Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

PC do programowania ~ max 8k

Question  PC do programowania ~ max 8k
Chcę zbudować PC do programowania, potrzebuję wszystkie komponenty POZA tymi, które mogę wyciągnąć ze starego (~2013) PC:
- kartą graficzną - mam obecnie Gigabyte Radeon R9 270X 2048MB 256bit WindForce 3X OC
- zasilaczem - Corsair RM 750x

Do czego ma służyć PC?
- w 95% do programowania (python, kilkanaście kontenerów Dockerowych, PyCharm/VS Code, Slack, Spotify, Przeglądarka), reszta to pewnie internety i jakieś okazjonalne granie w nic niewymagającego (stąd brak upgrade grafiki). Na codzień korzystam z dwóch monitorów WQHD Della 60hz. Bez podkręcania.

Budżet myślę ze max 7000-8000zł

Moja propozycja (koniecznie ryzen i x570, jak najmniej bajerów w stylu RGB, min 32gb RAM):

• Noctua NH-D15 chromax.black 2x140mm
  • Fractal Design Define 7 Compact Czarna Solid
  • MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI 
  • Crucial 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Ballistix Black x2
  • AMD Ryzen 9 5950X
  • WD 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Black SN850

I teraz pytania:

1. Czy warto brać 5950X czy jednak lepiej 5900x?
  2. Czy warto teraz brać dysk z PCIE 4.0 czy jednak zostać przy 3.0?
  3. Czy te RAM-y się nadadzą?
  4. Czy stara karta nie stanowi problemu?
  5. Czy ta Noctua rzeczywiście jest warta swojej ceny i ewentualnie czy dołączona do niej pasta się nada?

Z góry dziękuję za porady Wesoły
 System operacyjny: macos Przeglądarka: chrome
RE: PC do programowania ~ max 8k
Napewno odradzał bym define 7 compact ... wiem że fajnie wykonana ale to jednak piekarnik z zabudowanym przodem i to nie wpłynie dobrze na kulturę pracy i temperatury przy jednak dośc mocnym sprzęcie . Pomyśl nad Meshify 2 compact - identyczny układ wnętrza ale za to z przewiewnym przodem :D Alternatywnie jak ci nie siedzi to może Pure base 500DX od be quiet , naprawdę fajna buda tylko nie mylić ze zwykłym pure base . Ważny dopisek DX bo to poprawiona wersja z przewiewnym frontem .

Ramy może warto spróbować 3600 mhz ramy ? ballistixy jak najbardziej bo nowsze ryzeny bardzo je lubią Język

Stara karta wskazana w tych chorych czasach

Dołączona pasta jest bardzo dobrej jakości i generalnie D15 to na ten moment najwyższa półka chłodzeń powietrznych , nic jednoznacznie lepszego nie ma jak chodzi o wykonanie , kulturę pracy i wydajność .

Co do 5950x to ja poprostu NIE wiem jak zachowują się podane przez ciebie programy i czy te 16 rdzeni 32 wątki do nich mają sens ;[

Ogólnie propozycja poprostu trzyma się kupy
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Dzieki za odpowiedź Wesoły

Co do obudowy, również rozważałem Meshify 2 Compact więc nie musi być to Define 7 Compact. Myślałem nawet nad Torrent, ale to już chyba byłaby przesada Duży uśmiech

Ramy - lepiej kupić te 3600Mhz czy 3200 i je podkręcić?
Torrent ma 1 zasadniczą wadę ... ZASILACZ U GÓRY ... który ciągnie powietrze ze środka i przy prądożernym sprzęcie generującym duże ilości ciepła jest ryzyko uszkodzenia zasilacza / wyzwalania jego zabezpieczeń termicznych albo poprostu skrócenia jego żywota .Nie mówiło się nigdy o tym bo w czasach gdy zasilacze były montowane u góry bo sprzęt nie generował na tyle ciepła żeby to był problem . A potem ta era przeminęła i aktualnie 90% obudów ma już zasilacz na dole właśnie po to żeby miał osobnym obieg powietrza . Przekonali się o tym niektórzy posiadacze obudowy in win 303 gdzie właśnie do takich "problemów" z zasilaczem potrafiło dochodzić bo przód był zabudowany , a ci geniusze puścili przepływ powietrza do góry na zasilacz .
W torrencie jako że z przodu masz mocne wentylatory a sama obudowa nie faworyzuje tak mocno kierunku powietrza ku górze więc problem raczej nie będzie tak poważny ale uznałem że warto nadmienić . Niestety nie widziałem nigdzie kompetentnych testów na ten temat by móc jednoznacznie stwierdzić zagrożenie i skalę występowania .
Druga sprawa to że jest to poprostu ogromne i nie wsadzając tam custom loopa to wygląda to poprostu słabo i nie ma większego sensu .

Co do ramu to nigdy NIE masz gwarancji czy i ile podkręcisz więc bierz odrazu 3600 i tyle . na 99% powinno to chodzić . Piszę 99% bo jednak to 4 kości i czasem 4 kości uniemożliwiają wysokie taktowanie ramu i trzeba schodzić np do 3400mhz . Ale to już zależy od sztuki procesora bo tam jest aktualnie kontroler ramu , nie w płytach jak lata temu . Sam mam takiego R5 3600 który na 2 sztukach ram robi spokojnie 3600 ... ale na 4 już nie jest stabilnie . Kości sprawne , przetestowane .
Nie pomagam.
Ja mam 5950x i nie chciałbym mniejszego. Jeżeli tniesz apki na procesy i ich ilość jest duża, to każdy wątek sie praktycznie da wykorzystać, a skrypt dostaje takiego kopa, że mała bania. Bo reszta działań co podałeś (IDE, music, browser) to pierdy dla jednego i drugiego kawałka krzemu. Wystarczy ci około 20 wątków na procesy? Czy potrzebujesz 30? Sam sobie odpowiedz.

Ram polecam minimum 3600, ryzeny bardzo lubią szybki ram.
nie tyle minimum te 3600mhz co optimum , wyżej zwłaszcza w 4 kostkach nie tak łatwo osiągnąć bo prawie zawsze trzeba mniej lub bardziej grzebać a i tak nie ma gwarancji że to zadziała .
Nie pomagam.
Dzięki bardzo za odpowiedzi, wyjaśniliście mi w kwestii ramu oraz obudowy, wiem na co zwrócić większą uwagę Wesoły

A co do dysku - warto pchać się w PCIE 4.0 czy na dzień dzisiejszy nie ma sensu i lepiej zostać przy 3.0? Jeśli 3.0 to jaki dysk?
Do pracy różnica będzie. Do codziennego użytku nawet przejście z Ssd Sata na nvme wielu nie odczuwa bo większość efektu robią czasy dostępu a nie transfer.

Jak brać 4.0 to tylko ten WD sn850 albo 980 pro Samsung .
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Jeszcze raz dziękuję za pomoc Wesoły
Oczywiście . Pochwal się sprzętem jak posiadasz ,jakieś zdjęcia , opinie , przemyśleniaOczko
Pozdro
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne