Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Modernizacja komputera, wymiana karty graficznej, dodanie RAM i dysku SSD do 2000 zł.

Modernizacja komputera, wymiana karty graficznej, dodanie RAM i dysku SSD do 2000 zł.
Witam, proszę o pomoc w upgradzie sprzętu.
Obecna konfiguracja:

Procesor: Intel Core i5 4460 LGA1150 BOX
Płyta główna:Asrock H81M Intel H81 LGA1150 BOX
RAM:Crucial DDR3 8 GB 1600 MHz Ballistix Sport CL9
Karta graficzna:Gigabyte ATI Radeon R9 285 2 GB DDR5/256bit DVI.HDMI/mdp (ver. OC)
Dysk twardy: Seagate Barracuda 1 TB SATA3 (ST1000DM003)
Nagrywarka: LG nagrywarka DVD GH24NSC0 czarny OEM
Zasilacz: Forton AX550-60APN 550W
Obudowa CoolerMaster N200 (NSE-200-KKN1)

Zestaw zakupiony 6 lat temu (chyba nawet z polecanych na tym forum), jestem z niego bardzo zadowolony bo ani razu nic się nie zepsuło i do tej pory chodzi prawie bezproblemowo.
Sprzętu używam głównie do gier i okazjonalnego użytkowania programów typu CAD i właśnie gry są powodem decyzji o upgrade.
Pojawiły się pierwsze problemy z tym że grafika nie spełnia wymagań minimalnych dlatego na pewno chciałbym kupić nową kartę graficzną - jako kompletny laik mogę jedynie powiedzieć że myślałem o 4 GB pamięci i chciałbym zmieścić się w +/- 1000 PLN wydanych na kartę.
Co ważne użytkuje na obecnej karcie graficznej 3 monitorów, byłoby dobrze gdyby nowa karta również miała możliwość ich podłączenia. Ewentualnie czy jest możliwość działania dwóch kart graficznych naraz?

Przy okazji dokupiłbym kolejne 8 GB pamięci RAM oraz drugi dysk - SSD 500 GB.
Na te 3 elementy chciałbym wydać 1500-2000 PLN. Aczkolwiek budżet nie jest jakoś specjalnie ograniczony, nie będę miał problemu go przekroczyć ale zależy mi na opłacalności.

Nie zależy mi na jakiś ultra osiągach, potrzebuję sprzętu który przez kolejnych kilka lat będzie działał sprawnie i wydajnie żebym sobie nie zawracał głowy kolejnym upgrade za rok.

Proszę o ocenę czy taki upgrade ma sens (może powinienem zmienić coś więcej, czy nie trzeba zmienić zasilacza?) i najlepiej propozycję konkretnych modeli.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
RE: Modernizacja komputera, wymiana karty graficznej, dodanie RAM i dysku SSD do 2000 zł.
zamiast ładować kasę w tą platformę która potrafi być bardzo problematyczna bo 4gen to wredne procki na glucie , do tego coraz starsze więc te płyty mogą niedługo zacząć padać tak jak pod 2/3gen już masowo zdychają a ddr3 inwestować przy tym jak teraz podrożało - no nie widzę sensu , w dodatku ten procek nawet dla karty za 1000zł czyli gtx1660 super już byłby trochę wąskim gardłem zależnie jeszcze od gry ... sugeruję przejść na ryzena , a i5 + płytę + ram sprzedać ...
ssd koniecznie bo da mega przeskok , a grafika ? Nwm w co ty grasz że to nie spełnia wymagań bo na takim gpu pograsz jeszcze we wszystko i tylko kwestia na jakich ustawieniach . Chyba że to te 3 monitory tak ci po tyłku dają ...
Zasilacz jak chodzi wszystko stabilnie to czemu by go zmieniać . jedynie po takim czasie bym go rozkręcił , wyczyścił z kurzu i przy okazji obejrzał kondensatory . Tylko nie dobieraj się do niego odrazu po wyłączeniu kompa , daj mu kilka minut żeby się kondensatory rozładowały jak nie chcesz zebrać po paluchach :p

2 karty graficzne ? teoretycznie możliwe , ale nie zawracaj sobie tym głowy , to poprostu nie działa dobrze i generuje dużo problemów nie zależnie czy łączysz 2 karty amd czy 2 nvidii .
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Modernizacja komputera, wymiana karty graficznej, dodanie RAM i dysku SSD do 2000 zł.
No w chwili obecnej gram w RDR2, wymagania co do grafiki nie są spełnione (minimum 3 GB pamięci). Gra działa na ustawieniach ekstremalnie minimalnych ale wiąże się to z masą problemów (od komunikatu przy włączaniu gry że nie spełnia wymagań aż po masę graficznych bugów w samej grze np. woda zmienia się w kolorowe paskowe tekstury. No i całość gry wygląda bardzo kiepsko, ale to już raczej kwestia słabej optymalizacji gry).
I na czas gry odłączam dwa monitory bo jak są podłączone to gra się nie uruchomi. Poza tym kilku monitorów używam do pracy, przy grach tego nie potrzebuje.
Jest to mocno uciążliwe a z kolejnymi grami lżej nie będzie, wymiana grafiki to konieczność tylko kwestia czy już teraz czy za rok jak w końcu trafi się gra która zwyczajnie się już nie uruchomi.

Jestem otwarty na wszelkie propozycje, jak pisałem jestem laikiem w temacie sprzętowym. Właśnie dlatego szukam porady żeby się nie okazało że kupiony sprzęt nie współdziała z resztą albo będzie do wymiany za rok.
W przypadku wymiany procesora, płyty i ramu zaproponujesz jakieś konkretne modele?
Dysk SSD 500GB polecasz jakiś konkretny czy po prostu wybrać któryś model z podwieszonego tematu https://forum.pcformat.pl/SSD-polecane-m...iec-2019-t?
no właśnie ... rdr2 ... to gra z gatunku że zarąbie wszystko co jej dasz xD
Według mnie ryzen 3600 + asrock b450m pro 4 + jakieś chłodzonko np fortis 3 żeby to trzymało jakiś poziom + jakieś niedrogie 2x8gb ddr4 3000-3200mhz , g skill aegis może być albo goodram irdm ... raczej najsensowniejsze z tych niskopółkowych .
To by była platforma
do tego gpu - gtx1660 super od gigabajta masz za 1039zł na xkomie i myślę że to bardzo sensowna oferta
SSD myślę że śmiało można mx500 brać i nie kombinować bo to bardzo udany dysk  , 860 evo też fajny ale ceny z dupska zwykle. No chyba że jak ryzen to odrazu myśleć o dysku nvme na m.2 ?
Ile to wyjdzie razem ? budget na pewno przekroczymy , no ale jak sprzedasz kartę , procka , ramy i płytę to trochę się odbijesz więc myślę że taka komplexowa przebudowa to jak  najbardziej słuszna droga żeby mieć kolejne 2-3 lata spokoju i grunt pod kolejną rozbudowę jako że am4 już znacznie większą ofertę rozbudowy oferuje w kwestii procków Krzywy

Apropo jak z wentylatorami w tej obudowie ?
tyle ile fabryka dała czyli 2x przód i 1 tył ?
sprawne wszystkie ?
Nie pomagam.
Wentylatory jak do tej pory bezproblemowo i nic nie modyfikowałem, jedynie staram się dbać o sprzęt i regularnie czyszczę z kurzu.
I bardzo dobrze z twojej strony bo to ważne .
Jak ci się podoba moja wizja dość radykalnych zmian ?
Nie pomagam.
Nie mam nic przeciwko, takie podejście "przyszłościowe" jak najbardziej do mnie trafia. Chociaż miałem nadzieję że na mojej płycie i procku jeszcze przetrwam parę lat ale może faktycznie już teraz zrobię grubszą zmianę.
Jak przejrzałem ceny to też nie robi mi to problemu. W sumie podobną sumę wydałem 6 lat temu na zestaw. Jedynie myśl o wymianie praktycznie wszystkiego w obudowie trochę przeraża. Poprzedni zestaw miałem składany w sklepie (swoją drogą pięknie zrobiony, sam bym w życiu tak ładnie kabli nie pochował) a sam to w życiu nie robiłem nic więcej poza wymianą dysku:D
I to twój błąd , raz że sklepy korzystają z okazji i chętnie wciskają części które w innym wypadku musieli by na outlet wystawić i ponieść straty ... Poza tym pozbawiasz się wiedzy , składanie jest łatwe a znajomość własnego zestawu przydaje się właśnie przy modernizacjach czy ewentualnym serwisie .
Tak czy siak pooglądaj sobie filmy na yt , instrukcja od plyty w dłoń i bez problemu dasz radę . Nie jest to żadna filozofia i bynajmniej nie mówię to z mojej perspektywy bo ja mam tu doświadczenie . Conajmniej 20% użytkowników którzy tu docierają składa po raz pierwszy i potem wprost mówi że strach ma wielkie oczy a składanie to banał - takie klocki lego dla dużych chłopców . Dla ciebie nawet lepiej jak masz już "wzór" i możesz sobie dokładnie pooglądać i porobić ewentualnie zdjęcia .
Nie pomagam.
Wiesz z tymi klockami to jest tak że nie każdemu chce się poznawać choćby podstawy, zagłębiać w instrukcje itp. Trzeba trochę czasu poświęcić, jeśli dla kogoś to magia to czasem lepiej oddać tą robotę komuś. Nie mówię że akurat w tym przypadku ale znam wielu użytkowników komputera którzy nie mają zielonego pojęcia co i jak działa.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
AtCrims
to chyba trzeba mieć nie równo pod sufitem, znam takich co nawet zlecili koledze pomoc bo nie ufali składaniu w sklepie
wiele razy było wałków w postaci części z outletów czy źle złożonych jednostkach po jakiś praktykantach
To nie jest dobre podejście ogólnie siedząć z założonymi rękoma i ktoś odwala za ciebie cała robotę,
przy składaniu uczymy się tych podstaw z instrukcją w łapie w przypadku awarii jesteśmy w stanie rozebrać jednostke i wysłać część na gwarancję oszczędzając czas i pieniądze. Chyba że się jest kamelem i woli się zapłacić serwisowi za zwykłą rozbiurkę i wysyłkę na gwarancję. A szukanie przyczyn od tego służy forum i discord Szczerbol
Też piszę nie poprawnie po Polsku i nic wam do tego!
Pamiętaj jaki kupujesz zasilacz firma szajs krzak (SilentiumPC) nie wchodzi w gre! Skutki kupowania szajskich zasilaczy produkcji SAMA
Z problemami z temperaturą po zakupie intela nie pomagam odpowiedź jest prosta! SPRZEDAJ LUB OSKALPUJ ZANIM BĘDZIE ZAPÓŹNO!
Programy: Polecane / Nowe / Inne