Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Co to E-SPORT, magia, piękno oraz postrzeganie go przez dorosłych...

RE: Co to E-SPORT, magia, piękno oraz postrzeganie go przez dorosłych...
W strzelanki gram od czasów drugiego dooma, strzelectwem zajmuję się od ~10 lat. Powiem Ci, że podobieństwo między głupią wiatrówką a rundą w CS'a jest olbrzymia i wspomniana gra wypada wręcz żałośnie. Jeżeli próbujesz mi powiedzieć, że trening oddechu, odpowiedniego pociągania za spust, przeliczania odległości i siły wiatru, radzenia sobie z odrzutem (a nie przeciąganie myszki w kierunku przeciwnym niż kierunek strzału) to "dokładnie" to samo - będę zmuszony Cię wyśmiać. CS nie ma nic wspólnego ze strzelectwem, jedynie jakieś ogólniki które równie dobrze można podpiąć pod pracę w budce z kebabem.

Nie mam nic przeciwko zawodom czy meczom, sam pod koniec lat 90 aktywnie brałem udział w proscenie w moim mieście ale no właśnie - nie nazywaliśmy tego sportem. Za chwilę zaczniemy nazywać karcianki "sportem" a co będzie dalej - ciężko mi powiedzieć. To nieco jak nazywanie wyrobników z "trudnych spraw" aktorami - niby grają ale stawianie ich na równi z Pacino czy DeNiro jest zabawne.

ad 2.

Proszę, pokaż mi ten mecz ponieważ nie widziałem niestety.
Każdy dzień bez forum to dzień stracony.
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: chrome
Nie chcę wchodzić w dyskusję typu wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. I nie było moim celem zestawianie strzelectwa z csem i ustalanie który sport jest trudniejszy. Właśnie dlatego napisałem na samym początku, że sport i e-sport to nie to samo.

ad 2.
Wystarczy zobaczyć mecze z największych turniejów https://www.youtube.com/watch?v=uUPi6oo7pew
Gdybym nie widział kto to gra, to powiedziałbym, że są to zawodnicy nie tier 1 (top 5-10 teamów) ani nie tier 2 (top 100 teamów dajmy na to) czy nawet 3, ale tier 4 czyli podrzędne teamy które nawet jednego sponsora nie mają. Kłopoty z trafieniem przeciwnika, potykają się o siebie, często nie wiedzą co z sobą począć w rundzie, taktyki drętwe i przewidywalne.

Na scenie np polskiej nie ma nieznajomych graczy, ci najlepsi się znają wszyscy i wiedzą co kto potrafi. Kobiety grają jak średni gracz grający dla rozrywki wieczorami... Trust me :D Każdy chce pograć z dziewczynami bo to rarytas i żadna się nie ukryje jeśli w ogóle w miarę dobrze gra Język

ps. takiego meczu nie zobaczymy również z tego powodu, że żaden damski team nie przeszedł nawet nigdy kwalifikacji do dużego turnieju grając z facetami.

ps2. Ale jaja jest taki mecz nawet z komentarzem :D https://www.youtube.com/watch?v=45rYL1aBCY8 Titan = faceci
Ryzen 5 1600 3.75 GHz 1.3375V  + Wraith Spire   |  MSI B350 Gaming Pro Carbon  |  2x8GB Corsair Vengeance LPX 3200 CL16 1.48V  |  Sapphire Radeon RX VEGA 64 Nitro LE |  Sandisk Plus 120GB-G25 MLC  |  Seagate 1TB  |  Seasonic Focus Plus Gold 650W  |  Zalman Z3 Plus
Nie chcesz wchodzić w dyskusję ale napisałeś, że to i to wymaga dokładnie tego samego zakresu umiejętności co jest bzdurą.

Czyli nie ma meczu i dane które podałeś były wyssane z palca. Nie grają źle, brak im praktyki ale widocznie mają realne życie więc można im wybaczyć.
kondziowy 8 godzin w biurze przy komputerze to nie jest to samo co 8 godzin grania w gry. Wygląda na to, że nie masz bladego pojęcia jak działa mózg i jak reaguje na zmieniający się obraz (taki jak w grach lub filmach). Ilość bodźców jaką jest obarczany człowiek jest wielokrotnie większa od tego, niż gdy ma obraz "statyczny" w biurze.

Cytat:Po prostu trzeba zachować pewien obiektywizm i pogodzić się z pewnymi zmianami w świecie.

To nie kwestia obiektywizmu, a oszukiwania siebie i innych. Granie to rozrywka. Na rozrywce można zarobić jak i również z niej korzystać, wydając na nią pieniądze. To jest OK. Robienie z tego jakieś ideologii i przypinanie łatki "sportu" jest już zwykłym zabiegiem firm sprzedających sprzęt komputerowy i tworzących gry, aby lepiej nakręcić własny biznes. "Starsi" już to po prostu widzieli wcześniej przy okazji innych zabiegów marketingowych, dlatego z rezerwą podchodzą do napalonej młodzieży. Cudzysłów umieściłem specjalnie, bo zastanawiam się, gdzie jest granica bycia starszym - 30, czy mniej?
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Tak, tak. Dzieci. Grajcie w e-sporty. Będziecie silni i wysportowani. Zwłaszcza mięśnie kciuków będziecie mieli duże i silne z piękną rzeźbą. Buhaahaaaaahahaa
Pozdrawiam.
Ajgor
(22.07.2015, 00:21)Rincewind napisał(a): Jeżeli próbujesz mi powiedzieć, że trening oddechu, odpowiedniego pociągania za spust, przeliczania odległości i siły wiatru, radzenia sobie z odrzutem (a nie przeciąganie myszki w kierunku przeciwnym niż kierunek strzału)

Celowanie na przeciwnika myszką i przeciąganie myszki do kontroli odrzutu gra bardzo ważną rolę fakt. Ale to jest już końcowy element gry w cs, po którym już nic się nie dzieje, nie wpływający na wynik meczu aż tak bardzo kiedy grają przeciwko sobie dwa teamy o podobnym poziomie umiejętności. Ważniejsze jest to co się działo wcześniej do momentu spotkania dwóch graczy, czyli pozycjonowanie na mapie. Liczy się zajęcie lepszej pozycji dającej szansę na łatwe fragi na przeciwniku. Także maksymalne utrudnienie mu gry poprzez kontrowanie jego mocnych stron, stylu gry np agresywnego czy defensywnego, lub aktualnie rozgrywanej taktyki. Dobrą taktyką i właściwym wykorzystaniem mocnych stron poszczególnych graczy można przesunąć szalę zwycięstwa na swoją stronę i pokonać team który teoretycznie jest lepszy aimowo poprzez stworzenie dla siebie warunków sprzyjających zwycięstwu. Jedna ze stron wybiera gdzie zaatakować, kiedy i jak. Druga musi zrobić wszystko aby być gotowym do obrony - oddać teren i postawić na odbicie później, lub zaryzykować i zdobyć informację gdzie odbędzie się atak poprzez agresywne przejęcie danych punktów ma mapie i silniejsze lub słabsze obstawienie innych.
Dlatego CS to nie tylko gra myszką i ma w sobie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Jak już porównywać do sportu to można takiego csa porównać do gry w szachy.

Ajgor - niezły trolling Wesoły
Ryzen 5 1600 3.75 GHz 1.3375V  + Wraith Spire   |  MSI B350 Gaming Pro Carbon  |  2x8GB Corsair Vengeance LPX 3200 CL16 1.48V  |  Sapphire Radeon RX VEGA 64 Nitro LE |  Sandisk Plus 120GB-G25 MLC  |  Seagate 1TB  |  Seasonic Focus Plus Gold 650W  |  Zalman Z3 Plus
Z szachami to już było. To raczej warcaby.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Mhm. No to widzę, że temat wyczerpaliśmy.
Jeszcze co do aktywności fizycznej - wielu zawodowych e-sportowców ma własnych trenerów, spędzają godziny w siłowniach właśnie w celu uniknięcia zaniedbania zdrowia fizycznego. Najlepszym przykładem jest tu Jarosław “Pasha” Jarząbkowski, który gra w CS:GO na najwyższym poziomie (jeśli się nie mylę, to w zeszłym roku jego drużyna wygrała IEM w Katowicach), jednocześnie wyciskając na siłowni. Więc ten argument też jest średnio trafiony.
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
89% ankietowanych graczy uważa że grafika jest najważniejsza, jeśli należysz do pozostałych 11% wklej to do podpisu!!
[Obrazek: ppc10.png] <- dołącz do projektu Colobot: Gold Edition.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: firefox
Wielu - pytanie ile to jest "wielu" - bo z tego co widzę po filmikach i zdjęciach 90% z nich złożyłbym jak scyzoryk a z natury jestem pacyfistą.

Natomiast Koneton poruszył istotną sprawę:
Cytat:To nie kwestia obiektywizmu, a oszukiwania siebie i innych. Granie to rozrywka. Na rozrywce można zarobić jak i również z niej korzystać, wydając na nią pieniądze. To jest OK. Robienie z tego jakieś ideologii i przypinanie łatki "sportu" jest już zwykłym zabiegiem firm sprzedających sprzęt komputerowy i tworzących gry, aby lepiej nakręcić własny biznes. "Starsi" już to po prostu widzieli wcześniej przy okazji innych zabiegów marketingowych, dlatego z rezerwą podchodzą do napalonej młodzieży. Cudzysłów umieściłem specjalnie, bo zastanawiam się, gdzie jest granica bycia starszym - 30, czy mniej?

Nie wiem czemu ale zawsze ludzie zakładają, że to ta druga strona czegoś nie rozumie. Często zarzuca się też starszym, że czegoś nie rozumieją. Tylko jakoś w tym temacie młodzież zapomina, że Ci starsi mogą wcale nie być tacy starzy. Jak pisałem - mam 27 lat, gram od 20 więc raczej nie bardzo podpadam pod kategorię starych a jak Koneton zauważył - miałem okazję widzieć setki jeżeli nie tysiące podobnych zagrywek i zwyczajnie nazywanie tego "sportem" uważam za przegięcie i chwyt sprzedażowy. Rozumiem ideę współzawodnictwa, sam grałem w UT czy Q na różnych zawodach w moim starym mieście, aktywnie udzielałem się na scenie (tj. spędzałem godziny w kafejkach bo w domu mało kto miał internet a jak miał to drogi) tylko wtedy nikt nie robił z tego takiego zamieszania. Mieliśmy zasady, grupy, nagrody i nie próbowaliśmy udawać kogoś kim nie jesteśmy. Więc jeżeli przez "starzy" rozumiemy "widzieli znacznie więcej niż ja, robią to dłużej niż ja i nauczyli się cynizmu z tego względu" to mogę się zgodzić. To, że czegoś nie rozumiemy nie jest jeszcze czymś negatywnym tak jak to się przedstawia - zwyczajnie nie rozumiem pewnych rzeczy jeżeli nie mają sensu.
Programy: Polecane / Nowe / Inne