Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Komputer ze słabą kartą grafiki + monitor za około 4000zł

Komputer ze słabą kartą grafiki + monitor za około 4000zł
Hej,

Potrzebuję porady w sprawie złożenia zestawu komputerowego a widzę, że w x-com teraz są jakieś zniżki więc może nie ma sensu czekać.

Ogólnie prosiłbym o wybranie zestawu, z tym, że mam kilka pytań/próśb:

1. Ze względu na to, że karty grafiki są teraz kompletnie nieopłacalne, to myślałem żeby kupić coś na rok lub dwa, a na teraz wystarczy mi żeby działały na tym gry typu Football Manager 2021, gry paradoxu (Europa Universalis IV, Crusader Kings III itd). Dobrze rozumuję, że dla takich gier ważny jest właściwie tylko procesor? Do reszty gier na razie starczy mi PS5.

Mój obecny laptop dławi się trochę jeśli ma wyświetlać obraz tylko na tv w 4k, a jeśli obraz jest jednocześnie na monitorze i tv jednocześnie (chodzi tylko o strony internetowe, film na yt itd), to jest już bardzo źle, dlatego chciałbym żeby jednak karta dawała sobie z tym radę. Gigabyte GeForce GT 1030 Silent Low Profile 2GB GDDR5 za 299zł będzie ok do tych gier, plus do monitora + tv? Czy może szukać czegoś używanego?

2. Od dawna myślałem o Ryzenie 5600x ale widzę, że Ryzen 3700x jest w niezłej cenie (3800x też tylko o 50zł droższy, ale chyba zużywa więcej prądu a wydajność jest tylko minimalnie większa niż 3700x). Czy jest sens dokładać 50zł do 3800x lub sporo więcej do 5600x? A może iść w coś intela, bo chyba teraz maja niezłe ceny? Wydaje mi się też, że kiedyś czytałem o awaryjności ryzenów z serii 5xxx, prawda to?

Podkręcać raczej za bardzo nie planuję, na tym żeby w płytę główna w przyszłości wsadzić inny procesor raczej nie myślę, zależy mi głównie na opłacalności na teraz. Czytałem, że Ryzen 5600x jest mniej prądożerny niż 3700x i wydajniejszy w grach, ale w 4k już ta przewaga znika, a jeśli kiedyś będę grał to głownie w 4k, bo planuję grać na telewizorze. Zależy mi więc na wydajności w grach 4k, grach typu Football Manager, no i na tym, żeby nie jadł za dużo prądu. No i żeby za ten rok czy dwa jak kupie kartę to żeby nadal dawał radę.

3. No właśnie, telewizor/monitor. Myślałem o zakupie jakiegoś monitora full hd do przeglądania internetu czy mniej wymagających graficznie gier, bo bardziej wymagające gry odpalałbym na tv. Czy to ma sens? Czy lepiej jednak kupić po prostu lepszy monitor? TV to LG 55SM8600. Proszę o rekomendacje co do tego jaki monitor kupić.

4. Pamięci ram - myślałem o Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL18 Viper Steel albo o ciut tańszych G.SKILL 16GB (2x8GB) 3600MHz CL19 Ripjaws V. Które są lepsze? Czy może jednak szukać czegoś z pamięci 3600 z lepszym CL? Albo może lepiej z niższym taktowaniem, ale lepszym CL? Ewentualnie może jest sens kupować 32GB?

5. Dysku na razie nie potrzebuję, mam Cruciala MX500 1TB, potem chciałbym dokupić coś naprawdę szybkiego.

Co do płyty głównej, obudowy, zasilacza itd nie mam pomysłu.

Budżet to powiedzmy około 4000, liczone już z monitorem.

- Czy zamierzasz podkręcać? Raczej nie, ewentualnie niewiele.
- Czy potrzebne ci USB 3.0 i SATA 3?
- Czy potrzebne ci są porty 5.1 dla głośników? nie
- Czy masz coś ze starego komputera (np. obudowa, dysk i nagrywarka, proszę podać interfejs IDE/ATA lub SATA)? Dysk twardy Crucial MX500 i mysz.
- Jaki masz monitor (wielkość i rozdzielczość natywna)? Nie mam, proszę o rekomendacje.
- Do czego wykorzystujesz komputer? Internet, czasem gry.
- Czy potrzebna ci nagrywarka (zważywszy na fakt, że system można zainstalować z pendrive)? Nie.
- Jakie dodatkowe części lub peryferia potrzebujesz? KlawiaturaOczko
- Jaki system operacyjny chcesz zainstalować? Win 10.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
RE: Komputer ze słabą kartą grafiki + monitor za około 4000zł
1. do tego co podałeś starczy ci na szczęście gt1030 która puki co jest powszechnie dostępna ,
2.Awaryjności puki co nie potwierdzamy , na forum nie było ani 1 padniętego ryzena 3000/5000 . Fakt faktem trafiły się 2 sztuki źle zlutowanego 3700x które bardzo mocno się grzały ale działały całkowicie poprawnie więc jakby ktoś nie sprawdził to by używał i nie wiedział . 2 sztuki na dziesiątki jak nie setki co polecamy to myślę że nie ma co mówić o jakiejkolwiek skali i puki co traktował bym to jako zwykłe pogłoski . Za to o płytach B450 aorus pro/elite padających na potęgę potwierdzam , kilka asrocków b350/m pro 4 również miało problemy z pamięciami ... choć w tym wypadku nie dziwi to bo to była jedna z najbardziej popularnych b350 tutaj i również skala bardzo niska .
Ja bym wybrał 3700x do ogólnego użytku , do gier 5600x lepszy ale na codzień nie odczujesz tego , no chyba że planujesz gpu pokroju rtx3080 to można myśleć . Ryzeny są aktualnie dużo bardziej energooszczędne od inteli .
3.Ja osobiście kocham monitory 21:9 , na codzień mega do przeglądania neta bo 2 okna przeglądarki duże można otworzyć jak na 2 monitorach , analogicznie z innymi programami i wszystko jest czytelne , zrób to na zwykłym 24 calowym czy nawet 27 calowym monitorze 16:9 i to będzie bardzo niewygodne . Do filmów o ile są w takiej proporcji również bajka , nie masz czarnych pasów dół i góra np na netflixie i znacznie szersze proporcje . Granie na tym również rewelka o ile gry wspierają a z nowszych coraz więcej . zwłaszcza w wyścigówkach i fps mocno poprawia immersje bo widzisz dużo więcej . Ale tu kto co lubi bo jak to mówią jeden woli bułeczki drugi córkę piekarza :D
4. 3600mhz super pomysł ale nie vipery steel bo potrafią się rozkleić ... parę osób już tutaj to raportowało więc wolę ostrzec .32gb to zależnie od ciebie , z 1 strony pamięci są teraz dość tanie 2 to naprawdę dużo pamięci i miałbyś na lata z głowy ... z 2 strony właśnie czy ci to potrzebne i nie szkoda ci kasy ... bo do samych gier i normalnego przeglądania neta to napewno tego nie zużyjesz .
5. MX500 to naprawdę dobry dysk i gratuluje zakupu :D

Ile byś przewidywał na płytę i zasilacz ? Bo propozycji bym kilka miał ale nie chcę przecholować . Napewno do oszczędności w tych miejscach nie zachęcam jak zestaw ma służyć na długie lata :D
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Co do procesora: Różnica w cenie miedzy 3700x a 5600 to około 300zł, więc minimalnie skłaniam się ku 3700x, bo nie wiem czy dokładanie ma sens. No chyba, że 5600x jest na tyle bardziej oszczędny pod względem poboru prądu, że to się odczuje. No i jednak wolałbym coś bardziej przyszłościowego. Czytałem tez, że niby 5600x lepiej współpracuje z nowymi Radeonami?

Co do monitora, to on byłby tylko do internetu i mniej wymagających gier. Filmy i reszta gier będzie odpalana na tv, dlatego na monitor wolałbym nie wydawać więcej niż około 500zł. Preferowana wielkość to raczej 21-24 cale.

Co do pamięci to raczej tylko do gier. Wolałbym 16GB, zostanie więcej kasy na inne podzespoły. Jeśli te co polecam są niezbyt dobre, to jakie najlepiej? Tak, żeby były porządne, choć też może nie jakieś najdroższe no i dobrze współpracowały z procesoremOczko

(15.02.2021, 23:14)pieterman09 napisał(a): Ile byś przewidywał na płytę i zasilacz ? Bo propozycji bym kilka miał ale nie chcę przecholować . Napewno do oszczędności w tych miejscach nie zachęcam jak zestaw ma służyć na długie lata :D

Zależy od ceny reszty podzespołów. Na komputer z monitorem mam budżet około 4000zł, ewentualnie odrobinę może przekroczyć, więc prosiłbym o takie propozycje zestawu, żeby nie przekroczyło tej kwoty, i żeby też był na tyle przyszłościowy, żeby dało radę dołożyć solidną kartę za rok czy dwa, no i szybszy SSD.
Chodziło o funkcje Smart memory Access ale potem dla 3000 też ja udostępnili .
Według mnie 300zl bez sensu ale to tylko moje zdanie. Pobór prądu będzie wyższy ale dalej niski i nie przejmował bym się .

Według mnie dowolne budżetowe 3600mhz Chyby Goodram irdm pro ... Bo na takie "porządne" czyli np trident z neo od g skilla raczej szkoda ci kasyOczko hh

Wrócę z roboty to coś pomyśleOczko
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
https://www.x-kom.pl/lista/472cvp2f5 3700X

Dlaczego wybrałem takie a nie inne komponenty:

Procesor: 8/16, proc uniwersalny, dużo rdzeni i wątków (przyda się pod multitasking), małe TDP.

Chłodzenie: wydajne w swojej cenie, dosyć niskie (niższe od Grandisa i Fortisa). Pastę masz dołączoną do coolera CPU.

Płyta główna: prosty design czarny bez RGB i zbędnych świecidełek, dobre VRM.

RAM: Rozsądna cena za 3200MHz dosyć jak na GSkill.

GPU: Wejście HDMI bo monitor wybrany ma wejście HDMI i kabel w komplecie, pasywne chłodzenie.

PSU: Półpasywne, długa gwarancja, w pełni modularny.

CASE: Prosta, tania, przewiewna i mieszcząca wszystkie części.
Nie polecam zasilaczy SilentiumPC!

Skutki kupowania Zasilaczy Chińskiej produkcji SAMA:
Skutek Pierwszy (vero l1): imgur.com/a/wMmaY2e
Skutek Drugi (vero m3): forum.pcformat.pl/Spalony-zasilacz--578317-t
Skutek Trzeci (supremo): forum.pcformat.pl/Spalona-czesc-plyty-glownej-a-komputer-nadal-dziala-t?highlight=supremo
Zestaw jest poprostu ok . Jedynie bym coś dołożył do lepszej obudowy albo do tej 2 wentylatory na przód , teraz z 1030 będzie git... Wsadzisz mocne GPU to 1 wentylator z tyłu będzie za mało i będzie gorunc .
Nie pomagam.
(16.02.2021, 15:29)pieterman09 napisał(a): Zestaw jest poprostu ok . Jedynie bym coś dołożył do lepszej obudowy albo do tej 2 wentylatory na przód , teraz z 1030 będzie git... Wsadzisz mocne GPU to 1 wentylator z tyłu będzie za mało i będzie gorunc .
To jaka obudowę byc proponował? Bo faktycznie wolałbym cos, co da radę z lepsza karta na przyszłość.

(16.02.2021, 13:23)forskoczek20 napisał(a): RAM: Rozsądna cena za 3200MHz dosyć jak na GSkill.
A nie lepiej dać G.SKILL 16GB (2x8GB) 3600MHz CL19 Ripjaws V, które są tylko o 20zł droższe? Czy jednak To CL aż tak robi tu różnicę, jednak lepsze te 3200?

(16.02.2021, 13:23)forskoczek20 napisał(a): GPU: Wejście HDMI bo monitor wybrany ma wejście HDMI i kabel w komplecie, pasywne chłodzenie.
Tak teraz sobie uświadomiłem, że jeśli monitor po HDMI, i TV tez to będę chyba potrzebował karty z dwoma portami, jeśli będę chciał czasem mieć podłączone to i to naraz.

(16.02.2021, 13:23)forskoczek20 napisał(a): PSU: Półpasywne, długa gwarancja, w pełni modularny.
Jak rozumiem nie potrzeba więcej W, nawet jakbym w przyszłości chciał wrzucić kartę typu GF 3700 czy 3800?

I dzięki za zestaw, ogólnie mi się podoba, cena jak widzę też ok Wesoły Tylko jedno pytanie, co to jest AMD W0rld 0f W4rsh1ps 4dd-0n Q1-2o21? Zdziwko
(16.02.2021, 16:59)ddarrekk napisał(a):
(16.02.2021, 15:29)pieterman09 napisał(a): Zestaw jest poprostu ok . Jedynie bym coś dołożył do lepszej obudowy albo do tej 2 wentylatory na przód , teraz z 1030 będzie git... Wsadzisz mocne GPU to 1 wentylator z tyłu będzie za mało i będzie gorunc .
To jaka obudowę byc proponował? Bo faktycznie wolałbym cos, co da radę z lepsza karta na przyszłość.

RG6V TG, P400A, P300A

(16.02.2021, 13:23)forskoczek20 napisał(a): RAM: Rozsądna cena za 3200MHz dosyć jak na GSkill.
A nie lepiej dać G.SKILL 16GB (2x8GB) 3600MHz CL19 Ripjaws V, które są tylko o 20zł droższe? Czy jednak To CL aż tak robi tu różnicę, jednak lepsze te 3200?

3600MHz możesz dać.

(16.02.2021, 13:23)forskoczek20 napisał(a): GPU: Wejście HDMI bo monitor wybrany ma wejście HDMI i kabel w komplecie, pasywne chłodzenie.
Tak teraz sobie uświadomiłem, że jeśli monitor po HDMI, i TV tez to będę chyba potrzebował karty z dwoma portami, jeśli będę chciał czasem mieć podłączone to i to naraz.

Są kable HDMI DVI D. Gembird Kabel HDMI - DVI-D 1,8m 1 monitor zwykłym kablem HDMI a TV tym kablem.

(16.02.2021, 13:23)forskoczek20 napisał(a): PSU: Półpasywne, długa gwarancja, w pełni modularny.
Jak rozumiem nie potrzeba więcej W, nawet jakbym w przyszłości chciał wrzucić kartę typu GF 3700 czy 3800?

Pod mocniejsze karty to 650 i wyżej.

I dzięki za zestaw, ogólnie mi się podoba, cena jak widzę też ok :) Tylko jedno pytanie, co to jest AMD W0rld 0f W4rsh1ps 4dd-0n Q1-2o21? :zdziwko:

kup procesor AMD Ryzen lub kartę AMD Radeon
i zdobądź własny okręt wojenny

Pokaż mniej

kup procesor AMD Ryzen lub kartę AMD Radeon
dodaj powyższy produkt do koszyka

a pakiet dodatków World of Warships

dostaniesz w prezencie
Nie polecam zasilaczy SilentiumPC!

Skutki kupowania Zasilaczy Chińskiej produkcji SAMA:
Skutek Pierwszy (vero l1): imgur.com/a/wMmaY2e
Skutek Drugi (vero m3): forum.pcformat.pl/Spalony-zasilacz--578317-t
Skutek Trzeci (supremo): forum.pcformat.pl/Spalona-czesc-plyty-glownej-a-komputer-nadal-dziala-t?highlight=supremo
Kart GF 3700 czy 3800 nie ma, ale 3070 i 3080 już tak.
Do nich taka 550W to już bedzie na styk, możesz wziąć pół modularny model Seasonic GM 650W za 429zł lub Bitfenix Formuła.

Obudowę możesz wziać wersje SG1 TG z hartowanym szkłem, która w przeciwieństwie do SG1 posiada w zestawie 2 wentylatory a nie jeden, jest 10zł tańsza.
Meshify C |MSI Z590 Tomahawk WiFii7 11700K| Be Quiet Dark Rock 4|DDR4 16GB G. SKILL Trident Z 3466Mhz|Gigabyte RTX 2070 Super OC 3X WhiteCreative Sound BlasteX AE-5 + AKG K702 + Blue Yeti| Samsung 970 EVO M.2, Samsung 850 Pro 256GB + 870 EVO 500GB|EVGA G2 750W|Gigabyte G27Q 144Hz|W10 Pro|G703 Lightspeed/Glorious D| CM Trigger| Puretrak Talent
AtDdarrekk źle mnie zrozumiałeś , spc sg1 to budrzetowa i dość kiepsko wykonana obudowa ale pod względem przewiewu jest naprawdę dobra ALE poprostu z fabryki brakuje wentylatorów . Teraz jaśniej ?
Jak Chcesz coś lepiej wykonane to p400A np od phanteksa [ tylko nie kup starego p400/s z zabudowanym przodem] , meshify C od fractala [ewidentnie nią się spc inspirowało przy sg1 hh ] albo phanteks enthoo pro M czy może be quiet pure base 500 w poprawionej wersji DX [ wcześniejsza to piekarnik tak samo jak p400 , na szczęście tak samo jak phanteks wydali poprawioną wersje ] , fajna dość jest też 4000D airflow od corsair ... możesz poprzeglądać co by ci się spodobało i ocenimy . Rg6V tak jak wspomina kolega , dalej jakościowo chińczyk ale już funkcjonalnie dużo lepiej i porządnie wyposarzony w wentylatory z fabryki czy tam Vt4V TG ta sama historia w sumie tylko nowszy model .

Co do karty i tak wyboru nie ma , jesteś na 1030 skazany ... poprostu któryś wyświetlacz będzie trzeba podłączyć na adapterze odpowiednim i tyle . HDMi jest cyfowe , nowe karty tylko cyfrowe porty już mają więc nie powinno być problemu .
650w da radę z 3070 ale jak masz takie zapędy to mocniejszy napewno nie zaszkodzi tylko przez koparki kryptowalut mocne zasilacze mogą być utrudnione w dostępie i cenach :[

Zdecydowanie 3600 ramy bym dał :D

550w do 3080 nie przejdzie ... 650w już będzie mocno obciążony , do 3070 owszem już by ten 550w dał radę bo pobór mocy znacznie mniejszy .
Nie pomagam.
Programy: Polecane / Nowe / Inne