Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

[C] Zliczanie wystąpień liczb w tablicy

[C] Zliczanie wystąpień liczb w tablicy
Hej, jak w temacie, mam problem z zadankiem z programowania.

Treść zadania: Dany jest ciąg liczb rzeczywistych zakończony zerem, którego nie wliczamy do ciągu. Obliczyć średnią arytmetyczną z wyrazów dodatnich ciągu oraz ustalić, ile wyrazów ma wartość bezwzględną mniejszą od 100.

Ogólnie rozpoczeliśmy je na lekcji i doszlismy do tego:
Kod:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

/* run this program using the console pauser or add your own getch, system("pause") or input loop */

int main(int argc, char *argv[]) {
float a=-200,b=200,n=1000;

for(i=0;i<n-1;i++)
{
do{
r=(b-a)*rand()RAND_MAX+a;
}while(r!=0)
tab[i]=n;
}
tab[n-1]=0;

return 0;
}

Rozumiem, że, w sumie ten ciąg jest już w tablicy, ale warto by było chyba zadeklorować tę tablice, zmienną r i i. Nie rozumiem też zapisu tab[n-1]=0, i sumie, rozumiem z tego tylko tyle, że mamy tego randa, który będzie wyszukiwał losowo, wczesniej trzeba wstawic chyba srand(time(0)), zeby ten rand dzialal i wpierdzielic  time.h. Ale nie mam pomysłu co dalej i czy to wgl jest dobrze zrobione, chociaż koleś nigdy się nie myli jak już robi zadanko. Nie chcę zebyscie zrobili to za mnie, a dali mi wskazówki, jestem typem kolesia, którego troche za raczke trzeba poprawadzic, ale pozniej dam rade. Z gory dziekuje za wskazkowi.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: [C] Zliczanie wystąpień liczb w tablicy
Proszę poprawniej tytułować wątki, a kod umieszczać w znacznikach
Kod PHP:
[code][/code

Coś jest zdecydowanie nie tak z tym programem:
1. Nie ma nigdzie definicji tablicy tab.
2. W pętli for zapewne miało się znaleźć wyrażenie (przedtem trzeba zdefiniować zmienną r typu float):
Kod:
do
{
   r = (b-a)*rand() / RAND_MAX+a;
} while (r == 0);
tab[i]=r;

Wywołanie [i]srand(time(NULL))
przyda się tylko po to, aby program dawał różne wyniki - może nauczyciel chciał porównać działanie dla konkretnego przypadku.
Dalsza część jest prosta - w jednej pętli for zliczasz sumę dodatnich liczb (oraz liczbę tych liczb, żeby później można było policzyć średnią) oraz w tej samej pętli możesz też policzyć liczbę liczb o wartości bezwzględnej mniejszej od 100.
[/i]
 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne