Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Problem z wydajnością komputera.

Problem z wydajnością komputera.
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Jestem nowy na tym forum, więc prosiłbym o wyrozumiałość. Mam ostatnio problem z wydajnością mojego komputera (specyfikacja poniżej). Ogólnie rzecz biorąc podczas użytkowania niektórych programów (np. google chrome) komp miał "zaciachy" i coś tam medytował na 1-2 sek. Nie było to aż takie upierdliwe, więc nie zwracałem uwagi, bo zdarzało się to w momentach niezłego przeciążenia kiedy używałem naraz wielu programów - było to znośne, tym bardziej biorąc pod uwagę, że większość podzespołów ma prawie 8 lat. Niestety coraz częściej występowały problemy: bluescreeny (od czasu do czasu) problemy z czarnym kolorem - białe kropeczki na czarnym przy wyświetlaniu filmików (prawdopodobnie problem z GPU), zawieszanie się systemu podczas grania, wywalanie neta podczas ogladania YT, problemy z dźwiękiem (z tym jakoś sobie poradziłem). Na dzień dzisiejszy pojawił się problem z odtwarzaniem filmików na YT w rozdziałce 720p (strasznie klatkuje i 100% zużycia procesora), czego wcześniej nie miałem. W tym momencie moja cierpliwość się skończyła, więc wczoraj poszedł format z postawieniem na nowo systemu. Poinstalowałem sterowniki, system jest świeżuteńki, ale nadal występuje problem z tym ostatnim. Stwierdziłem że to z grafiką jest problem, więc sprawdziłem temp. GPU SpeedFanem i wynosiła ona 72C. Sprawdziłem prędkość wiatraczka i faktycznie wolno się kręcił, było sporo kurzu we wnętrzu, więc zrobiłem wczoraj generalne czyszczenie wiatraków i ogólnie kompa. Po ponownym uruchumieniu owszem temp. wszystkich podzespołów spadła wyraźnie (GPU 60C). Wiatraczek na GPU przyspieszył (nie wiem czy to maksimum), ale nadal jest problem z tymi filmikiami w 720p na YT. Zastanawiam się, czy przypadkiem GPU nie dogorewa.

Pytanie jest takie co z tym fantem teraz zrobić, żeby odzyskać wydajność mojego PC-eta, gdyż na ten moment nie mam zamiaru kupować nowego kompa, bo planowałem dopiero pod koniec roku to uczynić?

Czy da się coś zrobić z tymi filmikami na YT?

Czy faktycznie coś się dzieje ze sprzętem?

Gdyby były potrzebne jakieś logi czy więcej szczegółów to proszę dać znać i najlepiej podpowiedź w jakich programach mam zrobić odczyty, pomiary i logi, bo nie wiem kompletnie które najlepiej się do tego nadają.

Mogę również nagrać filmiki gdyby co.

Mój sprzęt:
1. Płyta główna - ASUS A8N-SLI Premium (MG330U)
2. Procesor - AMD ATHLON 64 3200+ Venice S939 2.2 Ghz (jednordzeniowy)
3. Pamięć RAM - Geil 4 x 512 MB 400mhz DDR
4. Zasilacz - Tracer 4life 500W Lucyfire
5. Karta graficzna - ASUS GeForce 8600 GTS 256 MB GDDR3
6. Obudowa - Thermalake Tsunami Dream
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: chrome
RE: Problem z wydajnością komputera.
Pokaż screeny z programu HWmonitor, procesor nie jest zbyt dobry, ale nie wierze, że to jego wina. Miałem kiedyś to samo, zrób coś takiego:
Wejdź w jakiś folder gdzie jest masa plików, naprawde dużo, żeby było co przewijać i powiedz mi, czy gdy ruszasz kółkiem od myszy to obraz przeskakuje płynnie, czy po prostu szarpie. Jeśli zobaczysz, napisz, wtedy to potwierdzi moje przypuszczenia.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
Zrobiłem tak jak mówiłeś z tym kółkiem od myszy i przesuwa płynnie, nie ma "zaciachów". Zamieszczam screena w załączniku do odp.

Załączone pliki Miniatury

Można wykluczyć, że to wina karty, ewentualnie jest to wina chłodzenia, w co troche wątpie, bo 67 stopni nie jest tak źle. Możliwe, że jest to wirus, zrób skanowanie i "odkurz" komputer jakimś programem.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
Zrobiłem skanowanie, czyszczenie rejestrów oraz defragmentacje rejestrów. Zainstalowałem również najnowsze stery do BIOSA oraz GPU. I nadal to samo. Nadal widać niezbyt dobrą wydajność komputera . O filmikach na yt nie wspomnę bo problem jest już oglądając w 480 na pełnym ekranie. Kupiłem teraz pastę termoprzewodzącą do cpu i postaram się wyczyścić radiator, wiatrak i procesor. Bo teraz zaczynam podejrzewać procesor. Zauważyłem również u mnie błąd sterownika w menedżerze urządzeń - "enhanced display driver helper service" - a obok niego wykrzyknik. Próbowałem znaleźć coś pomocnego na ten temat w googlach i zazwyczaj temat ten wiązał się z problemem karty graficznej lub procesora. Narazie odinstalowałem ten sterownik. Wyczyściłem również wiatraczek dokładnie od gpu i wpuściłem w łożyska WD-40, ale wiatraczek na gpu tak samo chodzi. Pozostał procesor, w którym od wielu lat nie była wymieniana pasta i w ogóle nie był czyszczony dawno, więc to mi tylko przychodzi do głowy. Co prawda temp. są w normie, ale nie zaszkodzi spróbować. Proszę o podpowiedź co ewentualnie innego może stwarzać ten problem, a ja w między czasie zrobię porządek z procesorem i dam znać co z tego wyszło.
P.S. Przy włączeniu czegokolwiek jest praktycznie maksymalne zużycie procesora.
Nie jestem pewny, czy w tym tkwi problem, ale jest całkiem możliwe, że problemy powoduje właśnie sterownik "enhanced display driver helper service". Trzeba się go pozbyć i mieć zainstalowane (tylko) sterowniki karty od nvidii. Spojrzyj na to.
 Przeglądarka: opera
Już wczoraj tak zrobiłem i nadal kicha. Zniknął ten błąd Enhanced Display Driver Service, ale nic to nie pomogło, a komputer nadal działa wolno. Czekam na paste z allegro i zobaczymy dalej. Już sam nie wiem...Wpieniony
No cóż, przyczyną wszystkich Twoich problemów może być fatalny zasilacz...
 Przeglądarka: opera
Ile lat ma dysk. Jeżeli ma 8 lat to może on zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Zrób test wydajności w HDTune.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: opera
Załączam screen z testu wydajności dysku i wygląda na to że jest on w bardzo dobrym stanie. Natomiast co do zasilacza, to jak mogę sprawdzić jego faktyczny stan, bo nie chcę gdybać, a później wymieniać po kolei zasilacz, procesor czy kartę graficzną. Chciałbym mieć pewność że jest to wina konkretnego podzespołu.

Załączone pliki Miniatury

Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
100 wydajnosci procesora przy google chromechrome 100% wydajnościproblem z wydajnoscia komputerproblem z wydajnością komputeraproblemy z wydajnoscią komputerawydajność procesora google chrom