Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czy da się żyć bez kredytu

RE: Czy da się żyć bez kredytu
Znam dobrego tip'a jak żyć bez kredytu. Otóż trzeba wydawać mniej niż się zarabia. :D
Pozdrawiam Chytry
 System operacyjny: ios Przeglądarka: safari
(10.07.2015, 23:10)PumpingBoy napisał(a): Znam dobrego tip'a jak żyć bez kredytu. Otóż trzeba wydawać mniej niż się zarabia. :D

Miałem ochotę dać Ci warna za tak idiotyczną wypowiedź, ale mam wyjątkowo dobry humor, więc Ci tym razem daruję. Twoja rada nadaje się co najwyżej do kredytów konsumpcyjnych i jest mało przydatna dla wszystkich innych. Czasami dzięki kredytowi można wydawać mniej.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
AtUP Dzięki dobrodzieju! :D Też mam dobry humor.

Masz na myśli oszczędzanie np. takie jak na kredytach we frankach? Szczerbol Ja tam dziękuje za takie atrakcje, ale kto co lubi.
Pozdrawiam Chytry
 System operacyjny: ios Przeglądarka: safari
No wiesz, możesz płacić za wynajem mieszkania 1500 + opłaty lub kupić takie samo na kredyt z kosztem 800 (kredyt) + 400 (czynsz) + opłaty. Jak dla mnie tańszy jest wariant drugi, na dodatek po xx latach będziesz miał mieszkanie na własność.

Z tymi frankami to nie przesadzajmy. Ja nadal mam kredyt niższy niż gdybym brał w złotówkach. Problem "frankowiczów" tak samo jak innych kredytobiorców, a ogólnie pisząc klientów banków, jest taki, że banki olewają istniejące prawo i nic się im z tego powodu nie dzieje. Wystarczyłoby wymóc na bankach stosowania istniejącego prawa i zmusić je do postępowania takiego jak za naszą zachodnią granicą, a nie byłoby żadnego problemu.
Tyle, że kredyt to zobowiązanie, które mniej zaradnym może skutecznie uniemożliwić relokację, choćby w celu poszukiwania "lepszego życia". Relokacja wymusiłaby wówczas na nich konieczność utrzymania się na powierzchni w nowym miejscu + opłacanie kredytu za stare mieszkanie. Wyjścia z tej sytuacji:
1. Wynajem mieszkania obarczonego kredytem. Nie najgorszy pomysł, ale składa się on na wiele czynników. Głównie chodzi o to, czy lokator będzie sprawiał problemy, jak długo mieszkanie będzie mogło stać puste (po kupieniu wynajmiemy od razu, potem może się zwolnić nawet na 2-3 miesiące - bank czeka na ratę). Poza tym, mieszkanie trzeba też w międzyczasie odświeżać (a przynajmniej wypadałoby), czynsz z czasem wzrasta.
2. Sprzedaż mieszkania. Sprzedaż mieszkania obarczonego hipoteką jest trudniejsza, niż wolnego od "wad prawnych".

Debata "rata za kredyt vs opłata za wynajem" jest bezsensowna, bo to kwestia indywidualna - jeśli i tak planuje się osiedlić w jednym miejscu, bo ma się do tego predyspozycje (np. praca w państwowej instytucji aż do emerytury), to proszę bardzo, kredyt wówczas ma sens, ale nie mówcie mi, że jest tak zawsze.
Na pewno nie jest tak zawsze, ale skoro kredyt czasami wychodzi Cię taniej, to warto to rozważyć. Kupując mieszkanie w okolicach dużych metropolii możesz zmieniać pracę, bez konieczności przenoszenia sie, dzięki czemu możesz pozostać we własnym mieszkaniu przez dłuższy okres.
W sumie masz rację - sens brania kredytu zależy też od tego, gdzie mieszkanie jest zlokalizowane i czy dane miejsce rozwinie się w przyszłości. Duże miasta faktycznie oferują duże możliwości, więc jeśli już ktoś planuje osiedlić się w Gdańsku, Szczecinie czy innym takim, to ten kredyt ma rację bytu. Oczywiście to wciąż jeden z wielu czynników.
Gdzie bym jednak nie próbował zamieszkać, to na sprawdzenie i tak wynajmę tam co najmniej pokój, żeby sprawdzić, ile naprawdę kosztuje tam życie.

Nie potrafię zrozumieć sąsiada, który wziął 100 tysięcy kredytu na mieszkanie (w bloku) na wsi - 20 km od miasta, wszyscy stąd wyjeżdżają (zostają tylko ludzie 50+, patologia i mało poradni), zero perspektyw na rozwój. W okolicy kilka miast 10-30k mieszkańców.
Programy: Polecane / Nowe / Inne