Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

FAQ - Pamięci RAM

FAQ - Pamięci RAM
Jest to zbiór najczęściej zadawanych pytań w dziale Pamięci RAM i karty flash. Powtarzają się one praktycznie codziennie - ten wątek ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości, gdyby mu się nie udało - cóż, załóż swój temat na Forum.

1. Mam taki problem: posiadam pamięć RAM 8 GB, a pokazuje mi, że mam dostępne ~3,47 GB, co jest nie tak?

Należy sprawdzić jaki masz system operacyjny. Każdy system 32-bitowy obsługuje max ~3,5GB RAMu, dodatkowo ta liczba może być pomniejszona o pamięć karty graficznej. W ten sposób pod Windows XP 32bit, Windows Vista 32bit, Windows 7 32bit, Windows 8 32bit, Windows 8.1 32bit – nie przyda się więcej niż 3GB RAMu. Polecam przeczytanie lektury - 3GB Barrier.

2. Mam ram DDR III 1866 MHz, a w programie XXX pokazuje mi 933 MHz – co jest nie tak z moim RAMem?

[Obrazek: cc31b5129a038f30.jpg]

- 933 MHz to taktowanie rzeczywiste, natomiast 1866 MHz to taktowanie efektywne.
Efektywne = 2 * rzeczywiste.
Także takie wyświetlanie jest jak najbardziej OK.

3. Jak sprawdzić jaki RAM mogę dokupić? Ile mogę RAMu dołożyć?

- Sprawdzasz jaką masz płytę główną, np. poprzez program CPU-Z - zakładka Mainboard.
Manufacturer - Producent, Model - model - dane te wklepujesz w Google i wchodzisz na stronę swojego producenta patrząc specyfikację. Pomocne odnośniki: Abit, ASRock, ASUS, ECS, Gigabyte, Intel, MSI.

[Obrazek: 3066124260a540df.jpg]

Przykład - cytat

- Dual Channel DDR3 memory technology
- 4 x DDR3 DIMM slots
- Supports DDR3 2933+(OC)/2800(OC)/2400(OC)/2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory
- Max. capacity of system memory: 32GB*
- Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP) 1.3 / 1.2

Z powyższego, używając głowy mogę wywnioskować:
Rodzaj pamięci jaki mogę zastosować - DDR III
Ilość slotów - 4
Taktowanie pamięci jakie maksymalnie obsłuży moja płyta główna - 1600, 2933+(OC)
Maksymalna ilość pamięci - 32GB, czyli 8GB/slot
Płyta obsługuje XMP

4.Jak sprawdzić czy moja pamięć działa w trybie Dual Channel? Co to jest Dual Channel?

- Używając programu CPU-Z, informację w nim znajdziemy tutaj:

[Obrazek: 140bcacd0af0f1ee.jpg]

W przypadku braku Dual Channel mielibyśmy tutaj napis: Single Channel.
Definicja Dual Channel - KLIK.

5. Czy Dual Channel daje jakikolwiek przyrost realny wydajności?
-To zależy. Jeśli używasz grafiki zintegrowanej z procesorem np. APU to tak, przyrost wydajności w FPS będzie widoczny, tutaj jest dowód.
Jeśli używasz grafiki dedykowanej - różnicy nie będzie.

6. Jakie są wymagania poszczególnych systemów z rodziny Windows jeśli chodzi o RAM? Jaka ilości RAMu na XXX systemie zapewni komfort pracy?
- Moim skromnym zdaniem:
Windows XP - 1GB
Windows Vista 2GB, Vista 64bit - 4GB
Windows 7 - 2GB, Windows 7 64bit - 4GB
Windows 8 - 2GB, Windows 8 64bit - 4GB
Tyle jeśli chodzi o komfort pracy, do gier zalecałbym przesiadkę na 64-bitowy system i 4GB RAMu lub 8GB (dla chociażby Battlefield'a 3).

7. Czy uświadczę realną różnicę między 1333MHz, 1600MHz, 1866MHz, 2133MHz?
Jeśli korzystasz z dedykowanej karty graficznej - NIE, dowód.

Jeśli korzystasz ze zintegrowanej karty graficznej np. APU - TAK, dowód.

8. Czy radiator na pamięci RAM coś daje?
Przy mocnym OC pamięci RAM radiator jest niezbędny.
Natomiast bez niego pełni jedynie funkcje wizualną.

9. Czy podczas codziennego użytku lub do gier przyda się więcej niż 8 GB RAMu?
Nie. Większa ilość pamięci jest potrzebna do profesjonalnej pracy z "ciężkimi" programami do obróbki grafiki lub filmów.

Kopiowanie w całości lub w części poza Forum PC Format bez mojej zgody surowo zabronione.

Kopiowanie w całości lub w części w obrębie Forum PC Format bez podania źródła (linku do tego FAQ) surowo zabronione.

Wątek pozostaje otwarty - chcę mieć możliwość jego aktualizacji/edycji. Wszelkie wypowiedzi w tym wątku będą usuwane.

Komentarze do FAQ - Pamięć RAM

At 15-11-2013

FAQ - Pamięci RAM by januszekm3 & Danti93
Kto nie chce pracować, niech też nie je! (2 Tes 3, 10)
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
windows 7 32 bit. dual ddrrwindows 8 ile max ramuIlojak sprawdzic czy moge dokupic ramIlość RAM-u potrzebna do systemu 32 i dla systemu 64 bityIlość RAM-u potrzebna do systemu 32 i 64 bityile ramu moile ram czyta windows 8.1windows vista 32bit za duzo ramuILE PAMIĘCI OBSŁUGUJE WINDOWS 8.1