Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Błędy na dysku w win. 10 Aspire V3-531

Błędy na dysku w win. 10 Aspire V3-531
Proszę pomóżcie. jakiś czas temu testowałem dysk programem HD Tune który znalazł błąd (Reallocated event count) Następnie przetestowałem dysk MHDD z pozytywnym wynikiem, myślałem że wszystko jest ok ale kilka dni później nie mogłem odpalić laptopa. Zainstalowałem aktualizacje KB3124262 w pierwszej chwili nie mogłem uruchomić menedżera zadań, chciałem zrestartować lapka i kolejno niebieski ekran/logo acer/niebieski ekran i od tego momentu przez 10 minut lapek się nie uruchomił po wyłączeniu go przyciskiem zasilania wszystko wróciło do normy. Przeskanowałem RAM programem Memtest który też nie znalazł żadnych błędów, kolejny raz przeskanowałem dysk Ashampo HDD Control który w SMART znajduje ten sam błąd. Załączam screeny z wszystkich programów.

[Obrazek: DSC000817_sehrwrw.jpg]
http://s2.ifotos.pl/img/DSC000916_sehrwxh.jpg
[Obrazek: Zrzut-ekr_sehrwxw.png]
[Obrazek: Zrzut-ekr_sehrwnx.png]
[Obrazek: DSC000374_sehrwna.jpg]

Co oznacza wpis "Reallocated event count"
 System operacyjny: windows_98_nt Przeglądarka: chrome
RE: Błędy na dysku w win. 10 Aspire V3-531
Reallocated event count to w skrócie - operacje przenoszenia uszkodzonych sektorów. Można powiedzieć, że to parametr dość podobny do 05 (Reallocated sector count), z tym, że liczone są próby zarówno udane jak i nieudane. Po 05 można wywnioskować, że nic przeniesione ostatecznie nie zostało w twoim przypadku.

Aczkolwiek u ciebie to wygląda dziwnie, niemożliwe aby tyle operacji zostało wykonanych. Tym bardziej, że skan w MHDD wygląda w porządku.

Upewnij się, że dysk masz porządnie zamocowany - żadnych luzów, bo w SMART widać jeszcze nieco zwiększone wartości G-Sense oraz Command Timeout.

Spakuj katalog C:\Windows\minidump i wrzuć na jakiś hosting. Może z kodu błędu coś się wywnioskuje. Nie jestem pewien, czy to wina dysku - całkiem możliwe, że nie.
Sprawy, które można wyjaśnić na forum nie załatwiam przez PW!! Zrozumiano?! || Komputery robiego

[Obrazek: K3jq35I.png]
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
[Obrazek: DSC000916_sehnqsq.jpg]Nie mogę znaleźć katalogu C:\Windows\minidump

Jeśli dobrze rozumiem to katalog C:\Windows\minidump tworzy się w momencie zrzutu pamięci a u mnie wyglądało to trochę inaczej. Kolejno - restartuje laptopa, niebeski ekran, logo producenta i niebieski ekran bez słynnej buźki (blue screen) tylko kółko które zawsze się kręci podczas uruchamiania windows 10.

W MHDD SMART też widać wpis, 196 Reallocated event count =5548. Jeszcze mnie zastanawia co oznaczają wartości w HD Tune - C4 Current 94 - Worst 94 - Threshold 30
Czy problem z restartami się powtarza, czy był jednorazowy?

Odnośnie tych wartości, są one przeważnie ustalane przez producenta i bazują na odczycie z pola "Data".
Current, to jak sama nazwa wskazuje - bieżąca wartość odnośnie danego parametru i 100 jest w tym wypadku wynikiem najlepszym jaki można osiągnąć. Im wartość jest mniejsza, tym gorzej.
Worst, to najgorsza zanotowana wartość kiedykolwiek.
Threshold to próg wartości, przy którym jeśli zostanie on przekroczony, to programy będą wyrzucać błędy o krytycznej awarii.

Osobiście nie mogę się tu dopatrzeć błędu po stronie dysku. Chyba, że ktoś poza mną ma jeszcze jakieś pomysły?

Jeżeli problem się powtarza, sugeruję założyć wątek w dziale oprogramowania lub Logi i zamieścić tam niezbędne informacje, o ile nikt tu nic nie wymyśli.
Sprawy, które można wyjaśnić na forum nie załatwiam przez PW!! Zrozumiano?! || Komputery robiego

[Obrazek: K3jq35I.png]
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
Raz się zawiesił po instalacji aktualizacji - Windows update. Jeszcze miałbym pytanie odnośnie wartości Current i Worst jeśli u mnie wynoszą po 94 a najlepszy możliwy wynik to 100 i im mniejsza wartość tym gorzej to z moim dyskiem nie jest jeszcze chyba tak źle. Nie wiem też czego dotyczą te wartości.

OK mniej więcej kumam. Dzięki za pomoc
Programy: Polecane / Nowe / Inne