Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Płyta świąteczna 12/2007

Płyta świąteczna 12/2007
Przyszła mi wizja na płytę do wydania świątecznego (grudniowego). Niby jeszcze wiele czasu zostało, ale planowanie wydań wymaga znacznego wyprzedzenia (domyślam się:-)
Po pierwsze, żeby była to DVD -jednowarstwowa 4,7 GB by swobodnie wystarczyła. Kosz wytłoczenia nie jest zapewne dużo wyższy niż CD. Jeśli by był o 50 gr wyższy to przecież raz w roku mógł by się pojawiać PCF po 7 zł.
Po drugie nie powinno być na niej miejsca na oprogramowanie shareware, trial itp. Tylko freeware, free software i oczywiście kilka pełnych wersji komercyjnych programów. Proponuję aby płyta ta byłą po części płytą narzędziową (zawierającą najlepsze 2-3 programy z każdej kategorii) i po części rozrywkową. Z racji że do podziału jest 4,7 GB proponuję:
*1 GB na najlepsze darmowe programy dostępne dla Windows, czyli swego rodzaju "niezbędnik". W tym:
-dział biuro: OpenOffice.org + konwerter MSOOXML-ODF; PowerPoint, Excel i Word Viewer; Scribus
-multimedia: VLC Player; foobar2000; GeeXboX, Audacity, VirtualDub i (marzy mi się, ale pewnie nie zdąży zostać wydany:-( Amarok 2
-grafika: GIMP + gtk+; Paint.NET + .NET Framework; Inkscape; Blender
-wirualizacja: VirtualBox i QEMU
-narzędzia: wszelkie przydatne od antywirusa ClamWin, poprzez archiwera PowerArchiver, po Uniflasha do flashowania BIOS-u, ale żadnych "przyspieszaczy Windows"...
*1 GB na darmowe gry dla Windows - nie dema komercyjnych dzieł, lecz całe gry tworzone przez entuzjastów. W tym:
-FPP/FPS: OpenArena (otwarty odpowiednik Q3A), Nexuiz (zaawansowany graficznie), Sauerbraten (nieustannie rozwijany), ActionCube (realistyczny FPS), Warsow (psychodeliczny FPS)
-strategiczne: Battle for Wesnoth - strategia turowa, niesamowicie taktyczna. Świat ogrów, orków, elfów, troli, krasnoludów, nieumarłych i magów. Doskonała również do rozgrywki w kilka osób przy jednym komputerze.
-ścigałki: Vdrift (twórcy przechwalają się silnikiem fizycznym), TORCS (średnia grafika, ale wiele typów samochodów do wyboru)
*1 GB na komercyjne pełne wersje programów.
*1 GB na Linuksa. W tym 700 MB mógł by zajmować Ubuntu GG, a najlepiej jeśli płyta by była bootowalna... Do tego Ubuneo i firmware do modemów DSL, Wubi - by ułatwić instalację, Wine i WineDoors dla uruchamiania programów z Windows, VirtualBox w wersji dla Linuksa. Powinno zostać jeszcze kilkaset mega na kilka gier - chociażby ActionCube, Wesnoth, OpenArenę czy Vdrift.
*Pozostałe na 700 MB na emulatory (NES-a, Amigi i N64 obowiązkowo...), tapety, MID-y do karaoke, e-ziny czy skiny do odtwarzaczy muzyki. Słowem: coś na styl Bonusa 1 z CD-Action (Chyba nie opatentowali?!) No jeśli się zmieszczą to jeszcze sterowniki to kart graficznych i płyt głównych...

Konkurencja ładuje tony antywirusów, sterowników czy Linuksów na płyty, ale robi to bez jakiegokolwiek sensu i na dodatek nie opisuje zastosowania tego co dała. Jeden z miesięczników dał ważące 3,6 GB Slackware z opisem składającym się może z pięciu zdań... W PCF-e są już dobre opisy, teraz tylko brakuje dobrej płyty... Raz na rok mogła by być wydawana taka zbierająca najlepszy soft z całego roku by mieć swoisty niezbędnik, a nie przerzucać dziesiątki płyt szukając odpowiedniego programu.
Co redakcja na to?
 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
RE: Płyta świąteczna 12/2007
a na co freeware, przeciez to wszystko z neta mozesz sobie sciaganc
~Anonim napisał(a):Co redakcja na to?
Przede wszystkim dziękujemy za tak rozbudowany opis (wraz z uzasadnieniami). Z pewnością zostanie przedyskutowany w gronie redakcji.

Czy pomysł znajdzie się w realizacji w całości, częściowo lub w ogóle, to pewnie czytelnicy nie dowiedzą się... zanim to się ewentualnie nie stanie Wesoły.
 System operacyjny: linux_gentoo Przeglądarka: opera
Ja popieram ten pomysł. Dlaczego co roku ma być tak samo? Miło by było popatrzeć na świąteczne wydanie. I jeszcze mam jeden pomysł:
*program do przerabiania klasycznego motywu Visty i XP na motyw świąteczny(o ile taki istnieje)
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
Pomysł na wysokim poziomie. Z pewnością ucieszy osoby które nie mają dostępu do internetu,mają ograniczony dostęp ale zapewne też te które mają stałe łącze.
Myślę że taki obszerny niezbędnik raz na rok się przyda nie jednej osobie.
Co do gier to było nie tak dawno wydanie z grami ale jak dla mnie nie ma sensu dawać gier typu trial,shareware.
Dużo jest też takich programów z ograniczeniami i nie ma sensu ich wrzucać na płytki poza jednym wyjątkiem:
Nowa odsłona programu który cieszy się popularnością wśród wielu użytkowników. Te mało znane programy z ograniczeniami nie powinny się znajdować na płytach chyba że ograniczenia są naprawdę małe.
Myślę że nie jeden stały czytelnik czeka na miłą niespodziankę może grudzień będzie miesiącem w którym warto zrobić taką niespodziankę Wesoły
Liczę na jakiś gest z waszej strony Oczko ...no tylko nie taki, że cena pójdzie złotóweczkę do góry Język
zxcvb napisał(a):a na co freeware, przeciez to wszystko z neta mozesz sobie sciaganc
Nie każdy ma stały dostęp do internetu, albo szybkie łącze aby uciagnąć 4,7GB danych. Popieram autora tematu (rozpisał sie chłopina)
gwiazdoorek napisał(a):Co do gier to było nie tak dawno wydanie z grami ale jak dla mnie nie ma sensu dawać gier typu trial,shareware.
Dużo jest też takich programów z ograniczeniami i nie ma sensu ich wrzucać na płytki
Właśnie dokładnie mi o to chodzi, o płytkę wolną od triali i shareware`ów.
~Anonim napisał(a):Właśnie dokładnie mi o to chodzi, o płytkę wolną od triali i shareware`ów.

Witam!

Ja mam podobne zdanie na ten temat. Jeśli nie możemy (my czytelnicy "PC - Format`u") liczyć na pełne wersje gier, to niech będą demówki... Ale nie triale (7 - 60 dni użytkowania).

Pozdrawiam.

P.S.
Cytat:Myślę, że nie jeden stały czytelnik czeka na miłą niespodziankę. Może grudzień będzie miesiącem, w którym warto zrobić taką niespodziankę? Wesoły

Liczę na to.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: ie
Programy: Polecane / Nowe / Inne