Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Jaki router kupić do mieszkania i domu

Jaki router kupić do mieszkania i domu
Muszę kupić nowy router do mieszkania 50 m2. Prawdopodobnie jak dobrze pójdzie to trafi on również do domu o powierzchni 110m2 parterowego. Jesteście w stanie mi coś polecić? W domu i tak pewnie będzie problem z zasięgiem i pewnie trzeba będzie drugi dokupić. Na starym nawet w mieszkaniu jest problem i sygnał ledwie dociera do ostatniego pokoju. Więc nie wiem czy ma sens kupowanie jakichś tam wypasionych.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
RE: Jaki router kupić do mieszkania i domu
https://forum.pcformat.pl/WAZNE-Standary...-routera-t

Przede wszystkim odpowiedz na pytanie dotyczące budżetu i typu łącza
"Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów"
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Nie wiem czy dobrze odpowiem na wszystkie pytania

1. Kwota, jaką mogę maksymalnie przeznaczyć na zakup:
200-250zł jak trzeba więcej to dam więcej. Jak wystarczy mniej to jeszcze lepiej.

2. Typ łącza:
Stałe - lokalna firma internetowa. Przesył 100 Mb/s  download i upload

3. Jakim wtykiem zakończony jest kabel:
RJ45(rys. a) - klasyczna wtyczka internetowa

4. Liczba komputerów do podziału:
dwa/trzy
1 komputer mam na kablu + 2 laptopy. Jest nas 3-je. Może się zdarzyć, że będzie 4-ro. Do tego telefony tablet itp.
Ale raczej nie więcej niż 3 urządzenia jednocześnie aktywnie wykorzystujące sieć. Przy czym nie chciałbym sobie zamykać furtki.

5. QoS:
Nie koniecznie, ale może się przydać jeśli nie wiąże się z różnicą w cenie

6. Podział pasma:
Nie koniecznie, ale może się przydać jeśli nie wiąże się z różnicą w cenie

8. Do czego będzie wykorzystywane urządzenie:
sieć wi-fi w mieszkaniu 50m2 potem do domu 110m2 parterowym, ale nie wiem czy warto kupować jakieś o wielkim zasięgu, które i tak się nie przedrze przez ściany, czy potem po prostu dokupić drugi.

9. Ile kondygnacji będzie musiał ew. obejmować zasięg:
jedną

10. Sprzęt który aktualnie posiadam:
1 PC, 2  laptopy, 3 telefony, 1 tablet

BTW warto wybierać  te urządzenia z Wi-Fi 6? Nie wiem czy to ma znaczenie, ale laptopy nie są najnowsze.
Polecano mi system Mesh Tp-Link Deco E4. Za 300 zł można kupić 2 w zestawie jak się poszuka. Ktoś inny polecił mi najtańszy router. Bo jak padnie to nie żal. To jak to jest.

W tym Mesh Każdy AP trzeba połączyć kablem ze switchem, tak? Czy to jakoś super działa, że drugi AP łączy się online z pierwszym?

Jeżeli wszystkie słupki łączymy kablem, to w zasadzie różni się to od dwóch zwykłych routerów tylko tym, że łatwiej współpracują i nie ma dwóch osobnych punktów wi-fi. Nie trzeba zmieniać chodząc. Zakładam, że w domach problemem jest, że np. telefon podłączy się do jednego punktu i nie przełączy na ten, którego jest bliżej. Przez co źle odbiera mimo, że blisko ma drugi punkt?

Łatwa konfiguracja itp.??
Ja bym celował na razie w zakup jednego routera firmy ASUS z systemem AiMesh KLIK

Jeśli już przeprowadzisz się do domu 100m2 to wtedy dokupisz drugiego routera z tym systemem i połączysz ze sobą
KLIK
KLIK
"Świat zwariował, a ludzie zdurnieli"

Programy: Polecane / Nowe / Inne