Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

[Huawei HG8247H] rozbudowa WiFi w domu dwupiętrowym

[Huawei HG8247H] rozbudowa WiFi w domu dwupiętrowym
Cześć wszystkim, posiadam obecnie od mojego dostawcy internetu (Inea) urządzenie Huawei HG8247H 
/Instrukcja Przykład ze sklepu z parametrami/jednak nie we wszystkich miejscach domu sygnał wifi jest na dobrym poziomie dlatego chciałbym rozszerzyć swoją sieć wifi. Szukałem nieco informacji jak zrobić to najlepiej i najefektywniej jednak nie wiem czy do końca zrozumiałem wszystkie pojęcia i rozwiązania dlatego prosiłbym was o  potwierdzenie/zaprzeczenie/wyjaśnienie kilku wątków oraz doradzenie jak najefektywniej mogę to zrobić.

1. Nie do końca rozumiem różnicę pomiędzy routerem a punktami dostępu. Router łączy się bezpośrednio z siecią a AP musi być podłączony do routera. Dodatkowo router może (a chyba większość tych które widziałem posiada) funkcjonalność AP i tu pojawia się moje pytanie, ponieważ rozumiem, że AP jest uboższy w możliwościach a cena urządzeń nie odbiega jakoś znacząco od cen routerów - ktoś podpowie dlaczego? czy główną różnicą pomiędzy routerem a AP jest to, że urządzenie przydziela adres IP, a AP tego nie robi?

2. AP a Repeatery podobnie jak z routerem. AP(np: TP-Link RE200 LAN) który nie jest podłączony kablem do routera(działa tylko po wifi) działa na na zasadzie repeatera?

3. chciałbym uzyskać efekt jednej sieci wifi w całym domu (dołączyć dodatkowe dwa miejsca rozsyłania sygnału na piętrze i w piwnicy) powinienem zakupić 2x router/ 2x AP ? czy urządzenia muszą mieć obsługę wifi mesh czy podobny efekt uzyskam nadając takie same nazwy i hasła do sieci na nowych urządzeniach oraz wyłączając na nich serwer DHCP?

będę wdzięczny za pomoc
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: [Huawei HG8247H] rozbudowa WiFi w domu dwupiętrowym
1. Z każdego routera zrobisz AP. Mostek możesz zrobić, pociągając kabel. AP to już specjalnie sprzęt przygotowany do rozbudowy sieci, posiadający odpowiednie oprogramowanie i dający możliwość budowy mostka bez pociągnięcia kabla.
I tak, w sieci domowej adres IP będzie przydzielał router, AP będzie tylko zwiększać zasięg sieci w budynku czy mieszkaniu. AP ma też funkcję Reapetera. Różnica podstawowa w zasadzie między punktem dostępowym a routerem jest taka, że AP nie służy do zapewnienia dostępu do zewnętrznego Internetu. W tym celu stosuje sie router. Punkt dostępowy jedynie rozsyła sygnał Wi-Fi, dzięki któremu można podłączyć urządzenia do sieci. A ceny? Cóż dobry AP zawsze był w cenie dobrego routera
2. Tak, AP ma funkcje Reapetera.
3. Tutaj możliwe że wystarczą same Reapetery czy AP umiejscowiony w odpowiednim miejscu. Także na pewno musisz mieć Router i jeden AP, ewentualnie Reapetery. Tu nie wiem, jak masz rozplanowaną siec w domu i gdzie są problemy z dostępem do niej. System mesz to alternatywa dla Reapeterów i tu zależy, na jakim systemie chcesz rozbudować sieć. Więc, nie nie musisz mieć WiFi Mesh. no i to chyba jednak droższe rozwiązanie. Teraz zależnie od urządzenia, w jego oprogramowaniu wszystko konfigurujesz, czasami sprowadza się to do włączenia trybu AP i połaczenia z siecią domową. To zależy od oprogramowania ( firmware) danego routera czy AP. Czasami trzeba więcej poświecić na zabawe w ustawieniach, ale tak, takie urządzenia muszą mieć poza routerem głównym wyłączony serwer DHCP, musza mieć te same ID sieci i hasło do niej. Kupując dla przykładu Reapeter od Xiaomi (sam ma taki by jeszcze bardziej zwiększyć zasię WiFi na podwórku) konfigurujesz za pomocą aplikacji na Androida.
https://www.youtube.com/watch?v=qwafZ-4Ml-g
[Obrazek: 2019-09-05-23h15-00.png]
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

1. "AP to już specjalnie sprzęt przygotowany do rozbudowy sieci, posiadający odpowiednie oprogramowanie i dający możliwość budowy mostka bez pociągnięcia kabla." czyli rozumiem że w takim przypadku AP działałby bardzo podobnie do Reapetera?

3. jak wygląda przepustowość przy użyciu Reapetera? czy są odczuwalne straty? obiło mi się o uszy, że jeżeli mamy możliwość pociągnięcia kabla najlepiej zrobić rozszerzenie po kablu, jako że mam taką możliwość a raczej ciężko byłoby odszukać odpowiednie miejsce na Reapeter raczej skorzystam z routera.

4. routery obsługują różne standardy, ten który posiadam IEEE 802.11 b/g/n - warto szukać routera, który obsługiwałby 802.11n w obu pasmach 2,4 i 5 GHz? (z tego co widziałem na wiki jedynie standard 802.11n może obsługiwać zarówno 5 GHz jak i 2,4 GHz) czy ma jakieś znaczenie czy router tworzy osobne sieci dla 5 GHz i dla 2,4 GHz czy tylko jedną? 

5. posiadam w domu drukarkę wifi- czy będzie ona w takim układzie pracowała poprawnie:
drukarka połączona z router z DHCP off 
komputer chcący wydrukować ale połączony z głównym routerem (inny niż drukarka)
czy takie rozwiązanie będzie wymagało dodatkowych ustawień czy wystarczy poprawna konfiguracja routerów?
1.Tak, mają funkcję Reaperara i mogą działać tak samo.
2. Straty nie są odczuwalne jeśli wszystko działa w sieci jak należy, czyli Reapeter łączy się z siecią i rozsyła jej sygnał dalej. Może działać coś wolniej, transfery plików. Szybkość buforowania, ale to raczej nie będzie zbyt odczuwalne. Możesz ciągnąć kabel, to tak zrób to, to najlepszy sposób na stabilność sieci, no i do AP routera możesz po kablu potem podłączyć w razie potrzeby do niego inne urządzenia.
3. Teraz wszystkie routery obsługują standard IEEE 802.11 b/g/n, najnowszy najpopularniejszy to "n", reszta to kompatybilność wstecz i obsługa sieci w paśmie 2, 4 GHz. W najnowszym to 5 GHz. Tu pomijam już na razie standard Wifi6 czy "ac" Czasem jest też tak że nie wszystkie urządzenia w domu mogą pracować w paśmie 5 GHz czy w standarcie "n", stąd kompatybilność wstecz i praca w dwóch zakresach sieci, czyli 2,4 GHz. No i tak, ma to znaczenie. Standard 5 GHz jest stabilniejszy ale ma np. mniejszy zasięg i większe trudności z pokonywaniem przeszkód, stąd słabszy sygnał sieci w dalszych zakątkach domu itp. Dlatego dobrze jest wzmocnić sygnał w większych budynkach za pomocą odpowiednich urządzeń. No i włączyć pracę routera też w dwóch zakresach, aby jak mamy starze urządzenia pracujące w paśmie 2,4 GHz mogły też się łączyć z siecią. Ja np. w domu na razie zrezygnowałem z pasma 5 GHz z powodu monitoringu,raz że potrzebowałem mocniejszy zasięg sieci i stabilność, do tego kamera pracuje, którą mam tylko w paśmie 2,4 GHz. Także sieć 5 GHz jest siecią szybsza przy przesyle danych, to podstawowa różnica.
3 Drukarka będzie działać prawidłowo, bo główny router nie ma wyłączonego DHCP tylko AP czy routery mostki. Także tu nic w zasadzie nie trzeba konfigurować więcej, bo wszystkie urządzenia powinny być widoczne w jednej sieci.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź Wesoły jak wrócę z delegacji zabiorę się za tworzenie sieci.
Ok, napisz jak Ci idzie i czy wszystko działa. W razie problemów tez pisz. Pozdrawiam.
Programy: Polecane / Nowe / Inne