Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Modem - Router (bridge) - Router? Czy to zadziała?

Modem - Router (bridge) - Router? Czy to zadziała?
Witam.

Potrzebuję porady.

Mam modem światłowodowy. Router AX73 TPlink oraz kilka switchy tplink. Myślę o dokupieniu jeszcze routera (tylko do ustawienia w tryb bridge, o ile w ogole to zadziala tak jak sobie mysle)

W czym tkwi problem?

1) Swiatlowod wchodzi na poddasze - wiec tam sila rzeczy chce podlaczyc MODEM
2) Na poddaszu schodzą się 4 skrętki (z roznych pokoi)
3) Potrzebuję mieć internet na kazdej z tych skretek oraz wifi w domu.
4) Rozwazam opcje:

a) Na poddaszu -> Modem -> Router ax73 (tez na poddaszu) i puszczony internet z routera do 4x ethernet (oraz wifi - obawy o zasieg wifi (bo router na poddaszu) oraz trudnosc w fizycznym dostepie do routera)

b) Modem na poddaszu -> Switch na poddaszu (do switcha modem i 4x ethernet), router na dole w pokoju - jednak tak to chyba nie zadziala, bo modem nie ma dhcp, czy dobrze mysle?

c) Myslalem aby kupic jakis tani dobry router (tylko dla bridge) i podlaczyc to tak: Modem na poddaszu -> router (bridge) na poddaszu -> z routera skretki -> i dopiero router z wifi w pokoju w domu podlaczony do kabla i stad rozsylane wifi. Jesli to bedzie dzialalo i ma to sens, to jaki najlepiej router z bridgem kupic?

Innych rozwiazan zbytnio nie widze. Byc moze cos przeoczylem, bo jestem raczej laikiem w tych sprawach. 

Tak jak wspomnialem, posiadam: modem swiatlowodowy, router ax73 tplink, switche tplink oraz swiatlowod  i skretki schodza sie na poddaszu. Zalezy mi na internecie po kazdym z 4 kabli ethernet oraz stabilnym wifi w jak najwiekszej czesci domu.

Z gory UPRZEJMIE dziekuje Wesoły 
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Modem - Router (bridge) - Router? Czy to zadziała?
Jeśli chcesz zrobić mostek i odłączyć router po kablu, to w zasadzie wystarczy jakikolwiek, nawet stary jak masz w domu. Jeśli nie ma odpowiedniej funkcji w routerze który ma być mostkiem w firmware, pozwalającej włączyć taki tryb to trzeba ręcznie ustawić go. W menu wyłączasz serwer DHCP ustawiasz takie samo hasło do sieci WiFi i ID, ustawiasz adres IP ręcznie, przykładowo gdy główny router modem ma adres:
192.168.1.1
to dla mostka ustawiasz:
192.168.1.2
Podłączasz kabel pod port LAN, nie WAN. Gotowe.
Pomysł ewentualnie o Rapeterach jeszcze, to tez może się sprawdzić.
[Obrazek: 2019-09-05-23h15-00.png]
Dziękuję.

Tzn chodzi mi o to (napiszę prostymi słowami, bo mało się znam :D ). Czy jak na poddaszu prosto z modemu podłączę router (w trybie bridge), natępnie do niego 4 przewody ethernet (na każdy pokoj, ktory mam po kablu) i w jednym z tych pokoi podłącze router (z wlaczonym wifi).

To czy wszystko bedzie dzialac? Czy pierwszy router (bridge) przypisze rozne IP na kazdy port ethernet? Nie bedzie zadnych podwojnych natow i kazdy sprzet bedzie prawidlowo dzialal?
Bo bedzie wylaczony dhcp, tak? Tylko czy wtedy rozdzieli odpowiednio ip na kazdy port lan? Nie wiem czy jasno sie wyrazam, ale probuje jakt tylko mogeOczko

Schemat bylby taki (poddasze) Modem - router bridge (modem do WAN), do routera 4 skretki, ktore schodza na dol i tam (w domu) na jednym z ethernetow podlaczam sobie router (z wifi) plus ewentualnie tam gdzie mi potrzeba switche (niezadzadzalne)
Cytat:Tzn chodzi mi o to (napiszę prostymi słowami, bo mało się znam :D ). Czy jak na poddaszu prosto z modemu podłączę router (w trybie bridge), natępnie do niego 4 przewody ethernet (na każdy pokoj, ktory mam po kablu) i w jednym z tych pokoi podłącze router (z wlaczonym wifi).

Możesz połączyć z routera, który jest mostkiem inne sprzęty po kablu, nie wiem, czy cztery, to zależy od portów routerze, a przeważnie są cztery, bo jeden będzie zajęty, podłączysz do niego główny Rotuer. Jak pisałem nie po WAN.tylko LANw przypadku routera zwykłego bez trybu Bridge w oprogramowaniu. Ale tak...
Tu nie rozumiem... cztery kable i jeszcze jeden router z WiFi? Po co, mostek będzie rozdzielał już WiFi.

Cytat:To czy wszystko bedzie dzialac? Czy pierwszy router (bridge) przypisze rozne IP na kazdy port ethernet? Nie bedzie zadnych podwojnych natow i kazdy sprzet bedzie prawidlowo dzialal?
Bo bedzie wylaczony dhcp, tak? Tylko czy wtedy rozdzieli odpowiednio ip na kazdy port lan? Nie wiem czy jasno sie wyrazam, ale probuje jakt tylko mogeOczko

Nie, pierwszy router jest główny, nie mostkiem, to drugi pełni role mostka, główny to ten, do którego będziesz miał podpięty kabel z zewnątrz, światłowód itd. I tak to główny będzie przypisywać IP, nie mostek, w mostku będzie wyłączone DHCP, czyli on nie będzie przydzielać adresów, jedynie rozszerzał zasię twojej sieci, przedłużał ją. No i tak, jeśli wszystko będzie dobrze podłączone, skonfigurowane, to powinno wszystko działać. No i jak pisałem, musisz mieć wyłączony DHCP w mostku, bo bez tego utworzysz jakby dwie odrębne sieci, adresy IP przydziela główny modem\ router. To jego zadanie. IP będzie przydzielone na każde urządzenie w sieci, czy to po kablu, czy po WiFi

Cytat:Schemat bylby taki (poddasze) Modem - router bridge (modem do WAN), do routera 4 skretki, ktore schodza na dol i tam (w domu) na jednym z ethernetow podlaczam sobie router (z wifi) plus ewentualnie tam gdzie mi potrzeba switche (niezadzadzalne)

Tu nie rozumiem, chyba nie tak, główny router/ modem masz na poddaszu? I mas robić mostek niżej na pietra? Chyba na odwrót jak miewam, ma być...Co do reszty, jak już zrobisz mostek, to i router pełniący role mostka rozszerza Wifi i sam główny router/ modem. Więc nie wiem, czy coś jeszcze będzie Ci potrzeba, no chyba ze zasięg gdzieś w mieszkaniu będzie słaby mimo to, a kabel tam nie pociągniesz. Wtedy dopiero można myśleć o Reapeterze czy innym rozwiązaniu. Nie mniej wpierw zrób mostek, zobacz, jak wszystko działa i potem martw się dalej.

[Obrazek: 538c06a8bed3ff85d70b776d4e17a203.jpg]
Tu masz schemat, o czym mówię, z tym ze do każdego routera dodaj sobie jeszcze łącza przewodowe w tym schemacie i tu zakładamy ze drugi router, czyli mostek jest na poddaszu. Z tym że sieć będzie WiFi taka sama, o tym samym ID i haśle, urządzenia będą się automatycznie przełączać na sieć, w której będą w zasięgu. To bedzie jakby jedna sieć rozdzielona na dwa punkty dostępu.
Okii, to jeszcze raz podsumuje, potwierdz prosze uprzejmie czy dobrze rozumiem:

1) modem światłowodowy na strychu (bo tam swoatlowod jest)
2) z modemu przewod do WAN na routerze głównym (tutaj zalezy mi aby puscic sygnał na 4 Ethernety, wifi stąd byc nie musi). Takiego routera nie mam (wiec zakładam, że tutaj nie jest aż tak istotne co kupie? Mam ax73 od tplink, ale szkoda mi go zostawiać na strychu). Czyli np jak kupie cos tez od tplink za 2-3 stówki to będzie w zupełności wystarczające?

3) 4 ethernety (bo tyle mam) podłączam na strychu do routera głównego i internet rozchodzi się po kablach

4) na jednym z ethernetow (na dole w domu) podłączam drugi routera (ten mój ax73) i tutaj podłączam internet z routera głównego do portu LAN na drugim routerze, tak? i on ma służyć głównie do rozsyłania wifi no i cos tam po kablu pewnie podlacze (pewnie za pomocą niezadzadzalnego switcha, no ale to nie jest chyba tu istotne)
Rozumiem, ze to ten router ma byc jako bridge?

Czy w ten sposób to zadziała? Czy jak polacze cos po kablu czy wifi do tego drugiego routera na dole w domu (ustawionego w bridge), np laptop po kablu o tel do wifi, to rozumiem, ze tym urządzeniom i tak zostanie przypisane rozne ip poprzez glowny router (na gorze, na strychu)? Nie ma tu obaw o zadne podwójne naty itp?

Czy są jakieś negatywne aspekty takiej sieci?

Przepraszam za forme opisu i pytania. Chodzi o to, ze chce mieć pewność iż dobrze rozumiem Twoje wskazówki.
Dziękuję raz jeszcze
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Cytat:1) modem światłowodowy na strychu (bo tam swoatlowod jest)
2) z modemu przewod do WAN na routerze głównym (tutaj zalezy mi aby puscic sygnał na 4 Ethernety, wifi stąd byc nie musi). Takiego routera nie mam (wiec zakładam, że tutaj nie jest aż tak istotne co kupie? Mam ax73 od tplink, ale szkoda mi go zostawiać na strychu). Czyli np jak kupie cos tez od tplink za 2-3 stówki to będzie w zupełności wystarczające?

Modem na strychu jednak? Ok, niech będzie... Nietypowo, pierwszy raz spotykam się, by główny modem był na strychu. Z modemu przewód do LAN, albo do WAN, tu pisałem, zależy od drugiego urządzenia. Jeśli będzie miał tryb mostka w oprogramowaniu, to podłączasz się pod WAN prawdopodobnie, inny zwykły router pod LAN i ustawiasz, jak pisałem adres IP odpowiednio, wyłączasz DHCP itd. Zresztą do drugiego urządzenia będzie instrukcja, więc będzie pisać co i jak podłączyć w danym trybie.
Co znaczy, takiego routera nie mam? Obojętnie co kupisz, da się to podłączyć jako mostek, nawet router za 50 zł, jak pisałem kwestia softu, siły rozsyłania WiFi.

Cytat:3) 4 ethernety (bo tyle mam) podłączam na strychu do routera głównego i internet rozchodzi się po kablach

Tu musisz wziąć pod uwagę ze 4 porty LAN to trzy urządzenia, bo z jednego pójdzie przewód do mostka.

Cytat:4) na jednym z ethernetow (na dole w domu) podłączam drugi routera (ten mój ax73) i tutaj podłączam internet z routera głównego do portu LAN na drugim routerze, tak? i on ma służyć głównie do rozsyłania wifi no i cos tam po kablu pewnie podlacze (pewnie za pomocą niezadzadzalnego switcha, no ale to nie jest chyba tu istotne)
Rozumiem, ze to ten router ma byc jako bridge?

Tu zależy, jak pisałem pd routera, WAN, lub LAN, ale tak, gdzieś musisz podłączyć kabel i ten na dole będzie mostkiem. Tak, dokładnie będzie służył do zwiększenia zasięgu WiFi w domu i możesz do pozostałych, czy wszystkich portów LAN (Zależnie, jak pisałem) coś tam podłączyć. Czy Switch ci będzie potrzebny? Zależy, ile jeszcze chcesz tam po kablu podłączać sprzętu, nie mniej wydaje mi się, że nie będzie potrzebny.

Cytat:Czy w ten sposób to zadziała? Czy jak polacze cos po kablu czy wifi do tego drugiego routera na dole w domu (ustawionego w bridge), np laptop po kablu o tel do wifi, to rozumiem, ze tym urządzeniom i tak zostanie przypisane rozne ip poprzez glowny router (na gorze, na strychu)? Nie ma tu obaw o zadne podwójne naty itp?

Czy zadziała? Nie wiem, jak dobrze wszystko skonfigurujesz i podłączysz, to powinno działać. Tu zależy, jak sam to zrobisz i czy dobrze. I tak główny router przydział IP, i tak, wszystko powinno działać na WiFi i o kablu.

Cytat:Czy są jakieś negatywne aspekty takiej sieci?

Nie sadzę, zawsze są inne rozwiązania, czasem droższe. Może i też lepsze.
Tu jak masz z tym problem, to leć montaż sieci w domu specjaliście, który Ci wszystko ogarnie i będziesz mieć pewność, że będzie wszystko działać. Do tego jak nie, to masz gwarancje na usługę.
Ja zapytam jeszcze, jaki dostawca internetu i jaki jest główny modem? Jaki to model?
Światłowód wchodzi na strych i tam właśnie jest modem od dostawcy. Jest to lokalny dostawca, więc nie wiem czy nazwa coś pomoże (Hapay).

Więc modem mam na strychu (bo światłowód tam wchodzi) i wszystkie 4 skrętki z pokoi również schodzą się na strychu. Obecnie mam to spięte wszystko na strychu w schemacie Modem -> Router -> wszystkie 4 skretki do routera. Niby wszystko OK (przy gniazdach ethernet w pokojach mam switche niezarzadzalne) ale WiFi ze strychu jest jednak mocno przytlumione i jakos nie jest zadowalajaca.

Stad wlasnie pomysl na to aby ten router ze strychu przeniesc na dol do srodkowego pokoju, ale zalezy mi aby internet byl tez po kazdym kablu w pokojach (co jest niemozliwe z poziomu pokoju, bo skretki schodza sie na strychu i trzeba to tam jakos spiac). Ten router ax73 wyglada calkiem solidnie wiec chetnie ustawilbym go na dole w pokoju (strefie mieszkalnej) natomiast w jakis sposob musze na gorze wlasnie spiac sygnal z modemu (z jednym wyjsciem ethernet) z 4 skretkami (kable z pokoi) oraz pozniej na dole puscic wifi, ale tak zeby nie zrobic zadnego podwojnego nat itp.

Mysle, ze jesli wystarczy modem podlaczyc na strychu do routera (wan), do routera 4 skretki (pokoje) i na dole (pokoj) na jednej skretce (gniazdo w scianie) podlaczyc router ustawiony w bridge (i on nie bedzie dawal ip, tylko bedzie puszczal siec WIFI oraz jedynie dzialal jak switch - porty lan), to powinienem dac rade sam to ustawic. Bo tak naprawede trzbea tylko ten drugi router w bridge ustawic, prawda?

Modem od dostawcy to: ZTE ZXHN F601

Reasumujac. Obecnie mam to spiete wszystko na strychu, jednak sygnal wifi na dole jest slaby. Chcialbym to polepszyc i pomyslalem, ze przeniesienie routera na dol bedzie najlepszym wyjsciem, ale pozostaje mi jeszcze kwestia doprowadzenia internetu do wszystkich skretek w domu i tu jest problem. Szukam optymalnego rozwiazania z wykorzystaniem obecnego routera (bo sadze, ze jest calkiem OK na prywatny uzytek).

Wiec obecnie mam modem (dostawcy) router (swoj) i moj pomysl zaklada dokupienie jeszcze jednego routera (aby ustawic go jako glowny na strychu i do niego podlaczyc ethernety)
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
No jak pisałem wyżej, masz taki pomysł, możesz go spróbować wykonać. Weź tutaj pod uwagę, że będziesz musiał ciągnąc kable, wszędzie, nawet do drugiego routera ze strychu. A to wiąże się z wierceniem, maskowaniem przewodu i zajmuje to trochę czasu. Zawsze możesz spróbować posłużyć się Reapeterami, jest to inne rozwiązanie, do niektórych możesz nawet podłączyć kabel Etherbet. Czy będzie skuteczniejsze...tego nie wiem. Nie mniej jeden taki możesz kupić i sprawdzić jak się sprawuje w domu.
https://www.youtube.com/watch?v=Qi4I_IfB7Qo
Programy: Polecane / Nowe / Inne