Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Dysk ADATA CH94 - jak odzyskać dane?

Dysk ADATA CH94 - jak odzyskać dane?
Hej, dawno tu nie zaglądałem, wiele się tu pozmieniało. No ale do rzeczy, mam następujący problem. Posiadam dysk zewnętrzny 2.5" A-Data Classic CH94 320GB no i chodził mi dobry rok, mam tam dużo danych, zdjęć, filmów itp. W czasie korzystania z niego, zwyczajnie się zawiesił, musiałem zrestartować komputer z tego powodu. Gdy ponownie go podłączyłem okazało się (wyskakuje monit że dysk jest uszkodzony, nieczytelny) że system zaleca formatowanie go, zapewne po tym zabiegu wszystko byłoby ok, zrobiłbym to, gdyby nie te zdjęcia, tam pal licho z filmami. Jak je i czym najlepiej szybko i sprawnie odzyskać? Znacie jakiś dobry program? Może być free bądź płatny. Zależy mi na tych danych. Co radzicie?
There is no dark side of the moon really... matter of facts it's all dark.
Pozdrawiam, Kamcio Wesoły
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
RE: Dysk ADATA CH94 - jak odzyskać dane?
sprawdź profilaktycznie czy systemy linuksowe także nie widzą systemu alokacji na tym twardzielu
istnieje prawdopodobieństwo że z LiveCD będziesz miał łatwiejszy dostęp do danych
polecam Parted Magic
http://traxter-online.net/opis-dystrybuc...ic-livecd/
http://traxter-online.net/parted-magic-o...dowsowych/
 System operacyjny: linux Przeglądarka: firefox
Warto też sprawdzić na innym komputerze, nawet z Windowsowym systemem.
Kto nie chce pracować, niech też nie je! (2 Tes 3, 10)
(23.02.2013, 19:59)Fix00ser napisał(a): sprawdź profilaktycznie czy systemy linuksowe także nie widzą systemu alokacji na tym twardzielu

Mogę sprawdzić to z wirtualnej maszyny? Bo na dzień dzisiejszy nie posiadam linuxa na swoim kompie ani żaden kumpel.

(23.02.2013, 19:59)Fix00ser napisał(a): istnieje prawdopodobieństwo że z LiveCD będziesz miał łatwiejszy dostęp do danych
polecam Partes Magic
http://traxter-online.net/opis-dystrybuc...ic-livecd/
http://traxter-online.net/parted-magic-o...dowsowych/

Pobawię się tym PM, zgram sobie na płytkę zobaczymy co z tego będzie.

(24.02.2013, 00:02)januszekm3 napisał(a): Warto też sprawdzić na innym komputerze, nawet z Windowsowym systemem.

SprawdzałemOczko Niestety nic z tego.
Wymontuj ten dysk z obudowy usb i podłącz normalnie pod SATA, może wygrzebiesz te pliki.

Podobnie reanimowałem dysk zewnętrzny, który był niewidoczny przy podłączeniu przez usb, tylko że ja zrobiłem formata przez SATA i później na usb już był normalnie widoczny. Inna sprawa, ale może uda sie te pliki odzyskać przez SATA.
No chyba, że masz gware to lipa.
Zakładam że partycja miała system plików NTFS.

1. Pobierz TestDisk.
2. Zrób kopie partycji programem TestDisk (jakby coś poszło nie tak będzie można przywrócić tę kopię).
w programie: No log -> wybierz dysk przenośny -> Intel -> Advanced -> zaznacz partycję i klawiszem w prawo zaznacz Image Creation -> wybierz gdzie zapisać kopię (po katalogach i dyskach poruszasz się lewo/prawo) i wciśnij klawisz c.
3. W programie TestDisk przejdź znowu do menu Advanced, sprawdź czy poprawnie wykryło system plików partycji (HPFS - NTPS) jeśli tak, pomiń punkt 4.
4.W menu Advanced najedź na partycję, wybierz opcję Type, wciśnij enter. Wyskoczy "New partition type" - wpisz 07. Zatwierdź.
5. W menu Advanced zaznacz partycję i wybierz (lewo/prawo) opcję "list", sprawdź czy są widoczne pliki i katalogi. Napisz na forum czy są.

Jak wykonasz te kroki (napisz które robiłeś i czy pomijałeś 4.) to będziemy pracować dalej.
I koniecznie informuj jeśli pojawi się cokolwiek co cię zaniepokoi.
Hardware: Dell D600 (Pentium M 1,4GHz, 512MB RAM, ATI Mobility 9000)
Software: Linux Mint Debian Edition + Mate
Nie pomagam na PW!
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
(24.02.2013, 18:01)kosmita1993 napisał(a): Zakładam że partycja miała system plików NTFS.

1. Pobierz TestDisk.
2. Zrób kopie partycji programem TestDisk (jakby coś poszło nie tak będzie można przywrócić tę kopię).
w programie: No log -> wybierz dysk przenośny -> Intel -> Advanced -> zaznacz partycję i klawiszem w prawo zaznacz Image Creation -> wybierz gdzie zapisać kopię (po katalogach i dyskach poruszasz się lewo/prawo) i wciśnij klawisz c.
3. W programie TestDisk przejdź znowu do menu Advanced, sprawdź czy poprawnie wykryło system plików partycji (HPFS - NTPS) jeśli tak, pomiń punkt 4.
4.W menu Advanced najedź na partycję, wybierz opcję Type, wciśnij enter. Wyskoczy "New partition type" - wpisz 07. Zatwierdź.
5. W menu Advanced zaznacz partycję i wybierz (lewo/prawo) opcję "list", sprawdź czy są widoczne pliki i katalogi. Napisz na forum czy są.

Jak wykonasz te kroki (napisz które robiłeś i czy pomijałeś 4.) to będziemy pracować dalej.
I koniecznie informuj jeśli pojawi się cokolwiek co cię zaniepokoi.

Witaj, już to robiłem na podstawie poradnika znalezionego w sieci, niestety pliki nie są widoczne. Okazało się że mam uszkodzony system plików. Co mam teraz zrobić?
W takim razie jeśli zrobiłeś już wszystkie te punkty, w tym wykonałeś kopię zapasową partycji to pobierz program Partition Wizard, uruchom go. Kliknij na partycji PPM i wybierz Check File System. W oknie które się pojawi zaznasz Check&Fix Detected Errors i kliknij start.

PS: Jeśli Partition Wizard pokaże partycję jako Niesformatowany (powinno być NTFS) to kliknij PPM -> Modify -> Change Partition Type (ID) -> wybierz 0x07 NTFS i potwierdź. Dopiero po tym użyj Check File System.
Nie pomagam na PW!
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
(24.02.2013, 19:47)kosmita1993 napisał(a): W takim razie jeśli zrobiłeś już wszystkie te punkty, w tym wykonałeś kopię zapasową partycji to pobierz program Partition Wizard, uruchom go. Kliknij na partycji PPM i wybierz Check File System. W oknie które się pojawi zaznasz Check&Fix Detected Errors i kliknij start.

PS: Jeśli Partition Wizard pokaże partycję jako Niesformatowany (powinno być NTFS) to kliknij PPM -> Modify -> Change Partition Type (ID) -> wybierz 0x07 NTFS i potwierdź. Dopiero po tym użyj Check File System.

Zrobiłem tak jak napisałeś i wyskakuje monit:
Typ systemu plików to NTFS
Nie można określić woluminu i stanu. Program CHKDSK przerwany

W typie partycji jest 0x07 NTFS Oczko
A na pewno był tam NTFS? Ja założyłem że tak, jeśli Ty również nie jesteś pewien to spróbuj zmienić na FAT32 i jeszcze raz sprawdzić system plików za pomocą Partition Magic.

Jeśli nie pomoże to system plików jest nie do naprawienia i będziesz musiał posłużyć się programami do odzyskiwania danych, np.:
- DiskDigger
- Recuva
- Restoration
- SoftPerfect File Recovery

I podaj jeszcze screeny z HD Tune - zakładka Health i Error Skan (pełne skanowanie).
Nie pomagam na PW!
 System operacyjny: linux Przeglądarka: opera
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
adata ch94adata ch94 problemlaptop nie widzi dysku zewnętrznego adata classic ch94 DYSK ADATA ch94dysk zewnętrzny zawiesił się jak odzyskać danedysk zewnętrzny adata ch94 nie widzi plikówdysk adata odzyskanie danychdlaczego nie wykrywa mi dysku adata ch94adata classic ch94 problemniewidoczny zewnętrzny dysk ssd pomoc