Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Microsoft tnie ceny Visty

Microsoft tnie ceny Visty
Jak podała agencja prasowa Reuters, Microsoft przymierza się do obniżki cen systemu operacyjnego Vista.
Czytaj więcej...
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
RE: Microsoft tnie ceny Visty
Witam,

Podlinkowałem tu ongiś wiarygodniejszy artykuł z cennikami. Zniknął. Kupowałem Vistę (w Polsce bym nie kupił, musiałbym wpierw oszaleć) zaraz po rozpoczęciu jej dystrybucji. Cena tzw. celna (podstawa clenia) była wtedy 240zł za Vistę HP 64 OEM. Obecnie ta sama cena celna to 270zł. A o ile spadł kurs dolara?
Jesteśmy stale oszukiwani co pozwolę sobie krótko zilustrować
Wersja Visty Cena Nowa cena/procent

Home Basic Full €188.27 €124.19 34.0%
Home Premium Full €223.24 €147.26 34.0%
Business Full €277.98 €201.10 27.7%
Ultimate Full €373.67 €208.17 44.3%
Home Basic Upgrade €97.26 €64.16 34.0%
Premium Upgrade €150.42 €80.86 46.2%
Business Upgrade €186.98 €186.98 0.0%
Ultimate Upgrade €245.03 €194.04 20.8%

Ceny polskie (http://www.sirius.pl, dziś - wersje Full wycofane do obniżki):

Microsoft Windows Vista Home Premium ENG OEM 64Bit 286 zł
Microsoft Windows Vista Ultimate ENG OEM 32Bit 519 zł
Microsoft Windows Vista Ultimate PL OEM 64Bit 495 zł

(jedyna przeliczalna niżej, OEM nie występuje w europejskich cennikach):
Microsoft Windows Vista Home Premium PL BOX (Full) 32Bit 1 107 zł
(cena EU = €223.24 (przed obniżką))

Kurs Euro (NBP); Euro 1 EUR 3,4922zł (2008-03-05)

Czyli: 3.4922x223.24=779,598728zł

1107zł-780zł= 327zł <- tyle oddajemy złodziejom.

Edit: Najtańsza obecnie pelna edycja OEM: http://www.royaldiscount.com/miwiviulfuve1.html
Proponuję znaleźć dzisiejszy kurs dolara oraz porównać to co otrzymamy z obliczenia ($196.89) w złotówkach z tzw. ceną polską.
--
Pozdrawiam
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: ie
Jestem pod wrażeniem, ale i tak większość będzie dalej trzymała piraty Oczko
Zapomniałem napisać, że w mojej kalkulacji powyżej żadna cena nie zawiera VAT ani innych podatków regionalnych.
To doliczmy 22% VAT i mi wyszło, że zabulają 156zł extra. I gdzie tu sprawiedliwość?
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: firefox
Nie ma sprawiedliwości na świecie tomek_93 Język , powinni dawać Vistę za darmo, jeszcze powinni dopłacać do niej. Piractwo się szerzy i pewnie nie mają zamiaru kupywać orginału
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: mozilla
~Anonim napisał(a):Nie ma sprawiedliwości na świecie tomek_93 Język , powinni dawać Vistę za darmo, jeszcze powinni dopłacać do niej. Piractwo się szerzy i pewnie nie mają zamiaru kupywać orginału
Witam,

Nie wydaje mi się, aby było tu miejsce na sarkazm. Pytanie swoje postawilem poważnie, wiedząc od dawna że tzw. polskie ceny nijak do cen Unii Europejskiej nie przystają. O cenach amerykańskich nie piszę (inne realia podatkowe). W USA np. za wypasione luksusowe auto zapłacimy tyle co w UE za popularny model. A jak tam wyglądają dochody ludności?...
Ceny oprogramowania już kilka razy rzuciły mi się w oczy - ktoś lub coś zawsze pobiera "myto" przy sprowadzaniu każdego programu do Polski. Jak zwie się ow "czynnik x"? Bo jest to funkcjonalnie ścisly odpowiednik pirata. Grabi biedaków.
Publicyści polscy oraz media unikają (przypadek?) zestawień cen, tabel, choć przecież już jesteśmy częścią struktur UE i ceny wszystkiego powiniśmy mieć porównywalne do krajów Unii. Niestety, najczęściej mamy te ceny wyższe.
A jakie mamy dochody?...

Pozdrawiam
~Anonim napisał(a):Microsoft Windows Vista Home Premium PL BOX (Full) 32Bit 1 107 zł

(cena EU = €223.24 (przed obniżką))

Kurs Euro (NBP); Euro 1 EUR 3,4922zł (2008-03-05)

Czyli: 3.4922x223.24=779,598728zł

A 1107 to jest akurat cena brutto, więc całe wyliczenie do niczego.

Drugi błąd, to branie zaniżonego kursu. Liczy się po kursie sprzedaży.

Trzeci, to zakładanie, ze sprzedawca co dzień aktualizuje ceny. Tak by było przy towarze sprowadzanym na zamówienie, co w tym przypadku nie ma miejsca.
Sprzedawca dodatkowo musi brać pod uwagę ryzyko kursowe.

Cytat:1107zł-780zł= 327zł <- tyle oddajemy złodziejom.

Czy ktoś Cie zmusza do zakupu ? Czy nie znasz warunków transakcji przed jej zawarciem ? Gdzie tutaj jest więc kradzież, a więc złodzieje ?

Nie odpowiada Ci cena - nie kupuj. Uważasz, że można taniej - załóż firmę, importuj i sprzedawać po "uczciwej" cenie. Przekonasz się, czy cena amerykańska + vat wystarczy Ci na pokrycie kosztów i na życie.

Cytat:Edit: Najtańsza obecnie pelna edycja OEM: http://www.royaldiscount.com/miwiviulfuve1.html
Proponuję znaleźć dzisiejszy kurs dolara oraz porównać to co otrzymamy z obliczenia ($196.89) w złotówkach z tzw. ceną polską.

I Twój ostatni błąd - nie uwzględniasz wielkości rynku i systemu podatkowego.
A im większa sprzedaż (rynek) i im niższe koszty prowadzenia sprzedaży tym niższą można mieć marżę a więc i cenę można zaoferować.

I to może jest główna przyczyna wyższych cen.

Nie przekonasz się, póki się sam handlem nie zajmiesz.

Pozdrawiam
M.
Witam,

1. Ceny z Sirius podawałem uważnie, są to ceny netto - bez VAT.
2. Koszty dostawy itd. są w różnych krajach UE identyczne. Dlatego część Twoich argumentów jest zwykłą demagogią.
3. Koszty życia handlowców obchodzą mnie tak jak... dziura w moścvie. Mogą przecież np. żebrać Wesoły
4. Jak na razie w Polsce kupuję tylko drobiazgi i żywność, oraz opłacam tu tzw. opłaty stałe. Sprzęt i oprogramowanie kupuję poza Polską. Upominam się o tych, którzy w normalnych krajach rodzin nie mają. Moje "zabawki" docierają do mnie regularnie.

Przyczyna wyższycch cen to tylko pazerność rodzimych "bisnesmanów" - ja ich zwę złodziejami.
Wolno mi.

Edit: Przelicznik z wczoraj podalem kupna a nie sprzedaży (dziwnie jesteś spostrzegawczy - jeden z klanu?Wesoły) bowiem dla uczciwego kupca różnica rzędu kilkunastu groszy nie ma znaczenia. Dla krętacza - ma.

Pozdrawiam
~Anonim napisał(a):1. Ceny z Sirius podawałem uważnie, są to ceny netto - bez VAT.

To ja nie wiem cenę czego podałeś. Może wersji Ultimate ?
Pisałeś: "Microsoft Windows Vista Home Premium PL BOX (Full) 32Bit 1 107 zł"
Ale ja widzę, że np. Komputroniku Vista Premium PL Box od miesiąca trzyma cenę poniżej 1100 zł BRUTTO.

~Anonim napisał(a):2. Koszty dostawy itd. są w różnych krajach UE identyczne.
Jakiej dostawy ? Ja pisałem o sprzedaży wersji PL od sklepu w Polsce.

~Anonim napisał(a):3. Koszty życia handlowców obchodzą mnie tak jak... dziura w moścvie. Mogą przecież np. żebrać Wesoły
Niby Cie nie obchodzą, ale jak dają wysokie marże to się skarżysz.

~Anonim napisał(a):4. Jak na razie w Polsce kupuję tylko drobiazgi i żywność, oraz opłacam tu tzw. opłaty stałe. Sprzęt i oprogramowanie kupuję poza Polską. Upominam się o tych, którzy w normalnych krajach rodzin nie mają. Moje "zabawki" docierają do mnie regularnie.

I bardzo dobrze. Masz wybór i z niego korzystasz. Może jak więcej osób tak zacznie robić, to sprzedawcy wpadną na sposób obniżki cen.

Btw., jakiś czas temu, chyba na Tom's Hardware, sprawdzali w jakich krajach są najtańsze komponenty komputerowe - USA, Kanada, Australię, uk, Niemcy, Francja (o ile dobrze pamietam). Okazało się, że wiele było najtańszych w ...Niemczech. Czasem w UK. A we Francji na ogół wysokie (nawet gdy tuż za granicą w Niemczech były najtańsze Wesoły. USA trzymało się też mocno (najtańsze procesory Intela)
Porównywali oczywiście ceny bez podatków.
Jak to starali się wytłumaczyć ? Fragmentacją rynku (większe koszty jednostkowe) i problem (znów koszt) lokalizacji.

~Anonim napisał(a):Przyczyna wyższycch cen to tylko pazerność rodzimych "bisnesmanów" - ja ich zwę złodziejami.

Wolno, o ile napiszesz, że masz własną definicję złodziei.

~Anonim napisał(a):Edit: Przelicznik z wczoraj podalem kupna a nie sprzedaży (dziwnie jesteś spostrzegawczy - jeden z klanu?Wesoły)

Miałeś pecha - cena poniżej 3.5 rzuca się oczy.

Ja się teraz zastanawiam, czy nie mamy przy cenach z USA podwójnych przeliczeń. Z $ na EUR wg jakiegoś starszego (wyższego) kursu i z EUR na zł w analogiczny sposób. To może wyjaśniać róznice...

Pozdrawiam
M.
Programy: Polecane / Nowe / Inne