Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Problem z matryca.

Problem z matryca.
Witam.
Gdzieś koło tygodnia temu pojawiła mi się na matrycy regularna pionowa linia, chyba grubości jednego piksela. Poszperałem i dowiedziałem się, że jest to prawdopodobnie nieusuwalna usterka matrycy, polegająca na "awarii" całego rzędu pikseli. Myślę sobie, ok, nic się nie da zrobić, choć dziwne że ta linia u mnie jest wyraźnie koloru żółtego (nie zielonego), a z opisów innych tego typu awarii wynika, że zwykle ma któryś z kolorów pikseli. Po kilku dniach, najpierw na kilka minut po włączeniu laptopa, a potem już na dłużej pojawiła się grubsza, również pionowa, ale biała linia, właściwie symetryczna do tej pierwszej, z tendencją do zanikania na różnych tłach i odcinkach. 
Jaka może być przyczyna powstania tych linii? Czy te wydarzenia można łączyć, czy wyglądają na kompletnie różne i raczej mają inne przyczyny, a koincydencja czasowa może być przypadkowa?
[Obrazek: matrr.jpg]
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Problem z matryca.
Poprostu uszkodzenie matrycy . A powód ? I tak nie zgadniesz.. może inwerter matrycy źle działa, może uszkodzona ścieżka gdzieś na pcb, może taśma matrycy ... Nie zgadniesz ,ale tak czy siak naprawa tania raczej nie będzie ...
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
A czy oba te objawy mogą mieć tę samą przyczynę czy raczej różną? Bo to choć podobne, to jednak są różne artefakty i właściwie w odmienny sposób powstały. Jaka jest szansa, że to nie sama matryca pada? Widzę że i inwertery i taśmy kosztują grosze do tego laptopa, mógłbym podjąć się wymiany, ale by oszacować opłacalność zaangażowania potrzebuję więcej informacji. Na oko, co bardziej prawdopodobne?
Po pierwsze nawet nie podałeś co to za model laptopa bo jeśli jakiś stary to od razu ci mówię . NIE MA SENSU po drugie nie zawsze taśmy da się wymienić po trzecie nie każda matryca ci zadziała nawet w poszczególnych modelach mogą być różnicę trzeba się na tym znać albo zamawiać dokładnie ten sam model tą samą nawet czasem rewizję matrycy co będzie trudne . Żeby sprawdzić czy matryca czy grafika uszkodzone wystarczy podłączyć laptopa do zewnętrznego ekranu od razu będzie widać jeśli kreski znikną uszkodzona matryca ew jej taśma jeśli nie grafika a grafiki się w laptopach nie wymienia .

Co do uszkodzenia matrycy to mogą one pojawić się nawet nagle mi raz monitor uszkodził się gdy mnie 3 tygodnie w domu nie było wracam a tu artefakty nikt nie przyznał się że uszkodził go mechanicznie ani sam monitor tak nie wyglądał . A że był już stary i wymiana matrycy przekraczała jego wartość poszedł na złom .

A co do inwertera jego uszkodzenie objawia sie zupełnie inaczej bardzo ciemnym obrazem ale nie artefaktami takimi jak tutaj masz .
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły

Kart Graficznych na daną chwilę właściwie NIE MA poza szrotami przepłaconymi . Jeśli masz grafikę to NIE JEST czas na jej wymianę czekaj co najmniej do wiosny ! 
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Loteria. Nie ma co zgadywać . Musisz poszukać dokumentacji do tego albo popytać po różnych serwisach żeby pomierzyć napięcia i "przejścia" między różnymi pinami czy inwerter itd .
Ale ja bym odstawiał raczej matryce tutaj .
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Śmieszna sprawa.
Oglądałem sobie właśnie tutorial o wymianie matrycy. Człek po angielsku mówi, że jeśli nie podłączymy porządnie tego kabelka video i nie podkleimy go jeszcze, zaczniemy widzieć w przeciągu np. miesiąca linie na wyświetlaczu.
Tak się składa, że w tym laptopie, a jest to stary elitebook, tę matrycę wymieniałem w serwisie ok 2-3 miesięcy temu. Skalkulowałem, że mi się to opłaca, bo nawet wymieniono mi na fhd, a wcześniej takiej nie miałem. Gwarancji żadnej nie dostałem, ale czy może być tak, że złe podłączenie może być przyczyną tych usterek?
Może może być też uszkodzona taśma matryca itp . Nikt ci z fusów nie wywróży dalej nie mówisz co to za laptop Elitebooków jest akurad od cholery i trochę . A bez gwarancji ty nic w serwisie nie wskórasz co najwyżej każą ci jeszcze raz zapłacić co już będzie totalnie zgaduje ( bo nie podajesz modelu dokładnie ) bez sensu marnowanie kasy .
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły

Kart Graficznych na daną chwilę właściwie NIE MA poza szrotami przepłaconymi . Jeśli masz grafikę to NIE JEST czas na jej wymianę czekaj co najmniej do wiosny ! 
tak , może być i warto sprawdzić i dobrze ustawić taśmę od matrycy zanim spiszesz to na stratę .
Nie pomagam.
Gdy na matrycy pojawiła się kolejna linia, a potem pas na 1/3 szerokości sprawdziłem starą matrycę i okazało się, że na niej analogiczne artefakty nie występują. Zatem cały problem chyba w matrycy... ?
Miałem problem ze znalezieniem kolejnej do posiadanego modelu. Okazuje się, że sprzedawcy na popularnych portalach aukcyjnych nie oznaczają ich po modelu laptopa a po modelu samej matrycy. Przypomniało mi się, że serwisant stwierdził, iż w necie nie mógł znaleźć matrycy, ale miał na szczęście w magazynie... Tymczasem...
https://allegro.pl/listing?string=lp171wp4
Sporo tego, ceny na pierwszy rzut oka atrakcyjne, może jakieś uwagi fachowców odnośnie wyboru? 
Czy wszystkie te matryce są identyczne? Tzn. różnią się oznaczeniami w nawiasie a konkretnie w tym drugim, czy to ma jakieś znaczenie w doborze do konkretnego modelu laptopa?
Gdzieś mi mignęła informacja, żeby stosować matrycę o identycznej rozdzielczości, jaką miała oryginalna. A przypominam, że serwisant wymienił mi na fullhd, mimo że wcześniej takiej nie miałem. Czy to mogło doprowadzić do tej awarii już po ok. 3 miesiącach użytkowania? (pytam też o to w kontekście zakupu kolejnej) 
Naoglądalem się też trochę filmików o naprawach matryc, różne metody naprawy można podpatrzeć. Czy praktykuje się ich "wygrzewanie" jak w przypadku np. kart graficznych? Nie chcę oskarżać serwisanta, szukam przyczyny. Ale może to tylko pech.
Tak w jednym laptopie mogą wystąpić różne matryce . A to czy pasują zamiennie ? Różnie to bywa czasem pasują a czasem po wymianie matrycy jest np biały ekran bo płyta jest "przypisana " do innej matrycy niż zastosowana . To jest trochę bardziej skomplikowane nie znam się na tym aż tak bardzo na pewno są modele gdzie można zamieniać i działa a jeśli u ciebie działało to może nie ma z tym problemu nie wiem ?

Co do uszkodzenia matrycy to rozdzielczość nie ma nic wspólnego z uszkodzeniem . Może była słabej jakości może taśma się uszkodziła nie wiadomo . A to o czym mówisz o rozdzielczości żeby stosować identyczną to chodzi właśnie o to że matryca o wyższej rozdzielczości może nie zadziałać . Chociaż jak widać na twoim przypadku nie zawsze tak jest wyższa rozdzielczość nie uszkadza nic .

Matryc się nie wygrzewa i nie naprawia czasem "drutują " taśmy jeśli to ona jest uszkodzona a nie da się jej zmienić bo jest np na stałe przymocowana . Ale to już trzeba być lepszym magikiem pokroju Rakowieckiego z yt mieć umiejętności i sprzęt taki lokalny Mietek serwisant nawet się do tego nie zabierze będzie wolał matrycę zmienić . Samej matrycy w domowych warunkach nikt nie naprawia podświetlenie tak matrycy nie ale uszkodzenie podświetlenia nie daje artefaktów tylko bardzo ciemny obraz .

Programy: Polecane / Nowe / Inne