Wystartowała kolejna edycja Wakacyjnego Konkursu PC Format! Każdy użytkownik ma szanse zdobyć cenne nagrody. Zainteresowanych zapraszamy do TEMATU

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Nauka tworzenia logotypów - potrzebne programy i narzędzia.

Nauka tworzenia logotypów - potrzebne programy i narzędzia.
Witam, chciałbym nauczyć się tworzyć proste logotypy i grafiki z myślą o własnej firmie. Z grafiką miałem do czynienia jak i z rysowaniem na kartkach lecz wszystko amatorsko i dawno lecz jakiś zmysł został. Planowałem naukę tworzenia stron internetowych też z myślą o tym aby przy tworzeniu firmy jaką będą 2 sklepy internetowe i sprzedaż na allegro nie być zależnym od zewnętrznych firm i móc dowolnie modyfikować mój firmowy blog czy sklep od razu po wpadnięciu jakiegoś pomysłu do głowy. Niestety przekonałem się że to jednak narazie nie dla mnie i postanowiłem że grafika komputerowa to będzie właśnie to co chciałbym umieć. Głównie dlatego że miałem już do czynienia ale bardzo amatorsko więc się nie liczy i można powiedzieć że startuje z poziomu ~2 w skali 1-10 :D . Grafika to jest to też umiejętność którą chciałbym po prostu posiadać i czym się zająć w wolnych chwilach lecz wiem że będzie ich bardzo mało. Zrobiłem wstępny research i wiem że w grę wchodzi tylko grafika wektorowa bo nie traci na jakości przy skalowaniu i wstępnie programy najlepsze do tego typu grafiki które znalazłem to CorelDraw i darmowy Inkscape. Planowałem też zakup tabletu graficznego Wacom bamboo ONE. Lecz kupno tabletu chyba nie jest konieczne a zwłaszcza na początek, i była by to raczej moja zachcianka niż coś koniecznego tym bardziej że mam dość dobrej jakości myszkę. Jedyne co chciałbym od was wiedzieć to z myślą o tworzeniu logotypów firmowych i prostych (na początek) grafik na jakich programach się skupić aby nie uczyć się czegoś co się nie przyda. Może jakaś testowa wersja CorelDraw i kursy na YT z tego programu? Czy jest lepsza opcja? I co z tabletem graficznym?  Dodam tylko że będę robił też retusz fotografii produktowych ponieważ do moich sklepów internetowych fotografie będę robił w swoim mini studio bo czytałem że do tego się tablet przydaje.
Dziękuję i pozdrawiam.

Dziękuję i pozdrawiam.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Nauka tworzenia logotypów - potrzebne programy i narzędzia.
1. Niewłaściwy dział.
2. Takiej porcji informacji nikt normalny nie przeczyta / nie zrozumie / nie przyswoi >> ergo: nie odpowie. Skupiaj się tym co jest najważniejsze,

FYI: Nie usuwam wątku - ale postaraj się w przyszłości pisać w treści o samych konkretach (jakoś te wąątki redagować: zwięzłość, treściwość wypowiedzi - może nawet graniczące z lapidarnością słowa - mile widziane).

---

Tu moja wersja postu:
Cytat:Witam,

chciałbym nauczyć się tworzyć proste logotypy i grafiki z myślą o własnej firmie. Z grafiką miałem do czynienia jak i z rysowaniem na kartkach lecz wszystko amatorsko i dawno lecz jakiś zmysł został. Planowałem naukę tworzenia stron internetowych też z myślą o tym aby przy tworzeniu firmy jaką będą 2 sklepy internetowe i sprzedaż na allegro nie być zależnym od zewnętrznych firm i móc dowolnie modyfikować mój firmowy blog czy sklep od razu po wpadnięciu jakiegoś pomysłu do głowy. Niestety przekonałem się że to jednak narazie nie dla mnie i postanowiłem że grafika komputerowa to będzie właśnie to co chciałbym umieć. Głównie dlatego że miałem już do czynienia ale bardzo amatorsko więc się nie liczy i można powiedzieć że startuje z poziomu ~2 w skali 1-10 [Obrazek: zeby2.gif] .

Grafika to jest to też umiejętność którą chciałbym po prostu posiadać i czym się zająć w wolnych chwilach lecz wiem że będzie ich bardzo mało. Zrobiłem wstępny research i wiem że w grę wchodzi tylko grafika wektorowa bo nie traci na jakości przy skalowaniu i wstępnie programy najlepsze do tego typu grafiki które znalazłem to CorelDraw i darmowy Inkscape.

Planowałem też zakup tabletu graficznego Wacom bamboo ONE. Lecz kupno tabletu chyba nie jest konieczne a zwłaszcza na początek, i była by to raczej moja zachcianka niż coś koniecznego tym bardziej że mam dość dobrej jakości myszkę.

Jedyne co chciałbym od was wiedzieć to z myślą o tworzeniu logotypów firmowych i prostych (na początek) grafik na jakich programach się skupić aby nie uczyć się czegoś co się nie przyda. *

Może jakaś testowa wersja CorelDraw i kursy na YT z tego programu? Czy jest lepsza opcja? I co z tabletem graficznym?  Dodam tylko że będę robił też retusz fotografii produktowych ponieważ do moich sklepów internetowych fotografie będę robił w swoim mini studio bo czytałem że do tego się tablet przydaje.

*) I właśnie to powinieneś podkreślić w swojej wypowiedzi (przypis mod.)

Wątek przenoszę do odpowiedniego działu.
broda99

.
Nie pomagam na PW (ew. odpłatnie).  
I osobom z roszczeniowym podejściem. I osobom niedbającym o poprawność językową.
INFO: Jak podawać logi, Forum PC Format > Ważne ogłoszenia > Wprowadzenie - jak odpowiednio opisać problem.
Jeśli nie odpowiadam w danym wątku przez >3 dni - proszę o przypomnienie na PW z linkiem do wątku w treści.

System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Najpopularniejszym programem do grafiki wektorowej jest aktualnie chyba Adobe Illustrator, chociaż Corel też jest dosyć często spotykany. A tak na prawdę nie ma znaczenia, czy będziesz robił w Inkskape, czy w Corelu czy w Illustratorze. Ważne, żebyś skupił się na jednym programie i go poznawał do ostatniej funkcji.
Po za tym retuszu zdjęć nie zrobisz w programie do grafiki wektorowej. Tu jest potrzebny program do grafiki rastrowej. I tu masz dwie opcje. Darmowy, ale dziwny GIMP, lub absolutny król rynku - Adobe Photoshop.
Do wszystkich tych programów znajdziesz milion tutoriali na Youtube lub na Vimeo.
Ale większość tych tutoriali porusza jeden konkretny efekt. Możesz też poszukać kompletnych kursów tych programów. Od początkującego do PRO. Są czasem bardzo dobre, ale płatne. na przykład na stronie

http://psboy.pl/darmowe.html

https://strefakursow.pl/kursy/grafika_dtp.html

Lub BARDZO dobre strony anglojęzyczne:

https://www.udemy.com/

https://www.pluralsight.com/

https://www.lynda.com/
Ajgor

Rockowisko.
Jeżeli chodzi o photoshopa to z doświadczenia powiem, że nie ma lepszego kanału niż phlearn na yt. Naprawdę DOBRZE uczą photoshopa.

Tabet potrzebny jest do retuszu zdjęć, do illustratora jest zbędny. Powiem też, że mam Wacom Pro M i żadna ale to żadna myszka nie zastąpi go w photoshopie. Oszczędność czasu przy pracy i skok w możliwościach jest kosmiczny.

Co do logotypów - pisałem w Twoim innym wątku łącznie z potrzebnymi książkami itp. co Ci się przyda.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
AtUP Tablet graficzny jest zbędny do Ilustratora, za to nie da się bez niego obyć przy retuszu zdjęć w Photoshop? Chyba na odwrót.
Pozdrawiam Chytry
 System operacyjny: macos Przeglądarka: safari
Jest zbędny, spokojnie zrobisz co się da myszką jeżeli chodzi o projektowanie logotypów. Przy retuszu spróbuj dokładnie zamalować np. kosmyki włosów czy kontury myszką, zamalować maski itp. Osobiście jeżeli nie tworzysz ilustracji w ilustratorze tylko logo to nie ma praktycznie potrzeby dla używania tabletu, przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia. Przy photoshopie masa rzeczy wymaga dokładności (ot, spróbuj choćby narysować równe koło pędzlem i używając myszy) i tutaj już tablet bije na głowę gryzonia.

Oczywiście, są jeszcze osobiste preferencje ale od ponad roku pracuję przy illustratorze i photoshopie ponad 5 godzin dziennie projektując ikony itp. oraz robiąc retusze fotografii czy banery reklamowe więc opisałem jak to wygląda od strony osoby która pracuje w e-commerce.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
Witam, próbuję już działać w Adobe Illustrator z logo na własny użytek ale mam podstawowy problem w użytkowaniu programu. Jest to pewnie bardzo proste ale coś mi nie wychodzi a bez tego się nie obędzie. Dodam tylko że kursy na YT przerabiałem lecz właśnie mam problem z tą jedną funkcją. Przyjmijmy że robię elipsę i kontur ustawiam na 0,25pt. I ta elipsa to jest plik a "koło" które widzę to ścieżka. I teraz w środku tej elipsy robię drugą i wychodzi mi coś jak pierścień. I dzielę ten pierścień narzędziem linia na 4. I tutaj zaczyna się problem bo wizualnie jest podzielony pierścień na 4 ale jako plik czy wektor jest to dalej całość. Ścieżki dalej są nie połączone. Staram się używać wtedy narzędzia shaper i generator kształtów lecz raz mi wyszło i dalej kompletnie nic.

Przykładowo wygląda to tak z widoku podgląd nadruku:
https://zapodaj.net/402b34599668e.jpg.html

Po przejściu na widok kontur widać dopiero jak scieżki się układają
https://zapodaj.net/3619a3f5641e2.jpg.html

I chciałbym teraz posiąść wiedzę jak łatwo i dowolnie ciąć te ścieżki abym mógł pomalować każdy element pierścienia osobno lub przenieść jedną część?

Raz na przykład mi się udało właśnie narzędziem shaper i generator kształtów.

https://zapodaj.net/b4e9c2a383d4a.jpg.html

https://zapodaj.net/3979c12a6b279.jpg.html

Albo na przykład jak chcę teraz pogrubić pierścień i tworzę w nim kolejną elipsę i jak teraz połączyłem liniami to i tak nie mogę usunąć tej ścieżki pomiędzy kolorem zielonym tła a białym.

https://zapodaj.net/e251717b01d68.jpg.html

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Programy: Polecane / Nowe / Inne