Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

MSI GX660 wymiana pasty termoprzewodzącej. Brak obrazu.

Ściana  MSI GX660 wymiana pasty termoprzewodzącej. Brak obrazu.
Cześć

Ostatnimi czasy mój leciwy już laptop (około 6lat) zaczął wyświetlać blue screen'a "Thread Stuck In Device Driver". Wymieniałem kilka razy sterowniki karty graficznej, system na bieżąco aktualizowany. Laptop posiada i5-460M i Radeona HD 5870 HWmonitor wskazywał, że temperatury były dosyć stabilne. Przeczytałem, że ten blue screen może być spowodowany temperaturą karty więc postanowiłem wymienić pastę w laptopie.

Wczoraj wieczorem wziąłem się za wymianę (laptop był sprawny). Odkręciłem spód laptopa, wentylator i zdjąłem radiatory z procesora oraz karty graficznej. Patyczkiem do uszu delikatnie ściągnąłem starą pastę, szczerze mówiąc zużyłem ich może 30 więc co chwilę zmieniałem na nowy. Pastę jaką kupiłem to Zalman ZM-STG2 (pomyślałem niech ma na stare lata  Język). Po dokładnym wytarciu każdego radiatora nałożyłem pastę na procesor i kartę, użyłem kawałka starej karty kredytowej. Idealnie posmarowałem całość, wyrównałem całą powierzchnie i nałożyłem radiator przykręcając go. 

Skręciłem całego laptopa, odwracam go, podłączam do prądu i pyk ... ekran nie działa (na HDMI też nie daje sygnału). Karta w dotyku wydaje się nie działać (temperatura radiatora około 30 stopni), reszta laptopa wydaje się ładować system. Kontrolka od pracy dysku mika w znanym mi już momencie i tak dalej.

!! Chciałem napisać już wczoraj w nocy tego posta. !!

Wstaje dzisiaj rano, laptop stoi na stole bez pokrywy z dołu więc pomyślałem, że warto go sprawdzić. Ku mojemu zaskoczeniu ekran się włącza, laptop startuje, windows startuje normalnie.
Teraz gwóźdź programu.
Wyłączam laptopa kilka razy bez baterii klikam przycisk włącz. Odwracam go, niczego nie ruszając zakładam pokrywkę, która ma jedną z nóżek.
Laptop po tej operacji zgłupiał, ekran znów nie działa (również na HDMI), dysk wygląda jakby nie pracował.

Teraz pytanie do Was, jaka może być przyczyna takich objawów, które opisałem wyżej. 
Wymieniłem tylko pastę wycierając nadmiar starej patyczkami do uszu i nałożyłem nową. 
Laptop po skręceniu włącza ale nie świeci się ekran.
Na drugi dzień rano ekran i laptop działają prawidłowo, po skręceniu obudowy już nie.

Przepraszam z góry, że się tak rozpisałem. 
Czekam na odpowiedzi.
Pozdrawiam
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: MSI GX660 wymiana pasty termoprzewodzącej. Brak obrazu.
czy używałeś do ręczników/chusteczek którymi wycierałeś pastę przewodząncom alkocholu lub innych tego typu środków ?
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Używałem tylko patyczków do uszu.
Laptop znów po pewnym czasie się uruchomił, niestety po restarcie znów czarny ekran i brak pracy dysku.
Chodzi o to że w laptopach procesory nie posiadają ihs są to po prostu odkryte rdzenie lecz szansa na uszkodzenie takiego rdzenia patyczkiem jest praktycznie niemożliwa. ten blue screen ma związek z dyskiem twardym. osobiście polecam zanieść ci laptop to specjalisty (nie jakiegoś byle informatyka) najlepiej do jakiejś profesjonalnej formy która zdiagnozuje problem i wymieni wadliwe komponenty. Bez obaw takie problemy zdarzają się starym laptopom sam taki posiadałem. Pamiętaj nie próbuj sam grzebać w obrębach styków rdzenia lub innych tego typu komponentów bo mogą nie uznać twojej gwarancji na laptop o ile takom posiadasz. Zanim wyślesz laptop do takiej (firmy) przed tym skontaktuj się z nimi telefoniczne o potencjalne źródło problemu.

Mam jeszcze jedno pytanie gdy uruchamiasz laptop od razu masz czarny ekran czy przed tym masz logo producenta płyty głównej lub samego laptopa ?
Gdy uruchamiam ekran od razu jest czarny, nawet na sekundę nie zapala się podświetlenie.
Uruchomił mi się może 3 razy normalnie, od loga MSI po wystartowanie systemu.
Nie dodałem również, że w laptopie mam 2 dyski oryginalny 500GB HDD i SSD na system.
To znaczy że problem nie leży w dysku . Ja niestety ci nie poradzę bo poprostu nie wiem co to może być ,ale także podejrzewam kartę graficzną jeżeli posiadasz gwarancje zrealizuj ją ,a jak nie skontaktuj się z producentem laptopa i opowiedz im o całym problemie.

jak będą mówić że nie zajmują się takimi problemami chociaż spytaj się ich czy są w stanie naprawić laptop (za opłatom) lub kogoś polecić .
Dzięki za odpowiedź, o gwarancji mogę tylko pomarzyć (laptop już niedługo będzie miał 7 lat).

Karta graficzna z tego co pamiętam była w naprawie około 2 lat temu. Chyba jakiś chipset był przelutowywany na karcie, a objawy były takie jakby to taśma od matrycy była gdzieś przecięta. Ruszyłem ekranem to gasł, a żeby ponownie zadziałał wystarczyło zamknąć i otworzyć pokrywę. Za naprawę zapłaciłem coś koło 400zł.

Może i dałbym kilka stów żeby zaczął działać, ale boje się po tym jak go rozebrałem, że jego czas dobiega końca. Na płycie głównej robią się pewnie jakieś zwarcia, bo w dwóch miejscach jest już przytopiona. Oprócz kurzu w niektórych miejscach pokrywa ją jakaś maź o gęstej konsystencji (kto wie czym mógł być zalany przez tyle lat). Przypomniało mi się, że podczas naprawy tej karty serwisant zapytał mnie czym ten laptop był zalany, bo jest zaklejony w środku ale ja takiej sytuacji nie pamiętałem.

Jeżeli nikomu na forum nie wpadnie nic nowego do głowy co mu może być to na tygodniu zaniosę go do jakiegoś serwisu (pewnie tam gdzie był ostatnio, bo 2 inne tego nie zdiagnozowały). Myślę, że w kwocie 50zł- 100zł Pan będzie mi w stanie odpowiedzieć czy warto tego laptopa robić czy się z nim pożegnać. Boję się, że wydam parę stów, a za pół roku znowu coś wyjdzie.

Objawy są dziwne, bo raz dziennie potrafi włączyć się od A do Z, a po restarcie ekran już nie startuje. Wczoraj zauważyłem jeszcze, że na jednej kości ramu udało mi się go uruchomić ale tylko raz więc już sam nie wiem, gdzie jest przyczyna.

Pozdrawiam Wesoły
Nie wiem... to może być wina tej mazi ... zdaje mi się że poprostu dałeś za dużo pasty. Takie problemy są trudne do rozwiązania ponieważ są mechaniczne . wszystko zależy od ciebie i od budżetu jakim dysponujesz.
Bo wiesz ... 6 letni laptop to trochę stary , dzisiaj w dogodnej cenie 3100 zł możesz kupić bardzo wydajny laptop od msi. Sam nie widzę sensu inwestowania w starom jednostkę ,400 zł za naprawę to naprawdę dużo
a za tę cenę można zakupić np.nowy dysk systemowy.Jeżeli ci bardzo zależy na laptopie wystarczy wymienić zalane części ,ale problem jest w tym że nie wiadomo czy nadal takie części gdziekolwiek dostaniesz. wszystko zależy od laptopa i twojej kieszeni. Życzę powodzeniaOczko

A, i jeżeli raz się uruchamia a raz nic oznacza to że wina leży w płycie głównej albo jej zasilaniu. gdyby płyta główna była sprawna był byś w stanie odpalić chociaż BIOs.

Sam się borykam z pewnymi problemami i wiem jak to jest gdy nie masz dostępu do komputera przez kilka dni :D.

Jeszcze jedno czy ściągałeś z jakiegoś modułu zasilania taką jakby gumę (taśmę termoprzewodzącom) i zastępowałeś ją pastom ? to może być źródłem problemów zasilania płyty głównej .
Powiem Ci, że w jednym czy dwóch miejscach na karcie graficznej była ta taśma tylko w takim stanie, że nie dawała nic moim zdaniem. Więc została wywalona.

Teraz tak myślę, że może za grubą warstwę pasty dałem. Dziwne jest to jak włączy się normalnie to HWmonitor pokazuje dobre temperatury.

Mam wrażenie, że karta nie dostaje zasilania za każdym razem, może za duża temp modułów bez taśmy.

(21.05.2017, 14:27)norbert0316 napisał(a): Nie wiem... to może być wina tej mazi ... zdaje mi się że poprostu dałeś za dużo pasty. Takie problemy są trudne do rozwiązania ponieważ są mechaniczne . wszystko zależy od ciebie i od budżetu jakim dysponujesz.
Bo wiesz ... 6 letni laptop to trochę stary , dzisiaj w dogodnej cenie 3100 zł możesz kupić bardzo wydajny laptop od msi. Sam nie widzę sensu inwestowania w starom jednostkę ,400 zł za naprawę to naprawdę dużo
a za tę cenę można zakupić np.nowy dysk systemowy.Jeżeli ci bardzo zależy na laptopie wystarczy wymienić zalane części ,ale problem jest w tym że nie wiadomo czy nadal takie części gdziekolwiek dostaniesz. wszystko zależy od laptopa i twojej kieszeni. Życzę powodzeniaOczko

A, i jeżeli raz się uruchamia a raz nic oznacza to że wina leży w płycie głównej albo jej zasilaniu. gdyby płyta główna była sprawna był byś w stanie odpalić chociaż BIOs.

Sam się borykam z pewnymi problemami i wiem jak to jest gdy nie masz dostępu do komputera przez kilka dni :D.

Jeszcze jedno czy ściągałeś z jakiegoś modułu zasilania taką jakby gumę (taśmę termoprzewodzącom) i zastępowałeś ją pastom ? to może być źródłem problemów zasilania płyty głównej .

Obudowa laptopa jest w stanie bardzo kiepskim więc wymiana podzespołów nie wchodzi raczej w grę. Ekran ledwo się trzyma, dysk HDD w opłakanym stanie. Więcej na laptopie izolacji, żeby się jakoś trzymał kupy niż czegokolwiek.
Był kupiony jako laptop, który w liceum służył do grania. Nie wydaje mi się żeby miał dzień bez włączenia jakiejś wymagającej gry. Nie raz grane było na kołdrze bez żadnej podstawki, więc chyba przyszedł jego koniec.

Najgorsze jest to, że przed wymianą past wyskakiwał tylko czasem bluescreen, a tak to był w pełni sprawny.
Mam nadzieje że masz coś oszczędzone ponieważ niektóre podzespoły mogą być spalone a w takim przypadku tylko wymiana całej części pomoże.Osobiście polecam celować w półkę cenową ok.3000zł w tedy dostajemy ładny i wydajny laptop ,a gdy dołożysz ze 300 zł to i porządny dysk systemowy ssd se znajdziesz
(polecam dysk ssd od samsunga mają bardzo dużą żywotność a są niewiele droższe)
Programy: Polecane / Nowe / Inne