Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Poradnik: Podkręcanie procesorów Core 2 Duo, Dual Core, Core 2 Duo Quad

#1
Question  Poradnik: Podkręcanie procesorów Core 2 Duo, Dual Core, Core 2 Duo Quad
1.Wstęp
Niniejszy poradnik ma ułatwić podkręcanie (overclocking – OC) procesorów Intela z rodziny Core 2 Duo, Dual Core, Core 2 Duo Quad (65 i 45 nm). FAQ oczywiście nie wyczerpuje wszystkich zagadnień z tym związanych, bo OC to temat rzeka.
Ma natomiast ułatwić uzyskanie darmowych megaherców w domowych warunkach.
FAQ został napisany na przykładzie płyt popularnego producenta Gigabyte, także omawiane funkcje w Biosach innych producentów mogą mieć inne nazwy i znajdować się w innych zakładkach, bądź zupełnie nie występować. Zachęcam do czytania instrukcji obsługi płyt głównych, które są nieocenionym źródłem wiedzy na temat swojego komputera. Zagadnienia, które nie znalazły się w FAQ na pewno znajdziemy na www.google.pl
UWAGA: Wszelkie modyfikacje sprzętu komputerowego dokonujecie na własną rękę i nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia podzespołów!!!
2. Przygotowanie do podkręcania.
Na początek należy sprawdzić jakie podzespoły posiadamy we własnej obudowie. Należy sprawdzić jaki procesor, RAM, płytę główną posiadamy. Przydatny do tego jest program CPU-Z, który nam wszystkie te informacje wyświetli. Jeżeli dysponujemy już informacjami na temat, należy w przypadku:
- procesora zapoznać się z jego dokładną specyfikacją na stronie Intela. Dowiemy się jakie temperatury i napięcia są dopuszczalne dla danego modelu CPU. Wchodząc w szczegóły – Processor Spec Finder pozwala nam się dowiedzieć jaka jest rozpiętość VID, czyli stockowego napięcia dla danego modelu procesora. W praktyce VID może się różnić od max napięcia dla CPU. Proponuję jednak trzymać się wartości podanych w Finderze.
- płyty głównej odwiedzić stronę producenta mobo i zaktualizować BIOS do najnowszej wersji. Polecane chipsety, na których podkręcanie jest łatwiejsze to: Intel P965, P35, P45, X38, X48, co nie oznacza, że płytach z innym chipsetami nie można podkręcać. Może to się po prostu okazać trudniejsze. Przy OC ważna jest też budowa płyty głównej. Dużą rolę ogrywa sekcja zasilania procesora. 3-4 fazy zasilania starczą do podkręcania procesorów 2-rdzeniowych. Przynajmniej 6 faz powinna mieć płyta, na której chcemy podkręcać Quady. Należy dodać, że ilość faz sekcji zasilania nie zawsze przekłada się na lepsze możliwości podkręcania. Nieraz uzyskamy lepsze wyniki OC na płycie z dobrze chłodzoną, a mniejszą sekcją zasilania. Podsumowując, w zasilaniu procesora liczy się ilość jak i jakość .
- pamięci RAM dowiedzieć się na stronie producenta jakie są timingi i napięcie V dla pamięci, co może mieć wpływ na późniejsze uzyskanie stabilności procesora.
Kolejna sprawa to chłodzenie procesora, który po podkręceniu mocnej się grzeje, a temperatura jest ważnym czynnikiem dla uzyskania stabilności CPU. Na boxowym chłodzeniu nie uzyskamy rekordów OC. Warto więc się zastanowić nad zakupem wydajniejszego chłodzenia. Zachęcam do zapoznania się z wątkiem Wyciszanie Komputera FAQ.
Do OC nie powinniśmy się zabierać, nie posiadając odpowiedniego zasilacza, który zapewni naszemu procesorowi stabilną pracę. Zachęcam do zapoznania się z wątkiem: FAQ zasilacze.
3. Podkręcanie
Pomimo tego, że producenci płyt głównych dołączają do swoich produktów programy, którymi można podkręcić procesor z poziomu Windowsa, to najlepszą metodą jest skorzystanie z Biosa i tą metodę omówię.
Po wejściu do Biosa naciskamy klawisze Carl+F1 i pojawia się zakładka: MB Intelligent Tweaker (M.I.T.), w której będziemy podkręcać procesor.
[Obrazek: mbintelligenttweakermit.jpg]
O ile to możliwe, nie zostawiamy żadnej opcji w Biosie zostawionej na auto:
Robust Graphics Booster: zostawiamy [Auto]
CPU Clock Ratio: mnożnik procesora – ustawiamy zgodnie z tym co podaje Processor Spec Finder
CPU Frequency – tutaj widzimy aktualne taktowanie procesora. Zmieniając wartości w CPU Clock Ratio, lub CPU Host Frequency (Mhz) podnosimy, lub obniżamy taktowanie zegara procesora.
CPU Host Clock Control – ustawiamy [Enabled]
CPU Host Frequency (Mhz) – inaczej FSB - tutaj podnosząc wartość FSB zwiększamy taktowanie procesora. Im lepsza płyta główna, tym większą wartość FSB możemy uzyskać. Jest to kluczowe w podkręcaniu procesora. Procesory z niskim mnożnikiem będą potrzebowały wysokiego FSB. Przykład: Core 2 Duo E7400 posiada mnożnik x10,5. Żeby uzyskać 3,5 Ghz, należy ustawić FSB na 333 Mhz (333x10,5). Core 2 Duo Quad 9550 posiada mnożnik x8,5, czyli uzyskanie 3,5 Ghz będzie wymagało ustawienia FSB na 411 Mhz, co dla słabszych płyt głównych może być problemem.
PCI Express Frequency (Mhz) – ustawiamy na sztywno [100]. Ważne ponieważ w niektórych płytach (np. z chipsetem G31) wprowadzenie wartości większej niż 333mzh w zakładce CPU Host Frequency, spowoduje zwiększenie taktowania PCI Express Frequency (Mhz) co może być zgubne dla naszej karty graficznej i dysków. Maksymalne taktowanie dla szyny PCI Express to 104-105 Mhz.
C.I.A. 2 – zostawiamy na [Disabled]
Performance Enhance – ustawiamy [Standard]
System Memory Multiplier – czyli stosunek taktowania FSB do DRAM. Najlepiej ustawić na początek 2.0. Wtedy stosunek taktowania szyny FSB do pamięci RAM będzie 1:1. Nie podkręcamy wtedy pamięci. Ustawiamy je na bezpiecznych wartościach. Pamiętajmy, że podkręcając procesor podkręcamy również pamięci. W zależności od płyty głównej będziemy mieli do dyspozycji różne mnożniki. Inwencja, jaki zdecydujemy się ustawić należy do nas.
Memory Frequency (Mhz) – tutaj widzimy aktualne taktowanie pamięci RAM.
DRAM Timing Selectable – ustawiamy [Manual]
Standard Timing Control – tutaj proponuję wpisać ręcznie wartości zgodne z zaleceniami producenta pamięci RAM.
Advanced Timing Control - tutaj proponuję zostawić na [Auto]
System Voltage:
System Voltage Control – wybieramy [Manual]
DDR2 OverVoltage Control – wybieramy zgodnie z zaleceniem producenta pamięci RAM. Jeżeli wybierzemy [Normal] to napięcie dla RAM wyniesie 1,8V. Jeżeli ustawimy [+0,1V] to uzyskamy 1,9V i tak dalej.
PCI-E OverVoltage Control – ustawiamy [Normal]
FSB OverVoltage Control – ustawiamy [Normal]
(G)MCH OverVoltage Control - ustawiamy [Normal]
CPU Voltage Control - czyli napięcie procesora. Proponuję na początek wpisać VID swojego procesora. Skąd mamy wiedzieć jaki jest VID dla naszego procesora? Należy sprawdzić programem Core Temp.Nie zostawiajmy na [Auto], bo Bios może zawyżać wartości napięcia co może być niebezpieczne dla procesora.
[Obrazek: coretempau.jpg]
***
Gdy wszystkie opcje mamy już ustawione, podkręcanie procesora rozpoczynamy od zwiększania FSB. O ile zwiększyć? Na początek możemy podnieść o kilkadziesiąt Mhz. Nic nie powinno się stać. Przykładowo: dla procesora Pentium Dual Core E5200 możemy spróbować ustawić od razu 3 Ghz, ponieważ w większości przypadków, ten procesor powinien z takim zegarem bez problemu pracować na stockowym napięciu. Jeżeli jednak mamy obawy możemy zacząć od 10-20 mhz. Po wpisaniu wartości zapisujemy ustawienia i wychodzimy z Biosu.
***
Po załadowaniu Windowsa proponuję sprawdzić w CPU-Z czy ustawienia z Biosu zapisały się. Tutaj uwaga: mnożnik może się zmieniać, tzn. maleć i rosnąć. Będzie to spowodowane włączoną w Biosie funkcją oszczędzania energii, kiedy procesor nie jest obciążony (EIST, C1E). Proponuję zostawić włączone. Lepiej, żeby procesor nie pracował na maksymalnych ustawieniach, kiedy np. przeglądami Internet, czy piszemy teks w Wordzie. Natomiast, jeżeli zdecydujemy się na wyłączenie funkcji oszczędzania energii, to nie powinno wpłynąć na stabilność pracy CPU (tym bardziej, że za chwilę będziemy testować stabilność w ekstremalnych warunkach, które w codziennej pracy na komputerze nie wystąpią).
Jak sprawdzić czy ustawienia są stabilne?
Obciążamy procesor programami do tego przeznaczonymi. Najpopularniejszy to Orthos. Włączamy test Small FFTs – stress CPU, priorytet 9. Proponuję poczekać, aż program wykona chociaż jedną rundę obliczeń. Orthos nadaje się do testowania procesorów dwurdzeniowych. Żeby przetestować stabilność Quada, należy odpalić program dwa razy i ustawić koligację na kolejne rdzenie. Można też skorzystać z Prime95, który skutecznie obciąży Quada. Inne programy do testowania to OCCT , a także LinX.
[Obrazek: orthosq.jpg]
Należy przy tym cały czas monitorować temperatury, czy nie przekraczamy zalecanych przez producenta (patrz Processor Spec Finder). Do monitorowania temperatur możemy użyć następujących programów Real Temp, wspominany Core temp, HWMonitor.
[Obrazek: realtempw.jpg]
Tutaj uwaga: szybciej maksymalne temperatury zaczną osiągać procesory chłodzone boxowym coolerem.
Jeżeli nie występują błędy w trakcie testowania to wracamy do Biosu i podnosimy FSB o kolejną wartość, zapisujemy ustawienia, wracamy do Windowsa i testujemy ponownie procesor. Jeżeli pojawiają się błędy w trakcie testowania, oznacza to, że należy podnieść napięcie dla CPU (pamiętając o max. zalecanych Processor Spec Finder) o jak najmniejszą wartość i testować dalej.
Do ilu można podkręcać?
Do maksymalnych bezpiecznych wartości, do takich wartości, w których np. uzyskamy płynność w danej grze w którą chcemy pograć.
***
Co zrobić jak już daliśmy maksymalne napięcia, a procesor nie jest stabilny na danych taktach? Można poluzować timingi pamięci RAM, np. RAM pracuje z timingami 4-4-4-12, to możemy je ustawić na 5-5-5-18, 5-6-6-19, 5-6-6-21, a nawet 5-7-7-24 Można też dać większe napięcie na FSB (FSB OverVoltage Control), czasami może to ustabilizować pracę procesora. Minimalne obniżenie FSB może też wpłynąć na uzyskanie stabilności. Dochodząc do kresu możliwości danego procesora czasami ciężko jest "złapać" optymalne ustawienia, np. niestabilnie będzie na 3,7 Ghz, ale już na 3,65 Ghz będzie. Pamiętajmy też, że procesory kręcą się bardzo różnie w zależności o posiadanej sztuki. Jeden osiągnie stabilne na stockowym napięciu 3,5 Ghz, inny już będzie potrzebował maksymalnego napięcia, żeby osiągnąć taki wynik.
4.Podkręcanie pamięci
Posiadając stabilne zegary procesora możemy podkręcić pamięci RAM. Tutaj również duże znaczenie ma chłodzenie, ponieważ kości również wydzielają ciepło w trakcie pracy. W większości wypadków wystarczą aluminiowe radiatory, natomiast producenci oferują w sprzedaży RAMy wyposażone w heat pipe'y, chłodzenie powietrzne. "Gołe" pamięci nie służą do bicia rekordów.
***
Podkręcanie również odbywa się w Biosie. Możemy do tego wykorzystać następujące opcje:
System Memory Multiplier - pamięci można podkręcić podnosząc mnożnik FSB:DRAM , np. z 1:1, do 4:5, itd. Jeżeli wyniki nas nie satysfakcjonują, taktowanie pamięci jest za wysokie, lub za niskie, możemy zmieniać wysokość zegarów RAM korzystając z opcji CPU Clock Ratio i CPU Host Frequency. Np. procesor jest ustawiony na 3,7 Ghz (370x10). FSB:DRAM wynosi 4:5, da nam to wtedy taktowanie RAM: 853 Mhz. Jeżeli teraz podniesiemy mnożnik i zmniejszymy FSB, ale zegar procesora zostawimy bez zmian to taktowanie pamięci wzrośnie. Np. procesor ustawiamy na 3,7 Ghz (353x10,5), FSB:DRAM pozostaje 4:5, ale wtedy taktowanie RAM wyniesie już 883 Mzh.
Mam nadzieje, że nie jest to skomplikowane Wesoły
Stabilność pamięci sprawdzamy programem Memtest, który musimy zgrać na płytę, pendrive, lub dyskietkę. Test wykonujemy przed załadowaniem Windowsa.
Tak wygląda poprawnie przeprowadzony test pamięci:
[Obrazek: memtestz.jpg]
Dodatkowo możemy przetestować stabilność Orthosem, wybierając tym razem test: Blend: stress CPU and RAM:
[Obrazek: blendf.png]
5.Wnioski końcowe
Jeżeli uzyskaliśmy już wymagane przez nas „darmowe” gigaherce proponuję włączyć na dłużej programy testujące stabilność procesora i pamięci. Można do tego dodatkowo obciążyć kartę graficzną np. Furmarkiem. Kilka godzin porządnego obciążenia sprawi, iż szansa, że procesor będzie niestabilny w codziennej pracy jest minimalna.
Polecane programy do sprawdzania wydajności procesora i RAM: 3DMark, SuperPI.
***
Udało Ci się podkręcić procesor z pomocą tego FAQ? Podziel się z innymi wynikami.
Pochwal się też wynikiem Super Pi.
Proszę nie komentować i dodawać odpowiedzi do FAQ!!!
Wszelkie uwagi proszę zgłaszać >>>TUTAJ<<<

ŻYCZĘ REKORDOWEGO PODKRĘCANIA!!!
[Obrazek: 2063059.png]

 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#2
RE: Pradnik: Podkręcanie procesorów Core 2 Duo, Dual Core, Core 2 Duo Quad
~ bump
[Obrazek: is10.png]
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
Programy: Polecane / Nowe / InneUżytkownicy forum szukali:
jak podkrecic procesor core 2 duointel core 2 duo podkręcaniecpu host frequencypodkręcanie core 2 duopodkręcanie intel core 2 duopodkręcanie procesora core 2 duoprogram do podkręcania procesora intel core 2 duocore 2 duo podkręcaniepodkręcanie procesora intel core 2 duofsb overvoltage control

Podobne wątki (Poradnik: Podkręcanie procesorów Core 2 Duo, Dual Core, Core 2 Duo Quad)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Ranking: OC Waszych procesorów ! Ave 300 664423 20.12.2017, 19:51
Ostatni post: Bodzio Chomik
  pentium dual core e6500 spory wzrost napięcia (auto) Adam2213 3 3093 01.12.2017, 21:46
Ostatni post: pieterman09
  OC - Intel Core 2 Duo E4500, jest sens? TrusT21 1 2608 07.04.2017, 15:27
Ostatni post: pieterman09

Skocz do:


Wybrane wątki (Poradnik: Podkręcanie procesorów Core 2 Duo, Dual Core, Core 2 Duo Quad)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Ściana Komputer niestabilny po OC i na stock'u Paka14 4 334 26.09.2020 13:51
Ostatni post: pieterman09
  NVIDIA GTX960M Myoma 1 3118 01.04.2020 13:15
Ostatni post: MonteCristo
  OC a temperatury sekcji zasilania Nixte 3 3488 25.03.2020 12:32
Ostatni post: pieterman09
  Laptop Lenovo Legion Y540 - podkręcenie - czy to możliwe? Winisek 4 3648 24.03.2020 00:07
Ostatni post: Winisek
  Podkręcenie na płycie Asus P8B75-V Koguter 5 4025 05.03.2020 20:25
Ostatni post: pieterman09
  CrossFireX Koguter 5 4132 05.03.2020 01:52
Ostatni post: paintedfireworks
  Undervolting i5-6402P/i5-6400 Erill 0 3412 03.03.2020 19:16
Ostatni post: Erill
  Zmuszenie pamięci do pracy z częstotliwością 2400 MHz wysus23 2 4389 27.01.2020 21:11
Ostatni post: wysus23
  OC procesora xeon x5650 maly90 6 5913 09.12.2019 21:59
Ostatni post: Squeazz
  OC- i5 4690k z msi z97-g43 lordkwiatek 6 5846 01.12.2019 16:57
Ostatni post: pieterman09
  Czy warto podkręcać z takim sprzętem? m_olejnik 1 7583 05.07.2019 12:00
Ostatni post: SajorMuchodolski
  Undervolting rx480 lukash57 9 9983 10.05.2019 12:11
Ostatni post: paintedfireworks
  Podkręcanie Durona 850 Squeazz 7 9784 17.04.2019 20:18
Ostatni post: Spayro5
  Pomoc z OC G.Skill Ripjaws V Cinco 36 34228 05.04.2019 15:53
Ostatni post: Cinco
  Jaki jest bezpieczny zakres napięć dla AMD Phenom II X4 970 Black Edition? Boxumaster 3 5989 13.03.2019 17:01
Ostatni post: pieterman09