Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czy programowanie jest dla mnie? Co powinienem robić?

Czy programowanie jest dla mnie? Co powinienem robić?
Witam.
Jestem absolwentem liceum ogólnokształcącego klasy terapeutycznej już od 3 lat. Sytuacja wygląda tak, że nie pracowałem jeszcze, nie mam zdanej matury (moim głównym problemem jest matematyka, kompletnie sobie z tym nie radzę, mam trudności z rozwiązywaniem zadań, a nie ma mi kto pomóc), nie podejmowałem się nauki by się nie upokorzyć bardziej. Mnie to po prostu nudzi i nuży, to kompletnie nie dla mnie. Zresztą, od zawsze byłem słabo-przeciętnym uczniem. Uczyłem się tylko po to by zapamiętać i zapomnieć, a tak to nie utrwalałem materiału z matematyki.
Myślałem jednak o tym by nauczyć się programowania, ale... no właśnie, słyszałem, że umiejętność logicznego myślenia i matematyka nawet z zakresu gimnazjum jest tu niezbędna, a z tym u mnie niezbyt.
I teraz mam takie pytania.
1. Czy mógłbym nauczyć się programować? Czy nie jestem już na to za stary? Kompletnie nic nie rozumiem odnośnie kodowania, nigdy nie miałem do czynienia z tym wszystkim, poza wymienieniem języków programowania z pamięci to tak naprawdę nic nie wiem, jestem totalnie zielony i raczej mam wątpliwości czy umiałbym wytrwać samemu, nawet jeśli korzystałbym z kursów na YT. Raz, że nie potrafię się uczyć samemu, a dwa to zastanawia mnie czy nawet jak nauczyłbym się robić proste programy/strony to czy ktoś by mnie w ogóle chciał zatrudnić.
2. Czy nie jestem za stary? Wszak codziennie siedziałem przed komputerem przez te 3 lata, nie nauczyłemm się nic, nie stymulowałem swojego mózgu do pracy, gdy zacząłem wychodizć na dwór to głowa mnie tylko zaczęła boleć na górze. Nie przejmuję się tym jednak.
3. Ponoć programując można zarobić z 5000 zł. Jak dla mnie jest to zadowalająca stawka. Nie zależy mi na nie wiadomo czym. Chciałbym jednak móc pracować za granicą (Hiszpania, Skandynawia, Europa Zachodnia, może Azja?).
4. Czy w ogóle warto cokolwiek próbować w tym kierunku? Czy w ogóle jest tego wszystkiego sens?
5. W PUP są organizowane kursy programowania dla niepełnosprawnych, jednak jak znam życie to takie coś o kant można potłuc.

Jeśli nie programowanie to jak inaczej mógłbym się ''załapać'' do branży IT, ewentualnie coś związanego z grafiką (też się na tym nie znam), bądź obróbką filmów i dźwięku (jak mi proponował pracodawca - szkoła policealna, technik realizacji dźwięku, czy warto?, technik informatyk - czy warto iść?)
Póki co zamierzam iść na infolinię, jednak nie wiem czy to ma jakikolwiek sens. Martwi mnie kwestia taka, że ludzie młodsi ode mnie (mam 23 lata) już mają jakieś doświadczenie i coś robili w dzieciństwie z tym. Ja jednak nie. Czy w przypadku kogoś takiego jak ja miałbym szansę? Mam depresję, ponieważ nie wiem tak naprawdę co chciałbym robić. Maturę mam niezdaną, na studia pewnie i tak by mnie nie przyjęli.
Co powinienem zrobić? Proszę o pomoc.
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: firefox
RE: Czy programowanie jest dla mnie? Co powinienem robić?
1. Praca programisty może przynosić znacznie większe dochody niż 5 tys. zł. Na jednej z grup programistycznych na Facebooku regularnie pojawiają się oferty pracy po 7-8 tysięcy, a nawet więcej.

2. 23 lata to jesteś jeszcze bardzo młody (wbrew temu, co sam o sobie myślisz). Spokojnie możesz zaczynać. Na naukę programowania nigdy nie jest za późno. Ja zaczynałem mając lat prawie 30, i bardzo szybko to ogarnąłem. Teraz w zasadzie się tym nie zajmuję, bo nie mam potrzeby, a i nie chce mi się już tak, jak dawniej.

3. Matematyka jest przydatna, ale mówiąc szczerze - nie znając matematyki na poziomie studiów też można sobie poradzić z programowaniem. Programowanie bardziej opiera się na wykorzystywaniu tak zwanych funkcji bibliotecznych w taki sposób, żeby osiągnąć zamierzony cel. Na algorytmach. Na szukaniu sposobów na osiągnięcie celu. Więcej moim zdaniem na wspólnego z pracą detektywa niż z matematyką, bo trzeba umieć znaleźć odpowiednie informacje. Na tym między innymi polega umiejętność programowania. Na umiejętności wyszukiwania informacji o klasach, metodach itp, i ich użycia we własnym programie.
Tu masz przykładową informację o takiej przykładowej klasie:

https://msdn.microsoft.com/pl-pl/library....110).aspx

To jest klasa umożliwiająca wyświetlenie przycisku w oknie w języku C#. Umiejętność programowania polega na umiejętności wyszukiwania takich informacji, i ich wykorzystania.

To były punkty pozytywne. Teraz negatywne.

4. MATEMATYKA nie jest aż tak ważna w programowaniu, ALE... Wymagany jest absolutnie ścisły umysł. Jeśli masz problemy z matematyką, to będziesz miał problemy z programowaniem.

5. Wysokie stawki dla programistów są dla PROFESJONALISTÓW. Znajomość podstaw to o wiele za mało, żeby tyle zarabiać. To w ogóle za mało, żeby dostać pracę jako programista. Nauka programowania jednak trochę trwa. ZANIM zostaniesz profesjonalistą. może minąć kilka lat. Jeśli w ogóle...

6. Punkt szósty i najważniejszy - Widzę, ze szybko Cię nudzi wszystko, co jest związane z przedmiotami ścisłymi. Programowanie więc będzie dla Ciebie męką. Żeby być dobrym programistą, trzeba być ABSOLUTNYM PASJONATEM. Tym trzeba żyć. Trzeba godzinami ślęczeć nad kodem, a jak tylko wyłączysz komputer, od razu zacząć za tym tęsknić. Jeśli nie masz takiego podejścia, to nie będziesz dobrym programistą. Dla nie-pasjonata to jest najnudniejsze zajęcie pod słońcem. A to wszystko dlatego, ze programowania na wysokim poziomie nie da się po prostu nauczyć. Programowanie trzeba ZROZUMIEĆ. Da się nauczyć na jakimś podstawowym poziomie. Ale jak wejdziesz na wyższy poziom, jak nie będziesz ROZUMIAŁ, to się nie nauczysz.

OCZYWIŚCIE może być tak, że zaczniesz się uczyć, i Cię tak wciągnie, że nie będziesz mógł się oderwać. Dlatego nie odradzam spróbowania. Próbuj. Jeśli Cię wciągnie, to będzie z Ciebie programista. Ale jeśli nie, to będzie to tylko strata czasu.
I jeszcze jedno - ABSOLUTNIE niezbędna przy programowaniu jest znajomość języka angielskiego. Są polskie kursy. Ale one uczą podstawowych mechanizmów programowania, a to tylko podstawy. Żeby móc efektywnie programować, trzeba szukać konkretnych informacji na temat tzw. funkcji bibliotecznych w dokumentacji danego języka programowania. A dokumentacja jest zawsze po angielsku.

Co do innych dziedzin - grafika wymaga nie tylko umiejętności posługiwania się programami graficznymi, ale też talentu plastycznego. Jeśli go nie masz, to też nie za bardzo Ci wyjdzie.

Montaż wideo - tu mam lepsze wieści. Ze wszystkich dziedzin komputerowych wbrew pozorom wymaga chyba najmniej nauki i jest najprostszy (chociaż w pracy najbardziej pracochłonny). Wystarczy nauczyć się obsługi dowolnego programu do montażu (najpopularniejsze niestety są najdroższe Wesoły ), nauczyć się zasad montażu klipów (przykładowo amatorzy zawsze używają różnych fikuśnych przejść w filmie, bo wydaje im się, ze tak będzie super, a profesjonaliści z reguły wykorzystują dwa przejścia, i to najmniej efektowne, bo wiedzą, że film ma prezentować TREŚĆ, a nie przejścia) i już można startować. Ale i tu nie wszystko jest różowe. Nie wiem, czy znajdziesz pracę wyłącznie jako montażysta. I czy będziesz zadowolony z zarobków. W telewizji, w której miałem okazję popracować, montażyści oprócz montażu jeżdżą też w teren jako kamerzyści, a zarabiają znacznie mniej niż 5 tysięcy. Dodam, że jako montażyści w telewizji nie muszą wykazywać się pomysłowością itp. Mają gotowe puste projekty dla różnych audycji, i tylko wstawiają nakręcone klipy i eksportują jako gotowe pliki video. I to jest cała robota. Bardziej mechaniczna niż kreatywna. Ale to jest telewizja. Innym miejscem, gdzie można pracować jako montażysta (i kamerzysta) są różne firmy zajmujące się kręceniem wesel, komunii itd. Jeśli masz dojście do kogoś takiego, to tam spróbuj.

Gość, którego znam (jest to znajomość czysto internetowa. Nigdy nie rozmawiałem z nim na żywo), a który pracuje jako montażysta w TVN (między innymi montował wszystkie odcinki seriali "Szkoła" i "Szpital") dodatkowo pracuje jako nauczyciel gry na saksofonie, gra w kilku zespołach itd... Bo sama płaca montażysty wysoka nie jest.

Aha. I nie patrz na to, że trzy lata siedziałeś przed komputerem i nic się nie nauczyłeś. Wszystko zależy od tego, co przy tym  komputerze robisz. Jeśli tylko grasz, albo oglądasz jakieś głupie demotywatory, to i za 10 lat nic się nie nauczysz. Ale jeśli się UCZYSZ, ćwiczysz itd, to za trzy lata możesz zostać programistą (jeśli Cię to wciągnie).
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Czy programowanie jest dla mnie? Co powinienem robić?
Nie gniewaj się - piszę pewnie boleśnie ale szczerze: nie widzę cię jako programisty. Już sam napisany przez ciebie post wskazuje na nieład i chaotyczność. Proszę:
Cytat:1. Czy mógłbym nauczyć się programować? Czy nie jestem już na to za stary? Kompletnie nic nie rozumiem odnośnie kodowania, nigdy nie miałem do czynienia z tym wszystkim, poza wymienieniem języków programowania z pamięci to tak naprawdę nic nie wiem, jestem totalnie zielony i raczej mam wątpliwości czy umiałbym wytrwać samemu, nawet jeśli korzystałbym z kursów na YT. Raz, że nie potrafię się uczyć samemu, a dwa to zastanawia mnie czy nawet jak nauczyłbym się robić proste programy/strony to czy ktoś by mnie w ogóle chciał zatrudnić.
2. Czy nie jestem za stary? Wszak codziennie siedziałem przed komputerem przez te 3 lata, nie nauczyłemm się nic, nie stymulowałem swojego (...)
- 2 x to samo w odstępstwie 6 linijek - ergo: zapominasz co już napisałeś. Druga sprawa: sama treść - sam przyznajesz że nie masz o tym zielonego pojęcia.  Trzecia: "wszak" - (synonim słowa "przecież" tylko trochę bardziej archaiczny) - oznacza raczej potwierdzenie a nie negację ("dlaczego nic mi nie wchodzi do głowy - wszak od 3 lat siedzę codziennie przed kompem").
Nie wspominając już o błędzie: "nauczyłemm" - taka jedna literka za mało bądź za dużo w kodzie kładzie cały program.

Osobiście sugerowałbym to co Ajgor: idź w stronę grafiki. Z tym że nie spodziewaj się że po pierwszym zmontowanym obrazie ktoś cię zatrudni i "na dzieńdobry" zaoferuje 5000PLN...
Nie pomagam na PW (ew. odpłatnie). 
I osobom z roszczeniowym podejściem. I osobom niedbającym o poprawność językową.
Jak podawać logi
Jeśli nie odpowiadam w danym wątku przez >3 dni - proszę o przypomnienie na PW z linkiem do wątku w treści.

System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne