Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Jak przygotować się do matury z Polskiego

Jak przygotować się do matury z Polskiego
Witam
Mam tu parę pytań do absolwentów LO z tego albo poprzedniego roku. Mianowicie; jak jest aktualnie z maturą z polskiego? Od roczników 94 zrobił się burdel, nie ma już prezentacji, którą mozna sobie przygotować na luzie, a jest zamiast tego ruska ruletka, albo zdasz, albo nie.

No i tu pytania:
1. Czy to na serio zależy od szczęścia i od egzaminatora czy z każdego pytania można wyjść mając średni zasób wiedzy?
2. Czy trzeba czytać wszystkie lektury jakie nam wpadną w ręce od A do Z, czy np. Początek, środek, koniec (Szczerbol), czy wystarczą tylko porządne streszczenia szczegółowe?
3. Czy nie lepiej zamiast na czytaniu skupić się na pisaniu?
4. Czy warto nadrabiać lektury z gimnazjum?
5. Czy nie lepiej zająć się wiadomościami z epok?

Generalnie jak patrzę na wyniki matur, to niby polskiego nie ma się co bać, bo matematyka poszła najgorzej. Ale równie dobrze może się okazać że 40% ex-licealistów to humaniści.

Jak popełniłem jakieś absurdalne błędy w wypowiedzi, to przepraszam, ale nie mam komputera i muszę wszystko wystukiwać z ukochanego esgiesa.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
RE: Jak przygotować się do matury z Polskiego
A Ty nie masz jeszcze tej starej matury ?

System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
Teraz będę w II kl. LO
Jaką starą maturę? Znowu coś pacany w tym roku zmieniły?
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Nic się nie zmieniło. Przyjdziesz na ustną, wylosujesz temat, przygotujesz się do niego w 15 minut i jedziesz. Łączę się w bólu :D
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Zdawałem maturkę w tym roku, ustna wygląda tak, że wchodzisz na salę, losujesz temat (zawsze dołączony jest obraz lub fragment tekstu na którym możesz się oprzeć) i masz 15 minut na przygotowanie się. Po tym czasie sam zaczynasz rozmowę, w której zawierasz analizę załączonego tekstu, odniesienia do innych "tekstów kultury" - czyli wszystkiego co przyjdzie Ci na myśl - tekst piosenki, komiks, dialog z gry, wcale nie muszą to być lektury. Nauczycielka nas na to wyczulała, jeśli przypasuje do kontekstu, to możesz przytoczyć nawet reklamę telewizyjną. No i nie ma żadnego "klucza", możesz postawić dowolną tezę, byle ją podeprzeć argumentami. Jeżeli znasz kilka lektur i będziesz umiał dopasować postaci i wydarzenia do tematu to zdasz bez problemu, u mnie przeszło kilka takich tłuków, że aż się dziwię.
Ważne żebyć wiedział jakie lektury w jakich epokach były napisane i wspomnij o tym.
A jak z pisemną?
Mam na podstawie zaznaczone lektury z gwiazdką, czyli jeżeli bym dostał na pisemnej jakieś głupie pytanie z ów lektury i miałbym się odwołać do reszty tekstu, to wystarczy mi zarys całej lektury, fabuły, czy mam się orientować gdzie w książce znajdę dany fragment?

Aha, i czy jak wybieramy między interpretacją a rozprawką, to znamy oba pytania? Czy dopiero po wybraniu dostajemy pytanie?

Generalnie nie chce mi się czytać tych lektur rozumiem, że komuś się to podoba, ale ja z dobrodziejstw kultury (filmy,książki,telewizja,teatry,gry) praktycznie w ogóle nie korzystam Wesoły
Dawno mnie tu nie było, jezu chryste, czemu panel szybkiej odpowiedzi jest tak nisko? ;s
Cytat:1. Czy to na serio zależy od szczęścia i od egzaminatora czy z każdego pytania można wyjść mając średni zasób wiedzy?
2. Czy trzeba czytać wszystkie lektury jakie nam wpadną w ręce od A do Z, czy np. Początek, środek, koniec (Szczerbol), czy wystarczą tylko porządne streszczenia szczegółowe?
3. Czy nie lepiej zamiast na czytaniu skupić się na pisaniu?
4. Czy warto nadrabiać lektury z gimnazjum?
5. Czy nie lepiej zająć się wiadomościami z epok?
1. Praktycznie każda szkoła dąży do tego, by jak najwięcej osób zdało ustne. Jeśli trafisz jednak na jakiegoś wykolejowca, no cóż, peszek. Jeśli w następnych latach będzie tak samo jak w tym roku, tzn. wszyscy rano przychodzą i razem robią pytania z neta to jeśli późno wchodzisz, to powinineś mieć już wszystkie pytania opracowane. Sytuacja się komplikuje, jeśli wejdziesz i jednak nie będziesz znał pytania, ktróe wylosujesz. Trochę loteria jest, ale to nie jest jeszcze czas na panikę. Najczęściej wszystko sprowadza się do tego, żebyś mówił cokolwiek, a nie na samym początku poddał się i wyszedł z sali. Nawet jeśli nagadasz im totalne bzdury to raczej powinieneś zdać.

2. Warto znać bardzo dokładnie lektury z gwiazdką, a najlepiej przeczytać te, które najczcęściej pojawiąją sie na maturze ("Lalka" np.)

3. Zdanie matury pisemnej sprowadza się do tego iż:
* napiszesz w miarę teze
* nie popełnisz błędu kardynalnego
* masz wystarczającą ilość słów
* przynajmniej trochę piszesz z sensem
spełnienie tych warunków nie jest specjalnie trudnym zadaniem.

4. Przeczytaj sobie pierwsze lepsze streszczenie

5. Lektury są najważniejsze, aczkolwiek warto znać jakie jest ich tło w danej epoce.

Cytat:Mam na podstawie zaznaczone lektury z gwiazdką, czyli jeżeli bym dostał na pisemnej jakieś głupie pytanie z ów lektury i miałbym się odwołać do reszty tekstu, to wystarczy mi zarys całej lektury, fabuły, czy mam się orientować gdzie w książce znajdę dany fragment?

Aha, i czy jak wybieramy między interpretacją a rozprawką, to znamy oba pytania? Czy dopiero po wybraniu dostajemy pytanie?

Generalnie nie chce mi się czytać tych lektur rozumiem, że komuś się to podoba, ale ja z dobrodziejstw kultury (filmy,książki,telewizja,teatry,gry) praktycznie w ogóle nie korzystam Wesoły
1. Masz po prostu znać treść i umieć się do niej odwołać, a co za tym idzie także chronologię.

2. Przed, looknij sobie na tegoroczne matury (są na stronie CKE)

3. Czy się chce czy nie chce, cośtam trzeba znać
Programy: Polecane / Nowe / Inne