Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Laptop wyłącza się pod obciążeniem - co robić?

Ściana  Laptop wyłącza się pod obciążeniem - co robić?
Witam,

Parametry lapka:
Jest to laptop gameingowy clevo Dream Machines N85_87HP6

Intel HD Graphics 630
Intel Core i7 7700HQ At 2.80 Ghz x 8
GeForce GTX 1060 6GB mobile
32gb ramu (2x16)
2 dyski SSD jeden 500gb drugi 1000gb
Zasilacz do lapka firmy Chicony 19.5V - 9.23A - 180W
no i chyba tyle jeśli chodzi o parametry - dodam że system świeżo postawiony z najnowszymi sterownikami itp. bo problem pojawił się niedawno i sprawdziłem od razu czy nie jest to wina systemu/sterowników - to można wykluczyć.

Problem polega na tym że podczas obciążenia np. gry w Wiedźmina 3 laptop traci zasilanie - tak jakby zostało odcięte źródło zasilania - czasami nie można go potem od razu włączyć, a czasami uruchamia się sam po akcji.
Temperatury pod obciążeniem dla gpu max 80 stopni dla cpu max 85 stopni jakie zaobserwowałem.

Testowałem komputer OCCT wybrałem wszystkie opcje i suwaki na max i lapek się nie wyłączył. Dzieje się to tylko gdy włączam bardzo wymagające gry np. wiedźmin 3, albo star citizen. Sprawdziłem też na world of warcraft - na full hd działa normalnie wszystko i nie wywala, a jak przesunę  suwaki na rozdzielczość 4k to po minucie laptop traci zasilanie.
Dzisiaj wymieniłem pasty termoprzewodzące i termopady bo były założone od nowości - problem nadal występuje choć jakby rzadziej - 3 godzinna sesja wiedźmina bez shoutdownu, ale wyłącza się nadal i boję się że uszkodzę pamięci albo cokolwiek jak będzie tak odcinało zasilanie.

Podczas wymiany past i termopadów sprawdziłem wzrokowo płytę główną, okolice grafiki i procesora i nie zaobserwowałem żadnych przebarwień i zaciemnień/zakopceń.
Laptopa nie kręciłem problem pojawił się samoistnie - nie było żadnych okoliczności np. wymiana lub dołożenie jakiegoś podzespołu.

Proszę o pomoc - co może być problemem? Temperatury ok. - widywałem już wyższe w moim starym laptopie - aż się klawisze przebarwiły i przeżył 5.5 roku ale to był ASUS a teraz mam jakieś clevo. Lapka mam 3.5 roku - więc już po gwarancji. Szkoda mi go wyrzucać do śmieci bo kosztował 5,5 tyś PLN(wiem że miałbym super gameingowy komputer stacjonarny ale praca mi nie pozwala na taki luksus bo jeżdżę po świecie i to nie wchodziło w grę)... wolałbym to jakoś naprawić tylko potrzebuję jakiejś wstępnej oceny sytuacji osób które się znają.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Laptop wyłącza się pod obciążeniem - co robić?
Jak traci zasilanie to zasilacz albo płyta najprawdopodobniej . Hmm jaki test robiłeś tym OCCT tylko procesor . Zrób test Power Supply tak ze 30 min gdy się wyłączy sprawdź zasilacz . Laptop zachowuje się tak samo na zasilaczu jak i na samej baterii ?
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły
(13.10.2020, 16:48)MonteCristo napisał(a): Jak traci zasilanie to zasilacz albo płyta najprawdopodobniej . Hmm jaki test robiłeś tym OCCT tylko procesor . Zrób test Power Supply tak ze 30 min gdy się wyłączy sprawdź zasilacz  . Laptop zachowuje się tak samo na zasilaczu jak i na samej baterii ?

Na teście power supply po jakichś 15-20 minutach się wyłączył, ale potem włączyłem również test gpu i ustawiłem złożoność symulacji na maksymalną i wyłączył się po 11 minutach. Zauważyłem zbieżność taką że zanim komputer się wyłączy ekran zrobi się na sekundę czarny i wtedy dopiero następuje odcięcie zasilania i drugie to że komputer po 8-9 minutach zaczyna kręcić na maxa wentylatorami (podczas testów occt).
Co do baterii to tak samo - tylko ze bateria zajechana jest bo wytrzymuje 40 minut.
PS. Mogę kupić 20 W mocniejszy zasilacz i sprawdzić czy to wina zasilacza, jakieś 3 miesiące temu słyszałem takie szybkie ciche klekotanie jakby, dobiegające z wnętrza mojego zasilacza do lapka, odłączyłem go i ostudziłem i od tamtej pory go nie słychać, ale kilka razy był tak gorący że paPSrzył i czuć było plastik - zazwyczaj podczas grania - raz miałem sytuację że przestał ładować baterię mimo że był podłączony do sieci i komputera - też trzeba było ostudzić żeby zaczął działać. Czy to może być kwestia zużycia zasilacza? Przyznaję że gram sporadycznie, ale jak gram to długo i intensywnie (na wolnym, w robocie nie mam siły potem jeszcze gierkę odpalać) :D
PS.2. - włączyłem jeszcze test vram w occt i od pół godziny wszystko jest ok - wczoraj memtestem bootowalnym sprawdziłem ram i też cacy, procka occt wypaliłem i też nie wywaliło, jedynie podczas testu zasilania i 3d na maksymalnym poziomie komputer się wyłącza
PS.3. dzisiaj obniżyłem napięcie na procesorze o 0.100V i taktowanie gpu o 400mhz msi afterburnerem i problemy z odcinaniem zasilania nie występują - włączyłem wiedzmina 3 na 4 godziny i zostawiłem go w mieście żeby jak najbardziej obciążyć lapka.
Dalej nie wiem czy jest to wina zasilacza/płyty czy może karty graficznej...Kwaśny
Zamówiłem nowy zasilacz bo z tego co czytałem w internecie to żywotność takiego zasilacza to 3 lata, a ja mam laptopa już prawie 4 lata i tysiące godzin grania za sobą, więc może już nastał kres jego egzystencji :D :D za kilka dni sprawdzę, jak problem będzie nadal się powtarzał to go najwyżej odeślę i zaniosę komputer do serwisu...
Objawy by na to wskazywały szczególnie to że laptop wyłącza się przy teście Power Supply który to ustawiony jest tak by właśnie zasilacz mocno obciążać . Zacznij od zasilacza i pisz czy pomoże . Tylko pamiętaj że zasilacz musi mieć te same parametry i tą samą lub wyższą moc . Słabszy może nie wyrabiać i dalej będzie się wyłączać .
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły
zamówiłem taki sam tylko że ma o 20 wat więcej mocy. jutro pewnie będzie więc zdam relację Wesoły
Winowajcą był stary zasilacz - test power supply godzinę działał i na nowym zasilaczu nic się nie dzieje - na starym dla przykładu laptop wyłączył się po 15 minutach.
Ale przeprowadzę jeszcze dodatkowe testy np. na world of warcraft ultra settings w 4k i wiedzminie 3 na ustawieniach ultimate z hairworksem
edit. definitywnie mogę stwierdzić że problem został zażegnany. temat można zamknąć. AtMonteCristo dziękuję za cenne wskazówkiOczko
Programy: Polecane / Nowe / Inne