używamy do utrzymywania kontaktu z bliskimi, a nie jako zabawkę do gier.
A jeśli nam to nie wystarczy, zawsze możemy np. skorzystać z usługi WAP, żeby pobrać na telefon jakieś dodatkowe gry (osobiście – nie polecam, ze względu na koszty związane z pobieraniem).

Obsługiwane formaty dźwięku i wideo:

Urządzenie doskonale radzi sobie z obsługą takich formatów jak: 64-głosowe polifoniczne dzwonki w formacie MIDI, a także mp3, mp4, AAC, NB-AMR, WMA, oraz filmiki w MPEG-4. Jeśli jednak standardowe, fabrycznie wgrane dzwonki nam nie przypadną do gustu, zawsze możemy skorzystać z usługi WAP, aby pobrać dzwonek taki, jak nam się podoba, ale – jak już wcześniej wspomniałem – nie jest to zalecane ze względu na koszty, jakie ponosimy łącząc się z usługą WAP.

Czytnik kart pamięci:

Produkt ten posiada 50 MB pamięci wbudowanej, oraz czytnik kart pamięci typu „microSD” i „microSDHC” obsługujący karty o pojemności wynoszącej do 2 GB dla „microSD” i do 16 GB dla „microSDHC”.
Moim zdaniem, to w zupełności wystarczy – zwłaszcza jeżeli telefonu używamy wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń, oraz wysyłania i odbierania wiadomości SMS, czy MMS.
Niestety, aby włożyć lub wyjąć kartę pamięci trzeba mieć długie paznokcie lub użyć jakiegoś cienkiego narzędzia – zachowując przy tym szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić czytnika, karty pamięci, bądź samego telefonu.

GPS (nawigacja piesza i samochodowa):

W urządzeniu tym została fabrycznie zainstalowana aplikacja nawigacyjna – „Ovi Mapy”.
Ja za bardzo nie mam potrzeby z tego korzystać, ponieważ nie podróżuję aż tak wiele (z powodów zdrowotnych), ale dla użytkowników, którzy często podróżują pieszo bądź samochodem może to być świetna pomoc w dotarciu do celu.
Pamiętajmy jednak, że nawigacja ta nie nadaje się do precyzyjnego określenia lokalizacji, więc przy ustalaniu pozycji należy być rozważnym – i nigdy nie należy polegać wyłącznie na danych z odbiornika GPS.
Trzeba też polegać na swojej własnej orientacji w terenie, ponieważ wskazania GPS-u mogą się okazać złudne – i doprowadzić nas nie tam, gdzie byśmy tego chcieli.
Na koniec pragnę dodać, że podczas trwania kilku/kilkunastusekundowego połączenia (w celach testowych) z mapą pokazującą moje bieżące położenie odpisano mi z karty SIM 40 gr. Więc wychodzi na to, że GPS nie jest tak całkiem darmowy.
Można to jednak zmienić wyłączając A-GPS.

Instrukcja obsługi i gwarancja:

Wraz z telefonem otrzymujemy 109-stronicowy podręcznik użytkownika w języku polskim, w którym producent zawarł wszystkie (te ważne i te mniej ważne) szczegóły dotyczące prawidłowego korzystania z produktu.
W tym wypadku, to jednak dobrze, że zostały opisane najmniejsze detale, ponieważ standardowe funkcje (np. wykonywanie/odbieranie połączeń, czy wysyłanie/odbieranie wiadomości SMS/MMS) możemy obsługiwać intuicyjnie, ale te bardziej zaawansowane funkcje (np. obsługa GPS, uruchomienie lektora dzwoniącego, itp.) przez pierwsze dni użytkowania lepiej wykonywać z pomocą instrukcji obsługi – do momentu, aż nie nauczymy się tego robić na pamięć.
Gwarancja: Do urządzenia producent dołącza kartę gwarancyjną, ważną przez okres dwóch lat.
Jest możliwość wykupienia dodatkowego okresu gwarancyjnego, ale jest to koszt ok. 140 zł.

Wrażenia z użytkowania:

Dnia 17 sierpnia 2010 r. stałem się szczęśliwym posiadaczem (już piątego w swoim życiu) telefonu komórkowego. Tym razem jest to „Nokia C5”.
Zakupu dokonałem w sklepie „RTV Euro AGD” .
Za owy telefon (odmiana „White”) zapłaciłem 699 zł. brutto, ale było warto.
Telefonik jest ładny, funkcjonalny – i co najważniejsze – nie sprawia kłopotów w użytkowaniu.
Jedyne minusy, jakie do tej pory zdążyłem zauważyć, to brak karty pamięci w zestawie, krótki przewód USB (zaledwie 10 cm.) i niewygodne słuchawki douszne.
Ciekawostką – jaką zauważyłem podczas użytkowania jest z pewnością tryb oszczędzania energii.
Gdy tylko poziom naładowania baterii spadnie do minimum (1 kreska) podczas nawigowania możemy dostrzec nieco przyciemniony wyświetlacz.
Ma to jednak swoje plusy i minusy.
Otóż… Plus jest taki, że bateria dłużej trzyma, natomiast minus taki, że podczas grania w gry, przeglądania Internetu, oglądania zdjęć, czy odczytywania wiadomości SMS ledwo widać to co jest na wyświetlaczu. Ale coś za coś.
Czasem trzeba wybrać – oszczędność baterii, czy czytelność wyświetlacza.
Ponadto - zarówno dźwięki dzwonków, SMS, jak i budzika są bardzo głośne, więc bez obaw możemy np. odkurzać w pokoju, gdy czekamy na ważny telefon, a nawet zostawić komórkę w pokoju obok, a na pewno usłyszymy dzwonek.
Podobnie jest z trybem głośnomówiącym.
Również bardzo głośno i wyraźnie słychać naszego rozmówcę, więc jeśli mamy ręce zajęte, spokojnie możemy rozmawiać przez głośnik.

PLUSY:

- atrakcyjna cena w stosunku do możliwości
- niewielkie wymiary
- lekki
- dość solidne wykonanie
- wytrzymała bateria
- dobry zasięg
- nawigacja GPS
- czytniki dokumentów „Worda”, „Excela”, „PowerPointa” i PDF
- lektor dzwoniącego
- 50 MB pamięci wbudowanej
- obsługa kart pamięci typu „microSD” i „microSDHC”

MINUSY:

- montaż karty pamięci wymagający długich paznokci lub cienkiego narzędzia
- niewygodne słuchawki douszne
- krótki przewód USB
- brak osłony na gniazdo USB
- brak karty pamięci w zestawie
- angielski lektor

Galeria:

[Obrazek: c10bed5ddc2510b2m.jpg] [Obrazek: 321a8aba524969a7m.jpg] [Obrazek: 01cfc2b03375d2a6m.jpg] [Obrazek: 496ae343fd7abeb6m.jpg] [Obrazek: 5787883a96c8d1cbm.jpg] [Obrazek: 36e7d54bdbf3a444m.jpg]

Ocena ogólna: 9/10.

[Komentarze do recenzji]

© Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie, wykorzystywanie niniejszego materiału (a zwłaszcza elementów fotograficznych) – bez zezwolenia autora – zabronione!
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
czy oplaca sie do 3 letniej nokii c5 kupic baterienokia bl-5ct instrukcja obsługinokia c5 jak wyjac bateria