Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Komputer do 5k

Komputer do 5k
Cześć,
wczoraj poległa w boju moja stacjonarka, dzielnie towarzysząca mi od ładnych kilku lat, w związku z czym przymierzam się do kupna nowej.
Komputer docelowo miałby służyć do przeprowadzania obliczeń + ewentualne gry (niewiele, max 2-3h tygodniowo).
To co mi pozostało po "dawcy":
1. Zasilacz: be Quiet! Pure Power BQT L7-530W
2. RAM: 2x2 DDR3 1333 + 8 GB DDR3 1333
3. Radeon HD5060
4. Phenom II X4 940
5. Dyski: SSD MX200 (250GB) + WD RED (2x1TB)

2, 3, 4 odpada do wykorzystania bo już nieco przestarzałe, ale dajcie znać co uważacie o zasilaczu w kontekście proponowanego zestawu. Zasilacz nie jest modułowy, więc trudniej będzie ułożyć przewody. Jeśli za słaby to nie będę miał sentymentów żeby wymienić.

To co chcę zbudować: cichy, w miarę możliwości niewielki PC z możliwością wsadzenia tam za jakiś czas porządnej grafiki.

To co sam wytypowałem:
  • Dysk: Wd Blue SN550 250 GB M.2 PCIe NVMe 3.0
  • Obudowa: be quiet! Pure Base 500 Black
  • Pamięć: Patriot 16GB 3200MHz Viper 4 Blackout CL16 2x8GB
  • Zasilacz: Be Quiet Pure Power 11 Cm 600W Atx Bn298  (*jeśli wymagany)
  • MSI B450-A PRO MAX
  • AMD Ryzen 5 3600 3,6GHz BOX
Nie wybieram karty graficznej - myślałem o jakiejś 2080, ale biorąc pod uwagę, że ponoć wychodzą nowe modele wolę poczekać i kupić coś konkretnego. Na razie wystarczy mi zintegrowana.
Wątpliwości mam co do płyty i procesora. W pierwszym wypadku czy już w chwili obecnej nie jest przestarzała a w drugim czy nie warto dopłacić do czegoś lepszego.
Dajcie znać co sądzicie, ewentualnie podrzućcie własne propozycje. 5k z tematu to suma wraz z docelową kartą grafiki.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Komputer do 5k
Jaki sens dysk od WD 250GB z tak słabymi parametrami jak mozna od PNY xlr8, ADATA SX 8200 Pro wersje 500GB za 60zł więcej.

Obudowa piekarnik z zabudowanym przodem, a Ty w przyszłości chcesz porządną grafikę wsadzić?

Płyte weź z chipsetem B550 minimum, branie teraz 3600 jak 5 listopada seria 5000 od AMD nie ma sensu.

Zasilacz będzie na styk do nowych kart AMD (seria 6000), premiera za 30min, czy do nowych RTX seria 3000, ale za 429zł masz od Seasonic 650W lepsza jednostkę elektrycznie i 10 lat gwarancji.

RAM poszukaj 3600MHz np. GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO, Ryzen Ci to wynagrodziOczko

RTX 2080 teraz to śmiech, jak 3070 jest na poziomie 2080Ti, chyba, że cena niska, to warto przemysleć.

Tutaj na 2 stronie podałem przykłady obudów z siatką z przodu, wybierz coś, i topowe zasilacze jak myślisz w przyszlości o porządnej GPU.

https://forum.pcformat.pl/PC-do-gier-pod...0-t?page=2
Meshify C |MSI Z590 Tomahawk WiFii7 11700K| Be Quiet Dark Rock 4|DDR4 16GB G. SKILL Trident Z 3466Mhz|Gigabyte RTX 2070 Super OC 3X WhiteCreative Sound BlasteX AE-5 + AKG K702 + Blue Yeti| Samsung 970 EVO M.2, Samsung 850 Pro 256GB + 870 EVO 500GB|EVGA G2 750W|Gigabyte G27Q 144Hz|W10 Pro|G703 Lightspeed/Glorious D| CM Trigger| Puretrak Talent
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Dzięki za uwagi.
>>Płyte weź z chipsetem B550 minimum
Tutaj muszę przyznać, że gubię się nieco. Jak to wygląda w świetle nadchodzących nowych procków od AMD? Obsłuży jest ten chip? Masz może coś konkretnego do polecenia?
>>5 listopada seria 5000 od AMD nie ma sensu.
Roger. Nie zbawi mnie te dwa, trzy tygodnie. Czy jest już wiadome czego można się spodziewać czy dopiero w dniu premiery będą jakieś konkretne informacje?
Co do karty to tak jak pisałem - na chwilę obecną mi nie zależy. Jak będzie Integra to też będzie ok.
Co do obudowy dałeś mi do myślenia. Twoje propozycje ze wspomnianego posta ok, ale albo wezmę coś z tych propozycji i wyrzucę te jarmarczne kędy, albo poszukam czegoś co jest bardziej... stonowane ;-) Tym się głównie kierowałem gdy wybierałem tę od be quiet.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Zasilacz masz spoko , tylko go rozebrać wyczyścić z kurzu , obejrzeć kondensatory ... no i zmierzyć napięcia miernikiem jeżeli posiadasz . Raczej będzie git ale sprawdzić warto dla pewności .

B550 obsłuży nadchodzące ryzeny po aktualizacji bios , względem b450 oferuje pci 4.0 oraz zwykle nieco lepsze wyposażenie , lepsze sekcje zasilania .

Branie 3600 ma sens bo 5600x będzie prawie 500zł droższy ... czyli jakieś 40%

Słusznie kolega mówi , obudowa ma przewiewna - to podstawa .
Ironicznie BQ wydał nawet poprawioną wersje tego pure base 500 z dopiskiem DX i siatką z przodu Krzywy

Albo bardziej stonowana i nieco bardziej kompaktowa meshify C do fractala .

3070 jeszcze długo nie zobaczy pewnie więc jak najbardziej stara generacja puki co ma sens również w tym wypadku .
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
A po premierze RX 6000, wniosek prosty. RIP 3070, jak RX dostał 16GB VRAM. Pytanie jak z dostępnością.

(28.10.2020, 14:43)vekh napisał(a): 1. Zasilacz: be Quiet! Pure Power BQT L7-530W

Ten zasilacz nie za słaby do nowych kart? Coś kolega wspominał, że chcę pózniej dokupić "porządną grafikę".
Meshify C |MSI Z590 Tomahawk WiFii7 11700K| Be Quiet Dark Rock 4|DDR4 16GB G. SKILL Trident Z 3466Mhz|Gigabyte RTX 2070 Super OC 3X WhiteCreative Sound BlasteX AE-5 + AKG K702 + Blue Yeti| Samsung 970 EVO M.2, Samsung 850 Pro 256GB + 870 EVO 500GB|EVGA G2 750W|Gigabyte G27Q 144Hz|W10 Pro|G703 Lightspeed/Glorious D| CM Trigger| Puretrak Talent
do 3070 napewno starczy jak sprawny , a do radeonów i tak nie wiele wiadomo więc nawet zgadywać nie zamierzam ile to pobierać będzie mocy .
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
(28.10.2020, 18:42)tomtom* napisał(a): Ten zasilacz nie za słaby do nowych kart? Coś kolega wspominał, że chcę pózniej dokupić "porządną grafikę".
Też nie przesadzajmy :-) Porządna to nie znaczy, że nagle wydam 2-3k na GPU. Jak wspomniałem PC raczej nie używam do gier, ale składając cały zestaw nie chciałbym zamykać sobie drogi pod ewentualne upgrady sprzętu biorąc np. zbyt małą obudowę (myślałem kiedyś o SFF albo podobnym) albo kupując mobo, która już kilka sezonów temu była przestarzała. Głównie dlatego otworzyłem ten wątek - wiem, że są tutaj pasjonaci tematu, którzy doradzą co i jak. Ja niestety od dłuższego czasu (z 10 lat) nie śledzę już tak uważnie rynku i technologii, więc wolę dopytać.
Aktualnie patrząc po ceneo to zestaw bez GPU będzie kosztował ~3k. Na razie mogę pojechać na staruszku radeonie bo widzę, że raczej nie ma co szukać mobo z integrą a ryzen z gpu raczej mierny jest.

Załączone pliki Miniatury

Programy: Polecane / Nowe / Inne

Skocz do: