Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Co po mat-fiz-infie

#1
Co po mat-fiz-infie
Czesc, jestem uczniem 1 klasy liceum na profli mat-fiz-inf. Wiem, ze do zakonczenia szkoly jeszcze daleko ale juz powoli zaczynam myslec co po niej. Wiec tak, opisze po krotce swoja osobe, moje zainteresowania. Lubie matematyke, jestem z niej naprawde dobry, malo sie ucze, a na lekcji umiem rozwiazac prawie kazde zadanie. Z fizyka juz troche gorzej, tzn lubie ja ale nie w takiej formie jaka mamy na lekcjach. Lubie ogladac filmy naukowe, np o Einsteinie i teorii wielkiego wybuchu, ale u nas na lekcji jest tak ze mam zapisana cala kartke jakimis wzorami i glupia teoria i mamy sie tego nauczyc na pamiec. Na informatyce to po troche jest jakis zart. Mamy 1 godzine tygodniowo na ktorej to robimy grafiki w gimpie albo inkscapie co mnie wogole nie obchodzi. Pan mowi, ze w nastepnym roku wchodzi powoli programowanie i bardziej zaawansowane rzeczy.

Moj skill w tych przedmiotach rozklada sie mniej wiecej tak: matematyka 50% fizyka i informatyka 25% z przewaga na informatyke. Chyba ze w nastepnym roku wejda jakies ciekawsze rzeczy z fizyki to bardziej bede pakowac wlasnie ja. (5 godzin tygodniowo fizyki, 9 matmy i 3 infy)

Moja przyszlosc najpierw planowalem na profilu informatycznym, nawet bylem w techniku ale wypisalem sie z niego przed rozpoczeciem roku szkolnego. Teraz mam troche metlik, chcialem robic studia z fizyka, ale nie wiem czy sobie dam rade, klepac tak sucha teorie na pamiec, ja zawsze staram sie myslec logicznie i podchodzic do sprawy ze sposobem. Jakie kierunki polecacie, z przyszloscia ?
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
#2
RE: Co po mat-fiz-infie
Programowanie też nie będzie tam zaawansowane. W ogóle w liceum za dużo ciekawych rzeczy się nie dowiesz z informatyki.
Co do fizyki - tak jak matma prawie same liczenie. Wiedzy teorytycznej raczej mało.
Za 3 lata mogą powstać nowe, ciekawsze kierunki więc nie ma sensu w ogóle o tym myśleć. Do tego czasu na pewno sobie ułożysz w głowie, może w ogóle zrezygnujesz z tych przedmiotów.

 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: firefox
#3
RE: Co po mat-fiz-infie
(30.03.2013, 18:40)quakeer napisał(a): Czesc, jestem uczniem 1 klasy liceum na profli mat-fiz-inf. Wiem, ze do zakonczenia szkoly jeszcze daleko ale juz powoli zaczynam myslec co po niej.
Sugeruję pomyśleć o uczelni technicznej i obrać sobie chociaż grupę kierunków którymi jesteś zainteresowany i dobrze przemyśleć sprawę, zapoznać się z zagadnieniami etc..
Cytat: Lubie matematyke, jestem z niej naprawde dobry, malo sie ucze, a na lekcji umiem rozwiazac prawie kazde zadanie.
To jest dobry powód aby zacząć uczyć się matematyki.
Zacząć uczyć - kupić lub pożyczyć podręczniki do matematyki z lat '90 lub wcześniejszych i poznać pojęcia granicy, pochodnej, nauczyć się stosować pochodne - do badania przebiegu zmienności funkcji.
Ktoś może napisać, że za wcześnie, że za dużo czasu jeszcze. Nie przejmuj się tymi głosami, są to na ogół ludzie, którzy stroniąc od matematyki chcieliby podobne nawyki wpoić swemu otoczeniu.

Cytat:Z fizyka juz troche gorzej, tzn lubie ja ale nie w takiej formie jaka mamy na lekcjach. Lubie ogladac filmy naukowe, np o Einsteinie i teorii wielkiego wybuchu, ale u nas na lekcji jest tak ze mam zapisana cala kartke jakimis wzorami i glupia teoria i mamy sie tego nauczyc na pamiec.
Wybacz ale co oznacza głupia teoria? Jak posługiwać się fizyką nie znając praw rządzących danymi zjawiskami? Umiejętności to iloczyn poznanej strony teoretycznej zagadnień i praktycznej. Jak wiemy gdy jeden składnik iloczynu jest równo 0...
Musisz przemyśleć czy Twoje twierdzenie, że lubisz fizykę ale nie lubisz teorii jest przedmiotowym stwierdzeniem w świetle drugiego. Ty lubisz fizykę popularnonaukową a od niej do akademickiej (której na studiach jest i tak mały ułamek) - bardzo daleko. Pamiętaj, że inżynier powinien zauważać i analizować ilościowo zjawiska jakie go otaczają bo na tym polega jego praca.

Cytat:Na informatyce to po troche jest jakis zart. Mamy 1 godzine tygodniowo na ktorej to robimy grafiki w gimpie albo inkscapie co mnie wogole nie obchodzi. Pan mowi, ze w nastepnym roku wchodzi powoli programowanie i bardziej zaawansowane rzeczy.
Nie oczekuj, że od razu ktoś Was rzuci na przysłowiową głęboką wodę. To nie studia gdzie nie baczy się czy słuchacze cokolwiek z zajęć rozumieją.
Cytat:Moj skill w tych przedmiotach rozklada sie mniej wiecej tak: matematyka 50% fizyka i informatyka 25% z przewaga na informatyke. Chyba ze w nastepnym roku wejda jakies ciekawsze rzeczy z fizyki to bardziej bede pakowac wlasnie ja. (5 godzin tygodniowo fizyki, 9 matmy i 3 infy)
Jeśli nie lubisz obliczeniowej strony fizyki - zastanów się czy ten profil Tobie odpowiada.

Cytat:chcialem robic studia z fizyka, ale nie wiem czy sobie dam rade, klepac tak sucha teorie na pamiec, ja zawsze staram sie myslec logicznie i podchodzic do sprawy ze sposobem. Jakie kierunki polecacie, z przyszloscia ?
Kolego. Może jeszcze tego nie miałeś okazji zauważyć ale w fizyce niewiele rzeczy musisz zapamiętać. Jest grupa podstawowych twierdzeń, praw i charakterystyk z których następnie w sposób całkowicie logicznie poprawny (za pomocą aparatu matematycznego) wyprowadza się opis szczegółowy bardziej złożonych zjawisk. Sęk w tym, że czasem gdy sprawność obliczeniowa słuchacza nie jest duża a intuicja fizyczna uboga - bezpiecznej zapamiętać pewne wzory.
Dla przykładu - znasz na pewno wzór E_k = [mv^2] / 2. Wyobraź sobie, że tego wzoru też nie musisz zapamiętać. Wystarczy, że zapamiętasz definicję energii kinetycznej i operując aparatem analizy matematycznej ten wzór samemu otrzymasz ze wzoru uogólnionego będącego prostą konsekwencja definicji.
Językiem fizyki jest matematyka i tak jak w matematyce nie dasz rady bez umiejętności modelowania zjawisk za pomocą opisu matematycznego.
Żaden kraj nie może być dobrze rządzony, dopóki wszyscy jego obywatele nie będą pamiętać, że oni są strażnikami prawa.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: chrome
#4
RE: Co po mat-fiz-infie
Co po mat-fiz? Zmywanie garów i praca w restouracji!
 Przeglądarka: opera
#5
RE: Co po mat-fiz-infie
Ludzie z tego profilu dostawali się na różne studia...nawet na medycynę.
Co po tym?
To co lubisz, no a jeśli nie masz konkretnych zainteresowań - to nie będzie fajnie.Oczko
YES
WE
CAN
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
#6
RE: Co po mat-fiz-infie
Pisałem, że interesuje sie z dziedziny fizyki powstaniem swiata i życiorysem Einsteina i ogólniem matematyką. Chciałem żebyście doradzili jakie kierunki studiów są dostępne pod moje zainteresowania.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
#7
RE: Co po mat-fiz-infie
(31.03.2013, 20:48)quakeer napisał(a): Pisałem, że interesuje sie z dziedziny fizyki powstaniem swiata i życiorysem Einsteina i ogólniem matematyką. Chciałem żebyście doradzili jakie kierunki studiów są dostępne pod moje zainteresowania.

Na razie o prawdziwej matematyce ( akademickiej ) wiesz niewiele (nic?), więc trudno powiedzieć czy to prawda, biorąc pod uwagę fakt, że niewiele ma wspólnego ze szkolną nawet w zakresie rozszerzonym.
Fizyką z kolei nie interesujesz się, rzekłbym "w naukowy sposób", co już dogłębnie AtOscar Ci wyjaśnił.
Takie "zainteresowanie" fizyką jak ty przejawia zapewne większość społeczeństwa.

Inna sprawa, że kierunków opartych ( w większym lub mniejszym stopniu ) na matematyce/fizyce jest mnóstwo, musisz przejawiać konkretne zainteresowanie żeby móc doradzić ( np. informatyka - konkretnie programowanie itd. ).

Powiedz jeszcze jak stoisz z angielskim ewentualnie niemieckim - to także ważny aspekt ( np. angielski jest językiem IT a także finansów - chcąc zajmować się tymi dziedzinami musisz znać go perfect, z kolei niemiecki może przydać się automatyką którzy dużo wzięcie mają za zachodnią granicą itd. ).
YES
WE
CAN
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
#8
RE: Co po mat-fiz-infie
Z angielskim jest ok, z niemieckiego ledwo wyciągam dopy.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
#9
RE: Co po mat-fiz-infie
Odniosę się do fragmentu wypowiedzi Atoskarzet.

Teraz jestem w klasie maturalnej, i zacząłem na własną rękę uczyć się właśnie granic, pochodnych i całek. Poza faktem że jest to po prostu ciekawe dla mnie, daje mi to pewną szerszą perspektywę co pomaga w zadaniach z poziomu szkoły średniej (poza tym kilka razy rozwiązywałem zadania poziomu rozszerzonego właśnie przy użyciu pochodnych, bo tak mi było wygodniej). Tak BTW: jeśli ktoś lubi kursy video może rzucić okiem tu: https://www.youtube.com/playlist?list=PL...jo8Bv1Qt9H Albo po angielsku na coursera.org/Khan academy poszukać sobie "Calculus".
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: firefox
#10
RE: Co po mat-fiz-infie
Ważne aby poznać podstawy i na widok granicy ilorazu różnicowego nie panikować :-). Aby wygładzić sobie start na uczelni technicznej polecam nauczyć się liczyć proste granice, zapamiętać podstawowe wzory na pochodne i może całki, zapamiętać wartości funkcji trygonometrycznych w poszczególnych ćwiartkach układu współrzędnych (przede wszystkim cosinus i sinus - vide postać trygonometryczna liczby zespolonej), wartości f. trygonometrycznych dla popularnych katów (pi, pi/2, pi/3, pi/4, pi/6) oraz znać wykresy tychże funkcji oraz funkcji log, ln, a^x i odwrotnej. To jest grupa zagadnień, które naprawdę ułatwiają start na uczelni.

Jeśli kogoś by interesowała drukowana literatura to mogę polecić kilka przystępnych pozycji. Przystępnych naprawdę a nie tak jak wszelkiej maści Wstępy czy Wprowadzenia, które wg. przedmowy są przeznaczone dla osób wybierających się na studia a pisane są w sposób taki, że zrozumienie treści nastręcza problemów nawet osobom znającym omawiane zagadnienia ;-).
Matematyka:
E. Tarnawski - matematyka dla studiów technicznych. Bardzo przystępnie napisany podręcznik obejmujący większość zagadnień z którymi spotka się student uczelni technicznej obecnie. Polecam z uwagi na jasny przekaz treści i brak nadmiernego matematycznego formalizmu.
F. Leja - Rachunek różniczkowy i całkowy - klasyczny wręcz podręcznik z analizy matematycznej. Sporo przykładów i również przystępny język. Podręcznik zawiera również wstęp do jednorodnych zwyczajnych równań różniczkowych.
Fizyka:
J. Blinowski - Fizyka dla kandydatów na wyższe uczelni - książka napisana naprawdę dla kandydatów. Bardzo dobry wstęp do korzystania z trudniejszych podręczników. Polecam.

Wszystkie wymienione przeze mnie podręczniki można nabyć a antykwariatach za niewielkie pieniądze - warto.
Żaden kraj nie może być dobrze rządzony, dopóki wszyscy jego obywatele nie będą pamiętać, że oni są strażnikami prawa.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / InneUżytkownicy forum szukali:
jakie studia po mat fizco po mat fiziekierunki studiów po mat fizjakie studia po mat fiz infmat fiz inf co dalejstudia po mat fiz infkierunki po mat fizkierunki studiów po mat fiziemat fiz infco studiować po mat fizie

Podobne wątki (Co po mat-fiz-infie)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pomoc w sprawdzianie na infie MatrixPOL 3 1372 17.11.2011, 14:43
Ostatni post: koneton
  Liceum...kierunek mat-inf...czy ktoś z was na takim jest???? waple 29 17880 01.02.2011, 20:50
Ostatni post: jakubek1994

Skocz do:


Wybrane wątki (Co po mat-fiz-infie)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pogaduszki X januszekm3 11172 687871 21.11.2018 20:44
Ostatni post: Lexan
Question Dziwna sytuacja w "empik.com". Czyżby powodem było zastosowanie rabatu na perfumy? ~Anonim 8 8398 18.11.2018 14:43
Ostatni post: Lexan
Question SMS testowy od "InPost". Też dostaliście coś takiego? ~Anonim 9 8597 18.11.2018 13:34
Ostatni post: jasiek88
  Sopocka "Giełda 80/90" - wrażenia, byliście, jak tam?/ Squeazz 2 7719 14.11.2018 12:20
Ostatni post: Squeazz
  Retro komputery - pokazujcie swoje Squeazz 9 8232 12.11.2018 12:44
Ostatni post: Squeazz
  Informatyka szkoła policealna/ studia inż Tomasz09101973 14 22425 16.10.2018 12:01
Ostatni post: aniulkaa
  Szukam taniej tuby do samochodu p4w6i 0 7833 29.09.2018 16:05
Ostatni post: p4w6i
  Smartwatch U8 parę pytań dawswi1 0 7792 19.09.2018 11:48
Ostatni post: dawswi1
  Xbox One S czy PC - luźne przemyślenia yarbin 38 51786 17.09.2018 11:30
Ostatni post: koneton
  Jak legalnie sprzedawać przez internet? DG? gamepad 4 7705 16.09.2018 12:18
Ostatni post: ptrick
Ściana Oszczędzanie Kaczorek9 23 29082 14.09.2018 21:29
Ostatni post: gamepad
  Stara maszyna jako generator prądu do lampki - pytanko krakow2000 1 6862 06.09.2018 09:19
Ostatni post: ptrick
Toungue TOP 3 umiejętności, które chcielibyście posiadać przynajmiej przez 1 dzień. ~Anonim 8 2436 31.08.2018 20:38
Ostatni post: ~Anonim
  Skąd pieniądze na wczoraj? Rajder 9 13156 30.08.2018 14:39
Ostatni post: Ajgor
  Jakie studia wybrać ? ShastaMan 7 9563 24.08.2018 20:13
Ostatni post: jasiek88