Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Co dalej ze sobą zrobić - kariera webmastera

#1
Question  Co dalej ze sobą zrobić - kariera webmastera
Po pierwsze cześć i witam wszystkich.
Aktualnie jestem świeżym uczniem 1 klasy liceum o profilu informatycznym, chociaż ile tam informatyki będzie to zobaczymy. Od około 5 miesięcy szczególnie mocno przykładam się do tworzenia stron internetowych; bardzo interesuje mnie ta dziedzina informatyki. Szczególne zamiłowanie mam do wordpress-a - systemu blogowemu, którego można w pełni nazwać CMS-em, jeżeli oczywiście odpowiednio się na nim znamy. W przyszłości chciałbym być przede wszystkim fotografem, bardzo podoba mi się fotografia, mimo, że(na razie) zbyt dużo o niej nie wiem. Wesoły Oprócz fotografa, interesuje mnie właśnie kariera wolnego strzelca w kierunku "web developer and designer". Jednak nie takiego zwykłego wolnego strzelca... chciałbym zarabiać przede wszystkim na sprzedawaniu tzw. "Premium Themes" na takich serwisach jak np. ThemeForest/Template Monster. Nie jest to łatwe zadanie, ale to dobry sposób na dodatkową kasę, podczas gdy nie mam zleceń jako fotograf. od czasu do czasu mogę także podjąć współpracę z jakąś firmą. To tyle z marzeń o przyszłości...

...teraz powrót do teraźniejszości. Co zrobiłem, żeby być w przyszłości tym kim chce być? Nie znam się praktycznie w ogóle na fotografii. Zdjęcia podobają mi się jedynie, i chciałbym umieć robić takie zdjęcia. Co do kariery web-owej... znam dość dobrze HTML 5 i CSS 3. Nie ma problem z obsługa photoshopa czy dreamwaver-a. Lubię tworzyć strony przede wszystkim proste a przy tym eleganckie, wszechstronne. A przynajmniej staram się je tak robić. Flash i Action Script 3 też znam, ale widząc ostatnimi czasy nowego HTML 5, powoli mozolne pisanie ciężkiego slider-a we flashu mnie odpycha. jak już wspomniałem, bardzo lubię wordpress.
Potrafię tutaj nieco więcej rzeczy... Oprócz zbudowania zwykłego szablonu dla bloga, potrafię także wykorzystać WP, tak żeby stworzyć na nim całą stronę internetową(nie tylko blog). Umiem wykorzystywać Page Templates, Custom Fields, Meta Box-y, Custom posts types, Child Themes jakieś tam podstawy tworzenia pluginów(chociaż nic wielkiego nie stworzyłem). Niedawno skończyłem pisać freamwork panelu administracyjnego dla szablonu wordpress. Coś jak e-panel od Elegant Themes, tylko nie aż tak zaawansowane, ale - w końcu mam 16 lat, a oni są firmą z fachowcami. No znam też podstawy PHP i trochę "PHP Obiektowo". Za niedługo może wezmę się za pisanie własnego CMS-a, jednak ciągle zatrzymuje mnie wordpress, do którego chcę stworzyć kilka, naprawdę zaawansowanych "premium" szablonów, z wykorzystaniem tego panelu administracyjnego i wszystkiego czego się nauczyłem w wordpressie.

Moje pytanie jest takie: co dalej zrobić. Napisać te szablony dla wordpress, może i zacząć je sprzedawać, choć się troszkę boję(sam nie wiem czemu Wesoły) zarobiłbym może na jakiś pierwszy aparat i wziąłbym się za fotografię poważniej. A co wy myślicie?
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#2
RE: Co dalej ze sobą zrobić - kariera webmastera
Widzę, że pewne osiągnięcia już masz, to jest ważne. Bardzo cenna w tym fachu jest umiejętność kończenia projektów, bo zacząć to każdy potrafi.

Jako że jesteś niepełnoletni, to wiadomo że na razie będziesz miał ograniczone pole do popisu, ale nie całkowicie. Jeśli chcesz być wolnym strzelcem (freelancerem), to zacznij od budowania portfolio. Stwórz i udostępnij trochę rzeczy. Mogą być za darmo, mogą być płatne, a najlepiej zrób mieszankę obu. Będziesz miał sporo rzeczy, którymi będziesz mógł się pochwalić na start na swojej stronie. Nawet nie musi być tego wiele. Wtedy jak już będziesz miał 18 lat, będziesz mógł spokojnie podjąć pracę na umowy o dzieło, albo od razu założysz firmę. Albo się gdzieś zatrudnisz. Bo nie wiem, czy sprzedawanie szablonów na TF zapewni ci sensowny dochód - nie sprawdzałem tego, natomiast pozostałe opcje owszem.

Bardzo, ale to bardzo polecam ci założenie i prowadzenie bloga. Nawet nie chodzi o jak największą liczbę czytelników czy coś w tym rodzaju. 100-300 osób zupełnie wystarczy. Ważne, by blog był aktualizowany i istniał cały czas. Ja zacząłem w sumie od bloga i dzięki temu gdy zostałem freelancerem od razu miałem za darmo pozycjonowanie :D

Sprzedając na ThemeForest też możesz zaznaczyć opcję, że jesteś do wynajęcia jako freelancer. Może też użytkownicy twoich szablonów będą chcieli zlecić ci jakieś prace.

Jako freelancer będziesz musiał być wszystkim po trochu: twórcą, księgowym, marketerem, sekretarką (bo jednocześnie się pracuje i przyjmuje nowe zlecenia, nie ma cię kto wyręczyć). Więc zacznij się interesować takimi rzeczami jak prowadzenie firmy (nie takie straszne, ani kosztowne jak się wydaje).

Nie wiem nawet, czy mając 16 lat nie możesz za zgodą rodziców czy jakoś tak podejmować pracy na umowę o dzieło. Ale najpierw dowiedz się na czym to polega i jaka jest odpowiedzialność, bo pewna jest.

Zresztą wybór freelancing/współpraca z firmą/praca na etacie to wypadkowa twoich potrzeb i umiejętności. Sam zobaczysz za jakiś czas co ci najbardziej odpowiada. Pamiętaj tylko, że praca na etacie, czy u siebie, czy u kogoś, nie jest drogą do bycia bogatym. Możesz zarabiać dobrze, lepiej niż średnio, ale fortuny nie ma co się spodziewać. Zresztą zobacz jak wygląda w Polsce wynagrodzenie w naszej branży: http://www.rp.pl/galeria/175207,2,693763.html Coś mniej więcej w tym stylu, może trochę więcej niż na tych wykresach.

PS. ja właśnie specjalizuję się w WordPressie (jako programista) i dzisiaj założyłem firmę Wesoły) A freelancerem jestem na dobre od 7 miesięcy. Więc mogę powiedzieć, że naprawdę warto!
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#3
RE: Co dalej ze sobą zrobić - kariera webmastera
(01.09.2011, 23:13)~Anonim napisał(a): Moje pytanie jest takie: co dalej zrobić. Napisać te szablony dla wordpress, może i zacząć je sprzedawać, choć się troszkę boję(sam nie wiem czemu Wesoły) zarobiłbym może na jakiś pierwszy aparat i wziąłbym się za fotografię poważniej. A co wy myślicie?
Jeśli chcesz sprzedawać jakiś szablon do WP, to pamiętaj że wszystkie elementy w nim zawarte muszą być twojego autorstwa. W przeciwnym razie możesz mieć kłopoty. Ten temat był już poruszany więc możesz poszukać na forum.
 Diablo 1 -> Kompendium wiedzy o grze Diablo 1 Hellfire
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
— Stanisław Lem —
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
#4
RE: Co dalej ze sobą zrobić - kariera webmastera
Witaj Paweł, fajnie, że mogę dostać rady od kogoś kto już w tym siedzi Wesoły
Cytat:Bardzo cenna w tym fachu jest umiejętność kończenia projektów, bo zacząć to każdy potrafi.
No właśnie, i tu jest pierwszy problem, ja właściwie nie mam żadnego projektu, którego w 100% skończyłem, i dla tego nie mogę się nimi pochwalić. Robię jedno, potem chwilę w tym siedzę dodają coraz to nowe rzeczy, które nie miały być w projekcie, ale "nauczyłem się czegoś nowego to gdzieś wcisnę, żeby poćwiczyć" i tak oto powstaje nie dokończona strona, z funkcjami które wcale nie były mi potrzebne, jedynie dodałem je, bo przeczytałem jak to zrobić i zrobiłem. Wesoły
Myślę, ze muszę zrobić kilka naprawdę fajnych prac które mógłbym zaprezentować. Od 0 do 100% i trzymać się założonego dużo wcześniej planu.

Cytat:Jako że jesteś niepełnoletni, to wiadomo że na razie będziesz miał ograniczone pole do popisu, ale nie całkowicie.
Nie chodzi o to, że nie mogę podpisać umowy o dzieło, już się tym zainteresowałem i dowiedziałem się, że mogę tylko muszę mieć dowód osobisty(można użyć tymczasowego) i podpis rodzica lub opiekuna pełnoletniego, z czym problemu też nie ma.
Bardziej jest problem z tym, że najczęściej zleceniodawca poszukuje specjalisty. Nawet jeśli byłbym specjalistą w wieku 16 lat(chociaż tak się jeszcze nie nazwę, ale szybko się uczę, więc nie wiem co będzie za rok, 2-3lata), to wątpię, że byłbym wstanie przekonać do tego potencjalnego klienta. Tu może mnie uratować silne portfolio. Wiek jest tym, co mnie blokuje, i dlatego nie za bardzo jestem chętny na taką formę pracy.
Inaczej jest w przypadku themeforest, sprzedając tam, żaden klient nie musi znać mojego wieku. Interesuje go głównie szablon jak mu się spodoba to bierze, jak nie to nie. jest jeden problem mianowicie Envato, firma która prowadzi wszystkie te marketplace-y, wymaga 18 roku życia do sprzedawania. Wydaje mi się, że oni nie muszą wiedzieć że mam 16 lat. Przecież pieniądze idą na moje konto paypal. Jednak, jako że chcę pracować możliwie w 100% legalnie, dowiedziałem się na ich oficjalnym forum, że można sprzedawać swoje themy bez 18 roku życia, ale muszą mieć dodatkowe dokumenty, takie jak dowód osobisty, i coś tam jeszcze. Co - tego się dowiem. Interesuje mnie tylko czy przypadkiem dowód po polsku im nie przeszkadza, ale takie coś musi mieć jakieś wzmianki w języku angielskim.

Cytat:Stwórz i udostępnij trochę rzeczy. Mogą być za darmo, mogą być płatne, a najlepiej zrób mieszankę obu.
Cytat:Bardzo, ale to bardzo polecam ci założenie i prowadzenie bloga. Nawet nie chodzi o jak największą liczbę czytelników czy coś w tym rodzaju. 100-300 osób zupełnie wystarczy. Ważne, by blog był aktualizowany i istniał cały czas.
Tak. Myślałem już nie raz o tym. Zresztą lubię blogowanie. Co najlepsze takiej techniki używają nawet najlepsi designerzy. Spójrzmy na na taką osobę jak Orman Clark - designer i developer też specjalista od wordprssa. Sprzedaje on swoje niebanalne skórki dla wordpressa właśnie na themeforest. Poza tym prowadzi "bloga" na którym, udostępnia wysokiej jakości pliki PSD, głównie o tematyce webowej. Na dodatek nawet do użytku komercyjnego, i to za darmo(http://www.premiumpixels.com). Ale zauważ, że gdy tylko ściągniesz plik PSD, jesteś przekierowany na stronę typu "A widziałeś już moje fajne skórki dla wordpressa?" no i poniżej miniaturki prac, które można kupić. Ruch ma na stronie nie mały, bo wszyscy pobierają jego pliki bo są dobre. On ma reklamę swoich skórek przy okazji.
Zasadniczy problem jest taki, że... że jego darmowe prace są nie tylko pomysłowe ale także profesjonalnie wykończone. Sam wątpię czy teraz mógłbym dotrzymać mu kroku, ale on zajmuję się tym bardzo długo, w jego wieku też taki będę robił Wesoły
Z drugiej strony na moim blogu nie muszę robić aż takich dzieł sztuki jak on. Albo mogę dodatkowo pisać artykuły/od czasu do czau tutoriale.

Cytat:Jako freelancer będziesz musiał być wszystkim po trochu: twórcą, księgowym, marketerem, sekretarką (bo jednocześnie się pracuje i przyjmuje nowe zlecenia, nie ma cię kto wyręczyć). Więc zacznij się interesować takimi rzeczami jak prowadzenie firmy (nie takie straszne, ani kosztowne jak się wydaje).
Czytałem kilka blogów na temat freelancerki. No niestety widać, że mimo wielu zalet takiej pracy są też minusy. Ale i tak nie wyobrażam sobie innego trybu pracy... etat... możliwe że i tego zasmakuję, ale lubię być niezależny. Zresztą sam wiesz o co chodzi Wesoły
Rzeczywiście nie znam się na prowadzeniu firmy, no ale mam jeszcze sporo czasu żeby się tego nauczyć. Oczywiście nie mogę też zapomnieć, że właśnie jestem w liceum, no i trzeba będzie jakoś zadać maturę. Swoją drogą nigdy nie byłem jakimś tam wybitnym uczniem i jadę na trójach, z ulubionych przedmiotów jest jakaś tam 4, czy 5.

Wiem też, że web designer/developer fortuny w tym kraju nie zarabia, chociaż 2,5 do 4 tysięcy, to nie aż tak mało. Ale kto powiedział, że muszę pracować w Polsce. Nic mnie tu szczególnie nie trzyma, owszem jakiś sentyment do rodzinnego kraju, znajomi, czy rodzina. Ale i tak czy tak, niezależnie czy jako fotograf czy webmaster, czy to i to i tak wolałbym pracować za granicą. Języka można się nauczyć, znam angielski średnio, o ile z tłumaczeniem tekstu nie mam problemów, to własne układanie zdań idzie znacznie gorzej Wesoły Ale mam jeszcze całe trzy lata liceum + internet.

Cytat:ja właśnie specjalizuję się w WordPressie (jako programista) i dzisiaj założyłem firmę
Gratuluję i życzę powodzenia! :D

Cytat:Jeśli chcesz sprzedawać jakiś szablon do WP, to pamiętaj że wszystkie elementy w nim zawarte muszą być twojego autorstwa. W przeciwnym razie możesz mieć kłopoty. Ten temat był już poruszany więc możesz poszukać na forum.
Tak doskonale o tym wiem. Może nie wspomniałeś, przede wszystkim muszą mieć odpowiednią licencję na to czego chcę używać. Ostatnimi czasu często w premium szablonach można spotkać czasem zmodyfikowany NIVO Slider. To dlatego, że płacą 10$ miesięcznie, możesz bez granicy używać go w swoich premium themach. I jest to korzystne rozwiązanie, poza tym z tego jak obserwuję themeforest, to każdy liczący się szablon ma ten slider i dodatkowo parę innych Wesoły

PS. z tego co zauważyłem, to dobrzy twórcy szablonów z głodu nie giną, a każdy theme sprzedaje się średnio 50 razy, jak nie więcej. Więc 50 * 35$ = 1750$ trzeba odjąć połowę dla Envato to masz 875$ czyli około 2500zł. Wesoły nawet jeśli moje szablon sprzedawały się po 25 razy było by dobrze. Bo 1000zł jak dla 16 latka to mało nie jest Język Ale wiecznie na utrzymaniu rodziców siedzieć nie będę... więc jeśli kiedyś bym się wziął za themeforest poważniej, to oczywiście chcę żeby moja praca jak najlepiej owocowała Wesoły

Pozdrawiam! Uchh ale było pisania...
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#5
RE: Co dalej ze sobą zrobić - kariera webmastera
Rób mniejsze projekty zatem. Mniej opcji, mniej funkcjonalności itp. Aż znajdziesz taki rozmiar projektu, że będziesz mógł go skończyć.

Wiek i freelancowanie: to kwestia odpowiednio dobranej komunikacji z klientem. Nie masz obowiązku pisania w portfolio, że masz 16 czy 18 lat ani że jesteś uczniem liceum (co niestety młodzi robią i sami podcinają sobie przez to gałąź, na której siedzą; to jest sabotaż własnej kariery!). Zamiast tego pokaż swoje projekty! Nie myl portfolio z CV. Portfolio to jest punkt wyjścia do przedstawienia się klientowi z takiej strony, która stawia cię w jak najlepszym świetle, pokazuje twoje osiągnięcia. Ja mam podobną sytuację z wykształceniem - jestem absolwentem technikum elektronicznego oraz magistrem filologii polskiej i klasycznej, ale przecież nie będę tego nigdzie pisał :D Zamiast tego pokazuję co zrobiłem, bo tylko to się liczy. Nikt nie pyta mnie ani o wiek ani o studia.

Nauka prowadzenia firmy: stopniowo dowiaduj się jak to wygląda w praktyce, np. zadaj sobie pytanie co się robi, gdy przychodzi klient i chce ci coś zlecić, jaki jest ten cały proces od strony dokumentów.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#6
RE: Co dalej ze sobą zrobić - kariera webmastera
Czarno to widzę . Informatyka w ogólniaku to nic innego jak profil mat-fiz z uwzględnieniem tego ,ze jest jeszcze więcej matematyki . Wow
Na Informatyke nie idzie się po to ,żeby robić szablony do wordpressa tylko po to żeby nauczyć się jak napisać takiego wordpressa od notatnika .
Żeby zarabiać na szablonach premium wcale nie trzeba chodzić do ogólniaka , i żeby zostać grafikiem tez nie trzeba chodzić do ogólniaka - bo wystarczy zapisać się na 3 miesięczny kurs Boję się
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / InneUżytkownicy forum szukali:
themeforest jak zrobić szablonthemeforest jak sprzedawacjak sprzedawać na templatemonsterthemeforest zarabianiesprzedawanie na themeforestktoś sprzedawał na themeforest?jak zrobić karierę po informatycejak zrobic szablon na themeforestjak zrobic kariere w informatycejak sprzedawać na themeforest

Podobne wątki (Co dalej ze sobą zrobić - kariera webmastera)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  html css i co dalej igor123456789 4 7532 11.10.2016, 18:12
Ostatni post: Michu_PL
  Zarobki webmastera? Forczek 17 18631 05.09.2013, 14:34
Ostatni post: koneton
  Jakie książki dla początkującego webmastera malutki91 12 7047 08.07.2013, 08:12
Ostatni post: Dyzajash

Skocz do:


Wybrane wątki (Co dalej ze sobą zrobić - kariera webmastera)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Blokada wyświetlenia strony/komunikat, przy wyłączonym Javascript raxer 4 1710 14.03.2018 08:56
Ostatni post: raxer
  Pozycjonowanie a kopiuj-wklej OxyGenE 7 11087 10.03.2018 22:34
Ostatni post: Ajgor
  Zewnętrzny plik JS nie działa Spyze 2 9238 16.02.2018 15:36
Ostatni post: Spyzee
Ściana Scrollbar jako nakładka na stronę Spyze 0 9020 15.02.2018 21:12
Ostatni post: Spyze
  Jak stworzyć dobry sklep internetowy? LeoW 2 10306 02.02.2018 13:04
Ostatni post: wlooqo
  Złe zapytanie sql php bartek164 1 9490 18.01.2018 09:38
Ostatni post: koneton
  Stream na stronie WordPress Artur3333 0 8804 17.01.2018 13:57
Ostatni post: Artur3333
  Złe działanie skyrptu php/formularze bartek164 0 8716 16.01.2018 17:14
Ostatni post: bartek164
  Poszukuję kodu do strony na wybór wejścia Ganjax15 4 9435 15.01.2018 12:21
Ostatni post: Ganjax15
  Dziwna zmienna dodawana w nazwie postów? stasiowin 2 8663 12.01.2018 09:50
Ostatni post: raxer
  Jaki kod pod taką stronę? aktywny27 11 19426 10.01.2018 19:36
Ostatni post: Ajgor
  Prośba o stworzenie strony internetowej. Matiexis 0 7985 08.01.2018 19:59
Ostatni post: Matiexis
  Zmiana wyglądu ''index of'' w XAMPP'ie domeczegg 3 7666 06.01.2018 13:14
Ostatni post: domeczegg
  Skąd za darmo podbrać wtyczki flash na stronę html5 ? aktywny27 0 7587 28.12.2017 10:01
Ostatni post: aktywny27
  Wybór pomiędzy dwoma hostingami-te same oczekiwania ale inne paramerty i cena raxer 4 7713 26.12.2017 10:31
Ostatni post: raxer