Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Gra okienkowa - w czym napisać?

Gra okienkowa - w czym napisać?
Witam. Mógłby ktoś mi szybko(bo mam bardzo mało czasu na to) podpowiedzieć trochę jak zrobić grę c++?
Nie chcę wchodząc w szczegóły gry ogólnie muszę zastosować klasy, konstruktor, destruktor, poliformizm, klasa virtualna i inne. Moja gra to coś ala sapper, czy kółko i krzyżyk(mniejsza jaka to dokładnie gra). Ma to być ogólnie gra okienkowa(w Builderze).
I teraz pytanie. Normalnie pracuje na Code::Blocksie i jako tako bym może to w nim napisał, ale skoro ma to być gra okienkowa, to muszę całość kodu napisać w Builderze, tak? Code::Blocks mogę całkowicie wyłączyć?

Edit:
Czy byłby ktoś wstanie podać mi swojego skype/gg żeby mi trochę w tej grze pomóc?
Skype/gg a nie tutaj, bo potrzebuję system "pytanie-odpowiedź", a nie "pytanie-czekanie-odpowiedz-zorientowanie się, że ktoś odpisał-"kurde...już offline osoba co mi pomagała". Zależy mi bardzo na czasie!

Najlepiej byłoby napisać program w Code::Blocksie i jakoś oznaczyć każdą grafikę z Buildera, by współgrało, jednakże to dwa osobne środowiska, a programowanie w Builderze jest dla mnie znacznie znacznie trudniejsze...To jakby całkiem inny język niż ten, którego się uczyłem pisząc aplikacje konsolowe.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: chrome
RE: Gra okienkowa - w czym napisać?
Witam, w C++Builder dużo łatwiej stworzysz graficzny interfejs niż tworząc go w kodzie z użyciem WinAPI. Kod, który wcześniej napisałeś, zapewne da się jakoś wykorzystać (tym bardziej, jeśli to są klasy, a nie zbiorowisko funkcji).

Pisanie programów w C++Builder jakoś specjalnie się nie różni od pisania programów bez GUI.
 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
Znaczy ja pisałem w code::block, a nie w builderze i mówię, że tam bym dał radę ten program napisać, ale tutaj (w builderze) nie mogę sobie poradzić.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
Z czym masz dokładnie problem? I co to dokładnie za gra? Jeśli występuje tam dużo przycisków, to zdecydowanie lepiej będzie je dynamicznie utworzyć i umieścić na formie.
Problem to przejście z code blocksa na buildera.
Chcę zrobić powiedzmy klasę. Robię ją na samej górze pod bibliotekami prostą klasę np.
class Pole
{
AnsiString kolor;
}
i wyskakuje mi gdzieś dalej w kodzie błąd. Coś tu źle zrobiłem?
Przede wszystkim, nie idź na skróty. To może będzie przykład z innej platformy, ale prosto i dla początkujących opisane jest jak napisać prostą grę 2d. Cykl ukazuje się w magazynie ppa, ale starsze odcinki sa dostępne na stronie. Tu jest pierwszy. Będziesz musiał użyć wywołań innych funkcji do obsługi grafiki, czy muzyki, ale sama filozofia pisania takiego projektu jest opisana.
 System operacyjny: macos Przeglądarka: safari
Muzyki nie będzie (aczkolwiek wiem jak dodać), grafika to tylko kilka prostokątów(gdy się kliknie na któryś to coś się dzieje - mniejsza). Ale co jest złego w mojej klasie i czemu mówisz, że idę na skróty?

A dobra -średnika zapomniałem xD Tak ma być:
class Pole
{
AnsiString kolor;
};

Edit:
Omińmy proszę, że można to ponazywać inaczej i wszystkie inne ewentualnie niejasności- standardowo forma nazywa się Form1 i jak kodujemy cokolwiek, to często widzę w tutorialach, że raz osoba przedstawiająca przykład pisze Form1->cos_tam; a czasami bez tego Form1. Np. Form1->Label1 i coś tam dalej, a czasem Label1 i coś tam dalej. Od czego zależy czy w kodzie wstawiamy Form1-> ?
Po pierwsze - napisz sobie odpowiednie klasy (stwórz pliki nagłówkowe i z kodem) w Code::Blocks (nie uzależniaj się od klas zawartych w C++Builder). Dopiero potem zacznij tworzyć interfejs w C++Builder.
Po drugie - jeśli w programie masz tylko jedną formę, to nie ma znaczenia, czy jawnie się odwołujesz do składnika obiektu (pokazywanego przez wskaźnik Form1), czy niejawnie. Lepiej jednak czynić to w jawny sposób (czyli na rzecz którego obiektu ma być wywołana metoda), tym bardziej, że niejawny sposób działa tylko wewnątrz funkcji składowych klasy - w nieskładowej funkcji trzeba standardowo postąpić (czyli wywołać metodę na rzecz obiektu).
Jeśli masz jakiś problem związany z C++Builder, to najlepiej będzie napisać, co chcesz osiągnąć.
(14.06.2015, 09:54)Szachista napisał(a): Po pierwsze - napisz sobie odpowiednie klasy (stwórz pliki nagłówkowe i z kodem) w Code::Blocks (nie uzależniaj się od klas zawartych w C++Builder). Dopiero potem zacznij tworzyć interfejs w C++Builder.
Po drugie - jeśli w programie masz tylko jedną formę, to nie ma znaczenia, czy jawnie się odwołujesz do składnika obiektu (pokazywanego przez wskaźnik Form1), czy niejawnie. Lepiej jednak czynić to w jawny sposób (czyli na rzecz którego obiektu ma być wywołana metoda), tym bardziej, że niejawny sposób działa tylko wewnątrz funkcji składowych klasy - w nieskładowej funkcji trzeba standardowo postąpić (czyli wywołać metodę na rzecz obiektu).
Jeśli masz jakiś problem związany z C++Builder, to najlepiej będzie napisać, co chcesz osiągnąć.

Mam dzień czasu na zrobienie tego...Wiem, że masz opis, że nie odpowiadasz na pw, ale nie dogadalibyśmy się ($) jakoś, żebyś mi pomógł?
Tu nie mogę opisać dokładnie co to za gra, a na pw już bym mógł i z pewnością byłbyś wstanie mi pomóc.
Programy: Polecane / Nowe / Inne