Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Poradnik: Podkręcanie procesorów AMD Phenom I i II

#1
Question  Poradnik: Podkręcanie procesorów AMD Phenom I i II
Podkręcanie procesorów AMD PHENOM I i II

1. Informacje podstawowe (niezbędne do OC)
2. Rodzaje taktowań które napotkamy przy podkręcaniu Phenoma I/II
3. Różnice w podkręcaniu w stosunku do Athlona 64
4. Sposoby podkręcania
5. Zasady bezpieczeństwa
6. Cechy płyty głównej do OC Phenoma
7. AMD Over-Drive (aod)
8. Kilka słów o C1E
9. ew. problemy
10. Rozmaite i różniaste programy przydatne podczas OC
Informacje podstawowe (niezbędne do OC)

*Phenom I b2 charakteryzuje się błędem TLB, który pojawia się przy 100% obciążeniu wszystkich rdzeni.
Producenci płyt głównych wydali specjalne biosy które pozwalają go obejść.

*W Phenom' ach II x3/x2 istnieje możliwość odblokowania rdzeni, jednak aby to uczynić należy posiadać stosowna płytę główną, wspierającą technologie Advanced Clock Calibration (ACC) czyli posiadającą przynajmniej SB710 lub nowsze.

*Phenomy z oznaczeniem "e" w nazwie maja zmniejszone zużycie energii.

*Phenomy z oznaczeniem BE w nazwie to tzw. Black Edition. Mają one odblokowany mnożnik .

*Phenom II występuje w 2 rewizjach "c2" i "c3". Ta druga oznacza ulepszoną konstrukcję rdzenia. Charakteryzuje się lepszym OC (średnio o 300~400MHz) względem C2.

Dokładny spis procesorów phenom na : http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_proce...B3w_Phenom

Rozszyfrowywanie oznaczenia procesora

Phenom I


Pierwsze 2 litery są zawsze takie same niezależnie od modelu CPU:
HD
3 następne znaki oznaczają model CPU:
875
Kolejny znak przyjmuje wartość "0" (jeśli mnożnik jest zablokowany) lub "Z" jeśli jest odblokowany
kolejne 2 znaki to tzw. współczynnik TDP. oraz napięcie z którym pracuje procesor:
"WC" - 95W 1.25V
"OD" - 65W 1.15V
"XA" - 125W/140W 1.3V
Kolejna litera "J" to podstawka AM2+.
kolejny znak to cyfra oznaczająca ilość rdzeni np. 3
Następna litera to ilość pamięci Cache L3 2MB="b"
Ostatnie 2 litery to rewizja/stepping:
"GD" - B2
"GH" - B3

Przykładowe oznaczenie: HD875ZWCJ3BGH

Phenom II
Pierwsze 2 litery są zawsze takie same niezależnie od modelu CPU:
HD
Kolejna litera oznacza odblokowany mnożnik "Z" lub zablokowany "X"
Jej brak to cecha Phenom' ów z ograniczonym zużyciem energii
Kolejne 3 cyfry to model procesora: 720
Występująca po nich litera "E" to cecha Phenom' ów z ograniczonym zużyciem energii
Kolejne 2 litery to zużycie energii/napięcie
"FB" - 125W/140W 1.4V~1.5V
"WF" - 95W/80W <=1.4V
"OC" - 65W <=1.25V
Następna litera:
"J" to podstawka AM2+
"K" AM3
Po niej następuje cyfra oznaczająca ilość rdzeni np. 3
kolejna litera oznacza ilość pamięci cache L3
"F"=4MB
"D"=6MB
2 ostatnie litery to rewizja/stepping
GI - C2
GM - C3

Przykładowe oznaczenie: HDZ720WFK3DGI


2. Rodzaje taktowań które napotkamy przy podkręcaniu Phenoma

-takt referencyjny
-takt rdzenia
-takt NB
-takt szyny HT
-takt pamięci

Takt referencyjny jest to takt magistrali, domyślnie równy 200MHz. Mnożony przez mnożnik daje rzeczywisty takt rdzenia np. x13 czyli w sumie 2600MHz. To samo tyczy się szyny HT oraz taktowania wewnętrznego NB, które w Phenomach, w zależności od modelu wynosi 200x9=1800Mhz lub 200x10=2000MHz. Zwiększanie taktowania NB jest dość istotne*, gdyż poprawia przepustowość, czas dostępu pamięci oraz osiągi cache' u L3, który taktowany jest tak samo jak NB (kwestia sporna).

Taktowanie pamięci jest wyznaczane przez "dzielnik pamięci" - stosunek taktowania magistrali (ref. clock) do taktowania pamięci. np 3:2, co przy magistrali 200MHz daje (200*3)/2=300[MHz]


3. Różnice w podkręcaniu w stosunku do Athlona 64 (k8, AM2)

Podstawowa różnicą jest fakt, ze w Athlonie 64 wewnętrzny NB ograniczał się głównie do kontrolera pamięci. Nie posiadał własnego mnożnika, który mogliśmy zmienić. Również taktowanie pamięci było zależne od taktowania procesora. Sprawiało to trudności w dokładnym jego określeniu.
W Phenomie prędkość pamięci zależy jedynie od taktowania ref. i dzielnika co ułatwia O/C całej platformy. Prócz tego Athlon 64 charakteryzował się szyną HT 1000 (Phenom 2000 lub 1800) oraz obsługą pamięci DDR2 800 (Phenom 1066, Phenom II prócz niektórych [940 i 920] również ddr3 1333~1600).


4. Sposoby podkręcania

na początku należy zmienić kilka ostawień w biosie:
wyłączyć opcje "Cool`n`Quiet"
wyłączyć opcje "Virtualisation Technology"
wyłączyć "HPET"
wyłączyć "spreedspectrum"
wyłączyć "C1E"

2 i 3 opcje można spróbować ponownie włączyć po zakończeniu OC

Cn'Q odpowiada za dopasowanie taktowania rdzeni do obciążenia.
Wyłączenie tej opcji sprawi że procesor będzie miał cały czas maksymalne taktowanie wyznaczone przez ustawiony mnożnik i takt referencyjny.

HPET synchronizuje pracę rdzeni. Dawniej różna szybkość pracy każdego ze rdzeni była powodem wielu problemów mi. w grach. Działanie podobne ma program "Dual core optimizer"

spreadspectrum - ma na celu redukcję zakłóceń wywołanych przez pracę komputera. Opcja bardzo przydatna dal posiadaczy np. wewnętrznego Tunera TV.

C1E - patrz rozdział 8.


-OC Przez zwiększanie taktowania magistrali htt (ref. clock)

Aby podkręcić naszego Phenoma, możemy zwiększyć taktowanie magistrali (ref. clock). Najlepiej jest to robić w biosie, choć można również programami* takimi jak AOD lub tymi często otrzymywanymi przy zakupie płyty głównej. Taktowanie powinno się podnosić krokami po 5 lub 10 MHz zapisywać ustawienia i sprawdzać czy komputer się uruchomi (jeśli tak to znowu zwiększamy, jeśli nie to reset biosu i odnowa). Warto też usztywnić napięcie CPU przestawiając z wartości [auto] na chociaż o jeden stopień większą. Jeżeli praca komputera po OC stanie się niestabilna, możemy podnieść napięcia HTT, NB, CPU, lub RAM (dokładniej o napięciach w następnym rozdziale). W przypadku takiej metody OC zaleca się zmniejszenie mnożników HT oraz NB tak aby ich prędkość oscylowała w granicach wartości nominalnych. (Np. dla 2000 2156 może być ale 2386 to przesada). Dla płyt na starszych chipsetach (np.690) z socketem AM2 wartość taktowania HT powinna oscylować w okolicy 1000MHz. Warto tez zmniejszyć szybkość pamięci* (dzielnik). Podkręcanie poprzez szynę HTT należy do najoplacalniejszych metod Overclockingu procesorów AMD Ponieważ podnosimy nie tylko taktowanie rdzeni jak to ma miejsce w następnej metodzie OC.


*Podkręcanie spod OS może bywać ryzykowne i prowadzić do niestabilności systemu, utraty wszystkich nie zapisanych danych (zwykle kończy się Bsodem)

Przykład OC przy użyciu tej metody:

[Obrazek: 909250.png]

*
1.)Podkręcanie pamięci DDR2:

Pamięci możemy podkręcić w Biosie lub programowo*1. Taktowanie pamięci DDR2 jest zależne od szyny szyny HTT oraz tzw. dzielnika pamięci. podkręcając procesor zwiększamy taktowanie szyny, a co za tym idzie przyśpieszamy pamięci. Niestety, w przytłaczającej większości przypadków możliwości RAM' u kończą się znacznie szybciej niż samego CPU. Jesteśmy wtedy zmuszeni zmniejszyć jego dzielnik aby nie ograniczać procesora. Jednak gdy poznamy już jego możliwości, szukamy osiągów właśnie tu manewrując mnożnikiem CPU, staramy się zwiększyć częstotliwość szyny przy największym stabilnym dzielniku (nie ma błędów przy taktach typowych dla dzielnika przy częstotliwości szyny niezbędnej do OC CPU). Popularnym programem do sprawdzania pamięci jest „memtest” jednak, możemy je sprawdzić również przy użyciu „orthosa” czy nawet testu stabilności wbudowanego w „everesta” (nie polecam). Gdy osiągniemy już granicę stabilnego OC możemy podnieść napięcie (zasady bezpieczeństwa w kolejnym rozdziale). Powinno to doprowadzić do stabilizacji i pozwolić na zwiększenie taktowania*2. Inną możliwością jest poluźnienie timingów co również pozwoli na uzyskanie większych taktów.

Zmniejszanie timingów
Typowym narzędziem do manipulacji tymi parametrami z poziomu OS jest „memset” jednak polecam używanie w tym celu celu Biosu. Największe znaczenie dla szybkości pamięci mają opóźnienia podane przez producenta kości (CAS/CL, TRCD, TRP, TRAS, TRC i comand rate/CR). Podobnie jak w poprzednio w przypadku niestabilności pamięci np. 1130 (565MHz) cl4-4-4-15-24 T2, możemy zwiększyć napięcie*2 aby to zmienić. Należy pamiętać że z reguły podniesienie taktowania daje większy przyrost wydajności niż zmniejszenie timingów.

*1 Istnieje wiele programów służących do OC pamięci jednak nigdy nie zastąpią one Biosu. Niestety biosy wielu płyt nie posiadają stosownych opcji, które możemy znaleźć w takim oprogramowaniu. Do najpopularniejszych należy „memset”, „CPU-tweaker”, a do najlepszych moim zdaniem, „AMD overdrive” którego wspierają tylko płyty główne oparte na chipsetach AMD z serii 7xx lub nowszych.

*2 Ogromna część pamięci dostępnych na rynku jest tak mało podatna na OC że podniesienie napięcia praktyczne nic nie daje. Często bywa, że większe napięcie negatywnie wpływa na OC.

2.) Podkręcanie pamięci DDR3

Opiera się ono na tych samych zasadach co podkręcanie DDR2. Występują tu jednak większe opóźnienia (timingi) oraz taktowanie. Pamięci DDR3 pracują z mniejszymi napięciami niż DDR2 (o tym jednak w następnym rozdziale)

Ideałem do którego dąży się podczas OC pamięci są, wysokie takty przy niskich opóźnieniach.

Ogromna część pamięci dostępnych na rynku jest źle rozpoznawana przez moba. Dochodzi wtedy do zaniżenia napięć, taktowania i/lub zawyżenia timingów. Wszystko wynika z wykorzystania jedynie najwyższego zgodnego profilu SPD JEDEC. Konieczne jest wtedy ręczne dobranie parametrów w biosie.


-OC Przez zwiększenie mnożnika

Jest to najprostsza metoda OC, jednak aby była możliwa należy zaopatrzyć się w Phenoma BE (z odblokowanym mnożnikiem). Wszystko ogranicza się do zwiększania mnożnika o 1 lub o 1/2 w biosie, zapisaniu ustawień i sprawdzaniu czy komputer się uruchomi. Podobnie jak poprzednio, warto usztywnić napięcie. W przypadku gdy komputer się nie chce uruchomić lub jest nie stabilny, warto je podnieść (dokładniej o napięciach w następnym rozdziale). Tym razem nie musimy się bawić w mnożniki HT, NB i dzielniki pamięci gdyż ich takty nie ulegają zmianie.


-Podkręcanie NB
Jeśli znamy już możliwości swojego Phenoma możemy właśnie tu poszukać dodatkowej mocy.
Co daje przetaktowanie NB:
*Podniesienie wydajności pamięci
*Szybsze liczenie SuperPi
*Przyspieszenie L3

Czyli w rzeczywistości niewiele, bo w grach nie można zaobserwować zauważalnej różnicy. Mit o lepszych wynikach w 3dmarkach to tylko mit. Podobnie jak CPU możemy podkręcać mnożnikiem lub przez HTT.


-Odblokowanie 4-tego rdzenia
Słabsze wersje Phenom' ów to zwykle okrojone rdzenie "flagowe". Mogą być pozbawione rdzeni (x2/x3), części cache L3 (8xx) lub po prostu mają zablokowany mnożnik. Często zabieg okrojenia jest wywołany uszkodzeniem lub wadami powstałymi w czasie produkcji Procesora. W wielu przypadkach chodzi o stworzenie cpu, który ma zaspokoić rynek bardziej budżetowych procesorów. W Phenomie II "odblokowanie zablokowanego" jest możliwe poprzez włączenie w biosie funkcji ACC, której ten procesor niby nie obsługuje. Da się to zrobić jedynie posiadając płytę główną z SB 710/50 (lub nowszym jeżeli producent to umożliwi). Włączenie ACC powoduje wykrycie CPU jako model inżynieryjny procesora. Często odblokowanie dodatkowego rdzenia/cache zmniejsza OC oraz stabilność systemu. Bywa, że jego włączenie jest nie możliwe z powodu uszkodzenia.


[Obrazek: 561124.png]


Po udanym przetaktowaniu, warto sprawdzić stabilność naszego systemu programami takimi jak: Orthos, OCCT czy nawet testami stabilności z Everest' a (nie polecam) lub AOD' a.

Po OC należy bacznie obserwować temperatury CPU, chipsetu, oraz jeśli mobo na to pozwala, sekcji zasilania. Najlepszym programem do sprawdzenia temperatury procesora jest:
HWMonitor.
Jedynymi niezawodnymi i zawsze działającymi metodami sprawdzenia temperatur jest dotyk lub użycie termometru.


5. Zasady bezpieczeństwa

I.)Temperatury


Możemy sprawdzić je w biosie/programem lub termometrem. Temperatura CPU nie powinna przekroczyć 65 stopni w stress' ie.

Warto wiedzieć że im niższa temperatura układu tym lepsze OC. Dzięki niższym temperaturom możemy uzyskać większe takty przy zastosowaniu niższego napięcia. Dlatego właśnie warto inwestować w dobre układy chłodzące. Podkręcanie na przysłowiowym "BOX' sie" często mija się z celem.

Jeśli interesuje nas ekstremalne OC - temperatura CPU odgrywa niezwykle istotną rolę. Do chłodzenia używa się rozmaitych substancji, (od zimnej wody przez suchy lód po ciekły hel).
Umożliwiają one osiągnięcie "subzero", czyli temperatury < 0*C.

Ostatnio modne staje się FC. Chodzi tu o naprzemienne ściskanie i rozprzężenie gazu. Ściskany gaz rozgrzewa się. W tym samym czasie ciepło jest oddawane do otoczenia. Potem następuje jego gwałtowne rozprężenie, towarzyszy temu spadek jego temperatury i pobieranie energii z otoczenia.

Przykładowe wyniki OC przy użyciu DI (suchego lodu)
http://hwbot.org/community/submission/98...427.27_mhz
http://hwbot.org/community/submission/98...943.82_mhz

Niezwykle poważnym problemem związanym z OC w warunkach "subzero" jest coldbug. Jest on najgorszym co może przytrafić się overclockerowi. Polega dla niezdolności CPU do pracy w temperaturach mniejszych niż X (x może być różny im większy tym wyżej jest położony :coldbug"). Problem ten jest typowy dla K8/K10(Athlon 64/Phenom I).

Przykład walki z "coldbugiem" na podstawie Athlona 64 X2 5000+:

[Obrazek: signature2pe.jpg]

[Obrazek: signaturevq.jpg]

Inny problem to "punkt rosy" w temperaturze znacznie niższej od otaczającego powietrza na zimnych elementach bardzo szybko skrapla się i/lub zamarza para wodna. Konieczne jest izolowanie.

Przykład izolacji przed oc CPU w warunkach subzero

[Obrazek: izolacja.jpg]

II.)Maksymalne napięcie

AMD nie zaleca przekraczania wartości napięcia rdzeni: 1.5V

Maksymalne napięcie NB nie zostało określone w Phenomie II. Testowałem wartości do 1.35V i wszystko było w porządku, nawet przez dłuższy czas. problemy zaczęły się po 3 miesiącach, musiałem zmniejszyć takty i napięcie do nominalnych.

Zasady podnoszenia napięcia pamięci:
1. Granice napięć podane przez producenta są w 100% bezpieczne
2. Ich przekroczenie grozi utratą gwarancji!
3. W przypadku gdy pamięci nie posiadają radiatorów, sloty znajdują się blisko siebie, a ruch powietrza w ich okolicy jest słaby, dopuszczalne napięcie wynosi 2,1V (DDR2) 1.9V (DDR3) (moja prywatna opinia)
4. Nie podnoś napięcia powyżej niezbędnej do stabilnej pracy wartości
5. Staraj się nie przekraczać 2.5V (DDR2) i 2V (DDR3) chyba że masz dobre chłodzenie, poważne powody i solidne moduły na dobrych układach Np. Micron.
6. Jeśli zauważysz że twój ram zbytnio się grzeje konieczne je zmniejsz


6. Cechy płyty głównej do OC Phenoma


Pyta główna pod platformę dragon lub spider powinna charakteryzować się
*chipsetem z serii AMD 7xx oraz SB750 (lub nowsze) aby działało ACC oraz AOD
*wydajna sekcja zasilania 4,5 lub więcej faz (do ekstremalnego OC nie polecam DrMOS)
*przyzwoitym chłodzeniem NB (choć ww. chipsety nie emitują zbyt wiele ciepła)
*co najmniej dwoma slotami pci-e działającymi w układzie 8x/8x lub 16x/16x aby umozliwic ew. crossfireX
*Obsluga HT 3.0
*biosem zawierającym wszystkie opcje OC (zwłaszcza mnożnik i napięcie NB)
*obsługą pamięci DDR3 (Phenom II (nie licząc 920/40)


7. AMD Over-Drive

http://game.amd.com/us-en/drivers_overdrive.aspx

W sieci krąży już wystarczająco dużo poradników odnośnie użycia tego programu dlatego ograniczę się do kilku zdań.

Pojawił się stereotyp, że program ten nie pozwala na zmianę mnożnika NB. Jest to nieprawda, gdyż w zależności od modelu płyty i wersji programu otrzymujemy taka możliwość:

[Obrazek: CLOCK_ADVANCED.png]

Prócz tego program pozwala na zmianę wielu parametrów których możemy nie znaleźć w biosie:
-zmiana taktowania poszczególnych rdzeni (niezależnie)
-ogromna ilość parametrów pracy pamięci
-szczegółowa i dokładna kontrola napiec i taktowań
-dokładny spis taktowań przed i po zamierzanym OC

8. Kilka słów o C1E

Stany procesora, C0-C3 to:
C0 jest stanem standardowej pracy procesora.
C1, określany jako "Zatrzymany" (Halt) jest stanem, w którym procesor nie wykonuje rozkazów, ale może momentalnie powrócić do stanu pełnej funkcjonalności.
C2, określany jako "Zatrzymanie zegara" (Stop-Clock) oznacza przejście procesora w stan, w którym jest on widoczny programowo, lecz jego "wybudzenie" może zająć więcej czasu.
C3, określany jako "Uśpiony" (Sleep) jest stanem, w którym procesor nie musi utrzymywać spójnej zawartości swojej pamięci podręcznej. Niektóre procesory wprowadzają różne wersje tego stanu (głębokie uśpienie, głębsze uśpienie, itd.), różniące się czasem, jaki jest niezbędny do doprowadzenia procesora do stanu pełnej gotowości do pracy.


Fragment z www.wikipedia.pl

Po Polsku: Włączenie w biosie funkcji C1E pozwala na dynamiczną zmianę napięcia przy zmianie stanów Procesora (Oszczędność energii) Jak najbardziej polecam korzystanie z niej na codzień.

Odnośnie konieczności wyłączenia tej funkcji przed OC w biosie:
Sam nigdy nie zaobserwowałem różnicy w podkręcaniu AMD po zastosowaniu tej funkcji. Nie mam pojęcia dlaczego wszędzie każą ją wyłączać. Jeśli podobnie jak ja uważasz że w życiu trzeba spróbować wszystkiego to nie musisz kombinować z tą funkcją w biosie.


9. ew. problemy

Co zrobić gdy przesadziliśmy z podkręcaniem i komputer nie chce się uruchomić? Wtedy należy zresetować BIOS za pomocą zworki (opisane w instrukcji mobo) lub wyjmując na chwile bateryjkę od BIOS-u.

Jeśli nasz komputer nie pracuje stabilnie po OC możemy:
-Podnieść napięcia
-zmniejszyć taktowania
-poprawić chłodzenie

Jeśli nasz komputer przechodzi wszystkie testy stabilności bez problemu ale po godzinie gry pojawia się BSOD winne mogą być:
-Temperatura - W niskich temperaturach trudniej o błąd niż gdy komputer zostanie rozgrzany przez grę. Wtedy czynnikiem dodatkowym jest grzejąca się karta graficzna. W efekcie podczas gry procesor może być cieplejszy niż po godzinnym wymęczeniu Orthosem.
-Zasilacz - Wahania napięcia, niska wydajność.

Nasz komputer wyłącza się podczas gry i nie chce się uruchomić.
-Możliwe że zasilacz "nie wytrzymał" obciążenia - Odłącz kabel zasilający, po kilku minutach podłącz go ponownie i uruchom komputer.
-Możliwe przegrzanie - odczekaj aż ostygnie.

10. Rozmaite i różniaste programy przydatne podczas OC

*CPU-Z
*ORTHOS
*MEMTEST
*Everest
*Core-Temp
*Memset
*AMD Over Drive (AOD)
*HWMonitor

Ale najważniejszy zawsze pozostanie BIOS.


Poradnik powstał tylko i wyłącznie z mojej dobrej woli w celu ułatwienia (przybliżenia) zagadnienia overclockingu osobom z tą tematyką nie obeznanym.
Zabrania się kopiowania jego części lub całości, umieszczania na innych stronach internetowych bez zgody autora

AlienMoher 2008

Poradnik powstał na ściśle nieokreślone potrzeby FOC w 2008 roku . Z racji upadku tego forum, po drobnym odświeżeniu zawartych informacji zamieszczam go tutaj. Jeśli ktoś znajdzie jakiś błąd/przekłamanie niech pisze na PW lub w tym temacie: http://forum.pcformat.pl/thread-246432.html . Wszelkie uwagi i spostrzeżenia zostaną wzięte pod uwagę.
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / InneUżytkownicy forum szukali:
amd phenom podkręcaniepodkręcanie phenom II BEamd overdrive poradnikamd phenom I i II poradnik podkrecanieamd c1e wikipodkręcanie procesora amd phenompodkręcanie phenom iiamd phenom ii x3 710 pcformatpodkrecanie phenompodkręcanie procesora amd

Podobne wątki (Poradnik: Podkręcanie procesorów AMD Phenom I i II)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki jest bezpieczny zakres napięć dla AMD Phenom II X4 970 Black Edition? Boxumaster 3 6021 13.03.2019, 17:01
Ostatni post: pieterman09
Ranking: OC Waszych procesorów ! Ave 300 676514 20.12.2017, 19:51
Ostatni post: Bodzio Chomik
  Podkręcanie AMD Phenom II X4 970 Black Edition Alpha_Centauri 17 4349 27.06.2017, 21:03
Ostatni post: bjwrc8

Skocz do:


Wybrane wątki (Poradnik: Podkręcanie procesorów AMD Phenom I i II)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Ściana Komputer niestabilny po OC i na stock'u Paka14 4 712 26.09.2020 13:51
Ostatni post: pieterman09
  NVIDIA GTX960M Myoma 1 3610 01.04.2020 13:15
Ostatni post: MonteCristo
  OC a temperatury sekcji zasilania Nixte 3 3993 25.03.2020 12:32
Ostatni post: pieterman09
  Laptop Lenovo Legion Y540 - podkręcenie - czy to możliwe? Winisek 4 4177 24.03.2020 00:07
Ostatni post: Winisek
  Podkręcenie na płycie Asus P8B75-V Koguter 5 4534 05.03.2020 20:25
Ostatni post: pieterman09
  CrossFireX Koguter 5 4656 05.03.2020 01:52
Ostatni post: paintedfireworks
  Undervolting i5-6402P/i5-6400 Erill 0 3889 03.03.2020 19:16
Ostatni post: Erill
  Zmuszenie pamięci do pracy z częstotliwością 2400 MHz wysus23 2 4897 27.01.2020 21:11
Ostatni post: wysus23
  OC procesora xeon x5650 maly90 6 6460 09.12.2019 21:59
Ostatni post: Squeazz
  OC- i5 4690k z msi z97-g43 lordkwiatek 6 6369 01.12.2019 16:57
Ostatni post: pieterman09
  Czy warto podkręcać z takim sprzętem? m_olejnik 1 8084 05.07.2019 12:00
Ostatni post: SajorMuchodolski
  Undervolting rx480 lukash57 9 10513 10.05.2019 12:11
Ostatni post: paintedfireworks
  Podkręcanie Durona 850 Squeazz 7 10312 17.04.2019 20:18
Ostatni post: Spayro5
  Pomoc z OC G.Skill Ripjaws V Cinco 36 34333 05.04.2019 15:53
Ostatni post: Cinco
  Jaki jest bezpieczny zakres napięć dla AMD Phenom II X4 970 Black Edition? Boxumaster 3 6021 13.03.2019 17:01
Ostatni post: pieterman09