Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Początki w programowaniu - kilka pytań.

Początki w programowaniu - kilka pytań.
Witam,
Piszę do Was z kilkoma pytaniami,jak i prośbą o doradzenie. Otóż niestety dość późno zaczynam się uczyć programowania (3 technikum. Dlaczego piszę że późno ? Otóż myślałem nad studiami związanymi z owym kierunkiem,a mam półtora roku na naukę wielu rzeczy,dzięki którym dałbym sobie radę wyżej) Ile według Was powinienem posiedzieć dziennie przy nauce programowania,żebym mógł się w miarę efektywnie rozwijać ? Godzina/dwie? (wiem,każdy chłonie wiedzę inaczej,lecz myślę,że te półtora godziny do dwóch będzie w porządku. Co Wy o tym sądzicie ?) Nie mogę się zdecydować w czym programować,póki co zaczynam naukę od javy,aby za jakiś czas zasiąść do android studio (chciałbym się zabrać za coś,na co jest zapotrzebowanie,przykładowo przeróżne aplikacje na telefon w różnych firmach - czysty przykład) Słyszałem,że nie opłaca się kupować książek jeżeli chodzi o jave,ponieważ wychodzą co rusz nowsze wersje,i książka jest nie aktualna. Jeżeli chodzi o kursy na youtubie,jesteście mi w stanie polecić jakiś kurs? Wesoły Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam. Wesoły
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Początki w programowaniu - kilka pytań.
Jeśli zastanawiasz się, czy uczyć się godzinę, czy dwie dziennie, to... zmień kierunek przyszłych studiów. Informatyka i programowanie to nie jest coś, co można sobie zaplanować. To jest kierunek dla ludzi, który siedzą przy kodzie 24 godziny, i jeszcze się dziwią, dlaczego tak krótko. Dla totalnych maniaków, dla których programowanie nie jest zawodem, tylko sposobem na życie. Jeśli nie masz takiego podejścia, znudzisz się tak szybko, że nie zdążysz tych studiów nawet dobrze zacząć. Prawdę mówiąc idąc na studia, już powinieneś mieć praktykę i wiedzę, a studia powinny być tylko ukoronowaniem zainteresowań. Znałem kiedyś gościa, który na egzaminach wstępnych na informatykę zaginał egzaminatorów na każdym pytaniu Wesoły Wiedział więcej niż oni wszyscy razem wzięci. Ale siedział w tym od lat. OCZYWIŚCIE może się okazać, że zaczniesz się tym bawić, i Cię wciągnie. Wtedy jak najbardziej informatyka będzie dla Ciebie.
Jeśli chodzi o to, czego się uczyć, to oczywiście Java. Na początku BEZ ukierunkowania na Androida itp (jak poznasz Javę, to ukierunkowanie przyjdzie samo w sposób naturalny), ale też języki z grupy .NETFrameworka (Visual C++, Visual C#, Visual Basic - Ja bym stawiał ze wskazaniem na C#, bo ten język po prostu lubię, ale wiem, że najpopularniejszy jest chyba Visual C++). Ponadto C, C++, Assembler Wesoły Algorytmy, itp itd... Oprócz tego bazy danych (MS SQL, MySQL itp), a jeśli chcesz iść też w stronę internetu, to PHP CSS, JavaScript, oczywiście HTML (HTML5)...
Pozdrawiam.
Ajgor
Zdaje sobie z tego sprawę,ale mam też multum innych zajęć dziennie,więc nie mam czasu siedzieć przy programowaniu więcej niż 2 max 3 godziny dziennie w tygodniu,co do " Prawdę mówiąc idąc na studia, już powinieneś mieć praktykę i wiedzę, a studia powinny być tylko ukoronowaniem zainteresowań" tak jak pisałem wyżej - nie jestem pewny,czy w półtora roku ogarnę wszystko w takim stopniu,żeby radzić sobie na studiach. Chciałbym wrócić do ksiązek/tutoriali na youtubie,jesteś w stanie coś polecić ? https://www.youtube.com/watch?v=wa8fZP6I...AWxYyzndIY czy ten "kurs" wydaje się Wam treściwy ? Dodatkowo,co sądzicie o tych kursach programowania ? Tak z ciekawości.A,i dziękuje za odpowiedź. Wesoły
Wiesz... W sumie studia są też po to, żeby Cię nauczyć Wesoły Więc wiedza nie musi być aż tak rozległa PRZED studiami, bo inaczej po co one by były Wesoły
Ważne, żebyś się orientował co i jak. Z czym to się je. Jakie są trendy, aktualne techniki itp.
Prawdę mówiąc mnie osobiście filmy jako kursy niespecjalnie leżą (chociaż w programowaniu w C# pomogły mi rozwikłać kilka zagadnień, których z kursów pisanych nie mogłem załapać).
Kursów Java jest w necie masa. Na przykład tu:

http://javastart.pl/static/darmowy-kurs-java/

Ale jest jedno zagadnienie, które MUSISZ opanować do perfekcji bez względu na to, w jakim języku będziesz pisał (może z wyjątkiem ANSI C i assemblera). To jest PROGRAMOWANIE OBIEKTOWE. To jest wzorzec, na którym opierają się obecnie wszystkie ważniejsze języki programowania, i to jest absolutna podstawa wszystkiego. I NIE jest to zagadnienie, którego trzeba się tylko nauczyć. Programowanie obiektowe musisz ROZUMIEĆ tak, jak język polski. Inaczej Twoja nauka nie będzie nic warta. Jak by co, to możesz pytać tutaj. Jest tu kilku wymiataczy, którzy chętnie pomagają. Ja osobiście nie przepadam za Javą (i nie jest mi ona do niczego potrzebna, bo jestem emerytem i nie muszę już w życiu nic robić Wesoły ) i wolę C# (który też nie jest mi do niczego potrzebny, ale mi się podoba Wesoły Ale w sprawach Javy też mamy tu fachowców.

http://javastart.pl/static/category/prog...obiektowe/

Zasady programowania obiektowego są we wszystkich językach podobne. Różnią się może składnią, funkcjami (a raczej metodami) bibliotecznymi i ewentualnie jakimiś drobnymi konstrukcjami. Ale ogólnie w każdym języku w obiektach chodzi o to samo.

Aha. OCZYWIŚCIE początkowo nie będziesz rozumiał z tego nic. Ale się nie załamuj Wesoły Z czasem wszystko samo zacznie się układać w całość.
Pozdrawiam.
Ajgor
Nie wydaje mi się, żeby Java była dobra na początek, ponieważ należę do tych ludzi, którzy nie zaczynali od języka programowania z zarządzaną pamięcią. C++ wydaje mi się być dobry na początek, żeby zrozumieć podstawowe rzeczy, a dopiero później można sięgnąć po coś innego (choćby wspomnianą Javę). Być może serwis http://pl.spoj.com/PDSTPROG/ pomoże Ci nabyć umiejętności programowania.
Poza tym weź do serca słowa At Ajgora - trzeba nauczyć się myśleć obiektowo (rozumieć pojęcia enkapsulacji, dziedziczenia i polimorfizmu), gdyż ten paradygmat programowania dominuje.
 System operacyjny: linux_ubuntu Przeglądarka: firefox
Na początek niech nauczy się odróżniać klasę od obiektu Wesoły Tworzyć konstruktory, przeciążać je. Jeśli w czystym C++, to też tworzyć destruktory itd... To chyba sprawia najwięcej problemów początkującym koderom. (chociaż później są tak oczywiste, jak oddychanieWesoły ) Enkapsulacja, dziedziczenie, polimorfizm wynikają z tych podstawowych spraw.

A tak na prawdę na początek niech się nauczy składni Wesoły Czym jest funkcja main, podstawowych dyrektyw preprocesora (include itp) itd. Bo od tego się zaczyna.
Pozdrawiam.
Ajgor
Ja po 5 latach studiowania biotechnologii poszedłem na studia informatyczne na UO i tutaj zakładają, że nic nie umiesz i uczą od początku. Teraz kończy się drugi miesiąc i przez te dwa miesiące uczyliśmy się "programować" w emulatorze maszyny RAM czy czymś podobnym, dopiero teraz będziemy zaczynać C++ więc to zależy od podejścia rady programowej która tworzy kierunek jakie mają założenie, że student coś już umie i to rozwijać, czy że nic nie umie i od początku wszystkiego uczyć. Tyle ode mnie :D
MSI GE 2PE-280XPL WIN7
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne