Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Jaka różnica między TFT, IPS TFT i SuperAMOLED

Jaka różnica między TFT, IPS TFT i SuperAMOLED
hej

Pytanie jak w temacie
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: opera
RE: Jaka różnica między TFT, IPS TFT i SuperAMOLED
Czy na prawdę trzeba ten temat wałkować 153 razy? Przecież w Internecie jest mnóstwo porównań/testów/wyjaśnień/definicji/rycin/czegokolwiek...

W totalnym skrócie:
- chcesz niemal idealnej czerni i bardzo żywych kolorów, a nie boisz się wypalania ekranu i nie przeszkadza ci nie zawsze czysta biel - bierz amoleda/samoleda
- chcesz dobrej czerni i żywych kolorów, a przy tym świetnej bieli, a nie przeszkadzają ci kąty widzenia i w wielu przypadkach purpurowa poświata na czarnym tle przy patrzeniu pod kątem - bierz IPS'a
- TFT to (jak mówi wikipedia) skrót określający rodzaj tranzystora wykorzystywanego w kolorowych wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. Dużo by pisać o myleniu pojęć, ale każdy wie o co chodzi z tym TFT, więc w skrócie (i omijając wspomniane błędy) jest to najgorszy* typ wyświetlaczy, bo charakteryzuje się kiepską czernią i niezbyt nasyconymi kolorami. Jest jednak mniej prądożerny niż amoled i nie musisz się martwić o np. wypalanie się ekranu. Producenci często ulepszają swoje wyświetlacze TFT LCD, więc najlepiej jest operować na konkretnych przykładach, a nie patrzeć ogółem.

*najgorszy to oczywiście pojęcie względne i moja subiektywna opinia, bo ktoś akurat może być fanem wyblakłych kolorów, więc proszę o interpretację tego słowa z przymrużeniem okaOczko
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: chrome
Oczywiście po raz kolejny bzdury. Oczko

TFT i wyblakłe kolory? No nieźle. Chciałbym wspomnieć, że IPS to po prostu nieco rozwinięty TFT. Różnice pomiędzy nimi nie są wielkie. IPS ma po prostu potencjalnie nieco większe kąty widzenia, ale nie bardzo rozumiem po co w smartfonie/telefonie mają one wystąpić. Może ktoś lubi na 4-5 calowym ekranie oglądać np. film w gronie 20 osób, wtedy to oczywiście super.

AMOLED jest to z kolei moim zdaniem najgorszy typ wyświetlacza. Odwzorowywane przez niego barwy są nienaturalne, często przesycone i w przypadku marki Samsung totalnie źle skalibrowane, wpadające w głębokie zimne odcienie, w okolice 8000 K (najbliżej naturalności jest ok. 6500, a blisko tej wartości trzymają się ekrany zarówno TFT jak i IPS). Ponadto AMOLEDy cechują się przeciętnie niższymi wartościami kontrastu i jasności niż ekrany TFT/IPS. I w tym przypadku nie są to "osobiste odczucia, przekonania", lecz fakty. Jedyną poważną zaletą tego typu ekranu jest ładna czerń, ale...co z tego? Super, ładniejsze paski przy oglądaniu filmiku, przeglądaniu zdjęć itp. Ponadto czerń na aktywnej matrycy i tak nie może być nigdy idealna, ponieważ wymagałaby wyłączania poszczególnych grup pikseli, a to zaprzecza istocie tej matrycy. Natomiast biel nie jest "nie zawsze czysta", ona jest po prostu karygodna, a ona jest zdecydowanie ważniejsza niż czerń (chociażby przy odczytywaniu tekstu na stronach internetowych). Najczęściej niebieska, czasami żółta. Generalnie jest to beta wyświetlacza OLED. Nieudana, lecz wsparta pieniędzmi Samsunga, a te trafiają to dobrych marketingowców, piorących mózgi w niezwykle skuteczny sposób, co można zaobserwować chociażby post wyżej.

Oczywiście te dywagacje to generalizowanie, bo np. Nokia pokazała zdecydowanie lepiej skalibrowany ekran AMOLED ze swoimi autorskimi filtrami, jednakże mimo wszystko jeszcze jest trochę do nadrobienia względem dwóch pozostałych technologii. Technologia AMOLED, gdyby ją dopracować, mogłaby być naprawdę dobra. Ale po co, przecież się sprzedaje. W obecnej formie jest to najgorszy typ wyświetlacza, który nie ma przyszłości, gdyż praktycznie wszyscy znaczący producenci rozwijają już inne technologie OLED.
http://www.youtube.com/watch?v=Nx7v815bYUw

Nieprawidłowa, szkodliwa rada na dziś: szkło się nie tłucze.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: chrome
Hahahaha, Ataudioooo, jak zwykle mnie rozbrajasz swoimi "tezami", bo nie wiem jak to nazwać. Obecnie biel w SuperAmoledach dorównuje, a może i jest nawet na takim samym poziomie jak w ekranach LCD czy IPS (oczywiście jesteś kolejną osobą mylącą pojęcia, ale nie mam siły znów tego tłumaczyć, bo jak znam życie, to ty i tak będziesz wiedział swoje Wesoły ).

Napisałem, że ekran LCD ma wyblakłe kolory w kontekście kolorów z AMOLEDa, w rzeczywistości kolory są naturalne (chociaż naturalniejsze i tak są w typie matrycy IPS).

Więcej nie mam siły pisać, polecam wypróbować wyszukiwarkę "Google" wpisując w nią takie frazy jak "LCD", "TFT", "OLED" i pochodne, "TFT", "TN", "VA" itd.

EOT. z mojej strony, a wy oczywiście piszta i róbta co chceta Wesoły.
(20.10.2013, 19:28)przemho napisał(a): (...)Obecnie(...)

Jeżeli masz na myśli najlepszy ekran typu AMOLED, czyli ten zastosowany w najnowszym Samsungu Galaxy Note III, to istotnie, jest już blisko do TFT/IPS jeśli chodzi o biel. Ba, nawet jasność poprawili. Ale to jeszcze nie to. Swoją drogą z czernią jest podobnie - wygląda coraz lepiej w IPSach i TFT. Ale niektórzy oceniają te ekrany na podstawie LG L3 i Xperii E.

Kolory są wyblakłe w stosunku do AMOLEDA, bo są normalne. Więc...o co chodzi? Lepsze są te nienaturalne? Świadczą o jakości? Nie, to jest rzecz gustu. To nie jest argument za tym, że TFT/IPS przedstawiają złe kolory, lecz AMOLED niepoprawne. Ta wielka delta E...

Kolory w IPS i "zwykłym" TFT niczym się nie różnią. Chyba, że uwzględnimy jakieś udziwnienia poszczególnych producentów (najlepszy przykład to BE, który właśnie cukierkuje kolorki. Coś dla fanów AMOLEDa, lubiących jak im się wypala gałki oczne).

To, co piszę, to nie są tezy. Nazwać je możesz "faktami", bądź "parametrami". I to właśnie Ty powinieneś czegoś sobie poszukać na ten temat.

A no właśnie, Panie "jedyny-wszystkowiedzący-ekspercie" przemho, muszę Cię niemile zaskoczyć - nie jesteś jedynym, który ma pojęcie na ten temat. Ja po prostu upraszczam - Ty też to zrobiłeś, ja się tego trzymam, bo to wygodne i nie widzę w tym nic złego. Wiadomo o co chodzi. Swoją drogą z czasem dowiesz się, że Google, tak samo jak Wikipedia nie są najlepszymi narzędziami do pozyskiwania wiedzy.

(20.10.2013, 19:28)przemho napisał(a): EOT. z mojej strony, a wy oczywiście piszta i róbta co chceta .

Nie podejmuj dyskusji, której nie jesteś w stanie w dobrym stylu zakończyć.

Obaj gadacie głupoty.
Zacznijmy od tego, że nie można porównywać TFT do IPS z bardzo prostego powodu.
IPS to rodzaj matrycy ekranu LCD. TFT zaś "to technika produkcji tranzystorów na substracie szklanym do sterowania ciekłymi kryształami".
Techinka produkcji tranzystorów nie ma praktycznie nic wspólnego z typem matrycy.
IPS także używa TFT.

Wracając do sedna, zgaduję, że pisząc TFT mieliście na myśli matryce TN - takie są w telefonach Sony. Skąd ten błąd? Otóż samo Sony wprowadza swoich klientów w błąd, pisząc że ich telefony mają ekrany TFT. Dlaczego nie podają konkretnie rozdzaju matrycy? Bo nie ma się czym chwalić. TN to najtańsze i najgorsze (tak Audioooo, najgorsze) matryce. Znacznie lepsze są matryce IPS, a najlepsze - MVA.
Amoled to zupełnie inna bajka, bowiem te ekrany nie opierają się na ciekłych kryształach, lecz na organicznych diodach Oled.

Cechy ekranów:
-TN
Zdecydowanie najgorsze kolory, kontrast i kąty widzenia z trzech porównywanych w tym temacie ekranów. Na plus? Jasność, szybkość reakcji i biel.
- IPS
Najbardziej naturalne kolory, nie są tak wyblakłe jak w TN czy przejaskrawione jak w Amoled'ach.
Kontrast i kąty widzenia również są pomiędzy TN i Amoled. Bliżej im jednak do Amoled.
Biel, jasność i większa wytrzymałość to cechy którymi te ekrany deklasują Amoled.
- Amoled
Bardzo mocne kolory. Jedni je za to kochają, drudzy nienawidzą.
Niezaprzeczalnymi zaletami są kontrast i poniekąd powiązana z tym jakość czerni.
Na minus? Awaryjność, jasność i biel.
Warto też zaznaczyć, że Amoled nie potrzebuje dodatkowego podswietlenia. Co za tym idzie, można włączać tylko część matrycy, np wyświetlać tylko mały zegarek.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: safari
No cóż, powtórzę się. Upraszczałem. TFT (w domyśle ekrany m.in Sony), AMOLED (szczególnie Samsung), IPS (szczególnie LG). Nie sądziłem, że do mojego toku rozumowania muszę wypisać legendę. Wydawało mi się to dość oczywiste, jeśli nie, przepraszam.

Absolutnie nie zgodzę się, że matryca TN (ta stosowana w urządzeniach mobilnych) ma najgorsze kolory i kontrast. Parametry mówią zupełnie co innego. AMOLED ma natomiast słaby kontrast, dalece odstający od IPS/TFT i to też jest fakt czy się komuś to podoba, czy nie. Czyste dane techniczne. Pisząc, że TNy są najgorsze (albo inaczej, te TNy, które stosują producenci w urządzeniach z nieco wyższej półki) nie kierujesz się danymi technicznymi, lecz ludowymi porzekadłami, mądrościami gawiedzi. W przypadku monitorów komputerowych absolutnie nie ma o czym dyskutować i TN rzeczywiście jest słabsza, bo na szczęście nikt nie wpadł na pomysł, by stworzyć monitor oparty o tą wersję beta matrycy OLED. W smartfonach jednak zdecydowanie bardziej kolory przekłamuje AMOLED.

A, no, kolory w AMOLEDzie nie są "mocne", one są źle skalibrowane i odwzorowywane. Ale cóż, zdaje się, że ekran nie musi być dobrej jakości, ma być ładny. Niektórym ta jaskrawość się podoba, jednak nie jest żadnym wyznacznikiem jakości, wręcz przeciwnie.

Wiesz dlaczego Sony (i inni, stosujący tego typu ekrany) piszą, że to TFT zamiast TN? Bo po pierwsze nie kłamią, a po drugie nie chcę, aby ludzie oceniali książkę po okładce. Tak jak zrobiłeś to Ty i 95% innych ludzi (99% na tym forum).

Rufus, no i ja także się powtórzę; sam jasno w swoich postach komunikowałem, że ci mniej zaawansowani użytkownicy mylą pojęcia wyświetlaczy (bo też po co od zwykłego Kowalskiego wymagać znajomości nazewnictwa skomplikowanych terminów informatycznych), dlatego ja także uprościłem tego nieszczęsnego TN'a... W końcu odpowiadałem raczej zwykłemu laikowi -autorowi (sądząc po pytaniu jakie zadał).
Poza tym wydaje mi się, że powtórzyłeś w większości to, co napisałem w pierwszym swoim poście, a co szanowny użytkownik Ataudioooo nazwał bzduramiOczko
Nazywam rzeczy po imieniu, uzasadniając nawet dlaczego są to bzdury. Oczko

Przeglądarka: opera
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
wyświetlacz ipsips tftekran ipswyświetlacz tfttftsuper amoledekran tftips czy tftWyswietlacz ipsips ekran