Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Klon „Chrome” rodem z Redmond – czyli recenzja przeglądarki „Internet Explorer 9 RC”.

Cool  Klon „Chrome” rodem z Redmond – czyli recenzja przeglądarki „Internet Explorer 9 RC”.
[Obrazek: 84b63ca0585a5371.jpg]

Nazwa programu: „Internet Explorer 9 (Release Candidate)”
Dystrybutor: „Microsoft”
Obsługiwane systemy operacyjne: „Windows Vista” i „Windows 7”
Licencja: Freeware

{POBIERZ}

Wstęp (trochę historii):

Pierwsza wersja beta przeglądarki „Internet Explorer 8” pojawiła się 5 marca 2008 r.
Wydane były zaledwie dwie bety i jedna wersja kandydująca programu „Internet Explorer 8”. W fazie finalnej (19 marca 2009) została osobno udostępniona wersja dla systemu „Windows XP” i dla „Windows Vista” oraz oczywiście dla „Windows 7”.
Niestety, w przypadku najnowszego „Internet Explorera 9” lista obsługiwanych systemów operacyjnych została zawężona o „Windows XP” przez co użytkownicy chcący przetestować najnowsze dzieło giganta z Redmond muszą zaopatrzyć się w jeden z nowszych systemów.

Instalacja:

Instalacja przebiega bardzo szybko (ok. 2 minuty).
Cały proces instalacji sprowadza się jedynie do kliknięcia w plik instalatora – i czekania aż aplikacja się zainstaluje.
Po zakończeniu procesu instalacji zostaje wyświetlony stosowna informacja – i zostajemy poproszeni o ponowne uruchomienie systemu.
Gdy system się załaduje ponownie przeglądarka jest gotowa do użycia.

[Obrazek: 764aa10c656fed96m.jpg] [Obrazek: e1f3bf410d59caa0m.jpg]

Interfejs przeglądarki (ogólny wygląd):

Gdy po raz pierwszy ujrzałem „Internet Explorer 9” byłem nieco zaskoczony (a może nawet lekko rozczarowany).
Myślałem po prostu, że „Microsoft” jako jedyny zostawi tradycyjny wygląd swojej przeglądarki lub przeprowadzi ewentualnie niewielki lifting interfejsu.
Niestety, tak się nie stało. Prawdopodobnie dlatego, że „Microsoft” nie chciał być zbyt daleko w tyle za konkurencją – i skoro „Firefox 4” ma nowy interfejs, to dlaczego by nie wprowadzić czegoś podobnego w „Internet Explorer 9”.
Niby to logiczne – jednak uważam, że w projektowaniu coraz to nowszych wersji danej przeglądarki (czy to „Internet Explorera”, czy to „Firefoksa”, czy nawet „Google Chrome”) programiści powinni skupić się głównie na bezpieczeństwie i wydajności przeglądarki, a nie na dostosowywaniu wyglądu interfejsu do obecnie panujących norm.
Poza tym… Moim zdaniem programiści tej, czy innej przeglądarki głupio postępują, jeżeli chcą by każda przeglądarka („Internet Explorer”, „Firefox”, czy „Opera”) wyglądała tak jak „Google Chrome”, a to dlatego, że póki każda z tych przeglądarek miała swój indywidualny styl, mogliśmy wybierać tę, która się nam najbardziej podoba.
Teraz sprawa wyglądu jest sprawą drugoplanową, ponieważ wszystkie przeglądarki wyglądają jednakowo. Jednak „Internet Explorer 9” chyba jako jedyny wprowadza możliwość wyboru trybu klasycznego wyglądu interfejsu (karty pod paskiem adresu), jak i stylu nowoczesnego (karty na poziomie paska adresu).
[Pobieranie pliku]: Menedżer pobierania plików ma teraz nowy, minimalistyczny wygląd.
Gdy chcemy pobrać plik, na dole okna przeglądarki pojawia się komunikat:

Cytat:Czy chcesz zapisać lub uruchomić plik "X" z domeny "Y"?

Do wyboru mamy następujące opcje:

- "Uruchom"
- "Zapisz" (podzielone na 3 podkategorie: "Zapisz", "Zapisz jako", "Zapisz i uruchom")
- "Anuluj"

Moim skromnym zdaniem, tę zmianę należy zaliczyć na plus, ponieważ menedżer pobierania nie zasłania nam innych treści widocznych na ekranie monitora (tak, jak to było w przypadku poprzednich edycji), a samo pobieranie danego pliku jest jak zapis dokumentu "Worda".
Nie musiałem czekać, ponieważ pobierany plik po kliknięciu "Zapisz" od razu znalazł się na moim dysku.

[Obrazek: c63643e4d64327cdm.jpg] [Obrazek: 6af0e04713eccba5m.jpg] [Obrazek: 2315efc24684e767m.jpg]

Szybkość działania:

Jeśli chodzi o szybkość działania, to „Internet Explorer” pod tym względem zawsze był w tyle za konkurencją.
Sytuacja ta nieco uległa poprawie wraz z wydaniem 'ósemki' – jednak „Microsoft” musi jeszcze sporo popracować nad swoją przeglądarką, aby dogonić – czy nawet przegonić (o ile to w ogóle jest możliwe) – konkurencję.
Ponadto „Microsoft” tuż przed wydaniem pierwszej wersji beta obiecywał, że „Internet Explorer 9”, to już nie będzie ta sama przeglądarka, jaką zdążyliśmy poznać przez te kilkanaście lat. Wręcz przeciwnie. To będzie całkiem nowy produkt.
Czy mu się udało dotrzymać danego nam słowa? Możemy się sami o tym przekonać na własnej skórze (a raczej – na własnych pecetach).
[Pozostałe info]: W najnowszym wydaniu swojej przeglądarki „Microsoft” zastosował sprzętową akcelerację z wykorzystaniem mocy karty graficznej.
Jeśli chcemy jednak oszczędzić naszą kartę graficzną, możemy to zrobić poprzez wykonanie kilku prostych czynności.
Wystarczy uruchomić „Internet Explorer 9” i wybrać z menu „Narzędzia” pozycję „Opcje internetowe”, po czym przechodzimy do zakładki „Zaawansowane”.
Następnie na liście „Ustawienia” zaznaczamy „Użyj renderowania programowego zamiast renderowania GPU”.
Po wykonaniu tych czynności zatwierdzamy ustawienia przyciskiem „Zastosuj” i uruchamiamy ponownie przeglądarkę.
[Test wczytywania stron]: Póki wszystkie dodatki typu PDF, itp. były aktywne wczytanie strony zajęło ok. 5 sekund.
Gdy tylko dezaktywowałem owe dodatki strona wczytała się w mgnieniu oka.

[Obrazek: c13b922486cf075fm.jpg] [Obrazek: c3534e5a28fc65f5m.jpg]

Wyświetlanie stron:

Zauważyłem niestety, że na niektórych stronach występuje tzw. przekłamanie czcionki.
Objawia się to tym, że np. w „Firefox 3.6” czcionka wygląda normalnie, natomiast w nowej odsłonie przeglądarki „Microsoftu” są np. nienaturalnie pogrubione.
[Lista stron do testów]: Poniżej zamieszczam listę stron, które miałem okazję testować na „IE9”:

- http://www.dawidsab.republika.pl
- http://www.pcformat.pl
- http://www.nextmag.pl
- http://www.dobreprogramy.pl
- http://www.onet.pl
- http://www.instalki.pl
- http://www.wp.pl

Nienaturalne pogrubienie czcionki występuje w przypadku linka pierwszego.
Natomiast wszystkie inne testowane strony zachowują się normalnie.

[Obrazek: f493fc48f0c02423m.jpg] [Obrazek: 04e645fe89bde714m.jpg]

Platforma testowa:

System operacyjny: "Windows 7 Home Premium" [64-bity]
Zasilacz: "OCZ STEALTHX-STREAM 500W"
Dysk twardy: "Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3" (421 GB wolnej przestrzeni)
Procesor: "Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX"
Płyta główna: "Gigabyte P55-USB3 /intel P55/"
Karta graficzna: "MSI Radeon HD5770 OC 1024MB DDR5 /128bit/ 2xDVI/HDMI/DP"
Pamięć RAM: "Kingston HyperX 2x2GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL8 Intel XMP Tall HS"
Łącze internetowe: 3 Mb/s (LAN)

PLUSY:

- wybór rodzaju interfejsu (klasyczny lub nowoczesny)
- wysoka wydajność
- stabilność aplikacji (pomimo, iż to nadal wersja testowa)
- możliwość przypinania kart do paska zadań w „Windows 7”
- szybka instalacja
- zminimalizowany interfejs menedżera pobierania plików

MINUSY:

- brak wersji dla „Windows XP”
- brak wtyczki do blokowania wyskakujących okienek
- przekłamania czcionki na niektórych stronach

Podsumowanie:

Zdecydowałem się dzisiaj zainstalować „Internet Explorer 9 RC” z ciekawości, co „Microsoft” zmajstrował.
Trochę się wahałem, czy po instalacji owego produktu nie wystąpią jakieś błędy (tak jak w przypadku instalacja poprzedniej edycji - w wersji beta 2).
Jednak – ku mojemu zdziwieniu – moje obawy okazały się trochę na wyrost, ponieważ od momentu instalacji „Internet Explorera 9 RC” (ok. godz. 13:00) nie miałem żadnych problemów z systemem.
Oczywiście – nie ulega wątpliwości, że jeszcze przyda się małe dopracowanie owej przeglądarki, ale wszyscy fani „Firefoksa”, „Opery”, czy „Google Chrome” mogą się z powodzeniem przesiadać na „Internet Explorera 9 RC”.
Na pewno się nie zawiodą.

Moja ogólna ocena: 9/10

[Komentarze – tutaj].

© Wszystkie prawa zastrzeżone!
Kopiowanie niniejszej recenzji, tudzież wykorzystywanie materiałów w niej zawartych surowo zabronione.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
klon chrome