Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kompilator C++ 17

#1
Kompilator C++ 17
Witam. Proszę o pomoc w instalacji (i w ogóle znalezieniu) kompilatora C++ do standardu 14/17 (11-stka chodzi i jest OK). Po googlach szukałem, lecz wyszukiwarka pokazuje jedynie IDE lub dokumentacje, konkretów nie mogę znaleźć... Korzystam z Dev C++ (wiem, że zapewne Visual jest lepszy, lecz on wszystkie pluginy instaluje na dysku C, zmienić się tego nie da, a tam mam już tylko parę GB miejsca), tam w ustawieniach kompilatora jest jedynie opcja "11". Na stronie gcc widziałem informację, że wystarczy w komendzie "gcc" ustawić flagę "-std=c++17", lecz efekt tego był tylko taki:


gcc: error: unrecognized command line option '-std=c++17'


Trzeba pewnie znaleźć odpowiednią wersję gcc i ustawić zmienną środowiskową (którą? "PATH"?) lub w ustawieniach Dev C++ zmienić standard, zgadza się? Proszę o pomoc i pozdrawiamOczko
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: firefox
#2
RE: Kompilator C++ 17
A więc: ściągnąłem sobie MinGW ze strony https://osdn.net/projects/mingw/download...setup.exe/ i zainstalowałem w katalogu C:\MinGW. Następnie korzystając z MinGW Installation Manager zainstalowałem pakiet mingw32-gcc-g++-bin. Potem do zmiennej środowiskowej Path (ponoć nie powinno się modyfikować zmiennej systemowej, tylko zmienną użytkownika - jeśli nie istnieje, to powinieneś ją utworzyć) dodałem ścieżkę C:\MinGW\bin. Z kolei w Dev C++ w menu wybrałem Tools->Compiler Options, kliknąłem drugiego plusa (Add a compiler set by folder) i wskazałem C:\MinGW i Dev C++ poprawnie go wykrył - potem do flagi kompilatora dorzuciłem -std=c++17, stworzyłem sobie projekt i opcja Compile & Run zadziałała.

 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
#3
RE: Kompilator C++ 17
W porządku, działa. Serdeczne dzięki SzachistaOczko doradziłbyś tylko dlaczego w Dev-C++ chodzi jak należy, a w konsoli po wpisaniu komendy:
gcc -std=c++17 Hello.cpp 
wyskakuje masa ostrzeżeń, m. in. "undefined reference to std::basic_ostream" i tym podobnych? Ścieżkę do folderu "bin" ustawiłem w zmiennej systemowej PATH, tam np. miałem ścieżkę do poprzedniego folderu MinGW64 (który oferował jedynie gcc 4.9.2) i wszystko chodziło. (zarówno dotychczasowy kompilator jak i ten dzisiaj wgrany mam zapisany na dysku D:, nie domyślnie C: jak manager sugerował).
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: firefox
#4
RE: Kompilator C++ 17
W komendzie powinieneś użyć g++ zamiast gcc.

 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
#5
RE: Kompilator C++ 17
Faktycznie... Jeszcze raz wielkie dzięki Wesoły Przeszukałem na prawdę sporo w poszukiwaniu tego kompilatora, lecz nawet na https://gcc.gnu.org/install/index.html nie znalazłem konkretów.
Miałbym tylko jeszcze jedno pytanie, odnośnie Deva, mam nadzieję, że zechcesz pomócOczko Po tych wszystkich zabiegach- jest ok, tak jak np. wspomniałem- w konsoli można kompilować kod C++ 17 i odpalić, jeszcze wczoraj dało się nawet w Dev'ie to zrobić lecz przy włączaniu wyskakuje okno z takimi informacjami:The following  problems were found during validation of compiler set "MinGW GCC 9.2.0":

Cannot find the debugger "gdb.exe"

Cannot find the makefile processor "mingw32-make.exe"

The followind binary directories have been searched:

D:\Program files\Dev-Cpp\MinGW\mingw32\bin

D:\Program files\Dev-Cpp\MinGW\bin

Please check if your binary directory and the executable names are set correctly at Tools>>Compiler Options>>Directories/Programs

Po kliknięciu OK i próbie skompilowania pliku kompilator pracuje jakieś 0.03s przy czym nie wykrywa żadnych błędów, a gdy chcę uruchomić program pojawia się komunikat, że nie skompilowano kodu... Próbowałem na listę binariów dodać ścieżkę z gdb.exe poprzedniego kompilatora (MinGW64) lecz to tylko zniwelowało okno ostrzegawcze przy uruchamianiu Dev-C++, a problem z kompilowaniem (a raczej jego brakiem) dalej jest... Domyślasz się może gdzie jest pies pogrzebany?
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: firefox
#6
RE: Kompilator C++ 17
Wygląda, jakby Dev-C++ zgubił ustawienia (skoro z poziomu konsoli działa) - spróbuj zatem usunąć kompilator i dodaj go ponownie.

 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
#7
RE: Kompilator C++ 17
Jak zwykle masz rację Wesoły Dzięki no i... mam nadzieję, że z ewentualnymi komplikacjami już sam sobie poradzęOczko Pozdrawiam.
Wiesz co, jak to mówią: jak nie urok to... Gdy naprawiłem powyższy błąd, C++17 w Devie chodził, lecz po restarcie Deva- problem się pojawia od nowa... wyskakuje okno: "Cannot find gdb.exe" itd... Tak jakbym za każdym razem musiał w ustawieniach usuwać kompilator, dodawać kompilator i tworzyć nowe pliki z kodem źródłowym, bo próba kompilacji tych rozpoczętych poprzednio- kończy się symulacją kompilatora, który nic nie robi (nie znajduje błędów, a ogóle nie kompiluje, tak jak to opisałem poprzednio)... Czy i na to masz jakąś radę? Serio przeszukałem te ustawienia, nawet na pasku z narzędziami w oknie głównym IDE upewniłem się, że jest zaznaczony MinGW GCC 9.2.0 (a nie przez przypadek jakaś alternatywa z GCC 4.9.2) i zupełnie nie wiem czemu to środowisko tak głupieje Smutek
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: firefox
#8
RE: Kompilator C++ 17
U siebie zainstalowałem Dev-C++  bez kompilatora - spróbuj to rozwiązanie.

 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
#9
RE: Kompilator C++ 17
Spróbowałem, lecz problem ten sam. Wiesz co jest w tym wszystkim ciekawe? Gdy włączam DEV'a to tak jak wyżej: pojawia się okno, że nie znaleziono gdb.exe itd, gdy chcę pracować z jakimś plikiem *.cpp w projekcie to też taki problem jak jeden z powyższych: kompilator symuluje, że chodzi przez ułamek sekundy, lecz praktycznie nic nie robi (a komenda -std=c++17 nic nie zmienia), natomiast w zwykłym nowym pliku mogę spokojnie stosować C++17, zamykać, otwierać, modyfikować itd... W sumie do nauki niby tyle wystarczy, lecz radziłbyś coś jeszcze w związku z tymi błędami:
Cannot find the debugger "gdb.exe"
Cannot find the makefile processor "mingw32-make.exe" ?
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: firefox
#10
RE: Kompilator C++ 17
Jeśli z poziomu linii komend można uruchomić mingw32-make i gdb, to nie mam pojęcia, dlaczego tak się dzieje (u mnie ten problem się nie ujawnia - dziwne byłoby, gdyby problemem było niezainstalowanie na dysku C:\).

 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne
Podobne wątki (Kompilator C++ 17)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Ściana Code::Blocks - jaki jest najlepszy kompilator do niego? GregTheBlackFox 3 13416 29.07.2016, 15:37
Ostatni post: Ajgor
  Jaki kompilator do nauki c++? Raijn 11 43646 22.08.2015, 18:02
Ostatni post: Ajgor
  C błędy wyrzucane przez kompilator Tommi 3 3834 12.11.2013, 21:59
Ostatni post: Rincewind

Skocz do: