Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Jaką wybrać lustrzankę z szerokokatnym obiektywem?

RE: Jaką wybrać lustrzankę z szerokokatnym obiektywem?
Dla wszystkich szukających aparatu i nie tylko:
Cytat z Pana Leszka
Cytat:
"Canon, Nikon, Minolta, Pentax, Olympus, Praktica itd, i żaden inny, tylko ten jedyny. To marzenie speców od marketingu każdej z firm w jednakowym stopniu.

Stworzyć z marki religię i gwarancję szczęścia.

Wielu ludzi to "łapie". Niech no się spotkają tacy fanatycy np. Canona i Nikona, to sobie pogadają...

Co z tego wyniknie dla fotografii?
Nic i jeszcze raz nic.
Czym innym jest zachęcanie do kupienia, licytowanie na pamięć zalet i wad, a czymś zupełnie innym jest fotografowanie.
Z drugiej strony pamiętajmy, że aparat fotograficzny to nie samochodzik zdalnie sterowany, choć też burczy. Wymaga odpowiedniego traktowania, ale nie jest księżniczką, co pod siedmioma warstwami puchu wyczuje ziarenko grochu.
Ostatnie zdanie kieruję do tych, co w białych rękawiczkach noszą przed sobą swe cacko niekoniecznie bardzo drogie.

Wracając do wcześniej postawionego pytania odpowiadam znów, że nic z tego nie wynika dla fotografii.
Co to jest dobry aparat fotograficzny?
Uwaga - to aparat, którym "lubimy" fotografować.
Ilu ludzi, tyle znaczeń słowa "lubimy". Liczy się tylko, by to lubimy było odczytywane ze zdjęć.
Ktoś powie - mam kompakt i uwielbiam nim fotografować. Świetnie! Jeżeli to "uwielbiam" zacznie epatować ze zdjęć, to jeszcze lepiej. Mamy pierwszy przykład dobrego aparatu.

Apetyt na ogół rośnie w miarę jedzenia i w pewnym momencie ktoś pewnie dostrzeże, że może więcej. Tego "więcej" brak w jego sprzęcie, bo np. nie może podglądać i ustawić głębi ostrości, nie kontroluje dokładnie kompozycji kadru, kiepsko wychodzą powiększenia, bo za słaby obiektyw, brak samowyzwalacza lub jakiegoś zakresu czasów naświetlania, za ciemna optyka itd.
Tych czynników jest cała fura.
Komuś nie spodoba się np. zbyt małe okienko celownika, słabo czytelny obraz oraz trudności z ustawianiem ostrości.
Ten moment sygnalizuje, że dorośliśmy do zmiany aparatu fotograficznego. Czynnikiem decydującym jest realizacja naszych zamierzeń twórczych, a nie chęć szpanowania przed otoczeniem.

Przeglądamy literaturę fachową, w tym również Foto*Kurier, idziemy na giełdę, by pooglądać interesujący nas sprzęt w naturze. Przed rozkojarzeniem w mnogości aparatów chronią nas własne zamierzenia, pilna lektura wszystkich odcinków ABC i przemyślenia. Nie spieszmy się i bądźmy głusi na zaloty sprzedawców, z których każdy ma naj...

Budujemy własne pojęcie aparatu fotograficznego.
Dobrze gdy "po drodze" udało nam się pofotografować kilkoma upatrzonymi modelami. Mała dygresja.
Ktoś powie w tym momencie, że popieram giełdę, a nie sklepy. Nie o to chodzi. W sklepach aparatom najczęściej oddaje się cześć "boską", sprzedawcy są nieufni wobec klientów. Często nieukrywana niechęć towarzyszy udostępnieniu aparatu do pooglądania.
Kup, to pooglądasz - oto naczelna zasada znacznej części sklepów.
Nie polecam takiego wybierania. Na giełdzie jest duży wybór sprzętu i sprzedawców lepiej rozumiejących klienta. Ale uwaga, kupienie za 1000 DM aparatu bez gwarancji to w moim odczuciu samobójstwo. Może lepiej na giełdzie poznać sprzęt, a kupić w sklepie?
Ten dylemat musi rozstrzygnąć sam kupujący, bo żadna opcja nie jest do końca zła lub dobra. W lepszej sytuacji są adepci mający odpowiednich znajomych. Można wtedy na spokojnie pooglądać różne modele aparatów i wyrobić sobie o nich pojęcie. Dobrze jest nie kupować "na chybcika", bo aparat fotograficzny nie jest produktem spożywczym, który się po prostu zje.

Fotografowanie dobrze wybranym aparatem charakteryzuje się tym, że jesteśmy my i widziany przez nas kadr.
Aparatu nie ma!
Nie ma?
Nie, on jest, ale tak jakby go nie było. Mówimy, że aparat stał się narzędziem.
Robimy np. zdjęcia wśród ludzi. Aparat jest na wierzchu, ale nikt go nie widzi.
Dobry aparat nie skupia na sobie uwagi fotografa. Dzięki temu jest niewidoczny dla fotografowanych. Stąd potem pytania: Kiedy te zdjęcia zostały zrobione? Po prostu jest, ale jakby go nie było.

Fotografowanie to wielka radość, ale nie mylmy tego z burczeniem motorka w aparacie lub ze świadomością, że jest najnowocześniejszy, a Ziutek się na ten typ nie załapał, bo kupił dwa tygodnie wcześniej ha, ha, ha...
Częste zmiany modeli aparatów są zwykle oznaką niedojrzałości twórczej.
Aparat na pewno musi być sprawny. Na pewno lepiej mieć aparat lepszy niż gorszy, może poza patologicznymi Zenitami z tworzywa sztucznego z ostatnich lat.
Odkrycie pozostałych cech dobrego aparatu musi wynikać z własnej wiedzy i doświadczenia.

Cykl artykułów ABC jest tak opracowany, by w tym pomóc trzymając się meritum sprawy, a nie kryteriów marketingowych.
Każda marka aparatu jest dobra, o ile nam odpowiada. Dyskusje na temat wyższości Nikona nad Canonem itd. przypominają mi dyskusję na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi. Każde z tych świąt wnosi dobro i piękno do naszego życia.

Życzę wszystkim adeptom ABC odwagi przy podejmowaniu decyzji i umiejętności cieszenia się z posiadanego sprzętu.

Jerzy Lech"
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
Wszystko to święta prawda, ale.. Kto to jest Pan Leszek?;)
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
ja mam samsunga i zdjęcia jak na moje oko są niemal doskonałe Język
Ale osobiśćie polecam CANONA wyżej podanego przez Ajgora jednego albo druigiego Szczerbol
ktoś mi zmienił podpis...
Chciałbym zauważyć, że nikt tutaj marki nie wywyższa.

Wprawdzie jestem Nikonowcem, ale pojęcie to odnosi się tylko od posiadanego (i wybranego) przeze mnie systemu. Wojna między grupami użytkowników aparatów jest, chociaż niewiele osób coś na ten temat wie. Obecnie prym wiedzie Canon i nikt nie ma do tego pretensji. Nie twierdzę, że któryś z aparatów jest kiepski lub firma do *****. Skoro ktoś ewidentnie osobą początkującą nie będę doradzał jej zakupu sprzętu, z którym będzie miała więcej problemów niż przyjemności. Dobre szkła i akcesoria nie zawsze są takie tanie, a w przypadku popularnego sprzętu zawsze można liczyć na używki i właśnie to biorę pod uwagę.
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: safari
Macie racje. A Sergio powiedz mi, kupowałeś kiedyś używane szkiełko? Na co trzeba zwracać uwagę i jak najlepiej sprawdzić (na pewno robiąc zdjęciaWesoły, ale co na jakieś tryby, różne ogniskowe)? I czy szkiełka mogą zawierać jakieś ukryte wady, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne, a później się "ujawniają"? Chodzi mi o szkiełko do Alphy, jakieś KonicaMinolta.. Co do szkiełka już ma w sumie wybrany model, ale i tak jak coś to po nowym roku.. Kolejne pytanie, kupił byś używanego gripa, razem z akumulatorami?

babylock- kim jest Pan Leszek;)?
Używanego gripa kupiłem i nie narzekam. Jedyna rzecz, że nigdy nie dokonuję zakupu na Allegro, tylko na giełdzie polskiego forum Nikona (forum.nikon.org.pl).

Niewidoczne wady? Luzy, paprochy, problemy z ostrzeniem (AF).

Pozdrawiam

P.S.
W przypadku gripa najlepiej kupić nowe akumulatoryOczko
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: chrome
Dzięki za odpowiedź. Do Sony pewnie nie będą pasowały gripy z Nikona. A z tego co patrzyłem na forum.sony.pl nie ma jeszcze giełdy, jedynie na klubkm.pl są jakieś ogłoszenia, będzie trzeba podpytać się. Tak myślałem, z akumulatorami to róznie bywa, a grip to świetna sprawa. No zdecydowałem sie, że po nowym roku kupię jakiegoś używane szkiełko, oczywiście, odbiór osobisty i gwarancja rozruchowa musi być.
Pan Lech jeden z redaktorów z Foto-Kuriera, cytat z ( 07/97).

http://www.warsztaty-fotograficzne.com/j..._dosie.htm

Poznawajcie młodzieży
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
lustrzanka cyfrowa z obiektywem szerokokątnymlustrzanka szerokokątnaaparat canon z obiektywem szerokokątnym lustrzankaaparaty cyfrowe lustrzanki szerokokątnelustrzanka z dobrym obiektywemlustrzanka z obiektywem super szerokokątnymlustrzanka z obiektywem szerokokatnymlustrzanka z obiektywem szerokokątnym