Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Modernizacja komputera, wymiana karty graficznej, dodanie RAM i dysku SSD do 2000 zł.

RE: Modernizacja komputera, wymiana karty graficznej, dodanie RAM i dysku SSD do 2000 zł.
Generalnie nie mam nic przeciwko jeżeli jakiś kolega poskłada , nawet i za kasę ale nie polecam oddawać sklepom .
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
RE: Modernizacja komputera, wymiana karty graficznej, dodanie RAM i dysku SSD do 2000 zł.
Paint to jest twoje podejście każdy ma do tego inne - niektórzy wolą zapłacić i sobie tym ***** nie zawracać bo to ich nie interesuje.

Co do zmiany i5 4460 na ryzena - ja wymieniłem i powiem szczerze że szału nie ma tyłka nie urywa. W większości gier nie widzę różnicy na gtx 1060 więc do słabej grafiki wymienianie tej i5 też mija się z celem. Zastanów się nad kupnem lepszej grafiki - może się okazać że to Ci wystarczy.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Zdecydowałem się na zestaw jaki polecił kolega pieterman, opisze swoje zmagania to może kiedyś komuś się przyda.

Najważniejsze - przed zakupem części sprawdźcie ich wymiary:D Płyta asrock b450m pro 4 w obudowie CoolerMaster N200 weszła na milimetry. Dosłownie, zamontowana ma około milimetr odstępu od stacji DVD.
Wkładanie wymagało wypięcia kabli od DVD i solidnego wciskania na siłę, po ukosie...cud że nie połamałem płyty ale weszła (lekko wyginając zaślepkę ma zewnątrz).
Drugi element - chłodzenie Fortis 3. Jest ogromne w porównaniu do boxowego. Obudowę udało mi się zamknąć tylko dlatego że wiatraczek zamontowałem nie centralnie ale maksymalnie dopchnąłem do płyty głównej. Tu też margines jest na milimetry. Ogólnie w chwili obecnej wnętrze jest tak upchane że palca nie idzie wepchnąć, sporo się nagłowiłem jak podpinać kable i co montować w jakiej kolejności żeby to się wszystko zgrało.
Jedno wiem na pewno - następną rozbudowę zacznę od kupienia największej obudowy jaką znajdę.

Druga rzecz - byłem przekonany że z częściami dostanę wszelkie niezbędna kable. Myliłem sięWesoły Jedyne kable jakie dostałem to z płytą główną (i całe szczęście bo nie miałbym czym podpiąć dysku SSD). Okazało się że do grafiki mam kabel zasilający 2x6 pin a potrzebuje 1x8...także póki co grafika została stara i muszę zamówić jakiś adapter.

Co do samego montażu:
- Wyciągam procesor, super delikatnie kładę na miejsce i...nie wchodzi. Tzn wskoczył tylko z jednej strony. Okazało się że dwa piny są ugięte, jakim cudem nie wiem... Całe szczęście jest google i youtube, piny były całkowicie z boku i stosunkowo łatwo udało się je wyprostować i nawet ich nie połamaćWesoły Pod lekkim naciskiem procesor wskoczył.
- RAM. Według instrukcji do płyty głównej slot na RAM powinien się "odpinać" z dwóch stron. A tu niespodzianka i da się odpiąć tylko z jednej strony. Wkładam RAM i...nie wchodzi. Ostatecznie wcisnąłem naprawdę sporą siłą i to jakoś po ukosie. Pierwszy raz montowałem RAM i nie wiem czy to normalne że kości wchodzą tak ciężko. Dodatkowo opis slotów na RAM w instrukcji jest dla mnie całkowicie niezrozumiały. Na szczęście ktoś w internetach miał podobny problem i stąd wiedziałem w które sloty wpiąć.
- Montaż płyty już opisałem, dodać jeszcze mogę że wkręcanie śrubek mocujących to koszmar i ponownie musiałem solidnie powyginać płytę żeby gwint złapał obudowę.
- Chłodzenie fortis. Skręcanie proste ale ten wentylator mocowany na drucikach to jakiś żart. Z jednej strony zerowa widoczność i musiałem na ślepo palcami to zaczepić. Zeszło z 30 minut. Cóż, kwestia obudowy ale ciężko uwierzyć że nie mogli wymyślić czegoś bardziej solidnego.
- Kable. Miałem luksus że przyjrzałem się na starej płycie głównej jak było wszystko połączone. Porównałem płyty, znalazłem podobne wejścia i jakoś poszło. Jedynie źle podpiąłem USB z przodu obudowy. Na gnieździe opisanym jako USB 5-6 nie działało. A na sąsiednim USB 3-4 działa. Nie wiem co za różnica ale się udało.
- Karta graficzna. Póki co nowej nie podpiąłem przez brak kabla ale akurat to chyba najłatwiejszy element do wymiany.
- Pierwsze uruchomienie. Nie wiem dlaczego ale dopiero po którymś resecie w BIOS pojawiła się możliwość startu z pendrive. Wcześniej wykrywało tylko dwa dyski i nic więcej. Potem instalacja windowsa poszła gładko.Nie wiem dlaczego ale karta graficzna startuje z kilku sekundowym opóźnieniem przez co przy każdym ponownym uruchomieniu monitor traci sygnał na krótki moment, wcześniej tak nie miałem ale to akurat szczegół.
Teraz sterowniki, aktualizacja bios, instalacja wszystkiego...i będzie spokój na dłuższy czas.
Całość zabawy zajęła imponujące 10-12 godzin, łącznie z szukaniem rozwiązań problemów w google/youtube.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
to nie jest nasza wina że tak cooler master przemyślał tą obudowę , kierowałem się dokumentacją producenta - według nich miało wejść ...
przecież w zasilaczu masz kable 6+2 pin ... te 2 luźne podłączasz i masz 8 pinów Krzywy
No chyba że to naprawdę antyczny zasilacz ... bo fakt faktem trudno go znaleźć na necie ale wątpię że aż tak stary jest .

Ram generalnie ciężko wchodzi ... i wkłada się w 2 i 4 slot - jak dałeś w 1 i 3 to podmień bo wtedy bywają problemy czasem .
Nie pomagam.
No właśnie nie wiem dlaczego ale tego 6+2 nie mogę wcisnąć do grafiki, mam wrażenie że coś jest uszkodzone w tej końcówce z 2 pinami. Jakoś przeżyję i podepnę przejściówkę.
Montaż wentylatora na drucikach masz w 99% chłodzeń bo puki co nikt nie wymyślił lepszego , były na gumowe wciski ale to się wyrabiało z czasem i wentylator zaczynał wpadać w wibracje albo się odłączał od chłodzenia ...

może poprostu te 2 piny wciskasz ze złej strony wtyczki ?
Przypatrz się na piny we wtyczce , część jest zaokrąglona a część kwadratowa i w ten sposób dopasuj do karty Krzywy

A co do obudowy to z wielkim bykiem bym nie przeginał bo to też będzie męczące przenieść , położyć na bok czy coś , ale owszem , nieco większa nie zaszkodzi Krzywy
Nie pomagam.
No dobra, ja to jestem antytalent.
Co prawda różnice w kształcie otworów wcześniej widziałem i dobrze próbowałem włożyć ale po prostu za słabo, miałem wrażenie że coś się klinuje i nie chciałem zepsuć gniazda.
Ale spróbowałem raz jeszcze, tym razem na siłę i już jestem na nowej grafice.
Ogólnie jestem zaskoczony że prawie wszystko musiałem montować metodą siłową, myślałem że z tym sprzętem to trzeba się bardzo delikatnie obchodzić.

Dzięki serdeczne za pomocWesoły

----
Tak, RAM wpiąłem w sloty 2 i 4. Słyszałem że zwykle tak jest ale chciałem się upewnić,naszukałem się w internecie i trafiłem na temat w którym ktoś opisywał montaż dokładnie tego modelu płyty i RAM.
profil XMP wczytałeś żeby ram chodził na pełnej prędkości ?

Chłodzenie wiem że być może trochę przegiąłem z wielkością ale nie zrobiłem to bez powodu ... im większe chłodzenie tym mniej się będzie męczyć , przy takim bydlaku można sobie ustawić niziutkie obroty i mieć cisze a temperatury dużo nie wzrosną . Im mniejsze chłodzenie tym bardziej zależne od obrotów wentylatora .
Nie pomagam.
Programy: Polecane / Nowe / Inne