Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Komputer za ok 4000 plus garść pytań

Komputer za ok 4000 plus garść pytań
Witam,
Przymierzam się do kupna komputera. Do grania w Full HD, oglądania filmów, serwowania po necie oraz pracy w kilku programach inżynierskich, z którymi mój dotychczasowy laptop (jakiś stary Intel z dwoma rdzeniami) radził sobie doskonale.
Mam na ten cel 3300 zł netto (4000 zł brutto). I raczej ani grosza więcej, bo już teraz ciężko będzie wytłumaczyć mojej kobiecie, po co mi taki drogi komputer, skoro i tak nie przejdę na nim Mario w lewą stronę.
Wstępnie wytypowałem interesujące mnie podzespoły, ale mam masę pytań z racji tego, że od ponad 10 lat w zasadzie korzystałem jedynie z laptopów, więc delikatnie mówiąc wypadłem z tematu.

Zestaw (ceny za morele.pl):
Procesor Intel Core i5-3570K, 3.4GHz, 6MB, LGA1155, 22nm, 77W, BOX (BX80637I53570K) 849,00 zł
Płyta główna ASRock P67 PRO3 (B3) Intel P67 LGA 1155 302,91 zł
Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU) 182,00 zł
Karta graficzna Sapphire Radeon Flex HD 7950 OC with Boost 11196-17-40G 1244,01 zł
Chłodzenie CPU Scythe 2 CPU cooler, s. 775, 1155, 1156, 1366, AM2, AM2+, AM3 (SCMN-2000) 225,00 zł
Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX) 255,00 zł
Lite-On iHAS120 SATA CZARNY BULK (iHAS120-04) 60,00 zł
Zasilacz XFX Core 550W 120mm 80+ (P1-550S-XXB9) 261,00 zł
Obudowa SilentiumPC Regnum L50 Pure Black 2xUSB3.0 ATX/SSD ready/2x120mm +140 mm bez zasilacza 309,00 zł
Microsoft Windows 8 64bit PL 1pk DVD OEM (WN7-00417) 346,00 zł
Razem: 4033,92 zł (netto 3306,56 zł)

Czas na pytania

Procesor
Jak widać procesor z „k”, bo w planach mam podkręcenie go do ok. 4,2-4,5 (wiem, wiem, zależy jaki procesor mi się trafi) Tak czy inaczej, nie będzie on katowany inlet jakiś niesamowity sposób.
A po drugie OC zrobię najpewniej dopiero za jakiś czas, gdy zacznie mu brakować mocy, bo w tym momencie jego parametry w zupełności mi wystarczą.
Stąd pytanie, czy jest sens wydawać w tym momencie 850 zł na procesor, który będę podkręcał w przyszłości? Nie lepiej kupić coś tańszego? Nawet bez możliwości podkręcenia.
Np.:
Procesor Intel CORE I5 2500K 3.3GHz LGA1155 BOX (BX80623I52500K) 819,00 zł
Procesor Intel Core i5-3350P 3,10 GHz (BX80637153350P) 629,01 zł
Procesor Intel CORE i5-3470 3,2GHz BOX 6M LGA1155 (BX80637I53470) 699,00 zł
Procesor Intel Core i5-3450, 3.10GHz, 6MB, LGA1155, 22mm, 77W, BOX (BX80637I53450) 699,01 zł

Skoro jestem przy temacie OC to jeszcze jedno ważne pytanie.
Jeśli nie planuje w najbliższym czasie kręcić CPU to czy mogę zrezygnować z chłodzenia i dokupić je dopiero, gdy przyjdzie pora na OC? Czy chodzący na fabrycznych parametrach procesor da sobie rade na fabrycznym chłodzeniu?
Zawsze to jakaś oszczędność na tą chwilę No chyba, ze skończy się to tym, że tuz po upływie gwarancji padnie na amen? Wtedy wiadomo, gra nie warta świeczki.
A jeśli będę dokupywał cooler dopiero za jakiś czas to czy jego montaż wymaga jakiejś fachowej wiedzy? Nigdy tego nie robiłem i wolałbym nic nie zepsuć
Płyta głowna

Płytkę wybrałem taką a nie inną, gdyż ma bardzo dużo pozytywnych opinii. No, ale być może to tylko reklama, dlatego chciałem się Was zapytać czy nada się pod wytypowany procek. Oczywiście w perspektywie wspomnianego wyżej OC.
Ponadto priorytetem jest to żeby miała 2xUSB 3.0. Ta owszem, posiada, lecz w specyfikacji jest podane, iż posiada je na tylnim panelu. Czy mimo to będzie możliwość wyprowadzenia go na przód podanej przeze mnie obudowy? Czy będą do tego potrzebne jakieś dodatkowe kable, przełączki, pierdółki, duperelki?Wesoły
Będę zamawiał składanie zestawu w morele. (Jeśli akurat tam zdecyduje się kupić, bo podobne ceny są w np. w techplanet) Czy powinienem zaznaczyć, że chcę mieć wyprowadzone USB 3.0 na przód obudowy, czy też Panowie w serwisie są na tyle bystrzy, że się tego domyślą?Wesoły
Być może zamiast podanej przeze mnie płytki lepiej rozważyć zakup którejś z wymienionych poniżej?

Płyta główna ASRock Z77 PRO3 325,00 zł
Płyta główna ASRock Z77 PRO4 401,00 zł
Płyta główna ASRock Z77 EXTREME4-M 403,00 zł
Płyta główna ASRock Z77 EXTREME3 427,00 zł

Chociaż zrobiłbym to bardzo niechętnie, bo powiększa to cenę końcową.
No chyba, że owe dodatkowe 100 zł naprawdę robi gigantyczną różnicę?
A może jakaś płytka od innego producenta?
Proponuje AsRocka, tylko i wyłącznie na podstawie liczby pozytywnych opinii na różnych forach. Jak mówiłem, sam w tym temacie jestem mocno do tyłu.

Pamięć RAM
Wybrałem te, bo słyszałem o nich bardzo wiele dobrego. Ale czy naprawdę jest sens dopłacać te 30-40 zł do 1666 MHz? Naprawdę jest, aż tak zauważalna różnica miedzy 1666 CL9 a 1333 CL9? Czasem nie jest to jedynie chwyt na wyciągnięcie od klientów kasy?
Nie mogę znaleźć w tym momencie linku, lecz trafiłem niedawno na wątek na którymś z forów komputerowych, gdzie ludzie właśnie udowadniali, że 1666 CL9 to jedynie fanaberia, która nie jest warta wydawania dodatkowych pieniędzy.

Karta graficzna
Zależy mi na tym by karta była warta swojej ceny.
Oraz by wystarczyła na pewien, najlepiej, jak najdłuższy czas. Chociaż oczywiście, jestem realistą i nie liczę na to, że za 4 lata nowe gry będą na niej śmigały na najwyższych detalach.
Wytypowana przeze mnie karta jest jakby nie było, jedną z droższych i dlatego rodzi się pytanie: Czy warto wydawać tyle na grafikę, która najpewniej za 2-3 lata będzie w stanie uciągnąć najnowsze gry jedynie na średnich detalach?
Mam to szczęście, że nie padnę z głodu, jeśli ją kupię, ale czy na najbliższy czas nie byłaby wystarczająca jakaś inna karta? O wiele tańsza?
Np.:
Coś z serii HD 7850:
Karta graficzna Sapphire Radeon HD 7850 OC 2GB 11200-14-20G 742,00 zł
Karta graficzna Sapphire Radeon HD 7850 OC 2GB 11200-14-40G 765,01 zł
Lub HD 7870:
Karta graficzna Sapphire Radeon HD7870 2GB (11199-00-20G) 982,01 z
Karta graficzna Sapphire Radeon HD7870 FLEX GHZ 2GB DDR5 256BIT HD/DVI/2mDP FULL (11199-10-40G) 957,01 zł
Karta graficzna Sapphire Radeon HD 7870 XT With Boost 11199-20-20G 1022,00 zł
Lub HD 7870 od Vertex 3D, wersja Thaiti? (obecnie brak na morele, ale czytałem wiele dobrego o tej karcie)

Różnica w cenie jakby nie było spora.
Pytanie, ile czasu cieszyłbym się dobra lub nawet bardzo dobra wydajnością w przypadku tych tańszych wymienionych kart? Wiem, że to jak wróżenie z fusów, ale może doradzicie, co wybrać

Chłodzenie
Temat poruszony przy procesorze

Dysk twardy
Tu jestem pewny swojego wyboru

Napęd optyczny
Rzecz drugo- albo i trzeciorzędna w obecnej chwili. Ma być tani i nagrywać, więc wybrana propozycja wydaje mi się słuszna

Zasilacz
W tym temacie jestem jeszcze bardziej zielony, niż przy wyborze płyty głównej
Czy wybrany przeze mnie producent oraz konkretny produkt spełnią wymagania? Biorąc pod uwagę planowane w przyszłości OC? Czy może lepiej od razu inwestować w coś mocniejszego?

Obudowa
Wybrałem Regnum L50, bo nie ukrywam, że bardzo mi się podoba.
Duża, przewiewna, dużo filtrów, regulacja wentylatorów, dwa USB3.0 na przednim panelu. Co ważne, oddalone od siebie, a nie naćkane jeden nad drugim co utrudnia korzystanie z dwóch kabli o szerszej obudowie naraz.
Ale jednocześnie opinie o niej są mieszane. Jedni narzekają na jakość wykonania, inni na psujący się regulator obrotów wentylatorów, jeszcze inni na hałas. A drugie tyle osób neguje opinie tych pierwszych, pisząc, iż żadnych takowych problemów nie mieli.
Mieliście styczność z tą obudową?
Alternatywą, którą biorę pod uwagę jest:
Obudowa Zalman Z9 U3 - USB3.0 - CZARNA (Z9 U3) 238,00 zł
Ale ta z kolei ma USB tuż obok siebie co może utrudniać korzystanie z nich jednocześnie. No i świeci się jak psu cojones
Chyba, że polecicie mi jeszcze coś innego? Do 300 zł. Przewiewna, dużo filtrów, minimum jedno, a najlepiej dwa USB 3.0 na froncie.

System
Tu komentarz niepotrzebny

I to tyle moich pytań.
A raczej aż tyle
Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś życzliwy kto doradzi mi przy wyborze
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: chrome
RE: Komputer za ok 4000 plus garść pytań
Procesor:
Jeżeli chcesz oc to tylko procek z literką K czyli odblokowanym mnożnikiem, różnica między nimi 3570k a 2500k jest taka że ten pierwszy bardziej się grzeje przy wyższym oc. Chłodzenie może być box bez kręcenia a potem dokupisz lepsze.
Płyta tutaj nie wiem.
Ram, dużo ludzi mówi że różnica to 1-2 fps więc właściwie błąd pomiarowy.
Karta zawsze lepiej wsiąść lepszą na przyszłość, a ta co podałeś ma dobre chłodzenie, zawsze też można zrobić oc karty.
Do nagrywarki dołożył bym 15zl do lg o tym liteon słyszałem złe opinie.
Zasilacz sugerował bym deusa 600w.
Obudowa też nie wiem.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: opera
Zasilacz to samo co kolega wyżej.
Tahiti LE od Vertexa jest na morele, to ta karta
http://www.morele.net/karta-graficzna-ve...54-542684/
Jeśli chcesz IB to ja bym brał Extreme 3. Przy P67 PRO3 można wyprowadzić USB 3.0 na front obudowy ale to też jest zależne od tego, jakie posiada złącza do podłączenia przedniego panelu. Przykładowo Z9 U3 ma tak, że USB 3.0 na froncie masz kosztem tych z tyłu, regnum ma chyba złącze 19/20 pin to niebieskie, żebyś mógł podłączyć do portów wewnętrznych na mobo ale tego znów P67 PRO3 nie posiada.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Dzięki za odpowiedzi i sorki, że dopiero teraz odpisuje, ale miałem małe problemy z netem.

Po koleiWesoły

Czy niepodkręcone 2500k jak i 3570k na boxowym chłodzeniu nie będą głośnością pracy przypominały startującego samolotu?
Co do RAM-u dzięki wielkie jocker966 , właśnie takiej opinii szukałem. Krótka, zwięzła i treściwa. Morał? Skoro nie ma różnicy to po co przepłacaćWesoły

Ationx, a po czym poznałeś że to ta karta?Wesoły Tak pytam, żebym wiedział na przyszłośćWesoły
Co do wyprowadzania złączy to jestem całkiem zielony. Ale dzięki za wyjaśnienie. Rozumiem, że w przypadku Extreme 3 nie będzie problemu?

Dzięki za zwrócenie uwagi na zasilacz.
Na razie to chyba tyle, w razie czego będę pisałWesoły
Nie, nie powinny przypominać odrzutowca.
Bo wiem, że to ta Wesoły Black edition od Vertexa to Tahiti LEOczko

Extreme 3 ma złącze wewnętrzne. Jeśli obudowa też takie posiada to będziesz mógł wyprowadzić USB 3.0 na front bez utraty tylnych portów w tym standardzie.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Claudinho1984 - trochę poskacze po tematach, ale trudnoOczko

Zasilacz dobry, za tą cenę ciężko znaleźć lepszy choć mocno szukałem kilka miesięcy temu. Jedyne zastrzeżenie to czy nie chcesz pomyśleć o semi-modularnym XFX650? Ten ma naprawdę sporo kabli, sporej długości i w dość grubym oplocie co dość mocno rzuca się w oczy w obudowie.

Procesor - 2500K jest ciut tańszy i bazowo ciut mniej wydajny, ale jednocześnie przy dobrym chłodzeniu da się wykręcić wyżej (w tym samym zakresie temperatur).

RAM - tak jak koledzy wyżej pisali - 1333MHz, bo skoro nie widać różnicy po co przepłacaćOczko

Grafika - Ationx podał chyba najoptymalniejsze rozwiązanie.

Obudowa - ja z Regnum L50 zrezygnowałem kilka miesięcy temu ze względu na opisane w kilku miejscach problemy z tym kontrolerem obrotów. Koniec końców zdecydowałem się na Fractal Design Define R3 i mimo większej ceny nie żałuję ani złotówki. Rewelacyjnie wykonana i super cicha. Tylko znów musiałbyś argumentować wydatek wyższy o 100-130złOczko

Chłodzenie - nie lepiej HR2 Macho zamiast tego Scythe 2 - zaoszczędzisz jakieś 40-50 zł a cicho będzie tam samo.

Płyta główna - jeśli zależy Ci na dużej ilości USB 3.0 (z tyłu i wejściu na przedni panel) to polecam płytę GIGABYTE GA-Z77X-D3H. Dobra do OC, które jak widzę planujesz, ma sporo portów i przede wszystkich chipset Z77, który jest chyba ciut bardziej przyszłościowy niż P67, tylko znów te ograniczenia budżetowe... Wesoły
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
Jak chodzi o zasilacz to moim zdaniem całkiem ciekawie wypadają nowe Corsair'y - http://www.3kropki.pl/p/corsair-builder-...-600w.html, zgadzam się z przedmówcą, że warto zainwestować w modułowe, albo semi-modułowe okablowanie, od razu zrobi się więcej miejsca w obudowie i chłodniej;)

O Regnum słyszałem to samo, chociaż budka sama w sobie ma fajną specyfikację. Osobiście jestem fanem Bitfenix, więc jeśli szukasz czegoś w podobnym przedziale cenowym to Raider http://www.komputronik.pl/product/147656...acza_.html

Albo Corsair 500R, z tym, że cenka trochę już wyższa http://www.mediaking.pl/p28353,corsair-o...black.html

Jeśli chodzi o chłodzenie, zgadzam się z nimitzem - Macho byłby dobrą alternatywą.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Z przyczyn niezależnych ode mnie niestety zakup kompa muszę odłożyć na jakiś miesiąc lub dwa. Więc gdy termin będzie się zbliżał, na pewno odezwę się ponownieWesoły
Jeszcze jedno pytanie.
Na przełomie maja i czerwca ma być premiera intelowskich procków czwartej generacji. Czy w jakiś sposób wpłynie to na cenę i5 2500k i 3570k? Być może warto byłoby się wstrzymać do czerwca? Oczywiście, pod warunkiem, że spadek cen by łby naprawdę odczuwalnyWesoły
Claudinho1984 - takie życieOczko Co do premier - niestety pozostaje jedynie szklana kula, fusy lub karty. Spadek cen na 100% będzie ale o ile odczuwalny zależy od tego, co zaprezentują układy Haswell. Jeden zgrzyt jaki będzie jeśli okażą się dobre i odczuwalnie lepsze od IB/SB w mojej opinii to zmiana podstawki na LGA1150 a co za tym idzie nowe, nieprzetestowane jeszcze moboOczko
Programy: Polecane / Nowe / Inne