Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Jaką wybrać lustrzankę z szerokokatnym obiektywem?

RE: Jaką wybrać lustrzankę z szerokokatnym obiektywem?
Podstawa to dobry obiektyw, jasny z dobrą rozdzielczością. Puszka to sprawa drugorzędna bo zawsze można tak dobrać ustawienia żeby zdjęcie wyszło takie jak zamierzamy. Przykład, mozna mieć piękne auto z błyszczącym lakierem metalic, wygodne fotele, zestaw stereo i inne pełne bajery ale jak pod maską masz silnik od motoroweru to tylko można przejechać się po mieście żeby wszyscy widzieli jaki piękny ale walor użytkowy jest zerowy. Te wszystkie rzeczy typu Live view, czyszczenie matrycy (koszt zamontowania w aparacie to pewnie ze 200zł, ja mam gruszkę za 10zł i przedmuchuje matrycę z 1000x lepszą skutecznością niż ten bajer), robienie filmów na lustrze i inne takie, to wielka kupa. Ale to wszystko działa na klienta który jest zielony i nie potrafi wybrać jakie parametry są kluczowe. Dlatego korzystajmy z dobrodziejstwa internetu i takich forów gdzie mozna wielu rzeczy się dowiedzieć. Amen i Alleluja.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
I tu nie ze wszystkim sie zgodze. W wiekszosci masz racje. Ale brak live view to dla mnie powazny mankament. Niedawno robilem zdjecia na pewnym weselu. Para byla witana w bramie do pewnego grodu chlebem i sola. Bylo tak tloczno, ze musialem aparat trzymac wysoko nad glowa, zeby cokolwiek zrobic. Sprobuj wykadrowac takie zdjecie bez podgladu na wyswietlaczu.
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
Cóż powiem tak jest to kwestia wprawy i wykorzystania zdjęć seryjnych. Ale troszeczkę może sens mi uciekł w mojej wypowiedzi. Miałem na myśli to, że wrzuca się nowinki które tak naprawdę wpływu znaczącego na zdjęcie nie mają (ułatwieją). Bo łatwiej i taniej jest wrzucić do aparatu taki bajer niż dodać do niego porządny obiektyw.
A to inna sprawa. Tu sie zgodze. Firmy nie maja doswiadczenia w optyce, to pchaja jak najwiecej bajerow. Chyba mistrzem tu jest Samsung, ktory ma najwiecej opcji w sprzecie, a jakosc zdjec chyba najnizsza Wesoły
Pozdrawiam.
Ajgor
(09.12.2008, 20:00)Ajgor napisał(a): Powiem tak. Sa dwa rodzaje firm, ktore produkuja aparaty cyfrowe. Jedne to sa firmy, ktore od dziesiecioleci produkowaly aparaty analogowe, maja dopracowane technologie produkcji optyki itp, a drugie to sa firmy, ktore produkuja ogolna elektronike uzytkowa, i weszly na rynek aparatow dla wiekszego zysku. Nie maja zadnego doswiadczenia w optyce. Pierwsze firmy, te z doswiadczeniem w fotografii, to sa takie firmy, jak Pentax, Canon, Nikon, Olympus, Kodak, Leica, Praktica, Ricoh. Do drugich naleza Samsung, SONY, Panasonic, BenQ, Casio. I z tymi aparatami trzeba bardzo ostroznie.

Po części się zgodzę, co do doświadczenia, że jest ważne.
ALE, jeżeli chodzi o Sony, akurat tu jesteś w błędzie. Nie wiem, jak mogłeś umieścić na jednej półce z tamtymi firmami.Ładne braki w wiedzy.
Niedawno sam kupowałem lusterko, duuużo naczytałem się o parametrach, historii itd. Co do parametrów, nie zawsze wykazują realne możliwości aparatu. Pochodź sobie po forach i zobacz jakie zdjęcia robią różnymi aparatami, nawet tymi bardzo starymi. To nie aparat robi zdjęcie tylko człowiek. Jak nie masz odpowiedniej wiedzy i tylko korzystasz z trybu AUTO, to nawet Nikonem d90, czy A900 nie zrobisz super zdjęcia.
A co do firm i historii, Pentaxa którego tak chwalisz, przyznam, że nie znam. Nazwa mi coś mówi, ale nie kojarzę. A Konica Minolta (do 2003 osobne firmy Konica i Minolta) znasz? Taka japońska firma która była jednym z prekursorów fotografii... Konica założona w 1876 roku a Minolta w 1928 roku. Bardzo bogata tradycja i doświadczenie. Firmy połączyły się w 2003 roku, powstała Konica-Minolta a w 2006 K-M przejęło Sony (cytat z Wikipedii):
"19 stycznia 2006 roku firma (KonicaMinolta) ogłosiła wycofanie się z rynku fotograficznego. Linię lustrzanek cyfrowych będzie kontynuować firma Sony (...)i tym samym stanie się odpowiedzialna za kontynuowanie linii Dynax/Maxxum. Jednocześnie stwierdzono że aparaty i optyka będą nadal produkowane w fabrykach Minolty, jednak z logiem i dla firmy Sony."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konica_Minolta

Z tego co czytałem seria Alphy powstała w 1985 roku i ciągnie się do dziś. Czyli jednak tradycje ma...
Chyba nawet, na forum Nikona była rozmowa o tym, że Sony od dawien dawna produkuje matryce dla lustrzanek Nikona i jeszcze dla jakiś firm, ale nie pamiętam, nie będę wprowadzał w błąd, jak niektórzy.. Matryca to dosyć ważny element w aparacie...
Akcesoria do Sony faktycznie są drogie. Nie orientuje się jak jest u innych firm, nie miałem nigdy lusterka innej firmy (zresztą mam od niedawna pierwsze lusterko), ale za to można kupić równie dobre używane szkiełka Konica Minolta za dosłownie parę stówek. Gdzieś w lutym planuję kupić do macro.
Dużo czytałem o aparatach, przed zakupem swojego i myślę, że wybrałem optymalnie. Chociaż, jakbym miał Nikona, czy Canona, to też pewnie byłbym zadowolony..
Jedna rzecz, ktoś pisał o A350, zastanów się lepiej nad A300, praktycznie to samo, tylko ma mniej pikseli, a dużo tańszy.
LiveView czasami się przydaje, też miałem nałóg po kompakcie patrzenia się w ekranik LCD, ale po tygodniu oduczyłem się. Dla mnie jest o wiele wygodniej patrzeć przez wizjer. Chociaż też miałem parę przypadków, że bez LV zdjęcia bym nie zrobił... Popieram tam kogoś, kto powiedział, że to jest kwestia wprawy, ale mi niekiedy tej wprawy brakuje...
(10.12.2008, 14:16)~Anonim napisał(a): Po części się zgodzę, co do doświadczenia, że jest ważne.

Ważne, ale bez dobrego sprzętu też nie poradzisz. Przykład chcesz zrobić zdjęcie np. wiewióreczki (ruchliwa bestja), pogoda słabiutka słoneczka nie ma ogólnie mówiąć ciemniutko. Dalej, wiewiórka bestia podejść blisko nie podejdzie ale My sprytni jesteśmy, bach i przyczepiamy sobie zoom taki np. 300. Lufa jak sie patrzy z daleka zdjęcie zrobimy i wiewiórka bez stresu, spokojniejsza się robi ale na miejscu i tak nie wysiedzi, 2-3sek. i zmiana hop tu hop ta. A utrzymać stabilnie bez drgania taki zetaw z lufą, ciężka sprawa ale my głupi nie jesteśmy dajemy czas 1/1000żeby zniwelować drganie dłoni i "zamrozić" ruch wiewióra/y. Trach i .... patrzymy na zdjęcie, w mordę ciemo. Chmmmm no to przesłona na najjaśniej, trach ciemno. To czas w dół na 1/250, trach no jest jasno ale zdjęcie poruszone ręka drgneła za bardzo, a piep.... wiewiórka nagle skoczyła i czas za długi. Teraz i tak jest dobrze bo kiedyś takich czasów nie było 1/4000 w standardach 1/500 lepsze trudno osiągalne cenowo miały 1/1000. Co innego jak masz super obiektywik, jaśniutki z szybkim ostrzeniem ale to kosztuje w tysiącach. Ale cóż jak to mówią jest ryzyko jest zabawa.

(10.12.2008, 14:16)~Anonim napisał(a): A co do firm i historii, Pentaxa którego tak chwalisz, przyznam, że nie znam. Nazwa mi coś mówi, ale nie kojarzę.

Kurdę znasz pięknie historię Konicy od XIX wieku. Naprawdę odrobiłeś lekcję. No może nie dokońca bo jednak o Pentaxie nie doczytałeś, a to pierwsza japońska lustrzanka.

(10.12.2008, 14:16)~Anonim napisał(a): Popieram tam kogoś, kto powiedział, że to jest kwestia wprawy, ale mi niekiedy tej wprawy brakuje...

I nie ma co się przejmować, trzeba ćwiczyć. Ja od 20lat staram się złapać piorunka i efekty zerowe. Najważniejsze to poukładać sobie w głowie co się chce osiągnąć. A potem trzeba przemyśleć jak to zrobić, czasem człowiek się męczy i męczy i nic a potem nagle olśnienie i z drugiej mańki i O'K.
Przyznam, że jeszcze nie miałem okazji robić zdjęcia wiewiórki, ale miałem do czynienia z uchwyceniem zająca. I spokojnie na 1/250, zajączek nie rozmywał się, jeżeli chcę zmniejszyć czas, zawsze mogę zmniejszyć wartość przysłony, lub podnieść ISO np. do 400 (brak szumów), bądź do 800 (są delikatne) i mogę korzystać z mniejszych czasów. Z drugiej strony, możesz zdjecie zapisać w formacie RAW i przy większych ISO odszumić je. Możesz też użyć funkcji DRO, która również w jakiś sposób rozjaśnia zdjęcie, bez większych konsekwencji w jakości zdjęcia. Możliwości jest dużo, tylko żeby posiadać dużą wiedzę..
Z20 letnim doświadczeniem powinieneś mieć to obcykane, mi rozgryzienie tych opcji zajęło tydzień.
Co do drgań, korpusie jest stabilizacja obrazu, jak ją wyłączysz, to drgania są, ale jak jest włączony jest ok. Oczywiście- w granicach zdrowego rozsądku.

Nie tylko Konicy, ale Nikona, Canona również. Ogólnie nie jestem specjalnie zamożnym człowiekiem. Jak kupuję coś za taką ilość kasy, chcę, żeby to było porządne. A wpisanie jakiegoś hasła w google dużo czasu nie zajmuje, a sporo można się dowiedzieć.

No i nadrobiłem informacje o Pentax. No i nie do końca masz racje, owszem ta firma wyprodukowała pierwszą lustrzankę w 1952 roku, było to lustro jednoobiektywowe 35 mm Asahiflex I . Wracając do Konica w 1903 roku wydała pierwszy aparat przenośny. Tj. 49 lat wcześniej – chociaż to nie była lustrzanka. Lustrzankę wprowadzili w 1960 roku, czyli 8 lat po Pentax. Ale to Konica jako pierwsza na świecie wprowadziła automatykę przysłony, pomiar światła przez obiektyw (TTL), odczyt czułości filmu itd.. Minolta za to jako pierwsza wprowadziła obiektywy montowane na bagnecie.
W 1985 roku wyszła pierwsza seria Alphy (tak nazywana w Japonii), Dynax ( w Europie) i Maxxum ( w Ameryce). I właśnie w Alphie po raz pierwszy w aparatach został wprowadzony system automatycznego ogniskowania, który zrewolucjonizował fotografię i inni producenci jakiś czas później zaczęli stosować ten system, który jest do dziś.
Dzisiejsze Alphy Sony, są kontynuacją tamtej Alphy Minolty, która wniosła dużo dobrego i nowego do fotografii. Produkowane są w tych samych fabrykach, ten sam skład, tylko nazwa inna. Więc jak widać, ciężko o aparat z większą tradycją, ale nie mówię, że takich nie ma.
20 letnie doświadczenie też powinno wpływać na bogatą wiedzę.. Ja mam lusterko 2 miesiące, a bardziej się w takich rzeczach orientuję...
Ale czy historia jest aż tak ważna? Chyba technika idzie do przodu, i jest bardziej istotne co jest teraz a nie co było kiedyś. Swoją drogą, chciałbym pobawić się tak starymi lusterkami...

Kolejna rzecz jaką dowiedziałem się uzupełniając informacje, mówisz o Pentaxie, w 2005 roku Samsung przejął Pentaxa, tylko nie używa ich nazwy.. Pentax=Samsung. Ze względu na ogromne możliwości marketingowe tej firmy. Wielka korporacja którą ktoś, postawił obok właśnie Benq i Casio. http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3468
Po co pisać jakieś informacje, których nie jesteście pewni. Potem ktoś czyta takie wątki i gada głupoty. Jak czegoś nie jesteście pewni, doczytajcie. Jest google, źródło wiedzy.

Co do piorunów, ustawiasz długi czas ok 15” mała przysłona , ok F6-F8 , statyw, samowyzwalacz na min 2” i liczysz na szczęście. Ja na wiosnę popróbuję, nie miałem jeszcze okazji, aparat kupiony w okresie bez burz...
(10.12.2008, 16:44)~Anonim napisał(a): Przyznam, że jeszcze nie miałem okazji robić zdjęcia wiewiórki, ale miałem do czynienia z uchwyceniem zająca. I spokojnie na 1/250, zajączek nie rozmywał się, jeżeli chcę zmniejszyć czas, zawsze mogę zmniejszyć wartość przysłony, lub podnieść ISO np. do 400 (brak szumów), bądź do 800 (są delikatne) i mogę korzystać z mniejszych czasów. Z drugiej strony, możesz zdjecie zapisać w formacie RAW i przy większych ISO odszumić je. Możesz też użyć funkcji DRO, która również w jakiś sposób rozjaśnia zdjęcie, bez większych konsekwencji w jakości zdjęcia. Możliwości jest dużo, tylko żeby posiadać dużą wiedzę..
Z20 letnim doświadczeniem powinieneś mieć to obcykane, mi rozgryzienie tych opcji zajęło tydzień.
Co do drgań, korpusie jest stabilizacja obrazu, jak ją wyłączysz, to drgania są, ale jak jest włączony jest ok. Oczywiście- w granicach zdrowego rozsądku.

Ja również nie robiłem zdjęcia wiewiórce, przyjmujesz moje (nasze) wypowiedzi zbyt dosłownie, opisałem te rzeczy jako luźny przykład stwierdzający, że z kija i gajowy nie wystrzeli. Pisząc z Ajgorem wymienialiśmy swoje doświadczenia w sposób bardzo powierzchowny i mimo to dokładnie sie rozumiemy. Czyli mówiąc ogólnie, wybierając jakiś sprzęt podlegamy wpływowi reklamy zamiast podejść do sprawy od podstaw sprawdzając wszystkie możliwości, czyli wszystkie firmy. Wybierając swój aparat również uległeś pewnemu błędowi pisząc że o pentaxie w zasadzie nic nie wiesz. Czyli dokonałeś wyboru nie mając wszystkich danych. Co do Samsunga i Pentaxa to rzeczywiście robią bliźniacze (prawie) modele z pewną różnicą i to dość istotną mają inne obiektywy. A dla Ciebie informacja stosowanie antywstrząsu przy "szybkich" czasach powoduje czasem efekt odwrotny.

(10.12.2008, 16:44)~Anonim napisał(a): Co do piorunów, ustawiasz długi czas ok 15” mała przysłona , ok F6-F8 , statyw, samowyzwalacz na min 2” i liczysz na szczęście. Ja na wiosnę popróbuję, nie miałem jeszcze okazji, aparat kupiony w okresie bez burz...

Widzisz z piorunami nie jest tak łatwo.
1. Po pierwsze trzeba trafić na taką burzę.
2. Najlepiej na polu gdzie nie ma oświetlenia sztucznego bo to psuje efekt. Takich piorunków w mieście z balkonu to mam ze sto ale to nie jest to.
3. I to co piszesz odrobina szczęścia żeby się wstrzelić.
Parę razy nawet specjalnie wybierałem się za miasto w ładne ciemne miejsca ale z regóły błyskawic nie trafiłem. Ale ciągle mam zapał i nie poddaje się.
Ale jak chcesz potrenować to w sumie okazja będzie. Sylwester z petardami fajnie i dużo łatwiej niż błyskawice.
Z całym szacunkiem, ale przyjmuje Wasze wypowiedzi przyjmuje chyba jak każdy czytający ten wątek, nie będący jeszcze aż tak bardzo wgłębiony w sztukę fotografowania, ani w sprzęt jaki jest na rynku. Mam wiedzę czysto teoretyczną z zakresu sprzętu innego niż ten z którego korzystam, a co do doświadczenia, nie długie, ale intensywnie zdobywane. Wreszcie znalazłem pasję, dzięki której mogę się odbić od rzeczywistości. Dla mnie to jest bardzo istotne.
A szukałem sprzętu bardzo długo, jestem strasznie dociekliwy jeżeli chodzi o te sprawy. Mimo stosunkowo niewielkiej kasy (w porównaniu do droższych modeli), staram się wybierać coś optymalnie dobrego. Być może uległem wpływowi reklamy, ale popartego dużą ilością wiedzy, opinii i analizując zdjęcia zrobione różnymi aparatami będącymi w zasięgu moich możliwości finansowych. Miałem dane najbardziej popularnych aparatów będących na rynku. A prawdą jest, że wśród rzeczy popularnych w równym przedziale cenowym, są też te bardzo dobrej jakości z bardzo dobrymi właściwościami. Myślę, że wybrałem super, jestem zadowolony.
O Pentaxie, tak samo jak i o Nikonie, Canonie też mało wiem, nie używałem ich i nie wypowiadam się na ich tematy. Tym się różnimy, a nie mówię, że Pentax jest zły, ani dobry.
Co do Samsunga i Pentaxa, tak samo jak Sony przejęła Konica Minolta, tak samo Samsung Pentaxa. Tylko Sony nie przejęło nazwy KM, robi aparaty pod własną marką, a Samsung pod marką Pentax. Wstawiłem tam link do tego artykułu, mogę więcej informacji poszukać, jak chcesz. Chyba nie świadczy to źle o Pentaxie, jak widać po Sony, jakość jest super, bo jest większy kapitał na nowe technologie. Pewnie podobnie jest z Samsungiem.

I dziękuję za informacje, że stosowanie antywstrząsu przy "szybkich" czasach powoduje czasem efekt odwrotny. Nie wiedziałem nie zauważyłem tego, ale będę o tym pamiętał. Na szczęście w każdej chwili można ten system wyłączyć,

Co do burzy, trafić jest ciężko. Czytałem, że największe prawdopodobieństwo jest na Mazowszu, a najładniej (jeżeli chodzi o miasto ) wychodzą z dachu bloku. Tylko też ryzyko jest;)
Pozwolę sobie wrócić do tematu. Poczytałem trochę na temat Pentaxa K200D (właściwie od kilku dni nic innego nie robię, tylko czytam o tym aparacieWesoły ). I... Mój początkowy zachwyt mocno opadł. Poczytałem sporo fachowych tekstów. Mam na myśli na prawdę FACHOWE artykuły, a nie tylko opinie fotografów. Na przykład bardzo szczegółowy test na stronie optyczne.pl. I okazuje się, że ten pentax może i jest konkurencją, ale dla najniższego modelu Sony Wesoły I nawet z nim często przegrywa. Ostrzenie, zdjęcia seryjne, czas do następnego zdjęcia, precyzja autofokusa, szumy, jakość obrazu wypadają wyraźnie niżej niż w SONY, czy Canonach. A przy tym jest o WIELE cięższy. W testach są zdjęcia tych samych obiektów robione różnymi aparatami. Moim subiektywnym zdaniem te z Canona 1000D są lepsze.
Do tego brak Live View... To powazna wada. Prawde mowiac jedyne zalety to stabilizator w korpusie i gorny wyswietlacz. No i moze zasilanie paluszkami, a nie dedykowanym akumulatorem.
Gdzies widzialem ranking lustrzanek na podstawie ocen z testów. Niestety nie pamiętam strony, ale Pentax K200D był tam o wiele niżej, niż Canon 450D, a nawet wiele niżej, niż 1000D i Sony 200.

Tomekk a wracajac do burzy, to mi sie kiedys udalo zlapac na fotce jednoczesnie cztery pioruny. BYlo to wiele lat temu nad morzem. Byal taka burza, ze pioruny uderzaly po kilka na raz. Fotke zrobilem na plazy. Nietstey byla robiona lustrzanka analogowa, i fotka lezy gdzies.... w jakims pudelku, albo albumie, i nawet nei pamietam, gdzie Wesoły Robilem MASE zdjec (sam wywolywalem), i nawet nie wiem, gdzie polowa z nich lezy Wesoły
Pozdrawiam.
Ajgor
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
lustrzanka cyfrowa z obiektywem szerokokątnymlustrzanka szerokokątnaaparat canon z obiektywem szerokokątnym lustrzankaaparaty cyfrowe lustrzanki szerokokątnelustrzanka z dobrym obiektywemlustrzanka z obiektywem super szerokokątnymlustrzanka z obiektywem szerokokatnymlustrzanka z obiektywem szerokokątnym