Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Instalacja internetowa.

Instalacja internetowa.
Witam. 
Robię u klienta instalacje elektryczną i poprosił mnie czy nie mógłbym mu ogarnąć kabli internetowych. Sytuacja wygląda tak że na parterze ma router który daje Wi-Fi i z niego wychodzą kable na 4 pokoje na 1 piętrze. Pytanie jego jest czy można zamiast tych 4 kabli cat 5e zastąpić jednym wielożyłowym i zarobić 4 końcówki RJ45 i piętro wyżej zrobić puszkę i rozbić się na 4 pokoje osobno ? Czy takie coś będzie działać ?

Z drugiej strony chcę mu zaproponować że bardziej estetyczne i praktycznie jest założyć drugi router na 1 piętrze i tu jest moje pytanie czy konfiguracja tego jest trudna ?
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Instalacja internetowa.
Użyj jednego kabla CAT5e (albo lepiej - CAT6, bardziej przyszłościowe) i zamontuj switch na drugim końcu kabla. Switch nie wymaga konfiguracji, wystarczy podłączyć kable. W ten sposób klient będzie mógł podłączyć do switcha tyle urządzeń, ile switch ma portów. Do tego switche są tanie, modele z 4-6 portami kosztują ok 50zł. Jedyna wada jest taka, że wąskim gardłem będzie prędkość przesyłu informacji między switchem a routerem. Zastosowanie interface Gigabit Ethernet rozwiąże ten problem, choć przy Fast Ethernet (najpopularniejszym) prędkość jest już na tyle wysoka, że możliwe, iż klient nie doświadczy problemów.

Nie polecam za to kombinować z kablami. Przy tak dużej częstotliwości pracy sieci Ethernet każde łączenie itd. może wpływać na awaryjność.
"Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów"
 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
AtBodzio: Ale przewody idą do osobnych pokoi, więc switch nie ma sensu zakładając, że starczy jeden przewód na pokój. No chyba, że chcemy robić switcha na 1 piętrze tylko po to, by z parteru pociągnąć jedek przewód, ale szczerze to zastanowiłbym się, czy nie ma możliwości pociągnięcia na 1 piętro kabla sygnałowego z parteru i na 1 piętrze nie postawić routera wtedy.

Inną opcją jest faktycznie zrobienie mostu WiFi z 2 routerów. Sam obecnie korzystam z tego rozwiązania i sprawuje się całkiem nieźle. Konfiguracja tego jest bardzo prosta, router wifi na pierwszym piętrze trzeba ustawić w wifi bridge i podać mu dane sieci wifi do której ma się połączyć. Pytanie tylko, jaka jest prędkość łącza.
kruki92 napisał(a):Witam , przychodzę tu do Państwa dość poirytowany oraz po prostu wkurzony  problem polega na tym, że mam b dobry net upc kablówke  centrum Warszawy żadna radiówa za 20 zł bo jest to 150 mb troche za niego płacę

System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
Ja z mostem miałem trochę gorsze doświadczenia, dwa TP-Linki nie chciały mi się sparować i działało bardzo niestabilne. Chociaż mam również w domu drugi most, który działa od 5 lat bez problemu, jedynie raz wymieniłem jeden z routerów po burzy(początkowo 2xTP-Link, po wymianie TP-Link i Netis). Także moim zdaniem trochę loteria.

Swoją drogą, połączenie działa stabilnie dla dedykowanych AP, a rwało dla routerów.

Założyłem po prostu, że przeprowadzenie jednego kabla ma jakąś wartość w tej instalacji, w końcu prowadnice na przewody mają ograniczoną średnicę. I ważną zaletą jest skalowalność, kiedy potrzeba więcej portów to wymieniamy switch na większy i gotowe.

Do tego nie są blokowane porty w routerze, w końcu domowe urządzenia mają zwykle 4 porty i zastosowanie 4 przewodów uniemożliwiłoby podłączenie czegokolwiek na parterze.
 System operacyjny: android Przeglądarka: firefox
Jak się sprawuje według was podłączenie ze sobą 2 routerów? Są jakieś wymogi żeby podłączyć drugi router? Na coś patrzeć przy kupnie ? I czy ciężka jest konfiguracja.

Czy złącze RJ45 korzysta ze wszystkich żył w skretce cat5e ?

Zastanawiam się tez nad pierwszym pomysłem ze switchem. Jeśli główny modem jest na parterze A połączył bym go że switchem na 1 piętrze i z niego rozjechałbym się czterema kablami do pokoji to była by jakąś utrata na jakości łącza ? Czy prędkość mogłaby spaść?
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
(14.03.2019, 18:55)QuickSilver323 napisał(a): Jak się sprawuje według was podłączenie ze sobą 2 routerów? Są jakieś wymogi żeby podłączyć drugi router? Na coś patrzeć przy kupnie ? I czy ciężka jest konfiguracja.

Chodzi o most bezprzewodowy? W mojej opinii, bywa różnie. Ale wiem, że inni mają inne doświadczenia. Router, który jest "odbiornikiem" musi obsługiwać most.

(14.03.2019, 18:55)QuickSilver323 napisał(a): Czy złącze RJ45 korzysta ze wszystkich żył w skretce cat5e ?

Standard Fast Ethernet korzysta w dwóch par żył. Gigabit Ethernet (i szybsze) wykorzystuje 4 pary, czyli wszystkie. Jeśli nadal myślisz o podłączeniu kilku wtyczek pod jeden przewód, to stanowczo odradzam:
1. Niestandardowe rozwiązanie = problemy z konserwacją
2. Możliwa niestabilność działania
3. Ograniczona przepustowość
Do tego nie jestem pewien, czy przypadkiem w Fast Ethernet również urządzenia nie sprawdzają, czy wszystkie żyły są podłączone.

(14.03.2019, 18:55)QuickSilver323 napisał(a): Zastanawiam się tez nad pierwszym pomysłem ze switchem. Jeśli główny modem jest na parterze A połączył bym go że switchem na 1 piętrze i z niego rozjechałbym się czterema kablami do pokoji to była by jakąś utrata na jakości łącza ? Czy prędkość mogłaby spaść?

To jest jak z elektryką. Jeśli masz przewód 2,5mm^2, który może znieść, załóżmy prąd 20A, to możesz do niego podłączyć tyle odbiorników, aby ich łączny pobór prądu nie przekroczył 20A. Problem jest, wtedy gdy przekraczas tę prędkość.

Podobnie z switchem. Do switcha dochodzi przewód o max przepustowości 100Mb/s (lub 1000Mb/s). Ta prędkość musi być podzielona na wszystkie odbiorniki, z tym że nie jest dzielona równo, tylko wg potrzeby.

Ogółem, jeśli twój klient ma prędkość poniżej 100Mb/s (lub 1000Mb/s, zależy od wybranego standardu) to niczego nie zauważy. Dopiero jeśli wykupi prędkość powyżej 100Mb/s (lub 1000Mb/s) to przewód zacznie stanowić wąskie gardło.

W praktyce, jeśli całą instalację wykonasz w standardzie Gigabit Ethernet (1000BASE-T), to klient nie odczuje żadnego spowolnienia. Ale cała instalacja, co do jednego urządzenia, co do jednej wtyczki, co do jednego kabla musi spełniać ten standard.
 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
Dzięki za rzetelne odpowiedzi. Coś wybiorę pogadam z klientem i zobaczymy
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne