Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Pierwszy staż jako programista - jak obecnie to wygląda?

Pierwszy staż jako programista - jak obecnie to wygląda?
Cześć Wam.

Chciałem się was spytać o to, jak obecnie wygląda sytuacja ze stażami jako programista. Jestem studentem, będę zaczynać drugi rok studiów powiązanych z informatyką, więc chciałbym powoli zacząć nad tym myśleć.

Jakie zdolności powinna posiadać osoba ubiegająca się o staż? Na chwilę obecną używam głównie Pythona i C#, znam podstawowe informacje związane z OOP, webscraping, robię zadania ze stron typu Leetcode itp.

I co do projektów na CV - jakie projekty są, z braku lepszego słowa, wartościowe do wstawienia na GitHuba? Robiłem rzeczy typu relatywnie prosta steganografia, wygaszacz ekranu z czytnikiem RSS czy
"większe" gry na Unity, ale jednocześnie mam wrażenie, że to nie są oryginalne rzeczy. Może głupio to zabrzmi, ale - co wygląda dobrze na CV?

I na koniec, bo jestem ciekawy, a zawsze głupio było mi się pytać - jak z reguły wygląda taka praca w czasie studiów? Chodzi mi o godziny, bo przykładowo zgodnie z planem miałbym zajęcia każdego dnia, z reguły w środku. Jak miałbym się dogadać z pracą o godziny, w których mogę być? Zaznaczyć to od razu w CV, podnieść przy rekrutacji? I z drugiej strony, po co pracodawcy taki niepewny pracownik?
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
RE: Pierwszy staż jako programista - jak obecnie to wygląda?
Zacznę od mojego krótkiego życiorysu. W 2016 zacząłem studia, w 2018 miałem pierwszy staż wakacyjny (po 2 roku), w 2019 pierwszy etat młodszego programisty (3 rok).

(03.09.2021, 15:28)piotr0905 napisał(a): Jakie zdolności powinna posiadać osoba ubiegająca się o staż?

Szczerze? Zerowe. Jestem trochę złośliwy ale prawda jest taka, że poziom umiejętności na stażu zależy od firmy. Ja na swoim pierwszym stażu nie potrafiłem ani trochę C# (wyłącznego języka jakiego używała firma) i staż zacząłem od jego nauki. Umiałem trochę wzorce projektowe ale na nic mi to było, firma nie wykorzystywała wzorca (zresztą większość firm podchodzi do wzorców bardzo swobodnie). Systemy kontroli wersji (GIT, SVN) to duży plus ale nikt stażyście nie pozwoli wpisać nic więcej niż git commit, igt push, git pull. Umiejętność czytania dokumentacji (głównie UMl) na plus ale wiele firm dokumentacji prawie nie prowadzi.

Najważniejsze są umiejętności miękkie i wiedza teoretyczna, ponieważ to pozwoli Ci na pomyślne przejście rekrutacji. Dobrze napisane CV, łatwość wypowiedzi, umiejętność szybkiego myślenia, umiejętność szybkiej nauki zapewnią Ci miejsca na stażu. A resztę się nauczysz jeśli masz już podstawowe pojęcie o programowaniu i jesteś wystarczająco uzdolniony. Twarde umiejętności przydają się aby opowiadać na pytania osób technicznych pomagających w rekrutacji, no i są atutem jeśli chcesz zostać w firmie na dłużej i musisz przekonać kolegów z zespołu (albo mentora) żeby wystawił Ci dobrą opinię, natomiast często to samo możesz sobie zapewnić jeśli będziesz szybko przyswajał wiedzę.

(03.09.2021, 15:28)piotr0905 napisał(a): I co do projektów na CV - jakie projekty są, z braku lepszego słowa, wartościowe do wstawienia na GitHuba? Robiłem rzeczy typu relatywnie prosta steganografia, wygaszacz ekranu z czytnikiem RSS czy
"większe" gry na Unity, ale jednocześnie mam wrażenie, że to nie są oryginalne rzeczy. Może głupio to zabrzmi, ale - co wygląda dobrze na CV?

Na staż przydatne jest wszystko. Samo to, że prowadzisz portfolio spodoba się rekruterom. osobom technicznym spodoba się jeśli zobaczą że piszesz dobry kod i dobrze korzystasz z systemu kontroli wersji. Np. prosty program szyfrujący szyfrem podstawieniowym ale napisany dobrze będzie znakomitym świadectwem dla początkującego programisty, w przeciwieństwie do bardziej złożonego programu, który jest śmietnikiem przypadkowych sklejek z Stacka. Dobrze opisuj commity, dbaj o hermetyzację, stosuj czytelne wzorce projektowe, formatuj kod zgodnie z specyfikacją języka, stosuj dobre praktyki a każda osoba techniczna uzna Cię za dobrze rokującego.

(03.09.2021, 15:28)piotr0905 napisał(a): I na koniec, bo jestem ciekawy, a zawsze głupio było mi się pytać - jak z reguły wygląda taka praca w czasie studiów? Chodzi mi o godziny, bo przykładowo zgodnie z planem miałbym zajęcia każdego dnia, z reguły w środku. Jak miałbym się dogadać z pracą o godziny, w których mogę być? Zaznaczyć to od razu w CV, podnieść przy rekrutacji? I z drugiej strony, po co pracodawcy taki niepewny pracownik?

Wszystko zależy od firmy, jej kultury i miejsca gdzie podejmujesz pracę. Ja staż podejmowałem w Warszawie i tam każda duża firma pragnie stażystów. Serio. Koszty zatrudnienia i wdrożenia nawet młodszego programisty są bardzo duże. Za koszty poniesione na jednego młodszego można mieć armię stażystów z których wybierze się kilku dobrze rokujących (a których się wdrożyło na stażu płacąc im bardzo mało). Mimo angażu na młodszego programistę w obu firmach gdzie byłem na takim angażu mam możliwość pracy na część etatu i elastycznych godzin pracy. Firma zatrudniając studiującego programistę jest na to przygotowana.
A kiedy podnieść ten temat? W czasie rozmowy z HRem. W Twoim interesie jest to aby pójść na jak największą liczbę rozmów i zdobyć doświadczenie w procesach rekrutacyjnych. Jeśli Cię odrzucą z powodu niedostępności i tak ta rozmowa była dla Ciebie wartościowa. Zwykle takie rzeczy ustala się na końcu rozmowy.
Sytuacja wygląda gorzej w miastach o mniejszej konkurencji, tam bierzesz co dają dopóki nie będziesz jednym z niewielu mogących stawiać warunki.

Jeśli coś jest niejasne albo masz jakieś pytania to pytaj śmiało w tym wątku, chętnie odpowiem.

W sumie to może powiem dwa słowa o tym jak to wygląda z drugiej strony. Po zaliczonym stażu i kilku miesiącach pracy zgadałem się z moim zespołem na temat mojej rekrutacji. Oto wnioski:

1. Oczekiwana stawka jaką wpisałem dla HRu, a która wydawała mi się zbyt wysoka, była dla mojego zespołu szokująco niska i zaczęli się zastanawiać czy ja ją napisałem na serio i czy za tyle da się wyżyć. Serio, nie szczyp się ze stawkami. W Warszawie 2000zł do ręki na stażu to minimum, 4000 zł to żadna abstrakcja. W Radomiu dostałem 600 zł ale to pomińmy milczeniem

2. Twój przyszły zespół chce przede wszystkim kogoś bezproblemowego. Jeśli chodzi o techniczną część rozmowy to przede wszystkim musisz się zaprezentować jako solidny pracownik, samodzielny i komunikatywny. Nie przesadzaj też ze ślinotokiem, to jednak IT i większość osób jest wycofana, więc oczekują zwięzłej, konkretnej informacji/pytania niż rozwlekłego referatu o niczym

3. Rekruter to zazwyczaj osoba nietechniczna z HRu. Ona ma za zadanie odhaczyć słowa kluczowe, sprawdzić poziom języka (angielski B2 silnie wskazany, B1 wymagany) i ocenić czy jesteś wart dalszej rekrutacji. Często będzie to jedyna osoba z którą porozmawiasz na stażu. Także pochwal się znanymi technologiami, określ swój poziom wtajemniczenia ale nie wchodź w szczegóły. Słowo "scrum" albo "agile" dla HRowca znaczy więcej niż te wszystkie młyny, prodakt ołnerzy i skarm masterzy. Prawdziwą wiedzę zostaw na rozmowę z kimś technicznym, prawdopodobnie będzie to osoba z przyszłego zespołu. Jeśli planujesz zostać na dłużej to już na etapie rekrutacji zadbaj o przyjazną rozmowę z Twoim przyszłym kolegą
"Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów"
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne