Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Jak zastąpić nowszą wersje BIOS wersją starszą

Jak zastąpić nowszą wersje BIOS wersją starszą
Opis problemu: Problem jest następujący, około 3 lat temu został zaktualizowany BIOS w laptopie Toshiba Satellite L40 139 PSL40E do najnowszej wersji jaka jest dostępna. Od tamtego czasu komputer regularnie co kilka miesięcy odmawia posłuszeństwa i wymagany jest ponowna instalacja systemu. Czasem całkowicie przypadkowo, ale zwykle po aktualizacji Windowsa poprzez Windows Update komputer podczas uruchamiania, przechodzi BIOS, pokazuje czarny ekran i nie można wejść do trybu awaryjnego. Problem pojawia się na systemie Windows 7 i na Vista.

Pytanie:
Jak zainstalować starszą wersje BIOS? Pytanie nie jest banalne, bowiem na płycie głównej jest zabezpieczenie i komputer nie pozwala na cofnięcie biosu do mniej aktualnej wersji. Ewentualnie proszę o jakieś rozsądne rady, co może być problemem.

FAQ:
1. Wyjęcie bateryjki na płycie głównej przywróci mi BIOS do ustawień fabrycznych, ale nie cofnie BIOSU.
2. Czemu chce cofnąć? Bo na nowym BIOSie nie można zainstalować systemu Windows XP.
3. Czy system legalny? Tak, legalna wersja studencka Windows 7 i XP.
4. W BIOSie nie ma dostępnej opcji do rozruchu z USB.
5. Sprawdzałem pamięci RAM, dysk twardy, żadne z urządzeń nie wskazuje błędów.
6. Po pojawieniu się czarnego ekranu nie działa przywracanie systemu ani narzędzie Windows do usuwania problemów.
7. Zawsze jak się pojawia czarny ekran, gdy naciska się dowolne klawisze system wydaje dźwięki jak maszyna do pisania.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Jak zastąpić nowszą wersje BIOS wersją starszą
Być może wgrałeś beta wersję biosu.

2. Bios nie ma nic wspólnego z systemem jaki instalujesz, tak więc możesz sobie instalować taki system jaki Ci się podoba włącznie z XPekiem.
4. W biosie powinna być taka opcja gdzie możesz poprzez nią zaktualizować bios. Najlepiej obraz biosu nagrać na pendriva, a potem wpisać odpowiednią lokalizację pendriva.
5. Czym sprawdzałeś pamięć ram i dysk?
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
RE: Jak zastąpić nowszą wersje BIOS wersją starszą
Bios oficjalnie dostępny na stronie Toshiby, nie ma wzmianki, że to beta. Jak zostało tam napisane - przeznaczony tylko dla Visty (czyli pewnie też dla Win 7). Nie mogłem zaaktualizować tej wersji BIOS na XP, bo komputer nie pozwalał. Dopiero na Windows Vista się zainstalował.

Ad2. Przed aktualizacją BIOSa mogłem bez problemów zainstalować XP, wystarczyło dograć sterowniki SATA do dysku na płytke. Teraz próbowałem już setki razy: różne sterowniki SATA, wersje XPków itp.. Najdalej doszedłem kiedy kopiowało pliki instalatora na dysk i wtedy komp się zawieszał.
Ad4. Jest to BIOS laptopowy, mocno ograniczony (nie ma np. opcji zmiany AHCI na IDE itd.). Nie mogę bootować z pen'a, już to napisałem ;]
Ad5. Ramy - Memtest/Goldmemory. Dysk - HDAT2/HDTune. Wszystkie testy przeszedł bezbłednie.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
jak wgrac starsza wersje biosuBios jak zainstalowac starsza wersjejak zainstalować starszą wersję biosujak wgrac starszego iosa bo nowy mi się nie podobaaktualizacja biosa stara wersjabios cofanie aktualizacjicofanie aktualizacji biosuwgrywanie starszego biosu przez usbczy moge wgrac starszy biosCzy mozna aktualizowac bios do wczesniejszej wersji