Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Jaki komp do gier strategicznych?

Jaki komp do gier strategicznych?
Witam! Jak wskazuje mój nick, gram głównie w gry strategiczne. Najnowszym i najbardziej wymagającym tytułem, jaki posiadam, jest Total War: Shogun 2 - Zmierzch Samurajów. Ogólnie rzecz biorąc, gram głównie w Total War-y (ale nowszych niż wspomniany Shogun kupować nie zamierzam), Age of Empires oraz Mount & Blade.

W przeciągu kilku lat mam zamiar zakupić komputer, na którym będę mógł grać we wszystkie moje gry bez lagów na najwyższych ustawieniach.

Uściślając pytanie zawarte w temacie: w przypadku gatunku gier, w które gram, co jest ważniejsze - procesor czy karta graficzna? Gdybym miał ten komputer kupić dzisiaj, którą z poniższych konfiguracji procek + grafa byście mi polecili?:

1. Intel Core i3-4340 (2 rdzenie, 4 wątki, 3,6 GHz) + nVidia GeForce GTX 660 Ti (wypełnianie tekstur: 102,5 mld/s)
2. Intel Core i7-4770 (4r, 8w, 3,4 - 3,9 GHz) + nVidia GeForce GTX 650 Ti (59,2 mld/s)
3. Intel Core i5-4570 (4r, 4w, 3,2 - 3,6 GHz) + nVidia GeForce GTX 660 (78,4 mld/s)

Dodam, że każdą z powyższych konfiguracji połączyłbym z 8 GB RAM oraz Windowsem 7 64-bit (ósemka niestety najprawdopodobniej nie obsługuje jednej z moich ulubionych gier - Rome: Total War - Antologii), zainstalowanym na dysku SSD (oprócz niego oczywiście tradycyjny HDD).
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Jaki komp do gier strategicznych?
Skoro komputer masz zamiar kupić w przeciągu kilku lat, to jakiekolwiek doradzanie części ma mały sens.

Z tych gier jedyną wymagającą jest Total War. Do niego starczy i5, bo jak widać tutaj, nie robi on większego pożytku z dodatkowych wątków obecnych i7.

A Age of Empires 3 chodzi u mnie na wysokich detalach na dwurdzeniowym Pentiumie, i zintegrowanej w nim grafice Język więc nią się nie martw
Topol, wielkie dzięki za odpowiedź.

Mam jednak jeszcze jedno pytanie do forumowiczów - który z poniższych zestawów jest lepszy pod kątem gier?:

1. i5-4570 (3,2 - 3,6 GHz) + GeForce GTX 660 + 8 GB RAM + Win 7 64-bit na dysku SSD 32 GB + HDD 1 TB
2. i5-4440 (3,1 - 3,3 GHz) + GeForce GTX 660 Ti + 8 GB RAM + Win 7 64-bit na dysku HDD 1 TB

Fakt, iż w zestawie nr 2 jest wolniejszy procesor i nie ma dysku SSD na system jest spowodowany tym, że mam określony budżet na całą jednostkę centralną, a GTX 660 Ti jest nie tylko droższy o 220 zł od 660 "nie Ti", ale też wymaga zasilacza z 2 kablami PCI-E 6-pin.
Podaj budżet na całą jednostkę, tak to nie znamy cen sklepu i może da się złożyć coś lepszego.
Maksymalnie 3500 zł (sama jednostka centralna). Konfigurację robiłem w ProLine, gdzie biorą 28 zł za przesyłkę, 30 zł za złożenie komputera i 50 zł za sprawdzenie, czy wszystko ładnie współgra. Myślałem też o tym, by zamówić u nich podzespoły, a peceta złożyć samemu.
Sorki za multiposting, ale to, co za chwilę napiszę, nie wyglądałoby fajnie umieszczone w poście powyżej.
Zakładając, że będę w stanie sam złożyć komputer, za wspomniane 3500 zł stworzyłem następujące konfiguracje:

1. [bardziej uniwersalna] i5-4570 (3,2 - 3,6 GHz) + GTX 660 + 8 GB RAM + 1 TB HDD + 64 GB SSD + Windows 7 64-bit + Tacens Radix VI 650 W 85+

2. [bardziej pod kątem gier] i5-4670 (3,4 - 3,8 GHz) + GTX 760 + 1TB HDD + Windows 7 64-bit + Tacens Radix VI 650W 85+

Nadmienię, że powyższe zestawy różnią się płytami głównymi. W pierwszym mamy płytę ATX, która umożliwia m. in. szybkie dodanie RAM-u lub większej ilości dysków. W drugim znajdziemy płytę mATX, co skutkuje zajęciem wszystkich banków pamięci (2 * 4 GB) oraz tym, że możemy podłączyć max 4 dyski SATA III (w zestawie nr 1 aż 6).
Najlepiej podaj całe konfiguracje, a nie tylko wybrane podzespoły. Jak będziemy widzieli ceny, łatwiej będzie ocenić. Wrzuć link ze sklepu jeśli możesz.

Cytat:tym, że możemy podłączyć max 4 dyski SATA III (w zestawie nr 1 aż 6).
A zamierzasz mieć 6 dysków SSD, że 4 sloty SATA3 Ci nie starczają? Szczerbol

Z ramem podobna sytuacja - 8gb to spory zapas, zresztą weź 8GB w jednej kości - na ogół jest taniej, i zostanie Ci jeden slot.

I w drugim zestawie też zmień procka na 4570, bo nie ma sensu dopłacanie 100 zł do 4670, który jest tylko minimalnie wydajniejszy.
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: chrome
Poniżej zamieszczam linki do zestawów będących przedmiotem dyskusji. Od dnia, w którym je skonfigurowałem, minęło już trochę czasu, więc ich ceny uległy zmianie. Pierwotnie wynosiły one: 3499 zł (komputer nr 1, razem z przesyłką - 28 zł) i równo 3500 zł (PC nr 2).

Zestaw nr 1:
http://proline.pl/?id=shopkoszyk&1:C...AKA+ICR-16

Zestaw nr 2:
http://proline.pl/?id=shopkoszyk&1:C...AKA+ICR-16

Jeśli chodzi o ilość łączy SATA III, to rzeczywiście mój argument nie był zbyt trafny. Natomiast (przynajmniej w ProLine) RAM-y 2 * 4 GB są tańsze od 1 * 8 GB. Zgodzę się z kolei z opinią, iż nie warto dopłacać do niewiele szybszego proca; lepiej dopłacić do jednej, 8-gigowej kości RAMki.
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
co jest ważniejsze procesor czy karta graficzna do gier strategicznychgry strategiczne procesor grafjaka karte grafiki kupic do gier strategicznychjaki kupić komputer stacjonarny do gier shogun 2Jaki procesor do gier strategicznychshogun 2 komp do 1500shogun2 jaki komputer