Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Crashujący/zacinający się komputer podczas grania.

Crashujący/zacinający się komputer podczas grania.
Witam, mam dość dziwny natomiast z tego co czytałem częsty problem, próbowałem sprawdzać to co pomagało innym lub pomagało w wykryciu powodu z którego wynika ten problem bez skutku żadna z sytuacji poprzedników nie pomaga dlatego też postanowiłem napisać własny wątek.
Specyfikacja komputera :
Procesor : Intel core i5 4670k
Karta Graficzna : MSI Radeon R9 290X 4g OC
Płyta główna : Asrock z87 Extreme 6
Ram : 3x 2gb 1333MHZ Good ram DDr3 + (możliwe że przez tą kość ten zamęt co poruszę w dalszej wypowiedzi) 1x 4gb goodram 1333mhz Ddr3
Zasilacz :Super Flower Leadex - 80Plus Gold - Modularny - 650W
Dyski Twarde :
Systemowy + sterowniki : Dysk SSD ADATA SU800 128GB SATA3
Gry, muzyka i inne duperele : Segate Baracuda 2 TB
System : Widnows 10 pro x64
Uprzedzając pytania, Temperatury
W stresie :
-procesor max 64 stopnie
-Karta graficzna max 74 stopnie
Po czym problem zaczął występować oraz jego opis :
Więc utrata chłodzenia na karcie graficznej a właściwie uszkodzenie jednego z wiatraków zmusiło mnie do kupna alternatywnego chłodzenia wraz z nim postanowiłem dokupić kość ramu dysk SSD oraz nową obudowę.
Zmiana chłodzenia na artic accelero extreme IV była dosć kłopotliwa i zajęła mi prawie cały dzień nie wiem czy dobrze je zamontowałem natomiast temperatury spadły o 15-20 stopni więc mniemam że wszystko poszło w porządku, dodałem kość ramu 4gb co prawda 2gb większą od 3 które są obecnie zamontowane ale w testach wszystko działa, ma takie samo taktowanie i opóźnienie.
Więc cofnijmy się do dnia gdy dostałem paczkę. Jakaż złudna była moja radość gdy ujrzałem kuriera a wraz z nim 19 godzinne jak się później okazało męczenie z PCtem. Zacząłem od rozmontowania starej jednostki odłączenia wszystkiego zrobienia porządku w kablach. Gdy wszystko już zdemontowałem poukładałem oraz przygotowałem opaski zaciskowej zacząłem prowizorycznie montować kable w nowej obudowie. Zmieniłem pastę na karcie graficznej i procesorze, później cały dzień zajęła zmiana chłodzenia karty graficznej. Gdy w końcu wszystko było gotowe do montaży przystąpiłem po kolei. Przykręciłem płytę główną oraz cooler na procesor później przyszła pora na zasilacz oraz dyski, podłączanie wszystkich kabli do płyty głównej wraz z wiatrakami w obudowie jest ich aż 5, 3x przód 120mm wtłaczające 1x z tyłu oraz jeden u góry 140mm wytłaczające powietrze, po włączeniu komputera wszystko się kręci i hula. Zainstalowałem system na dysku SSD pobrałem potrzebne sterowniki zainstalowałem gry. Zacząłem od Layers Of Fear pare dni przed paczką dorwałem je w swoje łapki więc postanowiłem zagrać. Po około 1,30h rozgrywki coś się stało, dźwięk który wydobywał się z głośników brzmiał jak zacięta płyta monitory przestały dostawać sygnał a przycisk reset nie pomagał. Aby wyłączyć komputer trzeba było odciąć dopływ prądu lub dłużej przytrzymać przycisk power. Później problemu już nie było przez około 3h. Na drugi dzień problem zaczął się pojawiać w GTA V czasem występował podczas ładowania się świata czasem po dłuższej rozgrywce i nie występował w innych grach do wczoraj. Wczorajszy dzień z grubsza dość normalny w końcu wolne od pracy, wolne od dziewczyny która nie jęczy obok że znów gram można śmiało poświęcić większość dnia na granie. Odpaliłem CSa od 16 do 1 nie było żadnego crashu wyłączenia komputera zawieszki dosłownie nic. Gdy o 2 postanowiłem zagrać MMA w końcowych rundach Pcet zaczął odmawiać posłuszeństwa raz na 3-4 rundy ta sama sytuacja, rozkręciłem obudowę wyjąłem i przeczyściłem zasilacz, wyjąłem ramy i zmieniłem sloty, wyjąłem kartę graficzną przedmuchałem włożyłem z powrotem powpinałem jeszcze raz wszystkie kable, odpaliłem kompa i znów to samo tym razem gta V nawet nie zdążyłem załadować świata i już się resetował. Poddałem się gdyż na zegarze zrobiła się 5 położyłem się spać poczytałem parę tematów na ten temat. Wstałem rano stwierdziłem że problem trzeba zbadać. Odpaliłem GTA V i problem ten sam co wczoraj myślę sobie to odpowiedni czas by uruchomić memtesty OCCT i inne programy jak to zasilacz lub karta graficzna w ostateczności procesor zaraz wyjdzie. Najpierw ram, sprawdzenie w porządku teraz OCCT odpalam GTA V crash, uruchamiam pcta na nowo sprawdzam jeszcze raz GTA V CRASH, CS GO CRASH, odpalam OCCT i co ? Nic z zakładki power supples czy jakoś tak test sobie chodził około 45 minut temperatury maks dla procesora 64 stopnie dla karty graficznej 74 stopnie. Więc udowodniło to że zasilacz raczej to nie jest, karty graficznej również bym nie podejrzewał procesora tym bardziej. Skupiałbym się na ramie lub dysku Segate barracuda bo ciekawa zależność gra na HDD crashuje kompa, program obciążający podzespoły na SSD hula jak trzeba. A zacząłem myśleć o dysku ponieważ gdy przekładałem go do nowej obudowy zobaczyłem na jego boku jakby pęknięcie na całej długości, jedna linia pęknięcia idąca przez środek plastiku na głębokość dysku. Lub może wy macie jakieś pomysły co może powodować taki stan rzeczy, dodam że przed dodaniem ramu i zmianą chłodzenia na karcie graficznej nie miałem takich problemów.
Pozdrawiam.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Crashujący/zacinający się komputer podczas grania.
Mi się wydaje że może PC dla tego się resetuje ponieważ może być uszkodzony dysk HDD. Też sprawdził bym napięcia jakie daje zasilacz. Też może być to spowodowane że skąd pobiera pc zasilanie mogło zabraknąć fazy lub za małe napięcie w gniazdku może też zmierz napięcia jakie są w gniazdku o tych porach co grałeś na PC
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Zasilacz sprawdziłem na 2 różnych komputerach, kartę graficzną również z dyskiem jest o tyle problem ponieważ "zablokował się" w szufladce i nie jestem w stanie go wyjąć bez uszkadzania szuflady na dyski, jednak po przerzuceniu gry na SSD odłączeniu HDD problem wystąpił ponownie więc dysk również odpada, na ten moment próbuje dojść do tego metodą prób i błędów, wypiąłem tą "inną" kość ramu mianowicie dokupione 4gb i od tamtego momentu jeszcze nie wystąpił CRASH czy zawieszenie komputera myślę że to on był winowajcą, na dniach zamówię drugą taką samą kość i spróbuje odłączyć stary setup, zamontować 2x 4gb i zobaczymy co powodowało taki stan rzeczy jeżeli problem ustąpi to winowajcą był ram, wiadomo mieszanie kości to loteria 50/50 że zadziała lub nie, jak już upewnię się na 100% co było problemem napisze, może komuś to pomoże Wesoły
Pokaż zakładkę Memory w programie CPU-Z oraz zakładkę SPD dla każdego slotu osobno (również z CPU-Z). Razem 5 screenów.
pozdrawiam, bjwrc8
(09.01.2018, 19:50)bjwrc8 napisał(a): Pokaż zakładkę Memory w programie CPU-Z oraz zakładkę SPD dla każdego slotu osobno (również z CPU-Z). Razem 5 screenów.

Zrobiłem 6 screenów, memory przy konfiguracji 6gb jak było przed zmianą obudowy oraz 10gb po dodaniu najbardziej prawdopodobne gryzącej się kości oraz 4 screeny slotów.

[Obrazek: uudmbxp.png][Obrazek: kKVUEMU.png][Obrazek: OkhPmbT.png][Obrazek: HNitC5J.png][Obrazek: Ari94md.png][Obrazek: vHUFaSz.png]
Timingi ok.
Sprawdź pamięć (tą nową tylko, resztę kości wyjmij) programem Memtest86+ [instrukcja]. Program zamiast na płytę możesz wrzucić na pendriva (są instrukcje w internecie).
Testuj do trzech pełnych przejść (pass 3), jeżeli wyrzuci błąd to test zakończ od razu.
pozdrawiam, bjwrc8
(09.01.2018, 20:15)bjwrc8 napisał(a): Timingi ok.
Sprawdź pamięć (tą nową tylko, resztę kości wyjmij) programem Memtest86+ [instrukcja]. Program zamiast na płytę możesz wrzucić na pendriva (są instrukcje w internecie).
Testuj do trzech pełnych przejść (pass 3), jeżeli wyrzuci błąd to test zakończ od razu.
3x pass 0 error to samo z setupem 4x kość testowałęm i to i to.
Czy jest możliwe że kości się gryzą jednak memtest tego nie wykrywa ?
(10.01.2018, 04:18)Malzah napisał(a): 3x pass 0 error to samo z setupem 4x kość testowałęm i to i to.

Kto to może wiedzieć? Wesoły
Sprawdź stabilność CPU z wykorzystaniem pamięci (program Prime95).
W zakładce test wybierz Worker Windows i ustaw priority na 9. Uruchom równolegle program HWMonitor, żebyś widział ramki obydwu programów na raz i włącz test Blend (Options / Torture Test).
Niech test trwa z 30 minut, obserwuj temperatury procesora, jeżeli zacznie się przegrzewać to zakończ.

Pokaż jeszcze screeny z programu HDTune z zakładki health (dla obydwu dysków, tak aby widoczne były wszystkie parametry).
pozdrawiam, bjwrc8
(10.01.2018, 13:08)bjwrc8 napisał(a):
(10.01.2018, 04:18)Malzah napisał(a): 3x pass 0 error to samo z setupem 4x kość testowałęm i to i to.

Kto to może wiedzieć? Wesoły
Sprawdź stabilność CPU z wykorzystaniem pamięci (program Prime95).
W zakładce test wybierz Worker Windows i ustaw priority na 9. Uruchom równolegle program HWMonitor, żebyś widział ramki obydwu programów na raz i włącz test Blend (Options / Torture Test).
Niech test trwa z 30 minut, obserwuj temperatury procesora, jeżeli zacznie się przegrzewać to zakończ.

Pokaż jeszcze screeny z programu HDTune z zakładki health (dla obydwu dysków, tak aby widoczne były wszystkie parametry).

Jasne, wyniki podeśle koło godziny 20 gdy wrócę z pracy. 
Zapomniałem napisać co wczoraj zauważyłem, przy wyjmowaniu i dokładaniu ramu zobaczyłem że nie dodałem jednej nakładki na kartę graficzną (backplate trzyma się płytki na takich "zaciskaczach" jak pisałem powyżej zastosowałem chłodzenie artic accelero IV) gdy przykręciłem 5 i podłączyłem kartę graficzną i uruchomiłem komputer nie było obrazu przypomniałem sobie że taki sam problem miałem przy pierwszym uruchomieniu po zmianie obudowy tutaj bardzo ciekawa zależność moja karta posiada wejście 8pin i równorzędnie 6pin. Podłączone są 2 kable od zasilacza jednak obydwa mają luźne 2 piny (wsuwa się je obok siebie i robi się 8pin) i tutaj zaczyna się kabaret, nazwijmy kabel pierwszy Andrzej drugi może zwać się Januszem, gdy Andrzej pracuje w trybie 8 pin a Janusz zasila 6pin wszystko gra natomiast gdy Janusz zasila 8pin a Andrzej 6pin obrazu nie ma (nie mam obecnie jak tego sprawdzić pracuję na laptopie) po powrocie do domu przetestuje to dokładnie przekładając kabelki jednak 2 lub 3 raz jest taka sytuacja i po przestawieniu kabli wszystko rusza może winny jest wadliwy kabel a my główkujemy nad podzespołami, oczywiście to tylko spekulacja dokładnie nie miałem kiedy tego sprawdzić natomiast po powrocie zajmę się tą sprawą pierwszorzędnie.
Programy: Polecane / Nowe / Inne