Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Liczne bluescreeny po zakupie RAM

RE: Liczne bluescreeny po zakupie RAM
Okej, bylem dzisiaj w serwisie i facet mi powiedzial ze bsody maja sie nijak do zasilacza, a jedynie restarty/wylaczanie sie kompa jest przez niego spowodowane. Polecil zaktualizowac biosa nawet jak mam najnowsza wersje. Zaktualizowalem, ale zasilacza jeszcze postanowilem nie kupowac. Zdaje sobie sprawe, ze Logic moze w najgorszym wypadku mi uszkodzic calego kompa, ale ciekaw jestem co o tym myslicie. HWMonitor wczoraj pokazywal mi, ze linia +12V miala podczas gry w Planetside 2 wartosci graniczne od 11.57V do 12.18V. Juz myslalem ze to faktycznie napiecia sa niestabilne ale i w internecie i u tego faceta sie dowiedzialem, ze napiecia moga spadac nawet o 0.6V i nic sie z tego powodu nie dzieje. Z kolei plyta glowna podobno "sama od siebie sie nie psuje" wiec juz calkiem zglupialem. Myslalem jeszcze ze po prostu moja plyta glowna sie gryzie z pamiecia Hynix bo ta nie jest wymieniona w QVL od ASUSa, ale przypomnialo mi sie ze kiedys mialem takie same problemy z wymienionymi na tej liscie Kingstonami, na ktorych wykryto 0 bledow a bsody same z siebie zniknely, poza tym gdzies czytalem ze Hynix tworzy pamieci dla Kingstona, czyli teoretycznie sie od siebie nie roznia zbytnio. W kazdym bsodzie powtarza sie ta sama regulka - spowodowane przez ntoskrnl.exe. Chcialem sie dowiedziec co to jest ale dowiedzialem sie tyle, ze to jakis Windowsowy plik kernel costam, kompletnie tego nie zrozumialem. Mam niestety mocno ograniczony budzet w tej chwili wiec jezeli bylaby to wina czego innego to wolalbym jednak kupic to zamiast zasilacza, ktorego zakup zostawilbym na nieco pozniej.

Aha. Co najsmieszniejsze w tym wszystkim to to, ze wczoraj 2 razy podczas odpalenia World of Warcraft po okolo moze 5 minutach zlapalem bsoda, raz freeza i raz Wow wysypal bledem, a Planetside 2 (ktory jest oczywiscie bardziej wymagajacy) dzialal bez zarzutow przez dobre pol godziny. Kumpel mi polecil zebym docisnal kabel od +12V i po tym zabiegu (na wylaczonym kompie) nawet Wow zaczal dzialac przez pol godziny. W sumie jak tak mysle to dochodze do wniosku ze to zasilacz, ale jednak facet mowil ze bsody nie sa wina zasilacza, choc glowy za to nie da. Przepraszam ze sie nie stosuje do polecen kupna zasilacza, ale jak mowie - napiety budzet a moze sie okazac ze cos innego jest do wymiany.

EDIT: Okej, MEMORY_MANAGEMENT przez ntoskrnl.exe. Czyli bios w porzadku.
EDIT2: No tak, wystarczy pojsc do sklepu zeby komp sam sie zrestartowal i sie zawiesil na ekranie wyboru sposobu uruchomienia systemu... Zadnego nowego .dmp nie znalazlem (BluescreenView)
EDIT3: A wlasnie... od wczoraj co jakis czas slychac stukanie z obudowy, ale jest to losowe i stuka tylko raz po czym jest chwila spokoju.

EDIT4: Pokusilo mnie o sprawdzenie dysku... Zakladka health - podsumowanie: warning. Ultra DMA CRC Error Count na zolto, oto screen: http://postimg.org/image/rxuf2xotd/ Wlasnie robie error scan. Czy to moze byc jego wina? Niedawno sprawdzalem to bylo wszystko ok ;x
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Jeden błąd CRC wiosny nie czyni... Ponadto występuje trochę błędów odczytu i zapisu. Wartości dziesiątkowe Spin Up Time też jakoś szczególnie pięknie nie wyglądają (ale samo w sobie to nic takiego). Szkoda, że dysk nie monitoruje parametru CT, w każdym razie te drobne nieprawidłowości mogą wynikać z niesprawności zasilacza. Serwisant ma poniekąd rację, ale w sumie plecie.Oczko Sam zasilacz nie może być bezpośrednią przyczyną bluescreenów, lecz jeśli daje nieodpowiednie napięcia, może zakłócać działanie innych podzespołów, a w wyniku tego pojawiają się BSoDy. Nie twierdzę, że na pewno winnym jest w tym przypadku zasilacz (kody bluescreenów wskazują na RAM), ale bez sprawdzenia kompa na innym, diagnostyka nie ma większego sensu.
 Przeglądarka: opera
Pozyczylem od goscia zasilacz "na probe" do wtorku za 5 dych - Modecom, czyli nie jest jeszcze tak zle (nie Feel, 'czysty' Modecom) 350W, ale mial pewne opory. Ciagle powtarzal ze to nie wina zasilacza, ze nic mi to nie da itp. I w sumie nie wiem, co mialo na celu takie przekonywanie. Jezeli do wtorku nic sie nie bedzie dzialo, od razu kupuje Crosaira. Napisze, gdy pojawi sie kolejny bsod, chyba ze ktos ma jeszcze jakies pomysly?

EDIT: Okej, jednak nie jest tak wesolo. Podczas sesji w Planetside 2 (tak naprawde to moze 5 minut po odpaleniu) dostalem freeze i (prawdopodobnie) z glosnika na plycie glownej rozlegl sie dosc wysoki ciagly pisk. Piszczalo bez jakiejkolwiek przerwy az do resetu. Moze rzeczywiscie te kosci sie ze soba gryza? Co ciekawe, mimo ze mam BIOS typu AMI, nie widze w jego tabelce co oznacza ciagly pisk...

EDIT2: Znowu ledwo co wlaczylem PS2, tym razem wyskoczyl bsod "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL", ale nie wiem czym spowodowany bo nie zdolalo zapisac dumpa na dysk. Stanelo na 70% i nie ruszylo wiec pozostal reset. Z Logiciem moglem normalnie grac. Za slaby zasilacz?

EDIT3: Wlaczylem Prime95, ustawilem 1 opcje (malo Ramu, duzo L2 Cache) i po minucie? na ulamek sekundy pojawil sie BSOD i od razu sie komp zrestartowal. Procek sie nie przegrzewa, niedawno zmienialem paste i temperatury sa raczej w porzadku. Kiedys bawilem sie w odblokowanie 4 rdzenia, moze to ma jakies znaczenie? Co prawda od czasu bsodow wylaczylem 4 rdzen, ale moze zostal jakis slad po tym?

EDIT: Okej, prawdopodobnie pamieci sie po prostu gryza i raz dzialaja, a raz nie. Na 2x 1gb Kingston komp dziala, na 2gb Hynix rowniez. Mam niby gwarancje, ale watpie zeby mi wymienili na Kingstona. No nic, najwyzej kupie, a tego Hynixa gdzies sprzedam. Dziekuje serdecznie za odpowiedzi, jak jutro dalej cos nie bedzie gralo to napisze ponownie. Pozdrawiam Wesoły
Witam. Mam nadzieje ze moderatorzy sie na mnie nie zezloszcza za odswiezenie tego tematu.
Wczoraj dostalem bsoda, ktory byl spowodowany byc moze przez wadliwa koncowke tasmy sata. Juz myslalem, ze to przez nia sa te bluescreeny, wiec po wymianie wlozylem na probe 2 gb Hynixa do 2x1gb Kingston. 5 minut testu w Planetside 2 - bluescreen. Wyjalem Hynixa i wzialem sie za zwykle przegladanie internetu, ale ku mojemu zdziwieniu znowu dostalem bluescreena. Zmienilem zasilacz z Logica (tylko jego mam i 300W stary jak swiat Modecom, ktorego sie boje podpinac, chyba ze od biedy starczy do tego zestawu? Nie wiem jakie sa konsekwencje zbyt malej mocy zasilacza, nigdy mi sie takie cos nie zdazylo) na ten pozyczony Modecom 350W i narazie na tym siedze i jest spokojnie, ale boje sie ze do czasu. Mam 3 pytania, na ktore nie dostalem jeszcze odpowiedzi:

Czy to moze byc wina procesora? Kiedys bawilem sie w odblokowywanie 4 rdzenia, ale po rozpoczeciu sie bluescreenow wylaczylem go.

Czy to moze byc wina po prostu tego, ze pamieci sie gryza?

Czy to moze byc wina wadliwych gniazd DIMM na plycie glownej?

Co do 1 pytania, to jeszcze raz napisze: Miesiac temu gdy kupilem Hynixa, komp sie nie chcial uruchomic. Polecono mi na innym forum dosc dziwna metode. Mialem po prostu wyjac i wpiac procesor. Bez czyszczenia, zmiany pasty itp. Gdy to zrobilem to komp sie normalnie uruchomil. Co to moglo byc? Niestety zasilacz mam do jutra, musze go potem oddac, wiec bylbym wdzieczny gdyby mi ktos napisal czy 300W wystarczy do mojego zloma (specyfikacja w 1. poscie). Pozdrawiam.
Fajnie, kolejny bluescreen na 2x 1gb Kingston. Aktualnie siedze na Hynixie, ale teraz sobie uswiadomilem, ze jak mialem miesiac temu problemy, to cos bylo nie tak z kanalem A w gniazdach DIMM, a te Kingstony mialem w A2 i B2. Moze to jednak wina tego kanalu A? Szukalem czegos o tym w internecie i znalazlem wielkie nic, moze ktos tutaj sie na tym zna i powie cos wiecej?

Dobra, nie wiem czy ktos to wogole przeczyta, w kazdym razie siedze teraz na 1gb Kingston i 2gb Hynix i wszystko jak narazie slicznie dziala. Obie kosci siedza na DIMM_B1 i B2 i moge sie zalozyc ze jakbym wlozyl do A1 i A2 to bym dalej mial bluescreeny. Pytanie teraz brzmi - czy da sie to jakos naprawic w miare ludzkiej cenie? Plyty za 150zl nie bede kupowal, gwarancja mi sie skonczyla (akurat pol roku temu, alez ja mam szczescieOczko), a wiecej niz 8 gb nie bede raczej potrzebowal w dosc dlugim odstepie czasu (plyta obsluguje do 4 gb na jednej kosci a mozna powiedziec ze mam 2 gniazda sprawne).
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
ntoskrnl.exe po wymianie ramram hynix crc