Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Problem z wentylatorem w laptopie

Problem z wentylatorem w laptopie
Dzień dobry. Mam problem ze swoim laptopem. Otóż jakiś czas temu spaliła mi się kość BIOS'u i dałem laptopa do naprawy. Po odebraniu laptopa z serwisu wszystko było ok. Pan z serwisu powiedział, że oderwane było złącze od zasilacza, które wymienił na nowe oraz gniazdo na baterie BIOS'u jest zepsute (bateria wypada) i przykleił ją taśmą. Przez pierwsze dwa tygodnie wszystko było dobrze, natomiast późnej laptop zaczął mi się strasznie przegrzewać pomimo zwykłej pracy. Wentylator w ogóle nie działa. Czasami było tak, że po włączeniu laptopa chwilę się kręcił na niskich obrotach, a później przestawał. Zdarzało się także, że nie działał w ogóle i na 20-40sec włączał się na pełne obroty. Teraz w ogóle sie nie włącza Smutek Rozkręcałem laptopa bateria czasami wypadała z gniazda ale ją zakleiłem. Luty na złączu też są całe, przewody do wentylatora również. Po jednym rozebraniu wentylator przez jakiś czas działał jak powinien, więc zrobiłem to ponownie ale nie pomaga. Robiłem formata żeby wyeliminować jakieś ewentualne błędy systemowe. W BIOS'e nie mam możliwości regulacji wentylatora. Dodam że BIOS był aktualizowany do najnowszej wersji w serwisie.

Może to wina tej baterii? Czy raczej problem tkwi w złączu zasilania, przewodach lub samym wentylatorze? A może mógłbym przeciąć jeden przewód odpowiadający za regulacje obrotów wentylatora żeby sprawdzić czy wtedy będzie chodził na pełnych obrotach? jeśli tak to który przewód za to odpowiada? Złącze 4 pinowe (czarny, niebieski, zółty, czerwony). Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc. Niestety mnie ma mnie w Polsce żebym mógł pójść do serwisu Smutek Poniżej wrzucam ss z HWMonitor

Załączone pliki Miniatury

System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Problem z wentylatorem w laptopie
Może to być wina samego wentylatora, może to on nie działa prawidłowo,zacina się? Sprawdzałeś jak się kręci gdy poruszysz go palcem lub dmuchniesz w niego? Tu nie ma do rzeczy nic bateria podtrzymująca BIOS, bo bez niej tylko resetują Ci się ustawienia BIOS do wersji wyjściowych. Także skup się na wentylatorze najpierw.

Temperatury masz wysokie i to bardzo,lepiej zrób coś z tym szybko bo szkoda sprzętu, o ile nie spalisz nic, bo są zabezpieczenia,ale możesz go w ten sposób trwale uszkodzić jak będziesz cały czas narażać na takie wysokie temperatury.
[Obrazek: 2019-09-05-23h15-00.png]
Temperatury rzeczywiście tragiczne laptop nadaje się do natychmiastowej rozbiórki i przypatrzenia się całemu chłodzeniu czy przypadkiem wentylator się nie przyciera czy ew pasta jest w ogóle na procesorze . Ewentualnie czasami uszkadzają się same ciepłowody ( czego czasem nawet nie widać na pierwszy rzut oka ) ale wtedy laptop nagrzewa się momentalnie na pulpicie i laptop wyje bo próbuje go schłodzić . Ale najpierw tak jak kolega wyżej pisze przypatrz się dokładnie samemu wentylatorowi chłodzenia .
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły
Wydaje mi się że sam wentylator jest sprawny, bo nic nie trzeszczy, nic nie obciera. Gdy dmuchnę, normalnie obraca się bez jakiegokolwiek oporu. Zaskakujące jest to, że ostatnio znów rozkręciłem laptopa i wentylator zaczął działać. Ale tylko na 2-3 dni Smutek 

Szczerze powiedziawszy nie wiem co odpowiada za sterowanie pracą wentylatora, ma on może na sobie jakiś sterownik sterujący obrotami czy może wszystko zależy od prądu jaki do niego dochodzi? Bo jęsli ma sterownik to może rzeczywiście tak jak mówicie wentylator do wymiany. Tylko pytanie czemu po rozbiórce normalnie działał? A może tak jak ja przypuszczałem któryś z przewodów jest naderwany i podczas rozbiórki przemieścił się i przez jakiś czas było ok, a teraz znów się zruszył? Wszystkie 4 przewody są spięte w jednej (dodatkowej) izolacji. Jeśli miałbym szukać, jakiegoś naderwanego przewodu to gdzie mógłbym zacząć? Bo przypuszczam, że jeden przewód to +, drugi -, trzeci sterujący, a czwarty? No i oczywiście który kolor za co odpowiada? :D  Wydaje mi si, że może być uszkodzony sterujący obrotami, tylko który to? :D 

Z góry dziękuje za pomoc i przepraszam, że dopiero teraz pisze ale na tygodniu miałem urwanie głowy Język
Możliwe że gdzieś nie ma styku, tak jak mówisz przewód przerwany, może coś na kostce połączeniowej. Tu trzeba szukać co jest nie tak. Wymień pastę termoprzewodzacą czy termopary przy okazji jeszcze. Poszukaj w sieci takiego wentylatora do twojego modelu lapka, może to wyjdzie taniej i zaoszczędzi mniej nerwów niż szukanie usterki w starym. Chyba ze potrafisz sam od razu wymienić je , to wymień wszystkie i po prawie. Obrotami wentylatora steruje BIOS pod wpływem wskazań czujnika temperatury,obroty są ustawiane automatycznie. Chyba ze używasz coś do regulacji obrotów z poziomu Windows. Ale w laptopie raczej ciężko z poziomu Windows sterować obrotami wentylatora, nie wiem czy tu się sprawdzi program pokroju "SpeedFan", to nie PC.
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: chrome
Gość w serwisie wymieniał pastę i czyścił cały układ. Niestety w Polsce będę dopiero za dwa miesiące, a ewentualna wysyłka wentylatora do Francji niezbyt będzie się kalkulować. Ale nic, biorę się za sprawdzanie przewodów. Jak nie poskutkuje to zostanie mi wymiana wentylatora Język
Ok, miejmy nadzieję że gość rzeczywiście w tym serwisie Tobie wymienił te pasty i zrobił to dobrze...Nie raz już miałem przypadki sprzętu po serwisie gdzie miało być wymienione i zrobione to i owo a w efekcie nie było. Patrząc na problemy z twoim sprzętem to mam wątpliwości właśnie czy było.. Chociaż mówisz że przez dwa tygodnie bo dobrze, jesteś tego pewny? Komputer może już po powrocie zaczął się powoli przegrzewacć bo może tylko go przedmichali z kurzu?
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Wydaje mi się że było ok. Aczkolwiek nie sprawdzałem w jakim jest to stanie. Ale gdyby to były pasty to wentylator chodziłby na maksymalnych obrotach, bo laptop cały jest gorący, nawet przy wentylatorze. Co ciekawe dziś go rozkręciłem żeby zabrać się za te przewody ale przed tym przeczyściłem styki na wentylatorze (żółty był lekko zaśniedziały) no i wszystko zaczęło działać. 5 min testowałem go pod maksymalnym obciążeniem programu OCCT i temperatura skoczyła do 65 stopni, przy czym wentylator działał na pełnych obrotach. Gdy wyłączyłem program wentylator zbił temperaturę i stopniowo zmniejszał obroty. Ale moje szczęście trwało tylko 2 godziny, po tym czasie znów przestał działać. Nie chce mi się go rozkręcać co 2-3 godzinyKwaśny macie pomysły co może być nie tak? A może ta aktualizacja BIOS'u coś zepsuła? da się to jakoś cofnąć? bo kurcze próbowałem ale piszę, że nie da się do starszej wersji
Programy: Polecane / Nowe / Inne