Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Co dalej po gimbazie ?

RE: Co dalej po gimbazie ?
(01.06.2013, 16:00)Dyzajash napisał(a): Ja raczej mówiłem o serwisie typowo miejskim. U mnie w mieście rodzinnym działają takie dwa i wiem że często przyjmują świeżo upieczonych techników na podszkolenie.
Dziwna praktyka. Ja będąc pracodawcą nie szkoliłbym nikogo. Po co? Po to by za jakiś czas otwarł swoją firmę, czy odszedł do konkurencji za większą stawkę?

(01.06.2013, 16:00)Dyzajash napisał(a): Dla mnie obecnie elektronicy największą szansę na prace mają w fabrykach i raczej szybko się to nie zmieni.
Dla mnie raczej też.

(01.06.2013, 16:00)Dyzajash napisał(a): Tu chodzi o uprawnienia. Między innymi budowlane. Elektronik musi zostać przeszkolony na elektryka żeby zdobyć tego typu uprawnienia.
Jeśli chodzi o uprawnienia budowlane to czy jesteś technikiem elektrykiem, czy elektronikiem nie ma różnicy - i tak żaden ich nie dostanie. SEP każdy może zrobić tak samo.
Jeśli chodzi o UB to Trzeba mieć wykształcenie wyższe kierunkowe. Minimum stopień inżyniera z budownictwa lub elektrotechniki. Mając takie coś to już na konkretne pieniądze można liczyć - na przykład odbiory. Chyba, że coś się w tej materii pozmieniało to daj znać. Chętnie zobaczę nowe zapisy.

(01.06.2013, 16:00)Dyzajash napisał(a): ale jak ktoś czuje się elektrykiem to czemu męczy się na elektronice?
O mnie chodzi?
Jeśli tak to się nie męczę. Po prostu wybrałem to ze zdrowego rozsądku, aby się jak najwięcej nauczyć. Teraz nie opłaca mi się zmieniać. Nic też nie koliduje przed tym abym mógł podjąć pracę jak elektryk. Na chwilę obecną to bardziej czuję się pewny właśnie w tym kierunku.

(01.06.2013, 16:00)Dyzajash napisał(a): Programowanie ma to do siebie, że można się go nauczyć oddzielnie i bez żadnej szkoły.
Oczywiście. Wiele rzeczy ma to do siebie, że możesz ich nauczyć się bez żadnej szkoły.
Tutaj jednak pytał co po szkole a jak odbieram to jako sama szkoła i nic ponad to. Jeśli ktoś realizuje tylko to co w szkole, a ktoś inny jeszcze na własną rękę to ten drugi ma szerszy horyzont, że tak to ujmę.
Kontakt ze mną - PW.
Z powodu braku czasu Forum odwiedzam tylko w wolnych chwilach.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: chrome
Cytat:Dziwna praktyka. Ja będąc pracodawcą nie szkoliłbym nikogo. Po co? Po to by za jakiś czas otwarł swoją firmę, czy odszedł do konkurencji za większą stawkę?

Dla ciebie dziwna, a dla wielu chłopaków to szansa na podszkolenie i zaczęcie późniejszej pracy na nieco lepszych warunkach. Znam jednego szefa serwisowni i jest to już człowiek po 60tce. Nie obchodzą go zyski czy choćby na czy pracownik odejdzie czy nie. Chce on dać szansę młodym ludziom na zdobycie doświadczenia i tyle. Fakt, nie płaci więcej niż te 1800 brutto, bo i samemu ledwo co się trzyma na rynku, ale przynajmniej wie że ci przeszkoleni będą mieli lepszy start w dorosłość.

Cytat:Jeśli chodzi o uprawnienia budowlane to czy jesteś technikiem elektrykiem, czy elektronikiem nie ma różnicy - i tak żaden ich nie dostanie. SEP każdy może zrobić tak samo.
Tak, o SEP mi chodziło. Z mojego doświadczenia wynika, że szybciej i łatwiej zdają go osoby po elektryku.

Cytat:O mnie chodzi?
Nie nie Wesoły. Ogólnie mówiłem.

Cytat: Jeśli ktoś realizuje tylko to co w szkole, a ktoś inny jeszcze na własną rękę to ten drugi ma szerszy horyzont, że tak to ujmę.
Raczej musi robić coś na szerszą perspektywę. Sama wiedza ze szkoły nie da mu pracy. Szczególnie elektronik/mechatronik (wiem po sobie). Co roku wychodzą nowe technologie, co roku zachodzą jakieś zmiany. Elektryk ma łatwiej, bo w prądzie od lat 80tych nic prawie się nie zmieniło. A w elektronice? 20 lat temu to była epoka brązu w porównaniu do dziś.
♦♣♦♣♦♣♦♣♦♣♦♣♦♣♦♣♦♣♦♣♦♣♦♣
(01.06.2013, 17:44)Dyzajash napisał(a): Dla ciebie dziwna, a dla wielu chłopaków to szansa na podszkolenie i zaczęcie późniejszej pracy na nieco lepszych warunkach.
Dziwna z punktu pracodawcy. Zazwyczaj "prywaciarz" chcę, żeby pracownik zrobił jak najwięcej za jak najmniejszą kasę - generował mu zyski. To, że istnieją jeszcze uczciwi ludzie mnie cieszy. Mało gdzie trafia się tak, aby ktoś chciał Cię wyszkolić. Nie mniej jednak dobrze, że tak jest. Tylko pensja jest pewnie nieco niższa, ale moim zdaniem jak ktoś chce nabyć doświadczenie i ta praca by temu sprzyjała to uważam, że warto.

(01.06.2013, 17:44)Dyzajash napisał(a): Tak, o SEP mi chodziło. Z mojego doświadczenia wynika, że szybciej i łatwiej zdają go osoby po elektryku.
Jeśli mówimy o SEP do 1[kV] to jeśli ktoś ma problemy, to nie ma większego pojęcia w tej materii.
Jednak, żeby uzyskać powyższe świadectwo kwalifikacyjne nie trzeba być wcale elektrykiem, ani elektronikiem.

(01.06.2013, 17:44)Dyzajash napisał(a): Raczej musi robić coś na szerszą perspektywę. Sama wiedza ze szkoły nie da mu pracy. Szczególnie elektronik/mechatronik (wiem po sobie). Co roku wychodzą nowe technologie, co roku zachodzą jakieś zmiany.
Zgadza się. Trzeba się szkolić na własna rękę i być na bieżąco.
Co po tym, że ktoś wszystkie charakterystyki ma w głowie, szybko wypełnia siatki Karnaugha jak w praktyce zastosowanie tego jest prawe żadne. Sama wiedza ze szkoły na pewno nie wystarczy.

(01.06.2013, 17:44)Dyzajash napisał(a): Elektryk ma łatwiej, bo w prądzie od lat 80tych nic prawie się nie zmieniło. A w elektronice? 20 lat temu to była epoka brązu w porównaniu do dziś.
Jeśli chodzi o elektronikę to tam z prądem też się nic nie zmieniło, prawo Ohma jest takie samo Krzywy.
Zarówno w jednej i drugiej dziedzinie widać postępy. W "czystej" elektronice oczywiście bardziej, jednak od kilku ładnych lat rządzą procesory, więc nie ma co twierdzić, że elektronika z dnia na dzień jest całkiem inna. Moim zdaniem jest coraz bardziej dopracowana.
Co do elektryki to weź instalację elektryczną z lat 80, a obecną. To co jest takie samo to, że przewody są z miedzi (jeśli w ogóle z tej miedzi wtedy wszyscy robili) i to, że przewody są ułożone prostopadle/równolegle (przynajmniej winny tak być). Wyłączniki RCD, ograniczniki przepięć, sterowniki - kto wtedy o tym powszechnie słyszał. Tak wiec uważam zarówno jeden jak i drugi nie może stać w miejscu, bo wtedy skazuje się na zagładę.
Kontakt ze mną - PW.
Z powodu braku czasu Forum odwiedzam tylko w wolnych chwilach.
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
czy poradzę sobie jako mechatronik czy poradze sobie w technikum elektrycznym bez doświadczeniaczy z srednia 2.8 przejde do gimnazjumczy ze średnią 2 5 poradzę sobie w technikum mechatronicznymgdzie najlepiej po gimbazietechnik mechatronik co dalejze średnią 2, 5poradzę sobie w technikum