Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Nauka programowania od zera.

#1
Nauka programowania od zera.
Witam. Wiem, że na forum jest faq dla początkujących - przejrzałem je całe. Otóż sprawa wygląda następująco - jestem studentem II roku kierunku Edukacja Techniczno - Informatyczna. Studia są totalną klapą, zdecydowałem zostać na drugim roku tylko ze względu na to, iż na drugim stopniu będę mógł się przenieść na Informatykę Stosowaną (studiuje na AGHu). Komputerami interesowałem się od małego, jednak zawsze interesowały mnie ich podzespoły. Studia były życiowym błędem, ale ja nie o tym. Postanowiłem, że przez te dwa pozostałe lata licencjata (i dłużej), będę codziennie zgłębiał tajniki programowania - samemu, w domowym zaciszu. I teraz, jako, że jestem totalnym laikiem mam pytanie - od jakiego języka zacząć, od czego wy byście zaczeli, gdybyście mieli teraz stanąć przed takim wyborem?

Myślałem nad Java, PHP lub C++ na początek. Chciałem uczyć się z książek/internetowych kursów a za rok pójść na jakiś płatny kurs tutaj w Krakowie. Myślicie, że zainteresowanie się programowaniem w wieku 20 lat, kiedy nie wie się o nim kompletnie nic ma sens? Czas jest, chęci są.

Pozdrawiam, i z góry dziękuję za pomoc.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
#2
RE: Nauka programowania od zera.
Zależy, co chcesz robić. PHP nie użyjesz do niczego oprócz serwisów internetowych. Java do aplikacji przenośnych. Generalnie jest uniwersalna. C++ uniwersalny do wszystkiego, ale zakręcony jak świński ogon. Jeśli chcesz pozostać tylko w Windowsie, to możesz się zainteresować platformą .NET i językami z tej platformy. Najprzyjemniejszy (i w ogóle najprzyjemniejszy ze wszystkich języków, z jakimi się zetknąłem) jest Visual C#. Środowisko do niego w wersji Express jest darmowe. W C# zrobisz wszystko to samo, co we wszystkich pozostałych, i to nawet szybciej i przyjemniej, ale tylko pod Windowsa. Po za tym pod platformę .NET FRamework możesz pisać też w Visual C++. Tu uwaga: Visual C++ różni się dosyć mocno od "zwykłego" C++ filozofią działania i pisze się w nim trochę inaczej.
W zwykłym C++ też można pisać w Visualu, ale wymaga to kombinacji z kompilacją, przestawiania preferencji, i innych zabiegów. Ostatnim językiem jest Visual Basic. Język inny niż wszystkie inne. I raczej go nie polecam. Dlaczego? Bo z C# się możesz przestawić na C++ dosyć szybko, a Basica nie, bo to całkiem inna składnia.
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#3
RE: Nauka programowania od zera.
Z C# można się dość szybko przestawić na C++? Wesoły
Dla mnie C# (jak i Java) ma tylko tę zaletę, że ma rozbudowaną platformę (ale to moje własne zdanie, tym bardziej, że rzadko korzystam z tych języków).
C++ jest dobry na początek i bardzo lubię w nim to, że jest blisko sprzętu (tak jak C) - z tego samego powodu nie przepadam za językami zarządzanymi (pewnie dlatego, że od C++ zaczęła się moja przygoda z programowaniem w szkole średniej).
Na naukę nigdy nie jest za późno, a w programowaniu trzeba jedynie umieć myśleć i nie poddawać się zbyt łatwo, gdyby coś nie wychodziło. Jeśli chcesz pisać programy na PC (lub np. programować mikrokontrolery), to możesz spokojnie zacząć od C++. Tak jak napisał przedmówca - sprawdź, co Cię bardziej interesuje, a wtedy łatwiej podejmiesz decyzję.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: firefox
#4
RE: Nauka programowania od zera.
Chodziło mi o to, że C# ma składnię o wiele bardziej podobną do C++ niż Visual Basic.
A jest o wiele łatwiejszy do nauki niż C++. Nie ma w nim takich horrorków jak wskaźniki. No.. Są wskaźniki, ale się ich nie używa. Wszystko jest obiektem, więc nie trzeba się zastanawiać, kiedy użyć obiektu, kiedy struktury, kiedy wskaźnika, a kiedy wskaźnika na wskaźnik Wesoły Nie ma problemu, jakiego operatora wyłuskania użyć itp. Po prostu wszystko jest obiektem, więc zawsze operatorem jest kropka i koniec.
Po za tym nie musisz w nim pamiętać o uwalnianiu zasobów. Garbage collector robi to za Ciebie. Trudniej więc zostawić po sobie śmieci w pamięci. Oczywiście w C++ te wszystkie rzeczy są też do opanowania i ogarnięcia. Ale trzeba pamiętać o wiele więcej rzeczy, których w C# w ogóle nie ma.
O możliwościach dostarczanych przez frameworka nawet nie wspominam. Gdyby porównać języki do narzędzi, to C++ jest jak dłuto, a C# jak cyfrowa obrabiarka. Jednym i drugim wyrzeźbisz co chcesz. Ale o ile przyjemniej obrabiarką Wesoły
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#5
RE: Nauka programowania od zera.
Dzięki za tak szybkie i rozbudowane odpowiedzi!
Po ich przeczytaniu i przeanalizowaniu podjąłem decyzję, że wolałbym zostać w windowsie i zainteresować się Visual C#. Naukę chciałbym rozpocząć jak najszybciej, gdyż na tych studiach się tylko nudzę, praktycznie niczego nowego nie dowiaduję.
W FAQ są wyszczególnione 3 książki, którymi powinien zainteresować się początkujący programista chcący zacząć programować tym właśnie językiem.

Znalazłem na allegro jeden z tytułów po polsku - http://allegro.pl/sharp-john-microsoft-v...81318.html. Warto zainwestować w tą książkę, czy jeżeli chodzi o ten język może polecilibyście coś innego?
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
#6
RE: Nauka programowania od zera.
Myślę, że na początek, zeby ruszyć z miejsca, możesz się zainteresować Ćwiczeniami C# Marcina Lisa. Do kupienia za trzydzieści kilka złotych. Po za tym w necie jest masa kursów, które sa przystępne i za darmo. Na przykład:

http://www.centrumxp.pl/dotNet/578,kateg...0-i-C.aspx

http://si-szarp.pl/

Aha. Na początek jedna sprawa. Najnowsze darmowe środowisko to jest Visual Studio 2013 Express Edition, i.. nie polecam go. Jest bardzo nadopiekuńcze, instaluje wiele niepotrzebnych śmieci i robi prawdziwy śmietnik w systemie a usunięcie go nie jest proste Wesoły (Rincewind może coś o tym powiedzieć).
Lepiej poszukaj Visual C# Express Edition w wersji 2010. Jest przyjemne i na prawdę dobre.
Po za tym w Visual Studio pisze się pod takie środowisko uruchomieniowe, które nazywa się .NET Framework. Warto od razu od początku wiedzieć (i zainteresować się) takimi jego składnikami, jak

WPF (Windows Presentation Foundation), czyli środowisko do tworzenia bardzo rozbudowanych interfejsów graficznych (pisze się w nim w języku XAML, który jest integralną częścią Visuala),

ASP.NET - środowisko do pisania rozbudowanych stron internetowych (do ich pisania nie wystarczy Visual C#. Potrzebny jest Visual Web Developer). Zrobisz w nim rozbudowane serwisy prosto i szybko, ale ma jedną poważną wadę. Jest mało hostingów w sieci, które obsługują tą technologię, i raczej są płatne. Do tworzenia stron warto więc zainteresować się PHP. Strony w PHP wrzucisz na dowolny serwis hostingowy, bo każdy go obsługuje, a w dodatku na własnym komputerze postawisz gotowy serwer z jego obsługą w kilka minut.

ADO.NET - część Frameworka odpowiedzialna za obsługę baz danych. Oczywiście to nie na początek Wesoły

Na początek wystarczy Visual C# 2010.
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#7
RE: Nauka programowania od zera.
Czyli, reasumując, z twojej wypowiedzi wywnioskowałem tyle :

1. Zakupić Ćwiczenia C# autorstwa Marcina Lisa ( najnowsze wydanie?)
2. Przejrzeć różne kursy w internecie, wybrać jeden i podążać według niego, oraz ww. książki
3. Znaleźć Visual C# Express Edition 2010. - jest łatwo dostępny, więc z tym nie ma problemu.
4. Poczytać o .NET Frameworku i jego składnikach : WPF i ASP.NET na początek.
5. Kiedy wszystko sobie ogarnę, pozbieram do kupy i będę wiedział troche więcej czego tak na prawdę chcę, poświęcić czas i zacząć naukę?

Nie brzmi skomplikowanie, jednak życzcie mi dużo wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do celu ! Wesoły Jeszcze raz dziękuje bardzo za okazaną mi pomoc.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
#8
RE: Nauka programowania od zera.
Proponował bym inaczej. Zacząć od ściągnięcia VS 2010 EE i rozpoczęcia któregoś z dwóch kursów, które podałem. Jeśli będzie brakowało wiedzy, wtedy kupić książkę.
Od razu zacząć naukę programowania, od podstaw, a z czasem (ale nie na początku) zainteresować się WPF, ASP.NET i ADO.NET. Napisałem o nich tylko dlatego, że początkowo i tak będziesz się uczył programować z użyciem Windows Forms, która to technologia jest podstawą w C#, ale żebyś wiedział, w którą podążyć stronę później (WPF itd). Windows Forms to jest technologia tworzenia interfejsów użytkownika (okienka, przyciski itp) w jakiej robi się podstawowe, proste okienka. A z czasem przejść na WPF, który pozwala robić cuda na ekranie Wesoły
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#9
RE: Nauka programowania od zera.
Ajgor dzięki za świetne wytłumaczenie tematu! Człowiek sobie nie zdaje sprawy, jak wiele pomocy i odpowiedzi może uzyskać w internecie. Zrobię dokładnie tak jak napisałeś: zacznę od kursu zamieszczonego na cetrumxp.pl, gdyż po obejrzeniu pierwszego odcinka stwierdziłem, że jest przeznaczony dla laików - czyli właśnie dla mnie, a po upływie czasu zacznę zgłębiać dalsze tajniki tego języka. Jeżeli stwierdzę, że ten kurs mi nie pasuje to zawsze mam alternatywę i mogę skorzystać z tego drugiego.

Temat można zamknąć, jednak na forum na pewno pozostanę. Czuję, że będę potrzebował jeszcze paru odpowiedzi, kiedy to już zacznę z uporem maniaka klikać w klawiaturę pisząc swoje pierwsze programy Wesoły

Pozdrawiam, mgnm.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
#10
RE: Nauka programowania od zera.
Osobno od razu na początku możesz poczytać o dwóch podstawowych sprawach (tzw. paradygmatach), na których opiera się całe programowanie w C# (bez względu na to, jakich technologii będziesz używał). Są to sprawy uniwersalne identyczne dla wszystkich języków wysokiego poziomu. A mianowicie o programowaniu obiektowym i o programowaniu zdarzeniowym (jedno nie wyklucza drugiego, a się uzupełnia).
Zwłaszcza programowanie obiektowe to jest coś, czego w zasadzie nie można się nauczyć na pamięć. Musisz je zrozumieć. Jak to działa i z czym to się je Wesoły
No i na koniec strona, którą powinieneś mieć pod ręka w ulubionych zawsze:

http://msdn.microsoft.com/pl-PL/

Znajdziesz tu szczegółowy opis każdej funkcji języka C# (oraz innych wchodzących w skład Visual Studio). Opis każdego pola i każdej metody, jej argumentów itd. Początkowo może nie będzie Ci to potrzebne, bo w kursach znajdziesz to, co potrzebne. Ale jak z czasem zaczniesz pisać własne programy, to ta strona nie będzie schodzić z Twojego monitora Wesoły
Zresztą ustawiając kursor na dowolnej komendzie w edytorze i wciskając F1 zostaniesz automatycznie tu przeniesiony.

MSDN to jest skrót od słów: Microsoft Developer Network.
Angielski oczywiście znasz? Bo bez tego nie masz co podchodzić Wesoły
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / InneUżytkownicy forum szukali:
Programowanie od zeraczy warto pojsc na kurs programowania javaco trzeba umieć przed rozpoczęciem nauki programowania sqlprogrampwanoe od zerasredni czas nauki programowania java

Podobne wątki (Nauka programowania od zera.)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nauka do Olimpiady Informatycznej? piotr0905 1 17243 08.06.2019, 16:50
Ostatni post: wlisik
  Nauka tworzenia aplikacji w Android Studio- książka do wyboru. raxer 2 11717 11.04.2017, 15:12
Ostatni post: raxer
  Bot do Youtube'a - jakimi narzędziami da się to zrobić (język programowania + framewo Dreamer1x6xX 6 13402 29.02.2016, 16:29
Ostatni post: Darekg11

Skocz do: