Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Dysk SSD do serwera SQL

#1
Dysk SSD do serwera SQL
Cześć,

Posiadam maszynę serwerową z gniazdem SATA I. Planuję wymienić tam 2 dyski HDD na SSD.
Zadaniem serwera jest wyłącznie autoryzowanie sesji PPPoE i przechowywanie danych tekstowych zapisywanych w tabelach SQL. Workload na serwerze to średnio 3-4 kwerendy na sekundę na bazach z kilkoma milionami rekordów.
W zawiązku z tym, dysk serwera jest obciążany przez bardzo częste operacje odczytu i zapisu. Wiem, że komórki pamięci w dyskach SSD mają ograniczoną ilość zapisów i odczytów. Czy możecie mi polecić jakiś dysk, który cechowałby się ogromnym 'czasem życia komórek pamięci'?
Parametry dysku, które wchodzą w grę:
- minimum 60 GB. Nie potrzebuję więcej, więc na pojemności można oszczędzać
- 150MB/s prędkości odczytu/zapisu. SATA I i tak nie obsłuży więcej
- format (wielkość) dowolny. W razie czego mogę go przykleić do obudowy

Na koniec dodam, że dyski będą pracowały w RAID I (nie wiem czy będzie to miało znaczenia podczas wyboru).
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
#2
RE: Dysk SSD do serwera SQL
Każdy markowy SSD się na da (np. Intel). Pytanie, czy rzeczywiście ma to sens? Jakie są powody, dla których chcesz zamienić dyski HDD na SSD? To wcale nie musi przyspieszyć działania! Znacznie ważniejsze jest podanie SQL Serwerowi (jeżeli to o nim mówimy) większej ilości ramu oraz zadbanie o to, by tempdb była na szybkim, niesystemowym dysku. Możesz też użyć macierzy RAID w celu przyśpieszenia i zwiększenia bezpieczeństwa danych.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#3
RE: Dysk SSD do serwera SQL
jakikolwiek dysk na kościach MLC oraz kontrolerze innym niż sandforce powinien się nadać ale nwm czy wogóle jest potrzebny ...
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
#4
RE: Dysk SSD do serwera SQL
(19.01.2017, 13:42)koneton napisał(a): Każdy markowy SSD się na da (np. Intel). Pytanie, czy rzeczywiście ma to sens? Jakie są powody, dla których chcesz zamienić dyski HDD na SSD? To wcale nie musi przyspieszyć działania! Znacznie ważniejsze jest podanie SQL Serwerowi (jeżeli to o nim mówimy) większej ilości ramu oraz zadbanie o to, by tempdb była na szybkim, niesystemowym dysku. Możesz też użyć macierzy RAID w celu przyśpieszenia i zwiększenia bezpieczeństwa danych.

(19.01.2017, 13:59)pieterman09 napisał(a): jakikolwiek dysk na kościach MLC oraz kontrolerze innym niż sandforce powinien się nadać ale nwm czy wogóle jest potrzebny ...

Dyski wymieniam profilaktycznie - obecne mają już ponad 5 lat. Wprawdzie SMART nie raportuje żadnych błędów (realokacji sektorów), jednak nie mogę sobie pozwolić na nagłą awarię w trakcie dnia.
Na SSD zdecydowałem się głównie ze względu na to, że workload cały czas się zwiększa. Ostatnio musiałem rozłączyć wszystkie sesje w tym samym czasie. Kiedy zaczęły się łączyć ponownie, serwer nie wyrabiał z wykonywaniem kwerend. Główny router musiał odkładać autoryzację kolejnych sesji, bo serwer autoryzacyjny zwyczajnie nie nadążał.
Wybadałem, że wąskim gardłem jest właśnie dysk - zużycie procesora i ramu było relatywnie niskie, a I/O dysku było ogromne.
Wrzucenie wszystkich tabel do ramdisku jest jakimś rozwiązaniem, z tym że nie mogę użyć tego rozwiązania w tym przypadku. Musiałbym napisać skrypt, który wykrywa event "shutdown" na serwerze, następnie kopiuje pliki tabel z ramdisku na dysk twardy, żeby nie utracić danych podczas restartu serwera. Ale co jeśli dojdzie do awarii zasilacza lub innej awarii, której nie jestem w stanie przewidzieć? Nie dojdzie do przekopiowania danych na dysk twardy - zostaną one utracone. Oczywiście mógłbym wrzucić ten skrypt do Crona, żeby odpalał się nie tylko podczas wyłączania serwera, ale np. co 10 minut. Niestety to też nie wchodzi w grę - dane w bazach muszą być aktualne, a utrata nawet 10 minut jest niedopuszczalna.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
#5
RE: Dysk SSD do serwera SQL
ja bym tam dał transcenda ssd370s 128gb - mniejszych kupować się nie opłaca bo są niewiele tańsze a dużo mniej wydajne i przestarzałe technologicznie ... a tutaj masz kości MLC czyli te najtrwalsze poza typowo serwerowymi i kosmicznie drogimi SLC .
adata sp920 też wchodzi w grę jeżeli ją tanio namierzysz ... przy takim zastosowaniu nie tykać TLC bo szybko byś go zajechał ..
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
#6
RE: Dysk SSD do serwera SQL
(19.01.2017, 16:05)pieterman09 napisał(a): ja bym tam dał transcenda ssd370s 128gb - mniejszych kupować się nie opłaca bo są niewiele tańsze a dużo mniej wydajne i przestarzałe technologicznie ... a tutaj masz kości MLC czyli te najtrwalsze poza typowo serwerowymi i kosmicznie drogimi SLC .
adata sp920 też wchodzi w grę jeżeli ją tanio namierzysz ... przy takim zastosowaniu nie tykać TLC bo szybko byś go zajechał ..

Ok, dzięki za polecenie konkretnych modeli Wesoły Chyba zdecyduję się na tego transcenda.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
#7
RE: Dysk SSD do serwera SQL
Czy to jest MS SQL Server? Jeżeli tak, to robisz coś bardzo źle, skoro ram się nudzi, a dysk pracuje.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#8
RE: Dysk SSD do serwera SQL
(19.01.2017, 16:18)koneton napisał(a): Czy to jest MS SQL Server? Jeżeli tak, to robisz coś bardzo źle, skoro ram się nudzi, a dysk pracuje.

Nie. Jest to MariaDB serwer. Nie napisałem, że RAM się nudził. Po prostu zużycie RAMu nie sięgało nawet 80%, więc było jeszcze trochę zapasu. Mimo tego dysk mielił jak wściekły.
Bazy pracują w silniku InnoDB na systemie CentOS.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
#9
RE: Dysk SSD do serwera SQL
MariaDB niestety nie znam, ale mam przeczucie, że tego typu problem może rozwiązać optymalizacja bazy danych, a nie dyski SSD. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie by spróbować wymienić te dyski, skoro i tak masz taki plan.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#10
RE: Dysk SSD do serwera SQL
(19.01.2017, 16:43)koneton napisał(a): MariaDB niestety nie znam, ale mam przeczucie, że tego typu problem może rozwiązać optymalizacja bazy danych, a nie dyski SSD. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie by spróbować wymienić te dyski, skoro i tak masz taki plan.

Oczywiście masz rację - zarówno optymalizacja samej bazy, jak i konfiguracja daemona MariaDB jest kluczowa do tego, aby usługa działała szybko i efektywnie. Na szczęście mam już jakieś doświadczenie w kwestii konfigurowania MariaDB na systemach z rodziny Linux, także jestem w miarę pewny, że jest ona poprawna i dostosowana do tego serwera.
Na optymalizację pod względem budowy samej bazy i tabel (relacje, indeksy itd.) nie mam wpływu. Cała struktura bazy jest z góry narzucona przez daemon autoryzacyjny (FreeRADIUS). Wydaje mi się, że autorzy tak popularnego oprogramowania nie pozwoliliby sobie na stworzenie nieoptymalnej struktury bazy, z której ich oprogramowanie będzie korzystało Wesoły
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne
Podobne wątki (Dysk SSD do serwera SQL)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Lenovo X240 - dysk SSD M.2 SATA - który? 120-240GB adiq1033 0 1650 15.07.2021, 17:36
Ostatni post: adiq1033
  Dysk SSD M.2 ~500GB dla MSI Z170A Gaming M3 Bodzio Chomik 9 2637 23.05.2021, 11:36
Ostatni post: MonteCristo
  Dysk SSD Lenovo 700-15ISK do 300 zł KoOsTeK 5 3082 20.04.2021, 15:57
Ostatni post: pieterman09

Skocz do: