Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Modernizacja PC mobo + proc za około 1k zł

Modernizacja PC mobo + proc za około 1k zł
Witam. Zastanawiam się nad modernizacją swojego PC:
Case: Cooler Master MasterBox MB511
PSU: Corsair RM650X
Grafika: Sapphire RX570 8GB po UV do 900mV z gwarancją do czerwca 2021 nie będę jej wymieniał przez najbliższy rok lub dłużej.
SSD: ADATA SU800 256GB
GoodRAm IRDM 240GB
RAM : 2x8GB GoodRam IRDM 
CPU: i5 6400
MOBO: MSI h110M pro-d

Myślałem nad włożeniem i7 6700 ale ceny używek są tak wysokie że mogę kupić nowego i3 10100f z płytą główną. 
I nad tym się zastanawiam z późniejszą wymianą na i5 . Tylko nie jestem w temacie płyt głównych co warto kupić żeby bezproblemowo chodziło.  
Oraz chciałbym zainwestować w wentylatory w obudowie o takiej samej wydajności lub wyższej i cichsze
obecnie mam tył 1x120mm fabryczny cooler mastera 
 góra 2x spc mistral 140mm 
 przód 3x120mm  Zalman ZA1225ASL
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Modernizacja PC mobo + proc za około 1k zł
Włożenie i7 nie ma żadnego sensu , raz koszt, dwa że to dalej 4 rdzenie , trzy że na glucie pod ihs więc ryzyko potężne .
Zakup i3 również odradzam bo Intel sobie dobrze śpi i wiele nie zyskasz względem i5 twojegoOczko od lat używają tego samego 14nm i tej samej architektury, 10gen a 6 gen jedyna różnica to ilość rdzeni ...bo każdy rdzeń jest tak samo wydajny zakładając te same taktowanie a wielkich różnic nie ma .
Ja sugeruje dużo nowocześniejszego ryzena zainwestować . Tylko kwestia ile możesz wydać... 1000zl to troszkę mało niestety żeby zrobić to dobrze ,zwłaszcza że ramy masz co prawda ddr4 ale jako że to 6gen to będą to 2133/2400 (chyba że się mylę to mnie popraw) czyli bardzo wolne i mocno ogranicza wydajność nowych procesorow . Trzeba będzie je albo wymienić albo podkręcić na minimum 2800mhz żebyś nie tracił na tym za dużo .

Wentylatory masz same dziadostwo niestetyPłacze , zwłaszcza spc mistral to się na śmietnik nadają jak chodzi o stosunek głośności do wydajności .
Chcesz ciche to kup sobie be quiet pure wings 2 i będzie dużo lepiejOczko

Tylko pamiętaj że twój komputer będzie tak cichy jak jego najgłośniejszy element więc żeby to miało sens to trzeba wymienić komplet wentylatorów , wymiana jednego da tyle co nic..
Kupisz wentylatory możesz zacząć słyszeć HDD jeżeli masz lub chłodzenie na procesorze jeżeli to boxowe lub jakiś badziew. Dlatego to trzeba z głową żeby wydać kasę ale mieć efektOczko
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
No tak od razu wszystkie 6 sztuk bym wymienił. Na CPU mam chłodzenie SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012.
Mistrale na górze wydają dziwny dźwięk terkotania czy coś.

RAM mam na 2133mhz mógłbym podkręcić i z czasem wymienić na lepszy.
Z zakupem mi się nie spieszy zawsze mogę coś dorzucić choć widziałem niezłe promki na płyty np
procki intela teraz opłacalne i5 6 rdzeni można za 750zł nabyć
Myślałem coś MSI B460M PRO-VDH + i5 10100f
Choć na amd też widziałem niezłe promo
MSI B450-A PRO MAX AM4 za 270zł można już kupić albo tomahawk
nom , mistrale mają bardzo specyficzne i mocno słyszalne łożyska ... zwłaszcza jak pracują w poziomie to słychać .
Spartan 3 to słabiutko , z 2 strony twój procek malutko ciepła wydzielał to poprostu starczał .

W obu wypadkach takie płyty to żadna promocja a poprostu wyprzedawanie szrotu hh

Tak jak mówiłem , intel dalej siedzi na tym samym 14nm i aż do 10gen na tej samej architekturze co twój 6gen ...Jakbym ja się przesiadał to bym chciał jednak wydajniejszy rdzeń a nie tylko ilość wątków :D
Ja bym szedł w dużo nowocześniejsze ryzeny 3000/5000 [ z wyjątkiem 5800x który jest jakiś niedowalony i większość sztuk grzeje się straszliwie] . Ewentualnie 11gen żeby mieć coś nowocześniejszego np 11400F w dobrej cenie naprawdę kusi , wreszcie jakieś zmiany architektury i wydajność bardzo fajna , tylko zdaj sobie sprawę że przez to że dalej używają starego 14nm to pobór prądu jest znacznie wyższy niż ryzena 3600/5600x mimo tej samej ilości rdzeni i to się przekłada na wyższe wymagania względem płyty głównej oraz konieczność lepszego chłodzenia No chyba że chcesz 80c+ i wycie jak go mocno obciążysz to proszę bardzo :D

Przy rx470 czy ryzen 3600/5600x czy 11400F intel to i tak ci się będzie większość czasu nudzić w grach , chyba że renderujesz , streamujesz lub podobne zastosowania co mocno obciążają procka . To wtedy tymczasowo spartan by był ale jak wsadzisz mocniejsze gpu i procek będzie miał co robić to będzie do wymiany .
Nie pomagam.
To co warto kupić z AMD
mobo + cpu + chłodzenie
No bo RAM to wiadomo wyżej taktowany .
Ryzen 3600/3700x/5600x ewentualnie 3500x[czyli 3600 ale bez SMT czyli 6 rdzeni i 6 wątków zamiast 6 rdzeni i 12wątków] może się opłacić , zależnie od ceny .
Mobo ... wybór jest tak ogromny że no cóż . Ja bym już stare b450 bez wsparcia dla pci 4.0 odpuścił i na b550 się skupił , na b550 paradoksalnie takich bardzo shitowych płyt jest na szczęście mało . Nawet jedna z tańszych B550 - giguś B550m s2h ma zupełnie spoko sekcje zasilania i jak ci jej bardzo biedne wyposażenie nie przeszkadza to zniesie takie procki na spokojnie . Trochę lepiej to np msi B550m VDH czy Mortar albo jeszcze lepiej to już ASUS B550 TUF , Aorus B550 elite czy MSI B550 Tomahawk .
Podałem tylko popularne płyty , bo modeli jest mnustwo i kto wie co tam możesz trafić czasem na promocji czy coś hh
Ram Jak wymieniać to na 3600mhz odrazu a nie się bawić .

Chłodzenie minimum fera 5 dual fan , jak masz kasę to lepiej wykonane i cichsze np mugen 5 czy shadow rock 3 od be quiet .
Jak nie masz kasy to puki co spartana załóż i zmienisz z czasem .
Nie pomagam.
Płytę główną raczej coś z MSI wezmę bo zawsze mi bezproblemowo działają.
Gigabyte miałem trochę na am3+ też mógłbym wziąć dobrze chodziła.
Na pewno nie Asrocka bo miałem 3 sztuki i wszystkie po paru miesiącach padały.
MSI MAG B550M MORTAR fajna cena mogła być niższa
Teraz w owocowym sklepie -50% jest na MSI B550M PRO-VDH dużo się różnią te płyty od siebie?
Albo MSI B550-A PRO
mortar i VDH nie różnią się jakoś drastycznie ... A pro jest jednak trochę lepsza
Nie pomagam.
Programy: Polecane / Nowe / Inne